چرا اهمیت واکسن آنفلوانزا امسال بیشتر از گذشته است؟

خواندن 5 دقیقه
2 اکتبر, 2020
واکسن آنفلوانزا

پاییز امسال شرایطی که مردم دنیا تجربه می‌کنند کاملا متفاوت با سال‌های گذشته است. بیماری کووید 19 که نزدیک 9 ماه است که به جان ساکنان تمام کشورها افتاده است و به این زودی ظاهرا دوست ندارد متوقف شود. با فرا رسیدن فصل پاییز، نگرانی کارشناسان و دکترها با توجه به شروع فصل آنفلوانزا (تلفظ عامیانه : آنفولانزا) بیشتر شده است. درپی این نگرانی بسیاری از توجهات به سمت واکسن آنفلوانزا نیز معطوف شده.

با آن که واقعا هیچ راهی وجود ندارد که مشخص شود شیوع بیماری در فصل آنفلوانزا چقدر بد خواهد بود، بسیاری از افراد نگران همپوشانی این بیماری با همه‌گیری کرونا ویروس هستند تا شدت بروز مشکلات بیشتر هم یشود.

یکی از دکترها می‌گوید «بزرگ‌ترین نگرانی ما این است که شیوع آنفلوانزا از آبان یا آذر تا اسفند باعث ایجاد یک وضعیت بحرانی در بیمارستان‌ها شود. در حال حاضر اغلب بیمارستان‌ها دیگر تخت خالی ندارند و اگر بیماران آنفلوانزایی نیز به آن اضافه شوند، چطور می‌توانیم بحران کووید 19 را مدیریت کنیم؟»

واقعا به سختی می‌توان از الان فهمید ویروس کرونا در پاییز چه تبعاتی به جا خواهد گذاشت : آیا زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی همچنان کافی خواهد بود؟ آیا دو ویروس با توجه به بازگشایی مدارس قربانیان را بیشتر خواهند کرد؟

جواب این سوالات فعلا سخت است، ولی تنها چیزی که می‌دانیم اهمیت بیشتر واکسن آنفلوانزا در سال جاری است تا حداقل با این بیماری مقابله کنیم.

بیماری آنفلوانزا

چه کسانی باید واکسن آنفلوانزا بزنند؟

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) آمریکا توصیه می‌کند تمام افراد با حداقل سن 6 ماه باید این واکسن را سالیانه بزنند.

دکترها می‌گویند : « امسال در مقایسه با گذشته زدن این واکسن اهمیت بیشتری دارد، چون علائم آنفلوانزا با کووید 19 بسیار شبیه به یکدیگر است. جلوگیری از آنفلوانزا باعث نجات جان افراد و برداشتن بار سنگینی از روی دوش تیم‌های پزشکی و پرستاران خواهد شد.»

چه زمانی باید برای واکسیناسیون اقدام کنیم؟

به گفته CDC شهریور و مهر زمان خوبی برای اقدام به زدن واکسن این بیماری است. پزشکان می‌گویند انجام این کار زودتر از چنین تاریخ‌هایی ارزش کمی دارد، چون تاثیر این واکسن به مرور زمان کم خواهد شد و در ماه‌های بعدی در برابر این بیماری ایمن نیستید.

مدت دوام تاثیر این واکسن تقریبا 6 ماه است. CDC پیشنهاد می‌کند تاریخ واکسن نباید از انتهای اکتبر (دهه ابتدایی آبان) دیرتر باشد، چون چند هفته طول می‌کشد فرد ایمنی کامل را به دست آورد.

گرچه توصیه می‎شود افراد حتی اگر دیر شده باشد، اقدام به زدن واکسن کنند.

از طرفی، افراد سالم می‌توانند به محض در دسترس بودن واکسن آنفلوانزا آن را تهیه کنند، ولی کارشناسان پیشنهاد می‌کنند سالمندان یا کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند تا اواسط پاییز صبر کنند تا در تمام طول فصل آنفلوانزا مشکلی برایشان پیش نیاید.

آیا سالخوردگان باید واکسن دوز بالا استفاده کنند؟

افراد با سن بیشتر از 65 سال باید واکسن با دوز بالا (Fluzone High-Dose) یا FLUAD بزنند، چون در برابر ویروس‌های آنفلوانزا ایمنی بهتری فراهم می‌کند.

دوز آنتی‌ژن در Fluzone High-Dose در مقایسه با واکسن معمولی آنفلوانزا 4 برابر بیشتر است و بنابراین در مقایسه با واکسن‌های رایج، قدرت بیشتری برای مقابله با بیماری دارد.

واکسن FLUAD واکسن معمولی را در کنار یک داروی کمکی یعنی یک محرک ایمنی قرار می‌دهد تا سیستم ایمنی واکنش بیشتری در مقابل واکسن از خود نشان دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد چنین واکسن‌های با دوز بالا قدرت ایمنی بدن بیمار را در برابر آنفلوانزا، بالا می‌برند. تحقیقی که در ژورنال پزشکی نیو انگلند منتشر شده است، نشان می‌دهد واکسن با دوز بالا در مقایسه با واکسن معمولی برای جلوگیری از آنفلوانزا، 24 درصد موثرتر است.

تحقیقی که در سال 2013 انجام شد، نشان داد FLUAD در جلوگیری از بستری شدن بیماران با سن 65 سال یا بالاتر، 51 درصد موثرتر است.

هنوز تحقیقاتی انجام نشده است که اثرات این دو واکسن را در مقایسه با یکدیگر تحلیل کند.

عوارض جانبی واکسن آنفلوانزا

آیا واکسن آنفلوانزا ایمن است؟

به گزارش CDC، میلیون‌‌ها آمریکایی بدون مشکل در طول 50 سال گذشته در برابر آنفلوانزا واکسیناسیون شدند.

عوارض جانبی رایج برای این واکسن شامل قرمزی محل تزریق، سردرد، تب، حالت تهوع و دردهای عضلانی می‌شود.

آیا واکسن باعث مریض شدن شما می‌شود؟

دکتر « ویلیام شافنر » استاد مرکز پزشکی واندربیلت، تاکید می‌کند علائم واکسن مثل نشانه‌های آنفلوانزا نیستند، چون واکسن آنفلوانزا نمی‌تواند باعث این بیماری شود.

او می‌گوید « این بدن شما است که با واکسن درگیر شده است و سیستم ایمنی شما به واکسن واکنش نشان می‌دهد. این بهای اندکی است که باید برای دور ماندن از اتاق اورژانس بپردازید. »

بعضی تحقیقات ارتباط کمی را بین این واکسن و سندرم گیلن باره (GBS) نشان دادند، ولی متخصصان ریه ادعا می‌کنند احتمال رخ دادن آن 1 در میلیون است.

به عبارت دیگر، خطری افراد را تهدید نمی‌کند.

آیا واکسن آنفلوانزا به جلوگیری از کووید 19 کمک خواهد کرد؟

به ادعای کارشناسان هر واکسنی می‌تواند در برابر یک ویروسی مقداری ایمنی به وجود آورد، ولی اطلاعات کمی مبنی بر این وجود دارد که واکسن آنفلوانزا می‌تواند علیه کرونا ویروس یعنی SARS-CoV-2 که مسبب کووید 19 است، موثر باشد.

طبق آمار CDC و تحقیقی که در سال 2018 انجام شد، این واکسن خطر بستری شدن در آی‌سی‌یو را به علت بیماری آنفلوانزا تا 82 درصد کم می‌کند.

نباید فراموش کنید که این بیماری هر سال مشکل‌آفرین است و هزاران نفر از جمله افرادی که بسیار سالم هستند بابت آن از دنیا می‌روند و صدها هزار نفر سالیانه در بیمارستان بستری می‌شوند.

دکترها می‌گویند امسال به دلیل همپوشانی علائم کووید 10 و آنفلوانزا، وضع وخیم‌تر خواهد بود و تشخیص و مراقبت احتمالی را به تاخیر خواهد انداخت.

واکسن کرونا

چرا زنان باردار باید برای واکسیناسیون اقدام کنند؟

خطر ابتلا به بیماری آنفلوانزا در زبان باردار، در مقایسه با سایر زنان بیشتر است. مواردی مانند تغییرات در سیستم ایمنی، قلب و سیستم تنفسی در دوران بارداری، زنان را بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری می‌کند و احتمال بستری شدن آن‌ها را نیز در بیمارستان افزایش می‌دهد.

این بیماری می‌تواند برای نوزاد درون رحم نیز خطرناک باشد، چون تب که از علائم رایج آنفلوانزا است می‌تواند باعث بروز مشکلاتی مانند نقص لوله عصبی برای نوزاد شود.

علاوه بر این، زنان باردار با زدن این واکسن از فرزند خود پس از تولد در برابر این بیماری محافظت می‌کنند (آنتی بادی‌ها از بدن مادر به نوزاد انتقال داده می‌شوند).

آیا بین سقط جنین و واکسیناسیون آنفلوانزا ارتباطی وجود دارد؟

تحقیقات وسیعی که CDC انجام داده است و اخیرا منتشر شده است، زنان باردار پس از زدن این واکسن، خطراتی مانند سقط جنین را تجربه نمی‌کنند.

در گذشته تحقیقاتی چنین نتیجه‌گیری را کرده بودند، ولی نمونه آماری آن‌ها کوچک بوده است. به پیشنهاد CDC و همچنین کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا، زنان باردار در هر زمان از دوران بارداری خود می‌توانند این واکسن را بزنند.

عوارض جانبی واکسیناسیون آنفلوانزا در زنان چیست؟

زنان مانند سایر افراد عوارض خفیف و رایجی را تجربه می‌کنند، از جمله:

  • تورم، درد و قرمزی در نزدیکی محل تزریق
  • ضعف
  • سردرد
  • تب
  • درد عضلانی
  • حالت تهوع
  • احساس خستگی

البته افراد با حساسیت بالا نسبت به ترکیبات این واکسن، باید از انجام این کار خودداری کنند.

قیمت واکسن آنفلوانزا

 آیا به جای تزریق واکسن می‌توانیم از اسپری بینی آنفلوانزا استفاده کنیم؟

پس از همه‌گیری شدید آنفلوانزا در سال 2009، چندین تحقیق نشان داد واکسن این بیماری به صورت اسپری بینی در مقابله با ویروس‌های H1N1 تاثیر کمتری دارد تا استفاده از آن توصیه نشود.

پس از فصل 2017 تا 2018 که شرکت‌های داروسازی توانستند واکسن جدید ویروس N1H1 را تولید کنند، CDC به پیشنهاد استفاده از این اسپری ادامه داد.

 به اعتقاد برخی از پزشکان متخصص اطفال، استفاده از اسپری بینی در کودکان نسبت به تزریق آمپول ساده‌تر است.

سایر دکترها تزریق واکسن را ترجیح می‌دهند، چون بعضی از عوارض جانبی اسپری بینی با علائم ریوی از جمله خس خس کردن، سفره و آبریزش بینی شباهت دارند.

به گفته دکترها، از استفاده از هر چیزی که علائم سرماخوردگی را نشان دهد، باید خودداری کرد. به ویژه در بین کودکان که حامل بیماری‌های ریوی هستند.

نحوه تهیه و قیمت واکسن آنفلوانزا

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو کشورمان در مورد تهیه این واکسن گفت: برنامه‌‌ریزی‌های امسال به نحوی است که هرکدام از اعضای خانواده با ثبت کد ملی خود و دو نفر دیگر از اعضای خانواده، حداکثر سه عدد واکسن دریافت کند.

همچنین، زمان توزیع این واکسن از ابتدای مهرماه خواهد بود و برای گروه‌های پرخطر و کادر بهداشت و درمان به صورت رایگان در اختیار معاونت بهداشت وزارت بهداشت قرار می‌گیرد.

به گفته محمدی، امسال 16 میلیون دوز واکسن پیش‌بینی شده است و اولویت با سالمندان بالای 65 سال، زنان باردار و افراد با بیماری‌های زمینه‌ای و نقص ایمنی است.

قیمت واکسن آنفلوانزا به گفته ایشان در سه دسته قرار خواهد گرفت که گروه ابتدایی دو و نیم میلیون دوز با توزیع رایگان است.

گروه دوم یعنی سالمندان بالای 65 سال می‌توانند آن را با ثبت کد ملی خود از داروخانه‌ها به قیمت تقریبا 42 هزار تومان تهیه کنند و برای کودکان زیر 5 سال نیز پیش‌بینی توزیع واکسن سه ظرفیتی در داروخانه‌ها شده است.

پس از اتمام این گروه‌ها، سایر گروه‌ها در نظر گرفته خواهند شد و اگر تقاضا از 16 میلیون دوز پیش‌بینی شده بیشتر شود، این واکسن با ارز نیمایی وارد کشور می‌شود که قیمت به مراتب بیشتری خواهد داشت.

عبور از فصل آنفلوانزا با کار‌چی‌داری

سامانه هوشمند سفارش خدمات کارچی‌داری در تمام شاخه‌های خدمات پزشکی و سلامت فعالیت می‌کند و کارچی‌های متخصص این سامانه برای حل انواع مشکلات سلامتی از جمله مشکلات گوارشی می‌توانند در کنار شما باشند.

خدمات پزشکی آنلاین مطمئن در دنیایی که همه برای خود ادعای پزشکی می‌کنند سخت شده است، ولی کارچی‌داری اطمینان از سلامتتان را به شما هدیه می‌دهد.

با توجه به اهمیت بیماری آنفلوانزا و همچنین خودداری افراد در مراجعه به محیط‌های آلوده‌ای مانند بیمارستان، می‌توانید کارچی‌داری را در کنار خود در منزلتان داشته باشید و از کمک کارچی‌های آن برای حفظ سلامتی خود و عبور از این فصل خطرناک استفاده کنید.

سخن نهایی

بیماری آنفلوانزا از گذشته تا به امروز همیشه خطرناک، حساس و مهم بوده است. رعایت بهداشت فردی، اجتماعی و همچنین تزریق به موقع واکسن آن یکی از راهکارهای مهم برای پیشگیری ابتلا به این بیماری است.

بیماری کووید 19 هنوز قربانی می‌گیرد و در زمان نوشتن این مقاله تعداد مرگ‌های رسمی ثبت‌شده بابت این بیماری از 930 هزار نفر رد شده است.

بدون شک، آمار غیررسمی به مراتب از این عدد بیشتر است. بنابراین نه تنها باید سلامت خودتان، بلکه مردم جامعه نیز برایتان مهم باشد و با نوشتن این مطلب تلاش کردیم مطالب خوبی در مورد واکسن آنفلوانزا در اختیارتان قرار دهیم و بگوییم کارچی‌داری در روزهای بحرانی در کنار افرادی است که مشکلات سلامتی دارند و نمی‌توانند به پزشک مراجعه کنند.

به کمک این سامانه هوشمند کارچی‌داری می‌توانید پزشک را به خانه خود بیاورید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید