دسته بندی خدمات
سوالات متداول تعویض باتری خودرو

انواع باتری خودرو کدامند؟

باتری‌‌ها به طورکل بدو دسته‌ی سیلد و غیر سیلد تقسیم می‌شوند.

باتری غیر سیلد (اسیدی): همان باطری‌های قدیمی هستند که از ورقه‌های سربی و الکترولیت تشکیل شده‌اند. در این نوع باطری‌ها شش پنل وجود دارد که داخل آن‌ها پلیت‌های مثبت و منفی قرار گرفته‌اند. بین صفحات پنل‌ها یک محلول الکترولیت قرار داده شده است. هر پنل حدودا 1 ولت برق تولید می‌کند که مجموعا 12 ولت می‌شود. سطح الکترولیت در این نوع باتری باید مرتبا چک شود، زیرا اگر سطح الکترولیت از یک حدی که درون باتری تعیین شده پایینتر بیاید، عمر باتری کاهش خواهد یافت. هربار که سطح مایع الکترولیت از حد تعیین شده پایین‌تر آمد باید آب مقطر درون آن پنل مربوطه ریخته شود.

باتری سیلد (خشک): باتری سیلد یا باتری اتمی همانند باتری اسیدی از جنس ورقه‌های سربی ساخته می‌شود؛ اما تفاوت اصلی این نوع باتری با باطری اسیدی این است که باتری اتمی نیازی به چک کردن سطح مایع الکترولیت و اضافه کردن آب مقطر ندارد. در باتری اتمی سطح الکترولیت کم نمی‌شود. در این نوع باتری نیز مانند باتری غیر سیلد، ولتاژ خروجی 12 ولت است. معمولا عمر باتری اتمی خودرو بیشتر از باتری اسیدی است، بهمین دلیل دیرتر تعویض می‌شود.

چرا باتری خودرو در هوای خیلی سرد یا خیلی گرم آسیب می‌بیند؟

در سرمای زیاد غلظت روغن موتور افزایش پیدا کرده و موتور برای روشن شدن نیاز به شدت جریان بیشتری خواهد داشت. در دماهای بسیار بالا هم جریان الکتریسیته به خوبی بین صفحات باتری عبور نمی‌کند.

آیا روشن کردن رادیو ضبط ماشین به باتری آسیب می‌رساند؟

بله هر کدام از وسایل جانبی خودرو مانند رادیوضبط، قفل مرکزی، چراغ‌های ماشین، سیستم گرمایشی و سرمایشی خودرو، اگر در حالتی که ماشین خاموش است، استفاده شوند در طولانی مدت باعث کاهش عمر مفید باتری می‌شوند.

دینام خودرو چه ارتباطی با باتری دارد؟

کار دینام تامین برق خودرو و شارژ باتری برای زمانی است که ماشین روشن است. اگر دینام یا سیم کشی آن به‌هر دلیلی مشکل پیدا کند در این شرایط برق خودرو تماما توسط باتری تامین می‌شود و از طرفی خود باتری هم شارژ نمی‌شود. در چنین شرایطی با خاموش کردن خودرو احتمالا باتری قادر به روشن کردن مجدد ماشین نخواهد بود. و اگر در حالتی که دینام خراب باشد و مسافت زیادی را با خودرو رفته باشید، احتمالا باید به فکر تعویض باتری باشید.

خودروی من هنگام استارت خوردن صدا می‌دهد آیا این می‌تواند نشانه خرابی باتری باشد؟

اگر خودرو هنگام روشن شدن صدا بدهد و یا نور چراغ‌های آن کم‌وزیاد شود، به احتمال زیاد باتری ماشین مشکل پیدا کرده است.

مطالب وبلاگ