چرا ترکیب مواد شوینده و پاک‌کننده‌ها با هم خطرآفرین است؟

خواندن 3 دقیقه
19 جولای, 2020
ترکیب شوینده‌ها

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور، استفاده از انواع مواد شوینده، پاک‌کننده و ضدعفونی به‌طور چشمگیری افزایش یافته است. اما ترکیب مواد شوینده و برخی از این دست مواد با هم بسیار خطرآفرین است. متأسفانه بسیاری با این کار باعث آسیب به خود و اطرافیان شده‌اند. در این مقاله با روش صحیح استفاده از این مواد آشنا می‌شویم و بایدها و نبایدهای ترکیب آن‌ها را می‌آموزیم.

نظافت منازل به وسیله ترکیب مواد شوینده

اهمیت به نظافت و تمیز بودن در نزد زنان خانه دار ایرانی همیشه زبانزد بوده است. پس شست‌وشو و ضدعفونی و یا به قولی برق انداختن منزل در بین زنان خانه دار ایرانی سخن تازه‌ای نیست. اما این روزها که کوید 19 یا همان ویروس کرونا مهمان ناخوانده‌ی کل دنیا شده است؛ خانم‌های خانه دار ایرانی بیش از پیش نسبت به تمیزی حساس و گاها حتی دچار وسواس شده‌اند. اما باید دانست که به منظور تمیزی بیشتر، ترکیب مواد شوینده نه تنها عمل بسیار اشتباهی است بلکه ممکن است عواقب جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. اما اصلا جای هیچ گونه نگرانی نیست شما از طریق “کارچی‌داری” می‌توانید به افراد متخصص برای نظافت منزل و شرکت‌تان دسترسی داشته باشید.

نظافت منزل

مواد تشکیل‌دهنده‌ تمیزکننده‌ها

از آنجا که مواد تمیز کننده و شوینده از ترکیبات شیمیایی تشکیل شده‌اند و هر یک از برندها و حتی محصولات مختلف از یک برند، دارای ترکیبات مختص به خود هستند. تا زمانی که هیچ یک از این مواد با یکدیگر مخلوط نشود هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند. بنابراین برای استفاده‌ی هر چه بهتر از ترکیبات شوینده بهتر است در ابتدا از مواد تشکیل دهنده‌ آن‌ها آگاهی یافته و از عدم خطر آن‌ها در هنگام مخلوط کردن، اطمینان حاصل کنید.

اولین ترکیب مواد ضدعفونی به منظور نظافت، صابون‌ها بودند که به‌صورت جامد در دسترس همه قرار گرفت. اما در صابون و اغلب مواد شوینده‌ صنعتی از ماده‌ای به نام ماده “سورفکتانت” استفاده می‌شود که ماده‌ی اصلی محسوب می‌شود و به علت خاصیت چسبندگی و پاک کنندگی که دارند به خوبی آلودگی‌ها را می‌زدایند.

ماده سورفکتانت ترکیبات سازنده‌ی اولیه‌ شوینده‌ها را تشکیل می‌دهند. اما تامین کنندگان به این مواد اکتفا نکرده و با اضافه کردن یک سری مواد دیگر مانند براق کننده‌‌ها، ترکیبات آنزیمی و پلیمری که برای شکستن پیوند چربی‌ها و لکه‌ها به کار می‌روند و به نوعی  خاصیت ضدرسوب دارند، به تولید محصولاتی موثرتر و قوی‌تر می‌پردازند.

از جمله مواد دیگر که می‌توانند در پاک کننده‌ها به کار بروند کنترل PH، کنترل کف، مواد نگهدارنده و خوشبو کننده، رنگ دهنده‌ها و … هستند. اما باز توجه داشته باشید که حتی با آگاهی از ترکیب مواد شوینده، ترکیب مواد ضدعفونی با یکدیگر اقدام خطرناکی است چرا که سازندگان همیشه در حال تغییر غلظت و درصد مواد اولیه هستند.

ترکیب شوینده‌ها

آگاهی از مواد تشکیل دهنده‌ی شوینده‌ها مفید است اما کافی نیست

به دلیل اینکه بر روی اغلب محصولات شوینده و ضدعفونی کننده، برچسبی از مواد تشکیل دهنده آن‌ها وجود ندارد، آگاهی از مواد تشکیل دهنده‌ی شوینده‌های شیمیایی، عملا کاری عبث محسوب می شود. بنابراین به طور جدی از مخلوط کردن مواد ضدعفونی کننده باید پرهیز کرد زیرا که با تولید گازهای سمی و خطرناک سلامت افراد را به خطر می اندازد.

ترکیب مواد شوینده با یکدیگر آنقدر خطرناک است که نه تنها باید از مخلوط کردن و بهم زدن آن ها در یک بطری یا ظرف خودداری کرده بلکه حتی اگر سطحی با یکی از مواد شوینده آغشته شده است باید صبر کرده تا آن مواد قبلی خشک شود و سپس از مواد ضدعفونی کننده ی بعدی استفاده کرد.

سامانه‌ی هوشمند کارچی‌داری دغدغه و اضطراب کار نظافت منزل را از طریق به متخصصان امر، برون سپاری کرده و با لبخندی رضایت بخش را به شما هدیه خواهد داد.

ترکیب مواد شوینده

خطرات ناشی از ترکیب مواد شوینده و پاک‌کننده‌ها

ترکیب پاک‌کننده‌ها می‌تواند به شدت سلامت افراد را به خطر بیندازد و حتی گاها موجب مرگ نیز بشود. به همین علت روی تمام پاک کننده‌ها و ضدعفونی کننده‌ها‌ی شیمیایی نوشته است که از ترکیب مواد شوینده بپرهیزید. دلیل اصلی پرهیز از ترکیب مواد ضدعفونی، تولید گازهای سمی و خطرناک است. در واقع یک ترکیب اشتباه می‌تواند منجر به مرگ افراد بشود. پس این هشدار را از طرف تیم متخصص “کارچی‌داری” جدی گرفته و تحت هیچ شرایطی اقدام به ترکیب مواد شوینده نکنید.

از ترکیب مواد ضدعفونی و شوینده‌های زیر جدا خودداری کنید:

  • جوش شیرین و سرکه: ترکیب این دو مواد شیمیایی کف تولید می‌کند که اگر مخصوصا در ظرف سر بسته باشد به انفجار می‌انجامد.
  • آب اکسیژنه  و سرکه: ترکیب این دو بسیار مورد علاقه‌ی خانم‌های خانه دار است چرا که پاک کنندگی بالایی را ایجاد می‌کند. اما اصلا خطرات این دو ترکیب را کم نگیرید چون باعث تولید “اسید پراستیک” شده که به راحتی از طریق پوست جذب می‌شود و ترکیب سمی بسیار قوی را ایجاد کرده و بخش‌های مخاطی دهان، گلو و مری را می‌تواند خراب و از بین ببرد.
  • وایتکس و سرکه: “کلر” اولی و “اسید سیتریک” دومی حتی اگر در مدت زمان کوتاهی کنار هم قرار بگیرند، چنان فاجعه‌ای را به بار می‌آورد که هرگز قابل جبران نیست. گاز سمی حاصل از این ترکیب خطرناک، تحریک و سوختگی‌های چشمی را در پی خواهد داشت و به درد قفسه سینه، تورم، تاول در گلو، ریه، چشم و پوست می‌انجامد.
  • وایتکس و الکل: ترکیب این دو با یکدگر  “اسید هیدرولیک” و “کلروفرم” را تولید می‌کند که به راحتی از طریق پوست و تنفس جذب می‌شود و چشم، پوست، کبد، ریه، سیستم عصبی و خلاصه همه‌ی اعضای بدن شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و آسیب‌های مهلکی را وارد می‌کند.
  • وایتکس و آمونیاک: از ترکیب وایتکس و هر ماده‌ای که حاوی “آمونیاک” باشد جدا بپرهیزید، چون هر دو ماده به تنهایی بسیار قوی هستند و درنتیجه  ترکیب آن‌ها با یکدیگر می‌تواند انفجار خطرناکی را در پی داشته باشد و همینطور با تولید گازهای سمی آسیب‌های جبران ناپذیری را به ریه و دستگاه تنفسی وارد کند.
  • ترکیب جرم گیرها: هیچ نوع جرم گیری را با نوع دیگر ترکیب نکنید. چون ترکیبات قلیایی و اسیدی متفاوتی دارند و ترکیب هر یک با دیگری می‌تواند به واکنش شیمیایی مهلکی بیانجامد.
  • ترکیب مواد شوینده و آب گرم: در آخر هم توجه داشته باشید که به هیچ وجه مواد شوینده و پاک کننده‌ها را با آب گرم ترکیب نکنید زیرا که گاز کلر آزاد می‌کند بویژه در فضاهای کوچک و بسته مانند حمام و دستشویی که بخار حاصل از آن حاوی اسید کلریدریک است و روی چشم، پوست و ریه اثر کرده و خطرات شدید تنفسی را به همراه دارد.

توصیه‌ی تیم متخصص کارچی‌داری به شما این است که در هنگام استفاده از مواد شوینده و ضدعفونی کننده از دستکش‌های لاتکس استفاده کنید تا  هم از ورود مواد شوینده و جذب آن به دستانتان جلوگیری شود و هم اینکه پوست دست شما از تماس با میکروب‌ها و باکتری‌های روی سطوح در امان بماند. هنگام استفاده از تمیزکننده‌ها پنکه را روشن نگه‌دارید تا جریان هوا برقرار باشد. همچنین بعد از شستشو، اجازه دهید سطوح مورد نظر خشک شود و سپس از مواد شوینده‌ی دیگری استفاده کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید