یادگیری زبان جدید چه فوایدی در زندگی افراد دارد؟

خواندن 4 دقیقه
6 اکتبر, 2020
یادگیری زبان جدید

اکثر مردم دنیا نسبت به یادگیری زبان جدید تمایلی نشان نمی‌دهند. به عبارت ساده‌تر اغلب مردم به‌غیراز زبان مادری‌شان به سراغ زبان جدیدی نمی‌روند. در این بین عده‌ای غیر انگلیسی‌زبان از سر ناچاری و فقط برای رفع نیازبه یادگیری زبان انگلیسی روی می‌آورند.

این حجم از بی‌توجهی و تنبلی برای یادگیری یک زبان جدید اصلاً منطقی نیست!‌ زیرا آموختن زبان خارجی مزایای بسیاری دارد. قابلیت تکلم به چند زبان مختلف تأثیرات مثبتی را بر ابعاد مختلفی زندگی شما خواهد گذاشت. این توانایی نه ‌تنها در سلامت جسم و روح شما مؤثر است؛ بلکه منجر به گسترش روابط بین‌المللی، افزایش فرصت‌های شغلی و … نیز می‌شود.

در این مقاله قصد داریم که مزایای آشنایی با چند زبان را مورد بررسی قرار دهیم. با کارچی‌داری همراه باشید.

یادگیری زبان انگلیسی

تقویت مهارت‌های ارتباطی به واسطه یادگیری زبان جدید

کودکانی که علاوه بر زبان مادری‌شان بر زبان دیگری نیز مسلط هستند، نسبت به هم‌سن‌وسالان خود در معرض تجربیات اجتماعی بیشتری قرار دارند.

همین امر سبب می‌شود تا کودکان چندزبانه درک بهتری نسبت به ایده‌های دیگران داشته باشند و ارتباط مؤثرتری با سایر افراد برقرار کنند.

«کیثی کینزر»، دانشیار دانشگاه «کورنِل»، معتقد است که نیازی به یادگیری زبان دوم به‌صورت کامل نیست؛ بلکه اگر کودک به ‌صورت مداوم در معرض زبان دوم قرار داشته باشد هم به ‌خوبی می‌تواند نظرات دیگران را درک کند.

در نظر گرفتن دیدگاه‌های مختلف از جمله قابلیت‌های مهم در ارتباط به‌حساب می‌آید. افرادی که از این ویژگی در ابعاد مختلف زندگی خود استفاده می‌کنند، ارتباطات بهتری خواهند داشت.

تقویت تشخیص عناصر زبان‌شناسی

قابلیتی در نوزادان وجود دارد که می‌توانند صداهای زبانی مختلف را تشخیص دهند. در واقع نوزادان صداهایی را که در محیط می‌شوند، شناسایی می‌کنند.

بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته، کودکانی که فقط یک زبان می‌دانند تنها دسته‌ای از صداهای زبانی را درک می‌کنند که در معرض آن زبان بوده‌ باشند.

بنابراین دوران خردسالی نقطه مناسبی برای شروع یادگیری زبان انگلیسی است! در سنین پایین اگر کودک در معرض زبان جدیدی قرار داشته باشد، عناصر زبان‌شناسی بیشتری را درک خواهد کرد.

عملکرد اجرایی عالی

مهارت‌های عملکرد اجرایی به مجموعه‌ای از قابلیت‌های شناختی و رفتاری گفته می‌شود و اقداماتی نظیر استدلال، برنامه‌ریزی و حل مسئله را در برمی‌گیرد.

نتایج پژوهش‌ها حاکی از آن است که عملکرد اجرایی کودکان چندزبانه نسبت به کودکانی که فقط با زبان مادری آشنایی دارند بهتر است. این ویژگی در زمینه کنترل احساسات، دقت و نظارت نیز به چشم می‌خورد.دلیل این امر می‌تواند تکلم با زبان‌های مختلف در خانواده‌های چندزبانه باشد. مهارت عملکرد اجرایی عالی می‌تواند زمینه‌ساز موفقیت‌های علمی و اجتماعی باشد.

تاثیر زبان جدید

تطبیق با محیط پیرامون

توانایی نظارت مداوم و دقیق بر محیط پیرامون از دیگر مزیت‌هایی است که تسلط به بیش از یک زبان به همراه دارد.

محققان می‌گویند کودکی که با دو زبان آشنایی دارد می‌بایست از هر دو زبان استفاده کند! به‌طور مثال با مادر به یک زبان و با پدر به زبان دیگر صحبت کند. این تغییر زبان باعث می‌شود که دقت کودک به محیط اطراف افزایش یابد و کلیه جنبه‌های زندگی را به‌خوبی لمس کند.

تقویت ذهن

یادگیری زبان جدید به‌ منزله آموختن یک سیستم جدید است! سیستمی که شامل قوانین، ساختارها، اصطلاحات و معانی متفاوت می‌شود. این موارد تنها بخشی از پیچیدگی‌های زبان به‌حساب می‌آیند.

هنگام یادگیری زبان جدید، ذهن با ساختار بدیعی مواجه می‌شود و از منابع ایده پردازی متفاوتی بهره می‌گیرد و مهارت‌هایش افزایش می‌یابد.

هنگام یادگیری زبان جدید، مغز به‌ صورت خودکاری راهی برای یادگیری بهتر می‌یابد. بنابراین اگر قصد آموختن مهارت‌ها و زبان‌های دیگری را داشته باشید، تسلط بر زبان دوم آمادگی ذهنی شما را جهت یادگیری دانش جدید افزایش می‌دهد.

آموزش زبان انگلیسی

افزایش اعتماد به ‌نفس در اثر یادگیری زبان جدید

تسلط بر یک زبان خارجی سبب افزایش عزم و شجاعت شما می‌شود. درواقع تسلط بر زبان دوم مزایایی همچون غلبه بر ترس‌ها و تردید‌ها، شناخت بهتر از خود و درس گرفتن از اشتباهات دیگران را به همراه دارد.

تمرین زبان دوم یکی از راه‌های جالب برای از بین بردن حس ناامنی و برقراری ارتباط با دیگران به شکل راحت‌تر است.

آشنایی با فرهنگ‌های مختلف

زبان را می‌توان دریچه ورود به فرهنگ نامید!‌ بنابراین یادگیری زبان جدید می‌تواند زمینه آشنایی با فرهنگ‌های دیگر را فراهم کند.

پس از آشنایی با زبان جدید سفر به مناطقی که به آن زبان صحبت می‌کنند تجربه بسیار جالبی خواهد بود.

به‌خصوص با یادگیری زبان خارجی میل به برقراری ارتباط با دیگران نیز افزایش می‌یابد. همین امر می‌تواند بستری مناسب برای ایجاد روابط و دوستی‌های جدید شود.

درنتیجه شما می‌توانید در مورد موضوعات مختلف گفتگو کنید و با فرهنگ سایر کشورها نیز آشنا شوید. همچنین دیگر برای انجام کارهای خود در یک کشور جدید مشکلی نخواهید داشت.

افزایش فرصت‌های شغلی

مسلماً یادگیری زبان انگلیسی یک امتیاز محسوب می‌شود! به‌خصوص برای افرادی که به دنبال کار هستند.

درواقع اگر بتوانید به زبان‌های مختلف صحبت و با دیگران ارتباط برقرار کنید شانس بیشتری برای پیدا کردن شغل دلخواهتان دارید.

چندزبانه بودن یک مزیت رقابتی است که می‌تواند در عرصه بین‌المللی به شما کمک کند. درواقع تسلط بر زبان خارجی امری ضروری برای فعالیت در جامعه بین‌المللی است. بنابراین یادگیری زبان خارجی منجر به افزایش فرصت‌های شغلی و موفقیت شما در کار خواهد شد.

تأخیر در آلزایمر و زوال ذهن

پژوهش‌ها نشان می‌دهند افرادی که علاوه بر زبان مادری به زبان دیگری تسلط دارند دیرتر از دیگران به مشکلاتی نظیر آلزایمر و زوال ذهن دچار می‌شوند.

کنترل ذهنی مداوم جهت صحبت به زبان‌های مختلف، ذهن را فعال و آگاه نگه می‌دارد. تمرین دائمی ذهن از انحطاط زودهنگام آن جلوگیری می‌کند.

توانایی انجام کارهای مختلف به‌طور هم‌زمان

مهارت انجام چند کار مختلف به‌صورت هم‌زمان از جمله کارهایی است که همه قادر به انجام آن نیستند. این‌طور به نظر می‌رسد که افراد چندزبانه توانایی انجام این کار را دارند.

محققان بر این باور هستند که استفاده مداوم از دو زبان به کنترل ذهنی بالایی نیاز دارد تا تداخلی میان دو زبان ایجاد نشود. این کنترل ذهنی قوی باعث ایجاد آمادگی لازم جهت انجام چند کار هم‌زمان می‌شود.

چنین مهارتی بسیار مفید و کاربردی است و کاربردهای بسیاری دارد. پس افراد چندزبانه ضمن تمرکز بر یک کار می‌توانند به شکل هم‌زمان کار دیگری را هم انجام دهند،‌ به ‌طوری‌ که حواسشان پرت نشود.

زبان خارجی

ایجاد دیدگاه‌های مختلف

آموختن زبان جدید می‌تواند سبب تغییر دیدگاه‌ها و اولویت‌ها شود و شخصیت و سبک زندگی را دستخوش تغییراتی کند.

پژوهشگران حتی تحقیقاتی را درباره اینکه زبان چگونه باعث شکل‌گیری ساختار فکری زبانی می‌شود نیز انجام دادند.

ساختار فکری زبانی به این معنا است که هنگام صحبت به زبان جدید، تصور می‌کنید شخص دیگری هستید!‌ علت این موضوع می‌تواند ساختارها و قواعد متفاوت زبان‌ها باشد.

افزایش سرعت عمل ذهن

تحقیقاتی بر روی افراد تک‌زبانه و چندزبانه در اسپانیا انجام شده که طبق نتایج آن افراد علاقه‌مند به یادگیری زبان جدید دارای ذهن خلاق‌تری هستند.

این افراد خیلی راحت‌تر مسائل بیهوده‌ای را که در مسیر یادگیری وجود دارند کنار می‌زنند. درواقع ذهن این دسته از افراد سرعت عمل بهتری دارد.

در این مقاله مزایای مختلف آشنایی با چند زبان را گفتیم. به‌طورکلی تسلط بر زبان‌هایی غیر از زبان مادری نوعی حس قدرت و اعتمادبه‌نفس به فرد می‌دهد. همچنین این قابلیت یک امتیاز ویژه به‌حساب می‌آید که در ابعاد مختلف زندگی می‌تواند به فرد کمک کند. همان‌طور که اشاره کردیم یادگیری زبان خارجی در زمینه کاری بسیار مهم است. این امر منجر به افزایش فرصت‌های شغلی می‌شود.

همچنین یادگیری زبان خارجی به سلامت ذهن کمک می‌کند. درواقع باعث می‌شود تا ذهنی فعال و متمرکز داشته باشید. آموختن زبان دوم نه‌تنها زمینه‌ساز یادگیری دانش‌های بیشتر می‌شود بلکه ابتلای زودرس به بیماری‌های ذهنی جلوگیری می‌کند. با یادگیری زبان انگلیسی به‌راحتی می‌توانید با مردم سایر کشورها ارتباط برقرار کنید و با آداب‌ورسوم آن‌ها نیز آشنا شوید.

سامانه کارچی‌داری یک سامانه هوشمند سفارش خدمات است که خدمات آموزشی متنوعی را ارائه می‌دهد. خدماتی همچون تدریس خصوصی، به‌صورت حضوری یا آنلاین از مهم‌ترین خدمات سامانه کارچی داری است. بنابراین اگر قصد یادگیری زبان انگلیسی یا زبان‌های خارجی دیگری را دارید به سامانه کارچی داری مراجعه کنید تا بهترین متخصصان را نزد شما ارسال کنیم.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید