دسته بندی خدمات
سوالات متداول تعمیر برق خودرو

در خودروی‌های جدید باتری چگونه تغذیه می‌شود؟

در خودروهای قدیمی دینام وظیفه تولید برق خودرو را بر عهده داشت، اما در خودروهای جدید این کار توسط آلترناتور انجام می‌شود، اما کار آلترناتور چیست؟ کار آلترناتور همانند دینام شارژ کردن باطری است در زمانی که خودرو روشن است؛ به این طریق آلترناتور از طریق تسمه دینام انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده، سپس این انرژی الکتریکی را به ذخیره کننده انرژی یعنی باتری ارسال می‌شود.

چه علائمی نشان دهنده مشکل در سیستم برق‌رسانی خودرو هستند؟

ماشین به خوبی استارت نمی‌خورد.
ماشین استارت می‌خورد اما، موتور شروع به کار نمی‌کند
یکی از نشانه‌های خراب بودن باتری، عدم استارت زدن خودرو است.
وقتی چراغهای ماشین خاموش و روشن نمی‌شوند.
وقتی فیوزها مدام ذوب می‌شوند یا به اصطلاح آب می‌شوند.

کدام عوامل باعث می‌شوند خودرو به خوبی استارت نخورد؟

ابتدا باید فیوزها را چک کنید. سوختگی برخی از فیوزها می‌تواند باعث استارت نخوردن خودرو باشد.
جرم گرفتن سری سیم باطری.
از کار افتادن باتری.
وجود اتصال در سیم‌کشی برق خودرو، خصوصا سیم‌های زیر فرمان برای خودروهای ایرانی.

وجود صدای تق‌تق در زمان روشن شدن موتور نشانه چیست؟

در وحله اول به احتمال زیاد مشکل از وجود اختلال در سیستم جریان برق است، یعنی برق به اندازه کافی به موتور برای انجام احتراق کامل نمی‌رسد. در مواردی هم مشکل می‌تواند از خراب بودن باتری باشد.

باتری خودروی من هر 6 ماه خراب می‌شود آیا مشکل از خود باتری‌ها است یا نه؟

می‌تواند مشکل هم از باتری باشد، ولی اگر این مشکل تکرار شود مطمئنا مشکل از باتری نخواهد بود؛ حتما خودروی خود را به یک برق‌کار نشان دهید تا از سالم بودن سیم‌ها اطمینان حاصل کنید، زیرا یکی از علائم خراب شدن زودبه‌زود باتری وجود اتصال در سیم‌ها است.

فیوزهای خودروی من زیاد می‌سوزند؟

کار فیوزها این است که از بالا رفتن بیش از حد ولتاژ و اتصال کوتاه جلوگیری کنند؛ در واقع زمانی که جریان برق اضافه‌ای در سیستم اتفاق می‌افتد، فیوز مربوطه برای جلوگیری از عبور جریان اضافه می‌سوزد. پس اگر ماهی یک الی دوبار یا چند ماهی یک‌بار فیوز بسوزد، این امر کاملا طبیعی است، اما اگر فیوز به دفعات زیاد و مکرر بسوزد، این مشکل نشان دهنده وجود اختلال در سیستم برق خودرو است که نیاز به بررسی توسط برق‌کار دارد.

باتری خودروی من بخار زیادی می‌دهد علت چه می‌تواند باشد؟

این مشکل قطعا نشانه وجود اختلال در سیستم برق خودرو است، اما اگر به برق‌کار مراجعه کرده‌اید و مشکلتان را متوجه نشدند، حتما خودروی خود را نزد متخصص عیب‌یابی ECU ببرید زیرا وجود مشکل در ECU هم می‌تواند چنین نشانه‌هایی داشته باشد.

مطالب وبلاگ