همه چیز درباره خدمات کارشناسی خودرو، اهمیت و نحوه انجام آن

خواندن 4 دقیقه
14 سپتامبر, 2020
کارشناسی خودرو

نیاز به کارشناسی خودرو به هنگام خرید فروش خودرو دست دوم اهمیت بسیار زیادی دارد. خرید سهل‌انگارانه می‌تواند خسارت زیادی را به همراه داشته باشد؛ به‌خصوص در روزهایی که قیمت ماشین به طرز عجیبی افزایش یافته است. این بررسی باید جامع و تخصصی باشد و شامل معاینه و کارشناسی فنی خودرو و همچنین تشخیص رنگ شدگی ماشین باشد.

به دلیل افزایش قیمت، بازار خودرو ملتهب‌تر از گذشته شده است. ماشین‌هایی که ایرادات فنی آن‌ها مشخص نیست، خرید خودرو را برای افراد بی‌تجربه سخت‌تر می‌کند.

سامانه هوشمند انجام کار، خدماتی را در این زمینه تحت عنوان کارشناسی خودرو ارائه می‌دهد. با استفاده از این خدمات، افرادی ماهر و باتجربه به همراه تجهیزات لازم در زمان خرید خودرو شما را راهنمایی خواهند کرد.

درواقع کارشناس خودرو به شما کمک می‌کند تا با بودجه‌ای که دارید، بهترین ماشین را بخرید. در ادامه مطالب بیشتری را در رابطه با کارشناسی و معاینه فنی خودرو بیان خواهیم کرد. همراه ما باشید.

اهمیت کارشناسی خودرو پیش از خرید

برخی می‌پرسند که انجام کارشناسی پیش از خرید خودرو چه ضرورتی دارد؟ در جواب باید بگوییم که خرید خودروی کارکرده بدون تجربه کافی ممکن است ضررهای جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

چطور تشخیص می‌دهید که خودروی مورد نظرتان قبلاً تصادف داشته یا بدون ضربه است؟ آیا از ایرادات فنی ماشین سر درمی‌آورید؟! در صورتی که کیلومتر ماشین دستکاری شده باشد، متوجه می‌شوید؟

بسیاری از ماشین‌های موجود در بازار ظاهر بسیار خوبی دارند، اما اگر از سوی کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند ممکن است ایراداتی داشته باشند که شما متوجه آن‌ها نشوید! زیرا صنعت تعمیر و بازسازی خودرو در کشور ما پیشرفت قابل‌توجهی داشته و افراد متبحری در این زمینه فعالیت دارند.

بنابراین باید دقت بالایی داشته باشید!‌ چون خودروهایی که آسیب شدید دیده‌اند، هرگز استحکام و ایمنی اولیه را نخواهند داشت.

ازاین‌رو به‌جرئت می‌توانیم بگوییم که خرید ماشین دست‌دوم کار هرکسی نیست!‌ به عبارت ساده‌تر هرکسی توانایی شناسایی مشکلات و معایب خودروهای کارکرده را ندارد.

بنابراین اگر می‌خواهید که پول بیشتری نسبت به ارزش یک خودرو پرداخت نکنید لازم است از خدمات کارشناس خودرو استفاده کنید. سامانه کارچی داری به شما کمک می‌کند تا با بودجه‌ای که در اختیار دارید، بهترین خودرو را بخرید.

تشخیص رنگ خودرو


بخش‌هایی که هنگام کارشناسی خودرو مورد بررسی قرار می‌گیرند

شاید بپرسید هنگام خرید ماشین، کارشناسان چه مواردی را بررسی می‌کنند؟

کارشناسان مجرب، ماشین را از نظر فنی و ظاهری به‌طور کامل بررسی می‌کنند و ریسک خرید خودروی دست‌دوم را کاهش می‌دهد.

در ادامه به جزئیات بیشتری از این پروسه را خواهیم پرداخت.

کارشناسی رنگ و بدنه خودرو

همان‌طور که اشاره کردیم در کشور ما افراد ماهری در زمینه صافکاری و نقاشی خودرو مشغول به کار هستند. این امر تشخیص خودروی سالم را از ماشین آسیب‌دیده سخت می‌کند.

همچنین ماشین‌های کاملاً سالم نسبت به خودروهایی که قطعات آن‌ها صافکاری و نقاشی شده‌اند ارزش بیشتری دارند.

در این قسمت کارشناسان بدنه، سقف و شاسی جلو و عقب خودرو را بررسی می‌کنند و هرگونه رنگ‌شدگی، تعویض، صافکاری و … را گزارش می‌دهند.

تجربه، مهم‌ترین ابزار کارشناسان خودرو است!‌ اما متخصصان این امر، هنگام کارشناسی خودرو از تجهیزات دیجیتال و حرفه‌ای نیز استفاده می‌کنند.

کارشناسی شاسی و ستون‌های خودرو

شاسی مهم‌ترین بخش بدنه ماشین به‌حساب می‌آید که در معرض دید شما قرار ندارد!‌ در صورت مشاهده هرگونه آسیب‌دیدگی در شاسی خودرو، از خرید آن ماشین صرف‌نظر کنید.

پس بهتر است که به دلیل اهمیت بالای شاسی، کارشناسی این بخش از خودرو را حتماً به کارشناسان مجرب بسپارید.

ستون‌ها از دیگر بخش‌های مهم بدنه هستند! چراکه سقف را به بدنه خودرو متصل می‌کنند. پس بسیار مهم است که روی آن‌ها اثری از بریدگی و علائم جوش‌خوردگی نباشد.

بررسی رنگ بدنه خودرو

کارشناسی رنگ بدنه (تشخیص رنگ شدگی خودرو) از مهم‌ترین کارهایی است که از سوی کارشناسان خودرو سامانه کارچی داری صورت می‌گیرد.

برخی از صافکارها و نقاشان خودرو، کار خود را چنان هنرمندانه انجام می‌دهند که تشخیص آسیب‌دیدگی ماشین دشوار می‌شود.

اما کارشناسان ماهر با یک نگاه هم متوجه رنگ‌شدگی بدنه خودرو می‌شوند!‌ درواقع کارشناسان برای تشخیص این مورد، زیر نور سفید یا طبیعی با زاویه ۳۰ درجه به بدنه خودرو نگاه می‌کنند.

برخی هم از دستگاه‌ دیجیتال تشخیص رنگ استفاده می‌کنند. این دستگاه دقت بالایی دارد و قطعات تعویض شده و حتی پاشیدن کیلر بر روی رنگ را مشخص می‌کند.

قلم آهن‌ربایی ابزار دیگری است که معمولاً مورد استفاده دلالان خودرو قرار می‌گیرد. البته این شیوه دقت بالایی ندارد.

بررسی تعویض قطعات بدنه خودرو

اگر بدنه خودرو آسیب شدیدی دیده باشد معمولاً آن بخش را تعویض می‌کنند. گاهی نیز قطعه جایگزین متعلق به خودروی مشابه دیگری است که تشخیص رنگ شدگی ماشین حتی با دستگاه دیجیتال تشخیص رنگ خودروهم به سادگی ممکن نیست.

اینجا دیگر تجربه و مهارت کارشناس است که به کمک شما می‌آید تا از خرید یک ماشین ظاهراً بی‌رنگ منصرف شوید. تشخیص رنگ خودرو یکی از متداول‌ترین مشکلاتی است که به هنگام این گونه معاملات به وجود می‌آید.

عملکرد فنی خودرو

بخش فنی بخش مهمی از کیفیت یک ماشین محسوب می‌شود که علاوه بر تجربه، مستلزم دانش در حوزه مکانیکی خودرو نیز است.

درواقع کارشناس فنی خودرو باید نسبت به کلیه قطعات موتور ماشین شناخت داشته باشد تا بتواند متوجه دلایل مشکلات فنی و لرزش‌ها و صداهای غیرعادی شود.

توجه داشته باشید که هنگام خرید خودرو فقط تست دیاگ کافی نیست! بلکه موتور، گیربکس و جلوبندی باید کارشناسی شوند.

یک کارشناس فنی خودرو ماهر خیال شما را از بابت مشکلات آینده کاهش می‌دهد.

کارشناسی موتور ماشین

موتور را می‌توان قلب تپنده ماشین نامید!‌ ازاین‌رو کارشناسی فنی خودرو بسیار حائز اهمیت است. حتی اگر موتور ماشین بدون لرزش و صدا باشد باید مورد بررسی قرار بگیرد.

تغییر شکل رینگ، پیستون و مشکل روغن‌سوزی از مهم‌ترین مشکلات موتور هستند و می‌توانند هزینه‌های مالی سنگینی را به همراه داشته باشند.

بنابراین کارشناسی فنی خودرو جهت بازبینی موتور خودرو هنگام خرید، بسیار مهم خواهد بود.

کارشناسی گیربکس ماشین

سیستم گیربکس و کلاچ، قدرت تولید شده توسط موتور را به چرخ‌ها منتقل می‌کند. نقص در این بخش مصرف سوخت و هزینه‌های جاری خودرو را افزایش می‌دهد.

بنابراین بررسی این بخش به تجربه و دقت بالایی نیاز دارد که می‌توانید آن را به کارشناسان سامانه کارچی داری بسپارید.

تست دیاگ

در خودروهای امروزی نوعی کامپیوتر صنعتی به نام ECU وجود دارد.

وظیفه این قطعه کنترل بخش‌های مختلف است. در حافظه ECU اطلاعات مختلفی مانند باز شدن کیسه هوا، میزان مصرف سوخت و … ذخیره می‌شود.

از دیگر کارهایی که کارشناسان خودرو انجام می‌دهند مشاهده این اطلاعات است. این کار توسط دستگاهی به نام دیاگ صورت می‌گیرد و به این کار تست دیاگ گفته می‌شود.

تست رانندگی

تست رانندگی از دیگر کارهایی است که هنگام کارشناسی خودرو انجام می‌شود. کارشناس در این تست سیستم هیدرولیک، تعلیق، عملکرد ترمزها و موارد مختلفی را بررسی می‌کند. همچنین بسیاری از ایرادات هنگام رانندگی با ماشین مشخص خواهند شد.

کارشناسی فنی خودرو

تفاوت معاینه فنی و کارشناسی فنی خودرو

هنگام معاینه فنی فقط استانداردهای مورد نظر دستگاه‌های اجرایی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

در واقع معاینه فنی بسیار محدود است!‌ اما کارشناسی خودرو شامل موارد مختلفی می‌شود که در بخش قبل بیان کردیم.

همچنین معاینه فنی اجباری است، اما کارشناسی خودرو امری اختیاری بوده که هنگام خرید فروش خودرو کار کرده می‌توانید انجام دهید.

هزینه کارشناسی خودرو

هزینه کارشناسی خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد!‌ اختلاف قیمت خودروهای داخلی و خارجی، تفاوت قطعات و تنوع آپشن‌های آن‌ها و … از جمله مواردی هستند که بر قیمت کارشناسی خودرو تأثیر می‌گذارند.

اما آیا این میزان هزینه ارزش انتخاب گزینه مناسب در هنگام خرید فروش خودرو دست دوم را ندارد؟

اطمینان پیدا کردن از ایرادات فنی احتمالی و تشخیص رنگ خودرو قطعا کمک بسیاری به حفظ سرمایه شما خواهد کرد.

چه زمانی برای ثبت درخواست استفاده از خدمات کارشناسی خودرو مناسب است؟

در هنگام خرید فروش خودرو کار کرده ابتدا خودتان ماشین مورد نظر را ببینید. پس از بررسی اولیه اگر خودرو مورد پسند شما بود می‌توانید به سراغ کارشناسی خودرو بروید.

پس از درخواست برای کارشناسی خودرو، کارشناسان کارچی داری در کوتاه‌ترین زمان ممکن نزد شما حاضر خواهند شد.

اگر هنگام کارشناسی نتوانستید حضور پیدا کنید، کارشناسان پس از بررسی خودرو اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهند.

کارشناسان حتی می‌توانند در تنظیم قول‌نامه حین خرید فروش خودرو دست دوم نیز به شما کمک کنند. در واقع پس از توافق طرفین و درخواست از کارشناس، امکان عقد قول‌نامه هم وجود دارد.

کلام آخر

با انجام کارشناسی خودرو از معایب ماشین آگاه می‌شوید و خیلی راحت‌تر می‌توانید تصمیم بگیرید. همچنین کارشناسی خودرو از ضررهای هنگفت جلوگیری می‌کند.

برای ثبت درخواست کارشناسی خودرو می‌توانید از طریق سامانه هوشمند سفارش خدمات اقدام کنید. کارشناسان سامانه کارچی داری در کمترین زمان ممکن می‌توانند به شما در خرید خودرو کمک کنند.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید