همه آنچه باید در مورد باتری خودرو بدانید

خواندن 3 دقیقه
2 سپتامبر, 2020
باتری خودرو

باتری خودرو مهم‌ترین بخش الکتریکی خودروی شما محسوب می­‌شود. بدون باتری، خودروی شما حتی روشن نخواهد شد. در واقع می‌­توان گفت که باتری ماشین، قوه محرکه الکتریکی آن است. هر چه اطلاعات و آگاهی خود را در مورد باتری و سیستم‌­های مرتبط با آن بالاتر ببرید، احتمال اینکه دچار مشکل شوید کمتر خواهد بود.

به طور متوسط، عمر باتری خودرو بین 3 تا 5 سال است اما عادات بد رانندگی و قرار گرفتن در معرض برخی مولفه‌­ها می‌­تواند عمر آن را کوتاه کند.

عملکرد باتری خودرو به چه چیز بستگی دارد؟

باتری ماشین یک بخش قابل شارژ است که برای استارت یک وسیله نقلیه مورد استفاده قرار می‌­گیرد. در واقع هدف اصلی آن، تأمین جریان الکتریکی برای استارت موتور است که توسط آن احتراق داخلی موتور به وجود آمده و وسیله نقلیه به حرکت در می‌­آید. به جز استارت زدن، باتری اتومبیل روشنایی چراغ­‌ها را تأمین کرده و در سیستم پخش خودرو نیز نقش دارد. سیستم تهویه، کولر و بخاری نیز توسط باتری ماشین کار می­‌کنند.

زمانی که خودرو روشن شد، نوبت به تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز خودرو برای ادامه فعالیت می‌­شود. در حقیقت، سایر اجزای خودرو که برای انجام فعالیت­‌های خود به الکتریسیته نیاز دارند، نیروی خود را از باتری ماشین می‌­گیرند.

تعمیر باتری خودرو

انواع باتری خودرو

باتری خودرو در انواع مختلفی تولید شده‌است که در ادامه دو نوع از معروف‌ترین آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

باتری اتمی

یکی از رایج­‌ترین انواع باتری، باتری اتمی یا “Free Maintanace” به معنای عاری از مراقبت است. این نوع به مراقبت‌­های پیشگیرانه کمتری نیاز دارد. از ویژگی‌­های منحصر به‌ فرد آن می­‌توان به عمر طولانی‌‌تر، شارژ سریع‌تر، کاهش خوردگی ترمینال­‌ها و ماندگاری طولانی‌تر در برابر شارژ بیش از حد اشاره نمود. نام دیگر این نوع باتری ماشین، سیلد (Sealed)  است. باتری‌­های سیلد همچنین تحت عنوان باتری خشک نیز شناخته می‌­شوند. در ضمن، از آنجایی که مواد به کار رفته در این نوع، جامد است نیازی نیست نگران ریختن اسید روی خودرو یا درون محفظه موتور باشید.

باتری اسیدی یا غیر سیلد

باتری‌­های اسیدی یا “Low Maintenance” باتری‌­هایی هستند که به مراقبت کم نیاز دارند. این باتری‌­ها به دلیل انرژی کمی که نسبت به اندازه بزرگ خود ذخیره می­‌کنند، دارای قیمتی مناسب بوده و گزینه محبوبی برای وسایل نقلیه به شمار می‌­روند. عمر این باتری­‌ها نیز به نوع و میزان استفاده بستگی دارند. نکته­‌ای که باید در اینجا توجه داشته ‌باشید این است که در صورت نیاز به آب نمی‌­توان به باتری اسیدی آب اضافه نمود زیرا مهر و موم هستند و توصیه می‌­شود که در شرایط آب و هوایی گرم از باتری اتمی استفاده کنید.

تعمیر باتری ماشین

راه­‌های افزایش عمر باتری خودرو

کنترل وضعیت باتری و ثبات آن

موقعیت قرارگیری و مهارکننده‌های باتری ماشین در خودروهای مختلف، متفاوت می‌­باشد. اگر باتری خودرو در جای خود محکم نباشد، با ضربه­‌های مداوم و لرزش خودرو، طول عمر آن کاهش می‌­یابد. از این رو برای اینکه عمر مفید باتری ماشین خود را افزایش دهید همیشه موقعیت آن چک نمایید.

استارت­‌های بیهوده را کنار بگذارید

هر زمانی که شما استارت می‌­زنید در واقع از باتری خودرو خود برای روشن شدن اتومبیل استفاده می‌­کنید. پس نباید بیهوده استارت بزنید زیرا استارت‌­های بیجا باعث می‌­شود که فشار بیشتری بر باتری خودرو شما وارد آید و در نتیجه سبب کاهش توان و عمر باتری ماشین می‌­شود.

مراقبت از باتری خودرو در انواع آب ‌و هوا

مراقبت از باتری خودرو در شرایط آب و هوایی مختلف، متفاوت است. سعی کنید در آب و هوای سرد، باتری خودرو را کاملا شارژ نموده و موتور را گرم نگه دارید. همچنین در آب و هوای گرم، سطح الکترولین را کنترل نموده و آب باتری را به سطح لازم برسانید.

خودروی شما نباید برای مدت زمان طولانی خاموش بماند

در صورتی که خودروی شما مدت زمان زیادی خاموش بماند شارژ باتری ماشین تخلیه می‌­شود حتی اگر باتری نو باشد و یا از شارژ کامل برخوردار باشد. در واقع اگر مدت زمان زیادی از خودرو استفاده نکنید به مرور زمان شارژ باتری ماشین تخلیه می‌شود.

تعمیرات خودرو

همینطور با رعایت موارد زیر می‌­توانید عملکرد مطلوب باتری خودروی خود را تضمین کرده و مدت زمان زیادی از آن استفاده نمایید.

دلایل شایع خرابی باتری خودرو

مواردی هستند که در خراب شدن باتری ماشین نقش عمده ای دارند برای مثال:

  • یکی از دلایل شایع می‌­تواند تمام شدن عمر باتری ماشین شما باشد. به هر صورت این قطعه نیز مانند سایر قطعات مصرفی است وپس از مدتی باید تعویض شود.
  • ممکن است زمانی که اتومبیل خود را خاموش کرده و از آن خارج شده‌­اید، فراموش کردید که چراغ­‌های ماشین را خاموش نمایید. دلیل آن هم کاملا مشخص است. روشن بودن چراغ‌­ها و هر وسیله‌­ی دیگری که برای عملکرد نیازمند باتری است سبب تخلیه و تمام شدن شارژ آن می­‌شود.
  • شاید قطع‌ه­ای پارازیتی روی سرباتری­‌ها باشد و در برق رسانی اختلال پیش آید.

قیمت باتری خوردو به چه عواملی بستگی دارد؟

  • اگر آمپراژ باتری بیشتر باشد قیمت آن نیز افزایش می‌­یابد.
  • باتری­‌های تر نسبت به باتری­‌های خشک ارزان‌­تر هستند.
  • باتری­‌های داخل کشور نسبت به باتری­‌های خارجی قیمت پایین‌­تری دارند.
  • اگر عمر باتری زیاد با به اصلاح کهنه باشد قیمت آن پایین­‌تر خواهد بود.

مشکلات باتری و ارائه خدمات خودرو

گاهی اوقات ممکن است مشکلات شما فراتر از این موارد بوده و نتوانید به راحتی سر از مشکل باتری خودروی خود دربیاورید. علاوه بر این فرصت کافی در اختیار ندارید. تعمیر خودرو در محل این مزیت را دارد که در زمان شما صرفه جویی کرده و می‌­توانید سرویس با کیفیتی برای خودروی شما ارائه دهد.

در مجموع برای ممانعت از بروز مشکلات جدی سعی کنید که در انتخاب باتری مناسب و طول عمر بالاتر دقت نمایید.

همچنین در سامانه کارچی‌داری می‌­توانید با مشاهده خدمات و نظرات قبلی، از نحوه سرویس دهی و کیفیت آنان اطمینان حاصل کنید و سپس برای تعمیر باتری ماشین خود درخواست کمک نمایید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید