دسته بندی خدمات
سوالات متداول آهنگری و جوشکاری

انواع جوشکاری‌ها کدامند؟

انواع جوشکاری برای اتصال قطعات فلزی و غیر فلزی شامل: جوشکاری آرگون، جوشکاریco2 ، جوش آلومینیوم، جوشکاری برق و جوشکاری استیل است که بیشترین کاربرد را در صنایع دارند.

جوش‌ اکسی استیلن چیست؟

این نوع جوش یکی از متداول‌ترین انواع جوش‌کاری در کشور است که بنام جوش کاربید هم شناخته می‌شود. جوش‌کاری اکسی استیلن فرآیندی است که در آن انرژی حرارتی برای ذوب کردن درز اتصال و سیم جوش از طریق سوختن گاز استیلن انجام می‌شود.

جوشکاری آرگون چیست؟

یکی از روش های جوشکاری است که از نوع قوس تنگستن تحت پوشش گاز محافظ است و از آنجا که گاز آرگون در این فرایند استفاده میشود به جوشکاری با آرگون معروف است. قوس الکتریکی در واقع تخلیه بار بین دو الکترود در توده‌ای از گاز یونیزه است. این فرایند تخلیه بار تولید حرارت می‌نماید. در روش جوشکاری آرگون قوس الکتریکی در فشار یک اتمسفر حرارتی تا 20000 درجه سانتیگراد تولید می‌شود.

موارد استفاده جوش آرگون کجاست؟

جوش آرگون در اتصال لوله‌های تحت فشار، جوش دادن صفحات نازک و بسیار ظریف،در جوشکاری مس و جوشکاری آلومینیوم به‌کار می‌رود؛ همچنین در صنایع پتروشیمی، صنایع دریایی و ساخت تجهیزات نظامی نیز کاربرد دارد.

جوشکاری co2 چیست؟

در این روش هم مانند جوش آرگون از شیوه قوس الکتریکی برای اتصال قطعات فولادی استفاده می‌شود. در این روش گاز دی اکسید کربن یا co2 در فرایند جوشکاری به کار می‌رود. گاز دی اکسید کربن یکی از پرکاربردترین گازها در فرآیند جوشکاری است.

در این شیوه از دستگاه جوش اتوماتیک و نیمه اتوماتیک استفاده می شود. این روش در صنعت با نام جوش MAG هم شناخته شده است. جوش مگ یا دی اکسید کربن به دلیل تولید جرقه کمتر برای جوشکاری فلزات مغناطیسی و غیر مغناطیسی مورد استفاده فراوانی دارد.

تفاوت جوش آرگون و co2 چیست؟

  • سرعت جوش co2 بیشتر از سرعت جوشکاری آرگون است.
  • جوشیا مگ co2 در مقایسه با آرگون بسیار ارزان‌تر است، به همین دلیل کاربرد بیشتری دارد.
  • ضخامت جوشکاری در جوش آرگون حداکثر به پنج میلیمتر می‌رسد اما در جوش مگ این ضخامت تا چهل میلیمتر نیز می‌رسد.
  • در جوش تیگ یا آرگون استفاده از سیم جوش اجباری نیست، اما در جوشکاری co2 باید از سیم جوش استفاده شود.
  • در جوشکاری آرگون هم می‌توان از جریان برق AC و هم DC استفاده کرد، درحالیکه در روش CO2 تنها می‌توان از جریان DC با قطب معکوس بهره برد.
  • در جوش آرگون الکترود تنگستن مصرف نمی‌شود اما در جوش CO2 الکترود تنگستن به کار می‌رود.
  • از جوش تیگ برای جوشکاری قطعاتی مانند جعبه ابزار، جوش لوله و یا سینک ظرفشویی استفاده می‌شود، اما جوش مگ را میتوان برای فلزهای مختلف با ضخامت‌های متفاوت بکار برد .
  • در جوش آرگون از هوای محیط به عنوان گاز محافظ برای جداسازی منطقه‌ی جوش استفاده می‌شود، اما در جوش CO2 محل جوشکاری با استفاده از گاز های خنثی که با فلز ترکیب نمی‌شوند، جداسازی می‌شود.
  • در جوش تیگ سیم جوش با سرعت کم و دستی تامین می‌شود، اما در جوش CO2 این کار توسط دستگاه و به صورت مداوم انجام می‌گیرد.
  • در جوش آرگون، تنگستن نقش الکترود را بر عهده دارد، اما در جوش میگ سیم جوشکاری به عنوان الکترود اول محسوب می‌شود و فلز محل جوش به عنوان الکترود دوم.
مطالب وبلاگ