5 قانون طلایی تربیت سگ‌ها

خواندن 5 دقیقه
19 اکتبر, 2020
یادگیری سگ

سگ‌ها برای صاحبان خود مانند عضوی از خانواده هستند. یکی از اصولی که در نگهداری سگ در آپارتمان باید رعایت شود، قانون طلایی تربیت سگ‌ها است؛ چراکه در صورت تربیت نادرست، مشکلات بزرگی با همسایه‌های خود خواهید ‌داشت.

سگ‌ها نژاد و انواع مختلفی داشته و با این وجود اخلاق و رفتار خاص خود را دارند. در اکثریت آن ها اصول تربیتی یکسان خواهد بود؛ از تربیت سگ خانگی گرفته تا تربیت سگ نگهبان. ما در این مطلب به 5 قانون طلایی تربیت سگ‌ها خواهیم پرداخت که امید داریم به تلاش در راستای تربیت این موجودات دوست داشتنی شما کمک مفیدی کند.

1.     یک مورد حیاتی از قانون طلایی تربیت سگ‌ها

یکی از قانون طلایی تربیت سگ‌ها این است که هیچ‌وقت پشت سر هم سگ خود را صدا نزنید! تفاوت تربیت سگ خانگی یا حتی تربیت سگ نگهبان با سایر موجودات این است که آن‌ها اگر نخواهند جواب نمی‌دهند و با صدا زدن پی‌درپی شما، عصبی می‌شوند و چنین اقدامی فایده‌ای نیز برای شما نخواهد داشت.

در قالب یک سناریو به مثالی خواهیم پرداخت. فردی به نگهداری سگ در آپارتمان خود می‌پردازد و دائما سگ خود را صدا می‌زند. بعد از 4 دفعه صدا زدن چه اتفاقی می‌افتد؟

برای سفارش خود همین حالا تماس بگیرید
  1. سگ جواب می‌دهد و جایزه دریافت می‌کند؛
  2. سگ جواب می‌دهد اما مورد تنبیه قرار می‌گیرد؛
  3. در صورت پاسخ به صاحبش نادیده گرفته می‌شود؛
  4. دوست ندارد پاسخ دهد.

اگر اتفاق شماره یک رخ دهد، سگ متوجه می‌شود اگر در دفعه چهارم صدا زدن اسمش برگردد جایزه دریافت خواهد کرد؛ اما دفعه چهارم! پس هر سری منتظر می‌ماند که 4 دفعه صدایش کنید. درصورتی‌که اتفاق شماره دوم رخ دهد، سگ متوجه می‌شود اگر به اسمش پاسخ دهد تنبیه خواهد شد. بنابراین، در کل ترجیح می‌دهد به اسمش پاسخ ندهد.

در شرایطی‌که حالت سوم رخ می‌دهد، این حیوان به‌طورکلی متوجه خواهد شد صدا زدن اسمش بی فایده است و دیگر واکنشی نشان نخواهد داد. در حالت چهارم نیز هیچ فایده‌ای برای صاحب سگ ندارد! باید بدانید صدا زدن بیش‌از حد، ضرر زیادی به شما در قانون طلایی تربیت سگ‌ها خواهد زد. این مسئله یکی از نکات مهم تربیت سگ‌ها است که بهتراست به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

قانون طلایی تربیت سگ‌ها

2.     ارزش دلبری‌های سگ خود را بدانید!

سگ‌ها توقع دارند وقتی به آن‌ها می‌گویید بنشین یک آفرین بشنوند؛ ولی زمانی که به آن‌ها می‌گویید بلند شو! دیگر آفرین کافی نخواهد بود و باید یک خوراکی به او بدهید؛ چراکه با سخت‌تر شدن کار باید جایزه نیز بزرگ‌تر شود.

تفاوت در تربیت سگ نگهبان را احساس کنید

اگر به تربیت سگ نگهبان مشغول هستید، بهتراست همراه ما مثالی کاربردی را بررسی کنید. به‌عنوان مثال دو عدد سگ را در نظر بگیرید:

سگ اول اجتماعی و عاشق آدم‌ها و بسیار مشتاق برای بازی با دیگر سگ‌ها است؛ اما در عوض سگ دوم از بازی خوشش می‌آید؛ بااین‌حال ترجیح می‌دهد که تنها بازی کند. حال هر دوی آن‌ها با هم تربیت می‌شوند. قانون طلایی تربیت سگ‌ها آن جایی است که برای تشویق سگ اول برای گرفتن توپ در جمع به یک آفرین بسنده می کنیم؛ اما برای تشویق سگ دوم باید کمی تلاش بیشتری شود و با جایزه بهتری او را ترغیب به کاری کرد. در آخر با هر دو به جواب دلخواهتان خواهید رسید.

همچنین بخوانید: علت گوشه گیری سگ شامل چه مواردی می‌شود؟

قانون طلایی تربیت سگ‌ها آن‌جایی است که تربیت‌شونده جایزه را تعیین می‌کند نه تربیت‌کننده! با در اختیار داشتن این نکات مهم تربیت سگ‌ها، این فرصت را دارید که به‌خوبی با این حیوانات دوست‌داشتنی رفتار کنید.

تربیت سگ

3.     برای تنبیه عجله نکنید

همانطور که گفتیم تربیت‌شونده نوع تشویق را مشخص می‌کند؛ تربیت‌کننده نیز نوع و میزان تنبیه را مشخص می‌کند. یکی دیگر از نکات مهم تربیت سگ‌ها که باید بدانید این است که اگر سر انسان داد بزنید شاید تندتر بدود؛ اما اگر سر سگ داد بزنید، عواقب خوبی نخواهد داشت و سگ را عصبانی خواهید کرد. اجازه دهید با مثالی به توضیح آن بپردازیم.

شاید سگ شما علاقه‌ای به پیاده‌روی نداشته باشد و سخت راه می‌رود. شما به‌جای تنبیه و کشیدن قلاده یا حتی استفاده از قلاده شوکر‌دار از قلاده‌هایی که به تنه آن‌ها متصل می‌شود‌ و به آن‌ها آزادی عمل می‌دهد استفاده کنید. این عمل نه تنها به سگ آزادی و آرامش می‌دهد، بلکه شما را از عواقب تنبیه و لج کردن سگ خلاص خواهد کرد.

تحقیقات نشان داده که پاداش‌های فراوان و پشت سر هم، جواب بهتری نسبت به یک تنبیه برای کار نادرست بوده‌است. در باب قانون طلایی تربیت سگ‌ها، قبل از تصمیم برای تنبیه این دوست چهارپا و البته مهربان خود، به فکر چاره بهتری باشید که در راستای آن به تشویق بینجامد. بعضی افراد برای تربیت سگ نگهبان خود از سامانه هوشمند سفارش خدمات استفاده می‌کنند که دیگر دردسرهای ناشی از تنبیه را تحمل نکنند.

انواع توری‌ محافظ حیوانات به بازار عرضه شده که می‌توان برای نگهداری سگ از آنها استفاده کرد

آموزش سگ

4.     قانون سوم نیوتون!

هر عملی عکس العملی دارد و این قانون طلایی تربیت سگ‌ها است که باید به خاطر بسپارید:

یک رفتار بد یا خوب شما در ذهن حیوانات شما بسیار تاثیر‌گذار خواهد بود. شما به خانه می‌آیید و مشاهده می‌کنید سگ شما روی مبل نشسته است؛ در‌صورتی‌که نباید این کار را می‌کرد. عکس‌العمل شما چه خواهد بود؟

برای سفارش خود همین حالا تماس بگیرید

بدرفتاری شما دردسرساز خواهد بود و در ازای آن، جایزه شما به‌منظور شرطی کردن سگ، او را به موجودی مهربان تبدیل خواهید کرد. اگر شما سر او داد بزنید و او را سرزنش کنید، ممکن است از روی مبل بلند شود یا از ناراحتی مبل شما را خراب کند و به آن به آسیب برساند. درصورتی‌که با جایزه به او نشان می‌دهید که اگر روی تخت خود بنشیند چه تشویقی در انتظارش خواهد بود.

او در عوض با شما نه تنها مهربان خواهد بود، چه بسا هیچ‌وقت دیگر روی مبل شما ننشیند. از دیگر نکات مهم تربیت سگ‌ها همین است که بدانید چه زمانی با سرزنش و چه موقع با تشویق به تربیت سگ خانگی خود بپردازید.

نحوه آموزش سگ

5.     به او نشان دهید چه کسی رئیس است؟!

لازم نیست برای آنکه سگ خود را تربیت کنید همیشه با او مهربان باشید و هر خواسته‌ او را قبول کنید. در این بخش به چند قانون طلایی تربیت سگ‌ها خواهیم پرداخت که به شما در این راستا کمک خواهد کرد.

  • وقتی سر سفره هستید و از غذا‌‌ی شما طلب می‌کند، نباید به خواسته او عمل کنید. دراین‌صورت برای او این قانون تداعی می‌شود که اگر از شما چیزی بخواهد، باید غذای خود را رها کرده و به او رسیدگی کنید.
  • هیچ‌وقت به او اجازه ندهید جلوتر از شما وارد راهرو، اتاق‌ها و غیره شود؛ با پای خود جلوی او را بگیرید که متوجه کار اشتباه خود شود. این قبیل نکات مهم تربیت سگ‌ها با تکرار به خاطر او سپرده می‌شود.

قانون طلایی تربیت سگ‌ها این است که بدانید در مواقعی که مشکل درست می‌کنند چگونه رفتار کنید. این قوانین به شما به عنوان نکات مهم تربیت سگ‌ها بسیار کمک خواهدکرد. همیشه تشویق جواب خوبی خواهد بود اما گاهی لازم است جدی برخورد کنید.

برای این منظور و برای تربیت حیوان خانگی بهتراست به بسیاری از شبکه‌ها و برنامه‌های موبایل مراجعه کنید. حتی از سامانه هوشمند سفارش خدمات بخواهید که به شما در تربیت و نگهداری سگ در آپارتمان کمک کند. سامانه هوشمندی مانند کارچی‌داری به شما کمک می کند که سگ‌های نازنین خود را به بهترین نحو تربیت کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *