کد مورس چیست؟ راهنمای یادگیری زبان مورس

خواندن 4 دقیقه
26 اکتبر, 2020
زبان مورس

کد مورس یک سیستم ارتباطی است که توسط ساموئل F.B برای نخستین بار ابداع شد. زبان مورس از یک سری خط تیره و نقطه برای ارسال پیام‌های رمزگذاری شده استفاده می‌کند. اگر چه در ابتدا این به عنوان راهی برای برقراری ارتباطات از طریق خطور تلگرافی ابداع شد، امروزه کد مورس همچنان توسط علاقه‌مندان به رادیو آماتور استفاده می‌شود و همین طور برای ارسال سیگنال‌هایی در شرایط اضطراری و موقعیت‌های خاص، کارایی دارد. در حالی که یادگیری کد مورس چندان دشوار نیست، اما مانند هر زبان دیگری نیاز به وقت و توجه کافی دارد. هنگامی که معنای سیگنال‌های اساسی را یاد گرفتید، می‌توانید نوشتن و ترجمه پیام‌های مورس را شروع کنید.

یادگیری کد مورس

همان طور که گفتیم مورس از دو واحد سیگنال خط و نقطه تشکیل شده‌اند و تمام چیزی که در این زبان خاص دنبال خواهیم کرد بر پایه همین دو واحد سیگنالی هستند.

در اصطلاحات رسمی مورس کد نقطه را dits خوانده و آن را با تلفظ کوتاه حرف i می‌خوانند. خط تیره یا دش نیز به طور رسمی dahs با صدای کوتاه a شناخته می‌شود. حرف dah به اندازه سه بار تا یک نقطه طول خواهد کشید.

مورس اضطراری

با در نظر گرفتن الفبای کد مورسی می‌توانید از یک پیام مورس، رمزگشایی کرده و با جدا کردن تک تک کاراکترها، پیام آن را معادل‌سازی کنید. با چندین بار تمرین و رمزگشایی، رفته رفته این کدها را آموخته و بدون نیاز به مراجعه به جدول مورس، قادر به رمزگشایی از پیام‌های جدید و خواندن آن‌ها خواهید بود.

به فاصله بین کلمات و حروف توجه کنید. هر حرف باید با فاصله‌ای برابر با یک فاصله جدا شود، در حالی که کلمات کامل باید با فاصله هفت نقطه از هم جدا شوند. هر چه فاصله‌ها را دقیق‌تر لحاظ کنید، احتمال درک پیام بیشتر می‌شود.

به طور کلی یادگیری کد مورس با صدا به مراتب کارآمدتر و ساده‌تر است. توصیه می‌کنیم که برای یادگیری کد مورسی، حتما ارتباط میان علائم آن را به عنوان ابزاری هوشمند و ارزشمند در نظر بگیرید. به عنوان مثال شما می‌توانید حرف “C” را در حافظه خود به کلمه “Catastrophic” ربط دهید که با C شروع می‌شود، حاوی تعداد هجاهای یکسان است و حتی همان تاکیدات هجایی را دارد. مثال دیگر را می‌توان با “Mailman” برای حرف “M” و “gingerbread” برای حرف “G” همراه ساخت.

به این صورت انجمنی از کلمات مرتبط را دارید که به شما کمک می‌کنند تا توالی سیگنال‌ها را با صداهای مربوط به آن‌ها، در ذهن خود پیوند داده و بهتر به خاطر بیاورید.

کد مورس

پس از آن شروع به تشکیل کلمات و حروف پایه‌ای کنید. برای شروع ساده‌ترین حروف، حروفی است که با یک  نقطه یا خط تیره تنها آغاز می‌شود. به عنوان مثال یک نقطه (dit)، حرف “E” را می‌سازد و یک خط تیره (dahs)، نشانگر حرف “T” است. پس از آن می‌توانید به سراغ دو نقطه dits در نشانه “I” و دو خط تیره dahs نشانه “M” بروید. شروع کردن از ساده‌ترین‌ها به شما این امکان را می‌دهد که خیلی زودتر بر ترکیب‌های پیچیده‌تر مسلط شوید.

همین طور بخوانید: بهترین روش‌ آموزش زبان در منزل کدام است؟

البته قبل از کنار هم قرار دادن توالی‌های پیچیده‌تر، دانش خود را روی همین مبانی پایه‌ای تقویت کنید. به این شکل آموزش زبان مورس برایتان راحت‌تر شده و بسیار زودتر به نقطه تسلط بر این زبان و کاربرد آن می‌رسید.

به سراغ کد مورسی سه نشانه‌ای می‌رویم: به طور نمونه دو خط تیره و یک نقطه به معنی me یا من خواهد بود. همین طور یک خط، یک نقطه، یک خط، یک نقطه، یک نقطه، دو خط نشانگر کلمه cat به معنای گربه است.

“me” = – – •

“cat” = -•-• •- –

اما مهم‌ترین علامت زبان مورس یعنی تماس اضطراری SOS به شکل (• • • – – – • • •) نشان داده می‌شود و این یکی از نخستین چیزهایی است که باید یاد بگیرید. این همان علامت مورس مشهوری است که برای سالیان سال در شرایط اضطراری و خطر از کشتی‌ها و سایر مکان‌ها و موقعیت‌های مختلف برای درخواست کمک مخابره شده و بارها و بارها توانسته جان انسان‌های زیادی را نجات دهد.

جدول کد مورس

تمرین کد مورس

به صداهای ضبط شده از کدهای مورس گوش دهید و سعی در درک این پیام‌ها داشته باشید. به مکث‌های بین کاراکترها توجه کرده و در صورت نیاز سرعت پخش را کندتر کنید تا درک پیام‌ها برایتان ساده‌تر باشد.

اگر دوستی یا کسی را دارید که او نیز علاقه‌مند به یادگیری کد مورس است، حتما از وی بخواهید که همراه با هم به تمرین کدهای مورس پرداخته و این تمرین را حتی به شکلی سرگرم‌کننده در کنار یکدیگر دنبال کنید. همین طور با همراهی دوست خود می‌توانید پیام‌های متنی را به جای زبان عادی، با نقطه و خط و به زبان مورس بنویسید. این تمرینی عالی است که باعث می‌شود خیلی زود بر زبان مورس تسلط پیدا کنید.

از دست ندهید: چطور انتخاب معلم خصوصی را به درستی انجام دهیم؟

برخی نکات مهم

با یادگیری برخی نکات مهم، بهتر می‌توانید بر این زبان تسلط یافته و زودتر قواعد مربوط به آن را یاد بگیرید.

  • حرف A و حرف N معکوس یکدیگر نشانه‌گذاری می‌شوند.
  • حروف B, C , F, H, J , L , P, Q, V, X, Y, Z دارای چهار کاراکتر هستند.
  • حروف D, G, K, O, R, U, W هر یک سه کاراکتر دارند.

به طور مثال حرف Z به شکل دو خط تیره و دو نقطه دیده می‌شود. همین طور حرف Y یک خط تیره، یک نقطه و دو خط تیره است.

از میان سه کاراکتری‌ها، حرف O با سه خط تیره نمایش داده می‌شود و حرف  K شامل یک خط تیره، یک نقطه و یک خط تیره است.

همان طور که می‌بینید این حروف هر یک به شکلی از ترکیب خط تیره و نقطه تشکیل شده‌اند و با چندین بار مرور و تکرار ارتباط میان این علائم خط و نقطه و حروف، می‌توانید ارتباط میان آن‌ها را کشف کرده و برگردان یا به نوعی رمزگشایی هر یک را ملکه ذهن خود سازید.

دستگاه تلگراف

دریافت خدمات آموزشی از سامانه هوشمند سفارش خدمات کارچی‌داری

شما می‌توانید برای گذراندن کلیه دوره‌های آموزشی و یادگیری زبان‌های مختلف و سایر علوم پایه‌ای یا تکمیلی، از سامانه هوشمند انجام کار، کارچی‌داری، در بخش خدمات آموزشی برخوردار شوید. به این شکل به بهترین و مجرب‌ترین اساتید و مربیان دسترسی داشته و می‌توانید در زمینه مورد نظر خود به تحصیل و یادگیری و علم‌آموزی بپردازید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید