روش های پاک کردن لکه جوهر روی صندلی خودرو

خواندن 5 دقیقه
9 دسامبر, 2020
پاک کردن صندلی خودرو

لکه روی صندلی ماشین منظره ناخوشایندی است که از ارزش خودرو نیز کم می‌کند. دغدغه افراد زیادی از بین بردن و پاک کردن این لکه‌ها از روی صندلی یا سطوح داخلی خودرو است. روش‌های خانگی زیادی برای پاک کردن لکه جوهر یا سایر لکه‌ها از روی صندلی خودرو وجود دارد که مفید و موثر هستند.

در این مطلب قصد داریم از بین بردن لکه جوهر را به روش‌های مختلف آموزش دهیم. پس اگر دغدغه شما نیز چنین چیزی است، این مطلب را تا آخر بخوانید تا از شر لکه‌های جا مانده روی چرم و صندلی خودروی خود خلاص شوید.

لکه جوهر روی صندلی خودرو
پاک کردن صندلی خودرو

روش اول: نحوه پاک کردن لکه جوهر از روی پارچه و پی وی سی

تمیز کردن لکه از روی پارچه و پی وی سی چندین مرحله دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‍کنیم.

پاک کردن جوهر اضافی از روی سطح

زمانی که روی پارچه لک جوهر خودکار یا هر لک دیگری می‌افتد، اگر بگذارید خشک شود، پاک کردن آن سخت‌تر می‌شود. پس همان ابتدا به جنگ آن بروید.

برای پاک کردن لکه جوهر ابتدا باید جوهر اضافی را از روی سطح بردارید. این کار را با استفاده از حوله‌ای خشک یا کاغذ خشک‌کن انجام دهید و بگذارید جوهر اضافی را جذب خود کنند.

طرز گرفتن جوهر اضافی به این شکل است که باید از سمت بیرون به داخل لک بکشید. به این شکل لک به اطراف پخش نمی‌شود.

قسمت لکه شده را فشار ندهید، زیرا این کار جوهر خودکار را بیشتر پخش می‌کند و باعث می‌شود در بافت پارچه فرو برود.

پاک کردن صندلی خودرو
پاک کردن صندلی خودرو

الکل ایزوپروپیل را امتحان کنید

با مالیدن الکل ایزوپروپیل به قسمت لک شده، می‌توان جوهر را از بین برد. بهتر است از الکل 90 درصد استفاده کنید، در غیر این صورت الکل 70 درصد نیز مفید است.

ابتدا الکل را برای احتیاط در قسمتی از پارچه صندلی به کار ببرید تا مطمئن شوید به بافت آن آسیبی نمی‌زند.

برای از بین بردن لکه جوهر یک پارچه سفید کاملا تمیز را به الکل آغشته نمایید. هیچ وقت الکل را برای مستقیما روی لکه نریزید. خیلی آهسته و با دقت پارچه آغشته به الکل را روی لکه جوهر خودکار بزنید. پارچه را روی لکه نکشید و مالش ندهید.

برای پارچه استات، ریون یا تری استات از الکل استفاده نکنید. الکل باعث لک افتادن این پارچه‌ها می‌شود و رنگ آن‌ها را نیز ممکن است از بین ببرد.

استفاده از سرکه روی لک جوهر

برای پاک کردن لکه جوهر از سرکه استفاده کنید. حالت اسیدی سرکه لکه را به خوبی از بین می‌برد. به علاوه استفاده از سرکه به دست‌ها و محیط زیست آسیبی نمی‌رساند.

برای این کار، 1 قاشق غذاخوری صابون مایع را با 2 قاشق غذاخوری سرکه سفید و آب مخلوط کنید. سپس با یک پارچه سفید تمیز آغشته به این محلول روی لکه جوهر ضربه بزنید و آن را به آرامی تمیز کنید.

10 دقیقه منتظر بمانید و سپس آن را با یک تکه پارچه و آب سرد بشویید. قسمت لکه شده را کاملا در آب فرو کنید و این کار را آنقدر تکرار کنید تا محلول شسته شود.

پاک کردن صندلی خودرو
پاک کردن صندلی خودرو

از اسپری مو استفاده کنید

اسپری مو فقط برای موها استفاده نمی‌شود. اسپری مو محلولی فرار و بسیار قوی است که می‌تواند از آن برای پاک کردن لکه جوهر استفاده کرد.

از این اسپری می‌توانید روی پارچه و چرم استفاده کنید. کمی اسپری مو روی آن بزنید و به آرامی پاک کنید. برای از بین بردن لکه جوهر از یک پارچه تمیز و خشک کمک بگیرید و این کار را تا زمانی که لکه از بین نرفته است، تکرار کنید.

می‌توانید از هر اسپری مویی که دم دست دارید، استفاده کنید.

همچنین بخوانید: اهمیت شمع در کارکرد موتور خودرو

از محصولات لکه بر موجود در بازار استفاده کنید

محصولات زیادی از بین بردن لکه جوهر در بازار موجود است که از آن‌ها می‌توانید استفاده کنید. اگر نمی‌خواهید از روش‌های خانگی استفاده کنید، می‌توانید محصولات زیر را تهیه کنید:

  • اکسی کلین
  • کابوم
  • محلول‌های تمیز کننده
  • لکه‌برها

قسمت لکه شده را آبکشی کنید

پس از استفاده از محصول تمیز کننده یا لکه‌بر مورد نظر، محل لکه را با آب تمیز کنید. یک تکه پارچه را با آب خیس کنید و به آرامی روی محل بکشید.

آب اضافی آن قسمت را با یک حوله خشک بگیرید. پارچه تمیزی را روی محل مورد نظر پهن کنید و با دست محکم به پایین فشار دهید تا آب آن قسمت را جذب کند.

در صورت نیاز مرحله تمیز کردن را تکرار کنید

بگذارید محل لکه جوهر خشک شود و آن را بررسی کنید. اگر هنوز قسمت‌هایی تمیز نشده است، مراحل بالا را با محصولات پاک‌کننده دیگر تکرار کنید. گاهی این کار را برای پاک کردن لکه جوهر یا هر لک دیگری باید چند مرتبه تکرار کنید تا لکه کاملا از بین برود.

پاک کردن صندلی خودرو
پاک کردن صندلی خودرو

روش دوم: از بین بردن لکه جوهر از روی چرم

برای از بین بردن لکه از روی چرم روش‌‌هایی وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

لکه جوهر را به سرعت پاک کنید

اگر لکه‌ روی چرم باقی بماند و همان موقع پاک نشود، جا خوش می‌کند و پاک کردن آن سخت می‌شود. سطح چرم نفوذپذیر است، بنابراین به مقدار کمی پاک‌کننده نیاز دارد.   

از یک تکه پارچه برای پاک کردن لکه جوهر از روی سطح چرم استفاده کنید. با پارچه به محل ضربه بزنید، طوری که تا حد امکان پیش از تمیز کردن لکه، جوهر برداشته شود.

محلول آب و صابون را امتحان کنید

اگر لکه تازه است، ترکیب آب گرم و صابون می‌تواند روش خوبی باشد. 5/1 قاشق غذاخوری صابون مایع را در کمی آب گرم حل کنید. محلول را خوب هم بزنید تا کف کند.

یک پارچه تمیز را کفی کنید و به آرامی روی لکه بزنید. حواستان باشد آن را روی لکه نکشید. سعی کنید این کار را با فشار دادن پارچه روی لک انجام دهید.

از الکل استفاده کنید

از الکل ایزوپروپیل برای از بین بردن لکه جوهر از روی چرم و به ویژه لکه‌های تازه استفاده کنید.

ابتدا آن را روی قسمتی از لکه امتحان کنید. پارچه‌ای را به الکل آغشته کرده و با آن روی لکه ضربه بزنید. الکل را مستقیما روی چرم نریزید.

پاک کردن صندلی خودرو
پاک کردن صندلی خودرو

از کره بادام زمینی و شیشه پاک کن استفاده کنید

برای پاک کردن لکه جوهر کمی شیشه پاک کن روی لکه اسپری کنید. سپس یک قاشق چایخوری کره بادام زمینی روی لکه بزنید و بگذارید چند دقیقه بماند. بعد از این مدت آن را با یک پارچه تمیز پاک کنید.

محلول را با پارچه نمدار پاک کنید

حالا باید محل را با یک پارچه نمدار آهسته پاک کنید تا محلول شسته شود. پارچه را روی سطح نکشید، بلکه آن را روی محل فشار دهید. آب اضافی آن را با یک حوله خشک بگیرید.

از محافظ یا نرم‌کننده چرم استفاده کنید

محافظ چرم کمی رطوبت به چرم می‌دهد و جلوی ایجاد لکه را می‌گیرد. پس از از بین بردن لکه جوهر استفاده از محافظ چرم برای صندلی‌های چرمی خودرو، الزامی است. نرم‌کننده را با استفاده از یک حوله نخی تمیز، به محل لکه بمالید.

پاک کردن صندلی خودرو

خداحافظی با لکه‌های داخل سطوح ماشین با کارچی‌داری

سامانه هوشمند انجام کار، کارچی‌داری همه روزه و در ساعات مختلف آماده ارائه خدمات است. برای ارائه خدمات با ثبت سفارش در زمینه نظافت خودرو در وبسایت کارچی‌داری، بهترین متخصصان و کارچی‌‌‌ها در خدمت شما برای از بین بردن لکه جوهر یا سایر لکه‌ها قرار می‌گیرند.

این افراد با داشتن تخصص کافی و به روشی کاملا اصولی، هر گونه لک روی سطح داخلی خودرو را از بین می‌برند.

در این مطلب با از بین بردن جوهر خودکار یا هر نوع لکی از روی سطوح داخلی خودرو آشنا شدید. همانطور که توضیح دادیم تا زمانی که لکه‌ها تازه هستند، آن‌ها را باید سریعا از بین برد و در صورت فراموشی می‌توانید از روش‌های بالا استفاده کنید.

با این حال، بسیاری از افراد دوست ندارند به دلیل وسواس و ترس از بدتر کردن این مشکل، خودشان این کار را انجام دهند. مانند همیشه کارچی‌داری کنار آن‌ها است و برای پاک کردن لکه جوهر داخل سطوح خودرو نیز می‌توانید از خدمات آن استفاده کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید