چرا و چگونه فریلنسر شویم؟ – لینک ثبت‌نام

خواندن 4 دقیقه
30 سپتامبر, 2020
چگونه فریلنسر شویم

پاسخ کوتاه و سریع به پرسش فریلنسر کیست می‌تواند این باشد: فریلنسر فردی است که در استخدام خودش است.  خدمات مختلفی به مشتریان ارائه می‌دهد و ممکن است به طور همزمان روی چند پروژه کار کند. دورکاری و فعالیت بدون محدودیت از ویژگی‌های دیگر این افراد است!

در سال‌های اخیر تعداد افرادی که به صورت فریلنسر کار می‌کنند به طور چشمگیری در سراسر جهان افزایش یافته و فریلنسینگ یا آزادکاری جای بسیاری از مشاغل ثابت در ادارات را گرفته است.

این رشد چشمگیر نشانگر این موضوع است که آزادکاری هم برای فریلنسرها و هم برای کارفرماها مزایای بسیاری دارد.

در این مطلب کارچی‌داری با کار یک فریلنسر و به طور کلی با مقوله فریلنسینگ یا آزادکاری بیشتر آشنا می‌شویم و مزایا و معایب آن را در مقایسه با کار ثابت استخدامی بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

آزادکاری

چرا فریلنسر شویم؟

شاید در ذهن شما هم این پرسش ایجاد شده باشد که چرا برخی افراد فریلنسر شدن را به استخدام رسمی ترجیح می‌دهند. در ادامه به دلایل مختلفی که افراد را به کار کردن به عنوان فریلنسر ترغیب می‌کنند، می‌پردازیم.

یک فریلنسر رئیس خودش است

یکی از دلایل اساسی برای شروع کار به عنوان یک فریلنسر این است که می‌توانید رئیس خودتان باشید.

دیگر لازم نیست به کسی توضیح دهید که چرا تاخیر داشته‌اید یا چرا می‌خواهید زودتر محل کار را ترک کنید. فریلنسرها رئیس خودشان هستند و این می‌تواند یکی از دلایل مهم برای شروع آزادکاری باشد.

در واقع یک فریلنسر آزادی عمل بیشتری در مقایسه با کارمندی که استخدام شده است، خواهد داشت.

کسب درآمد بیشتر با فریلنسینگ

برخی از افرادی که در استخدام شرکت یا اداره‌ای هستند فریلنسینگ را به عنوان شغل دوم خود و به عنوان راهی برای کسب درآمد بیشتر و افزایش پس‌انداز خود انتخاب می‌کنند. آزادکاری اجازه می‌دهد با توجه به وقت آزاد و مهارت به درآمد بیشتری دست پیدا کرد.

کسب درآمد از خانه

یکی از مزیت‌های مهم کار به عنوان فریلنسر این است که می توانید به سرعت و به محض پیدا کردن مشتری شروع به کار کنید.

در واقع برای کار به عنوان فریلنسر نیازی به دفتر یا شرکت مستقل ندارید. بسیاری از فریلنسرها در خانه یا فضای کار اشتراکی کار می‌کنند و به صورت آنلاین با مشتری‌های خود در ارتباط هستند.

اگر مهارت و تجهیزات لازم برای انجام کار خاصی را داشته باشید، می‌توانید به سرعت کار خود را به عنوان یک فریلنسر آغاز کنید.

فریلنسیگ

استقلال شغلی بیشتر با فریلنسینگ

فریلنسر شدن به استقلال بیشتر شغلی شما کمک می‌کند. به این معنی که می‌توانید در ساعاتی از روز یا شب که راحت‌تر هستید کار کنید و الزام خاصی برای انجام کار در ساعات مشخصی وجود ندارد. دورکاری به این صورت کمک می‌کند که در وقت و هزینه جابجایی تا محل کار صرفه‌جویی کنید.

این موضوع باعث می‌شود که یک فریلنسر برنامه منعطف‌تری نسبت به افراد با شغل ثابت داشته باشد.

همچنین اگر شما از جمله افرادی هستید که غروب‌ها یا شب‌ها بازدهی بیشتری دارند، می‌توانید کار خود را در آن ساعات انجام دهید و برخلاف افرادی که در استخدام شرکت یا اداره‌ای هستند مجبور نیستید از 8 صبح کار خود را آغاز کرده و در ساعت معینی آن را تمام کنید.

فریلنسرها می توانند محل کار خود را انتخاب کنند.

یکی از دلایل هیجان‌انگیز برای آزادکار شدن می‌تواند آزادی انتخاب محل کار باشد. فریلنسرها می‌توانند در اتاق هتل، آپارتمان شخصی خود، کافه‌ها و بسیاری جاهای دیگر کار کنند.

در واقع هر جایی که بتوانید لپ‌تاپ خود را همراه داشته باشید و از آن استفاده کنید می‌تواند محل کار شما باشد. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کجا کار خود را انجام دهید.

البته برای موفق شدن در کار فریلنسینگ در کنار این آزادی انتخاب، باید مسئولیت‌پذیر باشید و بتوانید تمرکز حواس خود را به خوبی حفظ کنید.

یک فریلنسر پروژه‌های کاری را به سلیقه خود انتخاب می‌کند.

کارمندان استخدام شده در ادارات یا شرکت‌ها باید روی پروژه‌هایی که رئیسشان مشخص کرده کار کنند. اما فریلنسرها می‌توانند بر اساس تخصص و علاقه خود پروژه‌های کاری را انتخاب کنند.

شما می‌توانید تصمیم بگیرید که با کجا و چه کسانی کار کنید و چه پروژه‌هایی را انجام دهید.

چالش‌ها و مشکلات یک فریلنسر چیست؟

بی‌شک هر کاری مزایا و معایبی دارد که دانستن آن‌ها به تصمیم‌های بهتر ما کمک می‌کند.

کار به عنوان فریلنسر نیز مانند هر شغل دیگر در کنار مزایای بسیار، معایبی دارد که با آگاه شدن از آن‌ها می‌توانید چالش‌های پیش رو را بهتر مدیریت کنید. برخی از معایب کار کردن به عنوان فریلنسر در ادامه فهرست شده‌اند.

 • اگر همزمان کار بر روی چند پروژه را پذیرفته‌اید باید بتوانید زمانتان را به درستی مدیریت کنید. مدیریت چندین مشتری و پروژه، به خصوص که به صورت دورکاری پذیرفته می‌شود، نیاز به سازماندهی دقیق و منظم دارد و این مورد یکی از چالش‌های کار به عنوان یک فریلنسر است.
 • درآمد فریلنسرهای تازه‌کار معمولا خیلی زیاد نیست و این مورد ممکن است باعث دلسردی شما شود. اما با انجام پروژه‌های بیشتر و جلب اعتماد مشتریان می‌توانید پس از مدتی درآمد خود را افزایش دهید.
 • از مشکلات دیگری که یک فریلنسر ممکن است با آن‌ها روبه‌رو شود می‌توان به ثابت نبودن درآمد اشاره کرد. در واقع درآمد شما بر اساس تعداد پروژه‌ها و میزان کاری که انجام می‌دهید تعیین می‌شود. بنابراین هم کار و هم درآمد شما نظم مشخصی ندارد.

همان‌طور که گفته شد درآمد یک فریلنسر ثابت نیست و بر اساس تعداد و نوع پروژه‌هایی که انجام می‌دهد تغییر می‌کند. این مورد می‌تواند هم یک عیب و هم یک مزیت محسوب شود، چرا که ممکن است درآمد شما از کار ثابتتان بیشتر شود، که البته در آن صورت دیگر نمی‌توان آن را از معایب فریلنسینگ یا آزادکاری به حساب آورد.

فریلنسرها چه نوع خدماتی ارائه می‌کنند؟

خدمات ارائه شده توسط فریلنسرها بسیار متنوع است. تقریباً همه نوع خدماتی را می‌توان به صورت فریلنسینگ یا آزادکاری ارائه داد.

نکته قابل توجه دیگر این است که برخی افراد بیشتر از یک مهارت دارند و با کار به عنوان فریلنسر می‌توانند پروژه‌های مختلفی در زمینه‌های گوناگون انجام دهند و تنها بر یک مهارت تکیه نکنند. این نکته علاوه بر افزایش درآمد به تنوع شغلی هم کمک می‌کند و باعث می‌شود که از یکنواختی خلاص شوید.

برخی از رایج‌ترین مشاغل فریلنسینگ عبارتند از:

 • نویسندگی و تولید محتوا
 • مترجمی زبان‌های مختلف
 • طراحی گرافیک
 • برنامه‌نویسی، طراحی وب و اپلیکیشن
 • دستیاری مجازی
 • حسابداری
 • عکاسی و فیلم‌برداری
 • بازاریابی /  مدیریت روابط عمومی یا مدیریت شبکه‌های اجتماعی
چگونه دورکاری کنیم

برای شروع کار فریلنسینگ باید چه کار کنید؟

برای کار به عنوان فریلنسر باید مهارت یا مهارت‌هایی داشته باشید که بتوانید آن‌ها را به مشتریان بالقوه ارائه دهید. بیشتر افراد از تحصیلات یا تجارب شغلی قبلی خود استفاده می‌کنند و با استفاده از مهارت‌هایی که کسب کرده‌اند، خدماتی ارائه می‌دهند.

این اصلی‌ترین بخش کار است اما موارد دیگری هم وجود دارند که با توجه کردن به آن‌ها می‌توانید شروع بهتری به عنوان یک فریلنسر داشته باشید.

برخی از مواردی را که بهتر است در شروع حرفه فریلنسری خود مورد توجه قرار دهید می‌توانید در ادامه مطالعه کنید.

 • بهتر است در شروع کار یک طرح تجاری بنویسید. درست است که شما یک شرکت بزرگ یا یک تیم ندارید اما هنوز هم نوشتن یک طرح تجاری می‌تواند مسیر کاری آینده را روشن‌تر و واضح‌تر کند. در این طرح نوع خدماتی که ارائه می‌دهید و بازار هدف خود را مشخص کنید. همچنین استراتژی‌های بازاریابی خود را نیز مکتوب نمایید.
 • در ادامه اگر نیاز به مجوز خاصی دارید پیگیری‌های لازم را برای کسب مجوزهای قانونی انجام دهید.
 • در مرحله بعد نمونه کارهای قبلی و رزومه خود را به صورت منظم در جایی گردآوری و منتشر نمایید. این رزومه باید مجموعه کارها و خدمات شما را به بهترین شکل معرفی کند. ممکن است این کار را به کمک شبکه‌های اجتماعی انجام دهید.

غیر از شبکه‌های اجتماعی می‌توانید این کار را در سامانه هوشمند سفارش خدمات کارچی‌داری نیز انجام دهید و با ساخت یک حساب کاربری، خدمات خود را به مشتری‌ها معرفی نمایید.

فریلنسرها از کجا کار پیدا می‌کنند؟

کارهای فریلنسینگ یا آزادکاری را می‌توان تقریباً در همه جا یافت. مکان‌هایی که باید به آن‌ها توجه کنید شبکه‌های اجتماعی، فضای مجازی و همچنین محل‌هایی است که مشتری‌های احتمالی شما در آن‌ها حضور دارند.

همان‌طور که در مورد نوشتن طرح تجاری گفته شد، باید بازار هدف و مشتری‌های خود را مشخص کنید. با این کار یافتن مشتری‌ها ساده‌تر خواهد شد.

برای یافتن شغل مناسب باید به جاهایی مراجعه کنید که بازار هدف شما در آن وجود دارد. با توجه به طرح تجاریتان جستجو کنید و از افراد مختلف بپرسید. بهترین مکان برای یافتن مشتری، جایی است که مشتریان به دنبال کمک هستند. اقدام مهمی که پس از یافتن بازار هدف خود باید انجام دهید این است که در آنجا برای ارائه کمک، پیشنهاد و ایده در دسترس باشید.

سایت‌های آزادکاری و فریلنسینگ نیز برای آغاز کار به عنوان فریلنسر و یافتن مشتری‌ها انتخاب‌های بسیار خوبی هستند. شما می‌توانید در این سایت‌ها ثبت‌نام کنید و پروژه‌های مورد علاقه خود را انتخاب کرده و با کارفرماها ارتباط برقرار کنید. بسیاری از فریلنسرها از طریق همین سایت‌ها می‌توانند مشتری‌های ثابت یا پروژه‌های ادامه‌داری پیدا کنند.

ما سامانه هوشمند سفارش خدمات کارچی‌داری را به شما پیشنهاد می‌کنیم. کارچی‌داری بر اساس ایده تسهیل کار فریلنسینگ و ارتباط راحت و سریع بین کارچی‌ها (فریلنسرها) و کارفرماها شکل گرفته است و می‌تواند در یافتن کار و بازار هدف مناسب به شما کمک کند.

حالا که با فریلنسینگ و مزایای آن بیشتر آشنا شدید شاید بد نباشد که شما هم کار به عنوان فریلنسر را امتحان کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید. برای این کار در سامانه هوشمند سفارش خدمات کارچی‌داری ثبت‌نام کنید، پروفایل خود را تکمیل کرده و از مهارت‌های خود کسب درآمد کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *