کاربرد شیر اطمینان پکیج و عملکرد آن در سیستم گرمایشی

خواندن 5 دقیقه
21 اکتبر, 2020
شیر فشار پکیج

شیر اطمینان پکیج در واقع قطعه‌ای در پکیج یا آبگرمکن می‌باشد که نسبت به فشار و دما حساس است و وظیفه تنظیم فشار دستگاه را برعهده دارد؛ این شیر کمک می‌کند تا از عدم بالا رفتن فشار بار پکیج اطمینان حاصل کنید؛ این جمله بدین معناست که شیر ایمنی پکیج بگونه‌ای طراحی شده است که فشار بیشتر از 3/5 بار را تحمل نمی‌کند و بمحض رسیدن به فشار زیاد، درصورتی‌که سیستم بسته و آب جایی برای خروج نداشته باشد، این شیر برای از بین بردن فشار مازاد باز می‌شود؛ پس از باز شدن شیر، فشار تا حد نرمال کاهش می‎‌یابد؛ درست در این زمان است که افت فشار اتفاق می‌افتد. به بیان دیگر این قطعه می‌تواند فشار اضافی موجود در مخزن پکیج را رفع و از ترکیدن آن و بروز هرگونه حادثه‌ای که منجر به تعمیر پکیج گردد، جلوگیری کند.

کاربرد شیر اطمینان پکیج

چگونگی عملکرد شیر اطمینان پکیج

شیر اطمینان پکیج از سه قسمت اصلی تشکیل شده که بشرح ذیل است:

 1. نازل
 2. دیسک
 3. فنر

در این بخش متوجه خواهید شد این شیر چگونه کار می‌کند؛ عملکرد شیر دستگاه نام‌برده بدین صورت است که در زمان بیشتر شدن فشار پکیج از عدد سه، فنر باز می‌گردد؛ باز شدن فنر باعث بالا رفتن دیسک شده و شیر را باز می‌کند؛ در نهایت آب از سیستم خارج می‌شود؛ این روند تا زمانی که فشار آب به رتبه نرمال زیر 5/2 برسد و افت فشار اتفاق بیفتد، ادامه می‌یابد.

شیر اطمینان پکیج

زمانی می‌توانید به عملکرد نادرست شیر ایمنی دستگاه پی ببرید که فشار سیستم در حد خطرناکی افزایش یابد که این امر نه‌تنها می‌تواند به دستگاه آسیب جدی وارد کند بلکه ممکن است باعث ترکیدن آن گردد. حال سوالی که پیش می‌آید، این است که چگونه متوجه عملکرد نادرست شیر دستگاه شوید؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که درصورت بسته بودن شیر و خروجی آب ، فشار باید بین بازه 40  الی 80 psi باشد که اگر اندازه‌گیری آن، فشار  psi150 یا بیشتر را نشان دهد، فشار آب زیاد بوده و احتمالاً در نهایت باعث نشتی شیر اطمینان می‌شود.

اما اگر آبگرمکن سالم باشد، کار خود را به‌درستی انجام می‌دهد و آب را گرم می‌کند؛ با گرم شدن آب توسط گرم‌کن مخزن، آب منبسط می‌شود و بخار تولید می‌کند؛ هرچه میزان گرما بیشتر باشد، انبساط بیشتری نیز رخ می‌دهد.

این انبساط به دیواره‌های خارجی مخزن فشار می‌آورد، اما انتظار می‌رود درجاتی از فشار اضافی از طریق لوله‌های آب متصل به مخزن پکیج خارج گردد پس برای رسیدن به هدف افت فشار، شیر تخلیه فشار، با آزاد کردن مقداری آب گرم و هوا، مخزن را تحریک کرده و فشار دریچه یا محل نصب شیر اطمینان را پایین می‌آورد و به سطح ایمن می‌رساند. این سطح ایمن یا فشار طبیعی آب داخل مخزن یا آبگرمکن باید بازه‌ای 50 الی 100 PSI باشد.

نصب شیر اطمینان

در ادامه باید اضافه کنیم که مدار شیر اطمینان پکیج از یک ورودی و دو خروجی تشکیل شده که به یک سیم نول و دو سیم فاز متصل است؛ صفحه‌ای گرد و بزرگ پلاستیکی که تحت عنوان موتور شناخته می‌شود، از دو شیار در بالا و دو شیار در پایین برخوردار است که هر شیار مملو از چنگک‌هایی است که وظیفه قطع جریان برق را در آن مسیر برعهده دارند.

عدم آگاهی در مورد شیر اطمینان پکیج می‌تواند یک مشکل گیج‌کننده را بهمراه داشته باشد. دانستن اینکه چرا شیر آبگرمکن نشت می‌کند و یا نحوه تعمیر آن، اطلاعات مهمی است که هر صاحب‌خانه باید بداند. ادامه این مقاله شما را در زمینه و مشکلات مربوط به این قطعه از پکیج راهنمایی می‌کند و و توضیح می‌دهد که چگونه می‌توانید هر یک از این مشکلات را برطرف کنید.

کاهش فشار پکیج

آبگرمکن یا پکیج نقش مهمی در خانه صاحب‌خانه دارد؛ پکیج‌‌ها و اجزای سازنده آنها برای همیشه دوام ندارند و ممکن است خراب شوند پس به تعمیر نیاز پیدا می‌کنند. تعمیر و نگهداری صحیح، روشی پیشگیرانه و کلیدی برای این است که از تامین آب گرم خانه خود اطمینان حاصل کنید. همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، یکی از مشکلاتی که ممکن است برای شیر اطمینان پکیج پیش بیاید، این است که شیر تخلیه فشار آبگرمکن نشت کند؛ این اتفاق می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

مهم‌ترین دلایل نشت شیر تخلیه فشار آبگرمکن

 • فشار آب داخل مخزن خیلی زیاد و افت فشار رخ نداده است.
 • دمای آب خیلی زیاد است.
 • شیر T&P چند سال است که استفاده نشده است.
 • سوئیچ T&P اشتباه نصب شده است.
 • خود شیر T&P خراب شده است.

همانگونه که قبلاً ذکر شد، نشتی شیر اطمینان بطور مداوم، می‌تواند تنها مشکلی باشد که این قطعه با آن مواجه می‌شود؛ ممکن است شناسایی علت نشت دریچه یا محل نصب شیر اطمینان و کاهش میزان فشار یا افت فشار کمی زمان‌بر باشد؛ لازم بذکر است درصورتی‌که در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید، می‌توانید بدون دردسر، علت نشت آن را کشف کنید؛ در غیر این صورت قادر به شناسایی علت نشت نخواهید بود.

شیر ایمنی پکیج

در زمان نشت شیر اطمینان پکیج چه کنیم؟

وقتی با نشتی شیر اطمینان پکیج مواجه شدید، غالباً روش رفع این مشکل آسان است؛ تنها کافی است شیر را تعویض کنید؛ تعویض شیر یک کار اساسی بوده و بدین صورت انجام می‌شود که پس از تخلیه آب از دستگاه و سیستم، لوله تخلیه را خارج و باتوجه به محل نصب شیر اطمینان، آن را تعویض کنید.

نکات مهم در خصوص شیر ایمنی پکیج

 • توجه داشته باشید که این تخلیه آب می‌تواند از یکی از رادیاتورها صورت بگیرد تا فشار روی عدد صفر بیاید و بدین روش آب از دستگاه تخلیه گردد و افت فشار اتفاق بیفتد.
 • نکته دیگری که باید در خصوص آبگرمکن و افت فشار در آن قابل توجه قرار بگیرد، عدم چرخاندن شیر اطمینان پکیج در محل نصب شیر اطمینان است، زیرا چرخاندن این شیر باعث می‌شود از حالت آب‌بندی خارج شود.
 • اگر نخواستید برای رفع نشتی شیر اطمینان پکیج، این قطعه را تعویض کنید، چاره‌ای جز تعمیر آن ندارید؛ به‌جهت اینکه بتوانید شیر اطمینان پکیج را تعمیر نمایید باید در ابتدا قطعه را باز کنید و داخل دیسکلر قرار دهید.
 • شستشو با مواد رسوب‌زدا که در تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، برج‌های خنک‌کننده، دیگ‌های بخار، بویلرها و … بکار می‌رود، باعث می‌شود فضای مابین دیافراگم شیر اطمینان پکیج از رسوب و آشغال پاک شود و نشتی شیر اطمینان برطرف گردد درعین‌اینکه بهیچ‌وجه به دستگاه و لوله‌ها آسیبی وارد نمی‌کند.
با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید