چطور با نماشویی ساختمان ، جلوه‌ای تمیز و سالم داشته باشیم؟

خواندن 5 دقیقه
6 اکتبر, 2020
نظافت ظاهر ساختمان

همه ما اغلب به تمیزی فضای داخل خانه خود بیشتر از فضای بیرون و نمای آن اهمیت می‌دهیم! اما توجه داشته باشید اولین چیزی که هنگام خرید یک واحد آپارتمان توجه شما را به خود جلب می‌کند، تمیزی و زیبایی نمای آن است. فرقی نمی‌کند که نمای ساختمان از چه جنسی ساخته شده باشد در این مواقع نیاز به نماشویی ساختمان بیش از پیش به چشم می‌آید! زیرا این قسمت همواره در معرض آلودگی قرار دارد و پس از مدتی کثیف شده و زیبایی و درخشندگی خود را از دست می‌دهد.

کثیفی نمای ساختمان حس ناخوشایندی را در مخاطب به وجود می‌آورد و باعث می‌شود که خیابان و محله شما کمی دلگیر به نظر برسد.

نماشویی ساختمان باید توسط افراد متخصص و باتجربه انجام شود.

سامانه هوشمند انجام کار به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهترین متخصصان نماشویی دسترسی داشته باشید.

به‌طورکلی نمای ساختمان به‌مرور شکل اولیه خود را از دست می‌دهد و ممکن است نیاز به ترمیم داشته باشد. کارهایی همچون ترمیم کامپوزیت، سنگ‌سابی و … از جمله خدمات جانبی دیگری هستند که با انجام آن‌ها نمای ساختمان شما سالم و تمیز خواهد شد. برای انجام کلیه خدمات مربوط به نمای ساختمان می‌توانید به سامانه کارچی داری مراجعه کنید.

در این مقاله شما را با شیوه‌های مختلف شستشوی نمای ساختمان و سایر خدمات جانبی نما آشنا خواهیم کرد.

شست‌وشوی نما با واترجت

نماشویی ساختمان

صنعتی شدن شهرها میزان آلودگی و ذرات ریز معلق در هوا را افزایش داده است. این امر به‌مرور آسیب‌هایی جدی برای انسان‌ها و حتی اشیا در پی خواهد داشت.

ساختمان‌ها یکی از مواردی هستند که در معرض مستقیم آلودگی هوا قرار دارند. افزایش میزان غلظت مواد آلاینده در هوا تأثیرات مخربی را بر روی نمای ساختمان‌ها به‌جای می‌گذارد. به‌خصوص هنگام بارندگی‌های اسیدی، نمای ساختمان تحت تأثیر مواد شیمیایی آلاینده قرار می‌گیرد و آسیب می‌بیند.

به‌طورکلی نمای ساختمان‌ها از شیشه، سنگ، کامپوزیت و … ساخته می‌شوند و به‌تدریج فرسوده شده و شکل اولیه خود را از دست می‌دهند.

درواقع آلودگی هوا نه‌تنها منجر به از بین رفتن جلوه و زیبایی ساختمان می‌شود، بلکه در بلندمدت ممکن است به اسکلت ساختمان هم آسیب بزند.

راهی برای در امان ماندن از این آلودگی وجود ندارد! اما می‌توان به‌صورت دوره‌ای با شستن نمای ساختمان آثار این آلودگی را از ظاهر ساختمان پاک کرد. این دقیقاً همان کاری است که به آن نماشویی ساختمان گفته می‌شود.

نماشویی ساختمان در زیباسازی ظاهر ساختمان بسیار مؤثر است. شستشوی نمای ساختمان از کارهای تخصصی در صنعت خدمات ساختمانی به شمار می‌رود.

هزینه نماشویی ساختمان

شستشوی نمای ساختمان شیوه‌های مختلفی دارد و قیمت آن نیز به عوامل مختلفی وابسته است. به‌عنوان مثال در شهرهای بزرگ و صنعتی که آلودگی هوا بیشتر است، ساختمان‌ها زودتر کثیف می‌شوند.

این امر به‌مرور بر نمای ساختمان تأثیر گذاشته و زیبایی آن را از بین می‌برد. میزان کثیفی نمای ساختمان از جمله عوامل مؤثر بر هزینه نماشویی است. علاوه بر این ارتفاع، جنس نما و متراژ آن بر قیمت شستشوی نمای ساختمان مؤثر است.

همچنین شیوه‌ای که متخصصان برای شستشوی نمای ساختمان شما انتخاب می‌کنند و تجهیزاتی که برای انجام این کار نیاز دارند از جمله عوامل مؤثر بر هزینه نماشویی ساختمان هستند. شما با ثبت درخواست در سامانه کارچی‌داری می‌توانید از قیمت‌ نماشویی ساختمان آگاه شوید.

شستن نمای ساختمان

‌تجهیزات لازم برای نماشویی ساختمان

انتخاب روش نماشویی با توجه به ارتفاع ساختمان، متراژ و جنس نما متفاوت است. در اینجا به برخی از شیوه‌های نماشویی و تجهیزات لازم برای انجام این کار اشاره خواهیم کرد.

·         نماشویی با استفاده از داربست

استفاده از داربست، شیوه‌ای سنتی برای شستشوی نمای بیرونی ساختمان به‌حساب می‌آید. این روش امنیت بیشتری نسبت به سایر شیوه‌ها دارد.

البته امروزه این روش کاربرد چندانی ندارد و جای خود را به شیوه‌های نوین داده است! زیرا امکان نصب داربست مقابل همه ساختمان‌ها وجود ندارد و ابزارهای دیگری همچون طناب، ماشین‌آلات صنعتی و … انجام نماشویی ساختمان را راحت‌تر کرده‌اند.

·         نماشویی ساختمان با طناب

یکی از شیوه‌های پیشرفته نماشویی ساختمان شستشوی نمای بیرونی با استفاده از طناب است که توسط افراد ماهر انجام می‌شود.

در این شیوه خبری از داربست و هزینه اضافه نیست! به‌طوری‌که یک نفر با استفاده از طناب و با فرودهای متناوب از بالای ساختمان به نمای بیرونی دسترسی پیدا می‌کند. سپس با استفاده از ابزار و مواد مناسب نمای ظاهری ساختمان را تمیز کرده و به سمت پایین حرکت می‌کند. این شیوه را نماشویی با راپل هم می‌نامند که باید توسط افراد متخصص صورت گیرد.

کار در ارتفاع امری دشوار و خطرناک است و حتماً باید از تجهیزات ایمنی مانند کمربند محافظ، طناب ایمنی و … استفاده شود.

·         نماشویی با استفاده از بالابر

برای شستشوی نمای بیرونی ساختمان‌هایی که امکان نصب داربست در مقابل آن‌ها وجود ندارد می‌توان از بالابر استفاده کرد. به‌طورکلی استفاده از بالابر راحت‌تر است و دردسر کمتری نسبت به نصب داربست دارد.

کلایمر یکی از ابزارهای کاربردی جهت شستن نمای ساختمان است! کلایمر نوعی بالابر ساختمانی به طول متغیر ۲ الی ۶ متر است که برای شستشو و تعمیر نمای ساختمان و جابجایی تجهیزات و مصالح کاربرد دارد. این وسیله جایگزین مناسبی برای داربست‌های ساختمانی است.

نماشویی ساختمان

روش‌های شست‌وشوی نمای ساختمان

در بخش قبل برخی از شیوه‌های اجرای نماشویی را توضیح دادیم. درواقع به بیان اقدامات و تجهیزات لازم جهت شستشوی نما پرداختیم؛ اما در اینجا می‌خواهیم روش‌های نماشویی ساختمان را توضیح دهیم.

·         شست‌وشوی نما با واترجت

واترجت از جمله تجهیزاتی است که برای شستشوی نمای ساختمان کاربرد دارد. این ابزار در شیوه نماشویی ساختمان با راپل، کاربرد بسیاری دارد.

دستگاه واترجت آب و مواد شوینده را توسط پمپ‌هایی که دارد با فشار زیاد بر روی نمای ساختمان می‌پاشد. این ابزار معمولاً برای تمیز کردن نماهای آجری، سنگی و سیمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

·         روش سایشی یا واتر سَند بِلاست

گاهی جرم‌ها و لکه‌های عمیقی روی نمای ساختمان شکل می‌گیرند که آن‌ها را نمی‌توان با استفاده از دستگاه واترجت تمیز کرد.

در این شرایط معمولاً به سراغ روش سایشی می‌روند تا با لایه‌برداری، آلودگی‌ها و لکه‌ها را پاک کنند.

ابزاری که در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد، سند بلاست نام دارد! در روش سایشی دانه‌های سیلیسی مخصوصی که همچون شن هستند را با آب ترکیب کرده و با فشار روی سطح بیرونی ساختمان می‌پاشند.

سند بلاست روش پرکاربردی در صنعت شستن نمای ساختمان است و شیوه‌ای بی‌نقص در شستشوی نما به‌حساب می‌آید.

این شیوه را می‌توان روی نماهای بتنی، سنگی و آجری اجرا کرد. البته این کار باید توسط افراد متخصص و باتجربه انجام شود وگرنه ممکن است نمای ساختمان آسیب ببیند.

·         شستشوی نمای ساختمان با مواد شیمیایی

یکی دیگر از شیوه‌های تمیز کردن نمای بیرونی ساختمان، استفاده از مواد شیمیایی است. دیسکلر (Descaler) نوعی اسید رقیق است که به‌خوبی جرم‌ها و چربی‌ها را از بین می‌برد.

این شیوه از نماشویی معمولاً برای نماهای سنگی کاربرد دارد. در این روش به‌طور هم‌زمان آب و دیسکلر را بر روی نمای ساختمان می‌پاشند. شدت پاشش آب و قدرت پاک‌کنندگی دیسکلر به‌خوبی می‌تواند نمای ساختمان را تمیز کند.

·         شستشوی نما با استفاده از تی، ابر و مواد شوینده

مشخص است که برای این روش به تی، ابر اسفنجی و مواد شوینده نیاز دارید. این شیوه معمولاً برای نماهای کامپوزیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این روش ابتدا ابر اسفنجی را به مواد شوینده آغشته کرده و روی سطح ساختمان می‌کشند. سپس با استفاده از تی مخصوص شیشه، نمای ساختمان را تمیز می‌کنند.

تمیز کردن شیشه ساختمان

شستشوی نمای شیشه‌ای

اگر نمای ساختمان شیشه‌ای باشد باید بدانید که چند وقت از آخرین باری که نماشویی صورت گرفته، گذشته است.

درصورتی‌که مدت زیادی از شستشوی شیشه‌ها گذشته باشد، نماشویی در دو مرحله انجام می‌شود! در این حالت ابتدا برای زدودن گرد و غبار از روی شیشه‌ها، نما را با واترجت می‌شویند.

سپس به‌صورت دستی یعنی با استفاده از تی مخصوص، ابر اسفنجی و مواد شوینده آن را تمیز می‌کنند. اما اگر نمای ساختمان هر سال تمیز شده باشد، کافی است فقط به‌صورت دستی شسته شود.

شستشوی نمای شیشه‌ای را در روزهای آفتابی انجام ندهید! زیرا بر اثر تابش آفتاب، شیشه‌ها سریع خشک شده و بر روی آن‌ها لکه و خط به وجود می‌آید. هنگام نماشویی حتماً دستکش بپوشید و جهت محافظت در برابر بخار مواد شوینده از ماسک استفاده کنید.

سطح بیرونی شیشه‌ها معمولاً کثیف‌تر هستند و برای از بین بردن لکه‌های سمج روی آن‌ها، باید از شوینده‌های قوی استفاده کنید.

شستشوی نمای کامپوزیت

نماشویی کامپوزیت نیز مشابه شستشوی نمای شیشه‌ای است؛ یعنی نمای کامپوزیت را هم می‌توان با واترجت یا ابر و تی تمیز کرد. حال اینکه به سراغ کدام گزینه می‌روید بستگی به میزان کثیفی نما دارد. اما توجه داشته باشید که برای نمای کامپوزیت باید از شوینده مناسب استفاده کنید!‌ وگرنه نمای ساختمان به‌تدریج کدر می‌شود.

به‌طورکلی نمای کامپوزیت ظرافت خاصی دارد! ازاین‌رو استفاده از مواد شوینده اسیدی، برس، اسکاچ و سیم ممکن است به کامپوزیت آسیب بزند.

روش سایشی

شستشوی نمای آجری

برای شستشوی نمای آجری از واترجت استفاده می‌کنند. اگر نمای ساختمان خیلی کثیف نباشد، با استفاده واترجت آب را با فشار زیاد روی نما می‌پاشند. درصورتی‌که کثیفی در جسم نمای ساختمان نشسته باشد لازم است که به سراغ سند بلاست بروید.

همان‌طور که گفتیم در این روش ماده‌ای به نام سیلیس را با آب ترکیب کرده و با فشار زیاد روی سطح آجر اسپری می‌کنند. شستشوی نمای آجری مطابق این روش جلوه خاصی به ساختمان خواهد بخشید.

شستشوی نمای چوبی

شستشوی نمای چوبی به دقت و تمرکز بیشتری نیاز دارد!‌ دلیل آن هم آسیب‌پذیری چوب در برابر آب است. معمولاً برای تمیز کردن نمای چوبی ساختمان نیازی به واترجت نیست و آن را خیس نمی‌کنند. بلکه ابتدا با استفاده از دستگاه سنگ فرز یا سنباده، پوسیدگی‌های سطحی نمای ساختمان را از بین ‌می‌برند. سپس با شوینده‌های مخصوص چوب، نمای ساختمان را تمیز می‌کنند.

شستشوی نمای سنگی

شستشوی نمای سنگی با توجه به نوع سنگ متفاوت است! درواقع باید از ابزار و مواد شوینده مناسب برای نماشویی استفاده کنید. برای شستشوی نمای سنگی هم استفاده از واترجت یا شیوه سایشی کاربرد دارد!‌ البته باید دقت کرد که ساییدن به سطح محافظ سنگ آسیب نزند.

سایر خدمات مربوط نمای ساختمان

نماهای سنگی و آجری به ‌مرور زمان ممکن است بر اثر آسیب‌دیدگی دچار ریزش شوند. این امر می‌تواند خطرات جانی و مالی زیادی را به همراه داشته باشد. در همین راستا با استفاده از خدمات مربوط به پیچ و رول‌پلاک نما می‌توانید از این اتفاق جلوگیری کنید.

سامانه هوشمند کارچی‌داری علاوه بر نماشویی، خدمات دیگری از صنعت ساختمان را برای شما در نظر گرفته است. خدماتی از قبیل پیچ و رول‌پلاک نما، کفسابی، چسباندن سنگ و ترمیم کامپوزیت را می‌توانید از سامانه کارچی داری دریافت کنید.

به‌طور مثال کفسابی یا ساب زدن سنگ توسط دستگاه‌های ساب زن جهت برداشتن لایه‌ای از روی سنگ انجام می‌شود. این کار معمولاً زمانی انجام می‌شود که نمای سنگی ساختمان خش‌دار یا کدر شده باشد.

اگر قسمتی از نمای سنگی ریزش کند نیز می‌توانید از خدمات مربوط به چسباندن سنگ جهت ترمیم نمای ساختمان استفاده کنید. درصورتی‌که نمای ساختمان کامپوزیت باشد نیز ممکن است به‌مرور زمان آسیب ببیند و تغیر شکل دهد. سامانه کارچی داری می‌تواند به شما جهت ترمیم نمای کامپوزیتی ساختمان نیز کمک کند.

شاید آن‌طور که باید به نظافت و ترمیم نمای ساختمان‌ها توجه نمی‌شود!‌ اما یک ساختمان با نمای کثیف و آسیب‌دیده جلوه بسیاری بدی خواهد داشت.

بنابراین اگر قصد نماشویی یا ترمیم نمای ساختمانتان را دارید می‌توانید از خدمات سامانه کارچی داری استفاده کنید. با ثبت درخواست در این سامانه افراد متخصص در کوتاه‌ترین زمان نزد شما حاضر خواهند شد.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید