همه آن‌چه درباره عقیم‌سازی حیوانات خانگی باید بدانیم

خواندن 4 دقیقه
14 جولای, 2020
عقیم کردن سگ

عقیم‌سازی حیوانات خانگی و خیابانی به شایع‌ترین روش ناباروری گفته می‌شود که طی آن تمام یا بخش قابل توجهی از اندام جنسی حیوان از بین می‌رود، بدین واسطه قدرت تولیدمثل حیوان از او صلب می‌گردد؛

در حین این عمل جراحی که بیشتر عقیم‌سازی سگ و عقیم‌سازی گربه را دربرمی‌گیرد، در حیوان نر، هر دو بیضه و در حیوان ماده، تخمدان‌ها و رحم حذف می‌گردند تا از قدرت بارور کردن حیوان نر و بارداری حیوان ماده جلوگیری شود؛ عمل عقیم‌سازی در هر دو صورت، درحالی انجام می‌شود که حیوانات تحت بیهوشی کامل قرار داشته باشند و دامپزشک انواع کلینیک‌ها و بیمارستان‌های دامپزشکی و همینطور مراکز دانشگاهی و درمانی، امکان دارد بسته به قوانین بیمارستان، سن، اندازه جثه، درصد کیفیت سلامتی یا وضعیت بدنی حیوان و واکنش او به بیهوشی، حیوان خانگی یا پت را برای مدت زمان چند ساعت تا چند روز در کلینیک تحت نظر نگه دارد.

مهم نیست این اقدام برای حیوانات خانگی انجام می‌گیرد یا حیوانات خیابانی، نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که باید بصورتی انجام شود که کمترین آسیب جسمی و البته روحی را برای حیوان به همراه داشته باشد.

به جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فرآیند عقیم کردن حیوانات، تا انتهای این مقاله با «کارچی‌داری» همراه باشید.

مزایای عقیم‌سازی چیست و چرا باید حیوانات را عقیم کرد؟

عقیم‌سازی حیوانات خانگی دارای مزایای بسیاری است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • موجب بهبود سلامتی و افزایش طول عمر حیوانات خانگی می‌گردد.
 • علت اینکه صاحبان حیوانات خانگی و مسئولین پناهگاه‌های حیوانات و گروه‌های نجات، می‌خواهند حیوان خانگی یا پت خود را عقیم کنند این است که از به وجود آمدن بسترهای ناخواسته و تولد فرزندان ناخواسته جلوگیری نمایند.
 • عقیم‌سازی حیوانات خانگی به او کمک خواهد کرد، زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری را تجربه کند.
 • عقیم‌سازی که از مهم‌ترین خدمات حیوانات خانگی است به جهت نجات گربه‌ها و سگ‌ها از همه رنج‌ها و مرگ و میرهایی که باعث آن جمعیت بیش از حد آنهاست، انجام می‌گیرد.
 • عقیم‌سازی گربه و سگ ماده، خطر ابتلا به سرطان رحم را در آنها از بین می‌برد و خطر ابتلا به سرطان پستان را به شدت کاهش می‌دهد.
 • عقیم‌سازی گربه و سگ، برخی از بیماری‌های دستگاه تناسلی را کنترل کرده و احتمال بروز تومورهای این دستگاه را در حیوانات خانگی ماده کاهش می‌دهد.
 • عقیم‌سازی سگ و گربه نر عملی است که از سرطان بیضه جلوگیری می‌کند و باعث کاهش سرطان پروستات می‌شود.
 • حیوانات عقیم شده کمتر به بیماری‌های مسری مانند بیماری ایدز و لوسمی گربه مبتلا می‌شوند.

سایر مزایای عقیم کردن:

 • هزینه یک‌بار عقیم‌سازی حیوانات خانگی از هزینه‌های احتمالی بعدی جلوگیری می‌کند.
 • عقیم‌سازی گربه و سگ باعث کاهش احساس خلط ناشی از تغییرات هورمونی‌ شده و آنها به جای پرسه زدن به جهت یافتن جفت برای خود، از خانواده شما محافظت می‌کنند.
 • برای سفارش خود همین حالا تماس بگیرید
 • حیوانات نر حتی بیشتر از حیوانات ماده در بحران افزایش جمعیت حیوانات دخیل هستند و می‌توانند به کنترل جمعیت حیوانات کمک کنند زیرا تنها یک حیوان نر غیرمترقبه نیز می‌تواند ده‌ها حیوان ماده را باردار کند و هزاران فرزند ناخواسته را به وجود آورد بنابراین عقیم‌سازی حیوانات نر از اهمیت بالاتری برخوردار است.
 • احتمال رفتارهای تهاجمی و ناخواسته حیوانات به خصوص حیوانات نر را کاهش می‌دهد.
 • عقیم‌سازی سگ و گربه، بیماری‌های مادرزادی و ژنتیکی در این حیوانات را می‌کاهد.
 • از توهم بارداری یا حاملگی کاذب در سگ یا گربه ماده جلوگیری می‌کند.
 • عقیم‌سازی، فرمانبرداری سگ‌ را افزایش می‌دهد و زندگی آرام‌تر و مطیع‌تری را تجربه خواهد کرد.

نکته قابل توجه در مورد عقیم‌سازی حیوانات خانگی

با وجود اینکه عقیم‌سازی بخصوص عقیم‌سازی گربه و سگ یکی از مفیدترین خدمات حیوانات خانگی محسوب می‌شود و از مزایای بسیاری برخوردار است اما بازهم باید این نکته را در نظر گرفت که هر عمل جراحی معایب مختص به خود را دارد بنابراین دستکاری غرایز جنسی حیوانات خانگی و خیابانی را نمی‌توان عاری از مشکلات دانست.

چند مورد از معایب عقیم‌سازی حیوانات خانگی

 • واکنش حیوان به ماده بیهوشی می‌تواند در رتبه اول معایب عقیم‌سازی بخصوص عقیم‌سازی گربه و سگ قرار بگیرد.
 • عقیم‌سازی بخصوص عقیم‌سازی گربه و سگ ممکن است کم تحرکی و به دنبال آن چاقی و دیابت را برای حیوان به همراه داشته باشد که البته تجویز یک رژیم غذایی متعادل و بهینه‌سازی میزان پروتئین و چربی در بدن حیوان، از بروز این مشکل جلوگیری کرد.
 • عقیم‌سازی سگ می‌تواند احتمال کم‌ کاری تیروئید را افزایش دهد.
 • امکان دارد این عمل موجب شود حیوان در زمان پیری عارضه اختلالات ادراکی را تجربه کند.
 • عمل عقیم‌سازی بخصوص عقیم‌سازی گربه و سگ ممکن است، احتمال بروز عارضه‌هایی چون دیسپلازی لگن، پارگی رباط، استئوسارکوما و یا حتی در رفتگی کشکک زانو را به همراه داشته باشد.
 • ممکن است احتمال خطرناک بودن عمل عقیم‌سازی گربه و سگ ماده نسبت سگ و گربه نر بیشتر باشد.

چه زمانی برای عقیم‌سازی حیوانات خانگی مناسب است؟

 • اغلب دامپزشکان بهترین زمان برای عقیم‌سازی سگ نر را سنی بین شش تا نه ماه می‌دانند اما به علت اینکه او به محض به بلوغ رسیدن قدرت تولید مثل را می‌یابد و می‌تواند سگ‌های ماده را بارور کند، برخی از پناهگاه‌ها، همان اوایل عمر پیشنهاد می‌کنند، این عمل انجام شود؛ شش ماهگی برای عمل عقیم‌سازی سگ ماده نیز زمان مناسبی است.

سگ‌ها در بزرگسالی نیز می‌توانند عقیم شوند اما باید این نکته را در نظر گرفت که احتمال بروز عوارض بعد از عمل در سگ‌های مسن نسبت به سگ‌های جوان بیشتر است.

در عقیم‌سازی سگ نر چه اتفاقی می‌افتد؟

عقیم‌سازی سگ نر با بیهوش کردن او توسط دامپزشک آغاز می‌شود، حین عمل جراحی، یک برش یک سانتی‌متری در بالای بیضه‌ها درست زیر آلت تناسلی حیوان ایجاد می‌شود تا هر دو بیضه از این شکاف کوچک، خارج گردند؛ حال با بخیه محل شکافته شده، ین جراحی پایان می‌یابد.

 • توصیه می‌شود عمل عقیم‌سازی گربه قبل از پنج ماهگی صورت گیرد اما با این حال این حیوان تا در سن هشت هفتگی نیز می‌تواند عقیم شود.

گربه‌های بزرگسال نیز مانند سگ‌ها می‌توانند تحت عمل جراحی عقیم‌سازی حیوانات خانگی قرار بگیرند اما همانطور که گفته شد بروز خطرات احتمالی در سنین بالا بیشتر است.

چه کارهایی از آغاز بیهوشی تا به هوش آمدن گربه ماده صورت می‌گیرد؟

دامپزشکان و متخصصان برای دور نگه‌ داشتن باکتری و میکروب از حیوان از یک پوشش استرلیزه روی بدن او استفاده می‌شود؛ در گام بعدی با وارد کردن یک لوله تنفسی به مجرای هوایی حیوان باعث بیهوشی او می‌گردند؛ حال که در اثر ورود گاز بیهوشی به بدن حیوان، دمای بدن او کاهش یافته است، به وسیله تجهیزات و مانیتورهای مخصوص، بدن وی را گرم و میزان فشار خون او ثابت نگه می‌دارند؛ در این لحظه، زمان تزریق مایعات دارویی به بدن حیوان است؛ با شیو کردن موی شکم سگ ماده، مرحله ایجاد برش روی چربی و بافت بالای تخمدان و واژن آغاز می‌شود تا متخصص بتواند واژن که یک اندام داخلی است را در بدن حیوان بیابد؛ پس از بخیه محل برش و تمیز کردن قسمت تحت درمان، حیوان به بخش ریکاوری راه پیدا می‌کند.

به سبب اینکه سن عقیم‌سازی حیوانات خانگی در هر حیوان متفاوت است و به یک برنامه درمانی خاص نیاز دارد، لازم است برای انجام این عمل در بهترین زمان، با دامپزشک خود مشورت کنید و از او برای تعیین بهترین سنی که باید حیوان خانگی یا پت خود را عقیم‌سازی کنید، کمک بگیرید.

روش‌های عقیم‌سازی حیوانات خانگی و خیابانی

اگر تصمیم بر انجام عمل عقیم‌سازی حیوان یا حیوانات خانگی خود دارید، گزینه‌هایی در این زمینه در پیش‌روی شما قرار دارد؛ در مورد هر کدام از این گزینه‌ها با دامپزشک خود صحبت کنید تا بتوانید تصمیمی بگیرید که مناسب شما، خانواده و حیوان خانگی‌تان باشد. بعد از عقیم کردن باید بتوانید شرایط نگهداری حیوان خانگی را فراهم کنید.

روش‌های جراحی عقیم‌سازی

روش لاپاراسکوپی

روش لاپاراسکوپی یکی از روش‌های عقیم‌سازی سگ و گربه است که در آن دو برش کوچک به طول نیم الی یک سانتی‌متر در بالای پوست بدن حیوان ماده ایجاد می‌شود سپس تخمدان خارج می‌گردد؛ در این روش تخمدان‌ها از بدن سگ یا گربه ماده برداشته می‌شوند اما رحم باقی می ماند؛ اگرچه درد کم و بهبود سریع زخم را به همراه دارد اما از روش‌های پر هزینه به شمار می‌آید.

وازکتومی (بستن لوله فالوپ)

برای سفارش خود همین حالا تماس بگیرید

در روش وازکتومی که از دیگر روش‌های عقیم‌سازی گربه و سگ است که تنها اسپرم از بیضه‌ها خارج می‌شود و بیضه‌های حیوان در بدن وی باقی می‌ماند؛ این روش باعث تولید هورمون شده و در سطح هورمون‌های جنسی حیوان که با غریزه پرورشی او مرتبط است، تغییری ایجاد نمی‌کند.

هیسترکتومی

در روش هیسترکتومی که یکی دیگر از روش‌های عقیم‌سازی سگ و گربه است، رحم و بخشی از لوله‌های فالوپ از بدن سگ یا گربه ماده جدا می‌شود اما تخمدان‌های او باقی می‌ماند؛ این امر باعث می‌شود که او قادر به تولید مثل نباشد اما تخمدان‌های او هورمون‌هایی را تولید می‌کنند که با رفتارها و غریزه پرورشی سگ یا گربه ماده مرتبط است.

روش‌های عقیم‌سازی غیرجراحی

محصولات تأیید شده‌ای در بازار وجود دارند که برای عقیم‌سازی حیوانات خانگی چون گربه‌ها و سگ‌های نر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ این محصولات دارویی برای جلوگیری از تولید اسپرم به داخل بیضه‌ها‌ی این حیوانات به داخل بدن آنان تزریق می‌شوند و سگ یا گربه نر را نابارور می‌کنند.

روش Spay Vac  

روش Spay Vac ، به تزریق واکسن شهرت دارد زیرا نام این واکسن Spay Vac است و به میزان یک دور به بدم حیوان تزریق می‌گردد که به مدت محدود یعنی زمانی بین بیست و دو ماه تا هفت سال بسته به نژاد حیوان موجب ناباروری حیوان خانگی و یا خیابانی (پت) می‌شود.

در موارد خاص استفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری تجویز می‌شود که البته نباید به مدت زیاد و به جای عمل عقیم‌سازی حیوانات بخصوص عقیم‌سازی سگ و گربه استفاده شود زیرا احتمال بروز سرطان را در حیوان خانگی یا خیابانی افرایش می‌دهد.

هزینه جراحی عقیم‌سازی حیوانات خانگی

هزینه جراحی عقیم‌سازی حیوان خانگی بخصوص عقیم‌سازی سگ و گربه شما بسیار کمتر از هزینه‌های درمان‌های احتمالی ناشی از عوارض بهداشتی و مراقبت از حیوان مادر و همچنین توله ‌های آن است اما به طور کلی هزینه جراحی عقیم‌سازی حیوان خانگی یا پت بر اساس عوامل ذیل مشخص می‌شود:

 • درجه کیفیت تیم جراحی
 • حداقل دستمزد متخصص جراحی
 • ساعات حضور تیم جراحی در اتاق عمل
 • دستمزد تکنسین بیهوشی
 • هزینه‌های جانبی موثر در هزینه‌ها مانند اجاره دامپزشکی، آب، برق، گاز و مالیات
 • تجهیزات و داروهای مصرفی حین جراحی پت
با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید