یک مدرس موفق از چه ویژگی‌هایی برخوردار است؟

خواندن 3 دقیقه
5 سپتامبر, 2020
ویژگی‌های مدرس موفق

مدرس موفق به‌منظور پیشرفت کاری و موفقیت بیشتر، مستلزم داشتن مهارت­‌های حرفه‌ای و نیز ویژگی‌های برجسته شخصی در تعامل با دانش‌آموزان خود است. تقاضا برای مدرس خصوصی، جایگاه مناسب و قابل توجهی را در صنعت آموزش و تدریس خصوصی ایجاد کرده‌است و دانش آموزان به دنبال بهترین معلم خصوصی هستند که می‌توانند پیدا کنند.

تدریس خصوصی شبیه شغل‌­های دیگر نیست و جایگاهی ویژه دارد؛ زیرا این حرفه با مسئولیت­‌های زیادی همراه است. برای کارآمد بودن جلسات تدریس خصوصی، لازم است که ارتباط خوبی میان مدرس و دانش‌آموز برقرار شود. غالبا این ارتباط سریع ایجاد می‌­شود اما گاهی اوقات نیز ممکن است چند جلسه زمان ببرد. موفقیت در این رابطه، شخصیت هر یک از طرفین را نشان می­‌دهد اما همچنین بیانگر ویژگی­‌های یک مدرس خصوصی نیز می‌­باشد.

با توجه به اینکه تدریس خصوصی برای دروس مدرسه و دانشگاه و همچنین در زمینه‌های دیگر از جمله آموزش هنری، فنی یا ورزشی از خدماتی است که شما می‌توانید در اپلیکیشن کارچی‌داری متخصصان آن را پیدا کنید، در ادامه با ویژگی­‌های یک مدرس موفق آشنا خواهیم شد؛ ویژگی­‌هایی که هم در نحوه تدریس و یادگیری دانش­‌آموزان موثر است و هم مزایای شغلی را برای مدرس به همراه دارد.

مدرس خصوصی

ویژگی­‌های برجسته یک مدرس موفق

مسیرهای زیادی برای رسیدن به موفقیت در زمینه تدریس خصوصی وجود دارد و یک مدرس موفق با داشتن مجموعه­‌ای از ویژگی­‌های منحصربفرد می‌­تواند این مسیرها را پشت سر گذاشته و خود را از سایرین متمایز سازد. این ویژگی­‌ها عبارتند از:

سازگاری (انعطاف پذیری و تطبیق پذیری)

یک مدرس موفق لازم است خود را با هر شرایط و اتفاقی سازگار کند. از آنجایی که هیچ فرمول از‌پیش‌تعیین‌شده­‌ای برای این مسئله وجود ندارد، پس رویکرد مدرس خصوصی باید منطبق با نیازهای دانش­ آموز و مشکلات خاصی باشد که او تجربه می­‌کند. در طول جلسات، مدرس باید اهداف دانش‌‌آموز را بر اساس پیشرفتی که دارد از نو ارزیابی کند. از این رو مهم است که او از برنامه­‌ریزی جدید هراسی نداشته باشد و بتواند خود را با شرایط جدید تطبیق دهد.

ویژگی‌های معلم خصوصی

صراحت (در دسترس، مشارکت و همدلی)

گوش دادن به نیازهای دانش آموز و نشان دادن روی باز به او یکی دیگر از ویژگی­‌های مدرس موفق است. در واقع معلم خصوصی با داشتن این ویژگی‌­ها درک بهتری از موقعیت دانش‌آموز خود خواهد داشت. مشارکت و حضور فعال مدرس و نیز آگاهی در مورد مشکلات وی باعث می­‌شود که اعتماد‌به‌نفس دانش‌آموز بیشتر شود. یک مدرس موفق باید در مورد نیازها و مشکلات دانش‌آموز کنجکاو باشد تا بهتر بتواند به او کمک کند.

ارائه منابع جامع درسی

یک مدرس موفق چه به صورت حضوری تدریس کند و یا به صورت آنلاین، باید به تمامی منابع مورد نیاز جهت یادگیری دانش‌آموز دسترسی داشته‌باشد. مدرسین آنلاین به منابع زیادی دسترسی دارند که می‌­توانند به آموزش و نشان دادن نکات به دانش‌آموز کمک شایانی بنمایند مانند بهره‌گیری از ویدئوها، عکس‌­ها و نمودارها. یک مدرس موفق همچنین باید دانش آموزان را به مشارکت در مهارت‌­های شنیداری و گفتاری ترغیب نماید.

منابع درسی

حفظ ارتباط مداوم با والدین و دانش‌آموزان

تدریس خصوصی تنها به یادگیری و آموزش دانش‌آموزان ختم نمی­‌شود و به والدین نیز مربوط می­‌شود. ارتباط با والدین دانش‌آموز از سوی یک مدرس موفق سبب خواهد شد که آن‌ها در جریان آموزش فرزند خویش قرار گیرند و محیطی بهتر برای یادگیری وی فراهم کنند.

برآورده کردن نیازهای دانش‌آموز

هدف از تدریس خصوصی، تجهیز نمودن دانش‌آموزان با دانش کافی است. این مهم‌ترین هدف یک مدرس موفق بوده و باید برای اطمینان از دستیابی دانش‌آموز به دانش کافی روی علم، وقت و مهارت خود سرمایه‌گذاری نماید. قطعا در آینده برای مدرس خصوصی رقابت افزایش می‌­یابد و تنها بهترین‌­ها می‌توانند مسیر موفقیت خود را پشت سر بگذارند. اگر یک مدرس خصوصی بتواند نیازهای دانش‌آموزان را به بهترین شکل برآورده سازد مراجعین بیشتری در آینده به او رجوع خواهند کرد. پس مسئولیت‌پذیری و ارائه خدمات خوب یکی از ویژگی­‌های منحصریه‌فرد یک مدرس خصوصی موفق است.

قیمت تدریس خصوصی

تقویت اعتمادبه‌نفس دانش‌آموز

برخلاف یک معلم، یک مدرس خصوصی این فرصت را دارد تا ارتباط نزدیکی با دانش‌آموز برقرار کند و نقاط قوت و ضعف دانش‌آموز خود را به خوبی شناسایی نماید. این نیز به نوبه خود سبب ­شود که دانش‌آموز احساس راحتی با مدرس خود داشته‌باشد و توانایی­‌ها و اعتمادبه‌نفس خود را به حداکثر برساند.

معلم خصوصی

انرژی (انگیزه، اشتیاق و مهارت‌­های بین فردی)

به منظور برقراری یک ارتباط خوب، یک مدرس موفق باید یک شخص پرانرژی باشد، فردی که با توجه به تعاملات انسانی، سرشار از شور و اشتیاق باشد. این علاقه مطمئنا تأثیر مثبتی بر دانش‌آموزی خواهد داشت که از مدرسه دلسرد شده است. مدرس خصوصی با انگیزه و خلق و خوی خوبی که دارد الگویی برای موفقیت خواهد بود و به دانش‌آموز این انگیزه را می‌بخشد تا برای موفقیت بیشتر و بیشتر تلاش نماید.

پایداری و ایستادگی

یک مدرس خصوصی باید تا آخرین جلسه برای موفقیت دانش‌آموز خود تلاش کند. او باید روشی را برای تدریس انتخاب ­کند که برای دانش‌آموز خود مفید و کارآمد باشد. برخی از دانش‌آموزان بیش از سایرین نیاز به توجه دارند و یک مدرس موفق بررسی می‌­کند که چه روشی از آموزش به منظور یادگیری بهتر برای دانش‌آموز مذکور مناسب‌تر است.

معلم خصوصی دبستان

تقویت مهارت ارتباطات کلامی و کتبی

شما به عنوان مدرس خصوصی بیشتر زمان خود را صرف برقراری ارتباط کلامی می­‌کنید تا مفاهیم مختلف را برای دانش‌آموز خود توضیح دهید. در این میان، باید همچنین به آن‌ها بیاموزید که چگونه احساسات و افکار خویش را بیان کنند و یا بتوانند آن‌ها را روی کاغذ بیاورند. در واقع، مهارت­‌های ارتباطی، کلامی و کتبی در مدل‌سازی مهارت­‌های ارتباطی بسیار حائز اهمیت است. این دو مهارت شما را قادر می­‌سازند تا برنامه دقیقی از رئوس مطالب درسی در مورد اهداف، بازخورد و تجارب یادگیری برای دانش‌آموزان ارائه دهید. توضیحات قدرتمند به همراه تکنیک­‌های داستان‌پردازی نیز در بهبود عادات گوش دادن دانش‌آموز بسیار مهم است.  

معلم خصوصی خوب

جمع بندی

در مجموع به منطور اینکه اعتماد والدین را جلب نمایید باید بهره­‌مندی کامل از تمام ویژگی‌های یک مدرس موفق داشته‌باشد. از همان جلسه اول شما به عنوان یک مدرس خصوصی موفق باید به انتظارات والدین گوش فرا داده و نیازهای آموزشی فرزندان‌شان را به خوبی برآورده سازید. در مقابل آن‌ها نیز باید با شما آشنا شده و ماهیت کار شما را درک کنند. یک مدرس موفق باید از معیارهای خاصی برخوردار بوده و بتواند خدمات با کیفیتی ارائه دهد. همچنین او باید علاقمند به شغل خود بوده و بتواند ارائه خدمات حرفه­‌ای را در هر زمان حفظ نماید. قطعا یک مدرس موفق از موفقیت خویش تجربه شگفت‌انگیزی خواهد داشت، بخصوص زمانی که مشاهده کند دانش‌آموزان او در موقعیت‌­های اجتماعی به برتری رسیده‌اند. برای رسیدن به تمامی این اهداف، او باید برنامه­‌ریزی صحیح و تفکر استراتژیک داشته‌باشد و منابع جامعی را به منظور یادگیری عرضه کند.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید