پرستاری و نگهداری از سالمندان در منزل

خواندن 1 دقیقه
1 آگوست, 2020
نگهداری از بیمار

امروزه نگهداری سالمندان در منزل یکی از خدماتی است که مورد نیاز اکثر افراد جامعه است. مراقبت از سالمند در خانه، در برخی موارد (مانند بیماری­­‌های خاص یا ناتوانی جسمی شدید) به تخصص و مهارت فراوان نیاز دارد و از عهده اطرافیان سالمند خارج است. با مراجعه به اپلیکیشن « کارچی‌داری » می‌­توانید نسبت به استخدام مراقب سالمند به جهت پرستاری از سالمند در منزل، اقدام نمایید.

مراقبت از بیمار

نگهداری سالمندان در منزل

والدین ما سال‌ها وقت، انرژی و عشق خود را برای پرورش ما صرف کرده‌­اند. آن‌ها پس از گذشت دوران جوانی و میانسالی، قوای جوانی خود را از دست داده و به سنین پیری پا می­‌گذارند.

طی کردن این دوران حساس، می­‌تواند چالش بزرگی برای سالمندان و فرزندان آنان باشد؛ چرا که فرزندان در این زمان درگیر مسائل و مشغله­‌های زندگی خود بوده و سالمندان نیز به دلیل ضعف و از کارافتادگی نسبی، به مراقبت بیشتر توأم با احترام نیاز دارند.

چگونه از سالمندان نگهداری کنیم؟

والدین سالمند ما، که هم اکنون به کمک و مراقبت ما نیاز دارند، همان افراد محترم و متشخصی هستند که ما را پرورش دادند و با صبر و تحمل فراوان تربیت نمودند. با در نظر داشتن این مسأله می توانیم بفهمیم که آن‌ها در زمینه مراقبت و رسیدگی، چگونه انتظاراتی از فرزندان خود دارند؟

مهم­ترین امر در زمینه نگهداری از سالمندان در منزل، حفظ احترام و عزت نفس در آنان است. اگر والدین شما دارای چند فرزند هستند، بهتر است همه با هم برای نگهداری و مراقبت از سالمند تصمیم گرفته و همکاری کنند.

مراقبت از سالمند

سالمندان مستقل

در برخی مواقع، سالمندان توانایی انجام امور روزمره زندگی خود را دارند. به عنوان مثال، حمام  کردن، انجام خرید روزانه، آشپزی و نظافت منزل، از جمله اموری است که فرد سالخورده مستقل می‌­تواند آن‌ها را به تنهایی انجام دهد. در این حالت کافی است در فواصل زمانی کوتاه، به آن‌ها سر زده و وضعیت جسمی و روحی آن‌ها را بررسی نمایید. فراموش نکنید که تنها ماندن، به خودی خود می‌­تواند باعث بروز بیماری­‌هایی مثل افسردگی شده و مشکلاتی مانند زوال عقل را تشدید کند.

سالمندان دارای وابستگی

برخی سالمندان دارای مشکلات ذهنی یا جسمی هستند و به این دلیل توانایی انجام امور روزمره خود را ندارند. در این موارد چند گزینه پیش روی شماست:

  • انتقال سالمند به منزل شخصی خود برای نگهداری و مراقبت
  • نگهداری سالمندان در منزل
  • انتقال سالمند به آسایشگاه سالمندان

پس از بررسی کامل شرایط فرزندان و تمایل سالمند، می‌­توانید یکی از این روش‌­ها را برای نگهداری از سالمند، انتخاب نمایید. بسیاری از سالمندان، تمایل دارند در منزل شخصی خود و به طور مستقل زندگی کنند. ادامه زندگی در منزل شخصی، در افراد سالخورده، احساس امنیت روانی و اعتماد‌ ­به‌­نفس ایجاد می‌­کند.

اما این امر، نیازمند رسیدگی دائمی اطرافیان و فرزندان فرد سالمند است و در برخی موارد می‌­تواند بسیار دشوار باشد. از طرفی، کوتاهی در انجام این وظیفه، در زمان کوتاهی، سلامتی فرد سالخورده را با تهدید جدی مواجه می‌­کند. در چنین شرایطی استخدام مراقب سالمند، راه‌­حل مؤثری برای نگهداری از سالمند با حفظ احترام و عزت نفس اوست.

نگهداری از سالمند

خدمات پرستاری از سالمند در منزل «کارچی‌داری»

با مراجعه به « کارچی‌داری » می‌­توانید افراد متخصص و ماهر در زمینه پرستاری و مراقبت از سالمندان را یافته و برای رسیدگی و مراقبت از آنان، کمک بگیرید.

تعهد کاری، دریافت هزینه معقول، کیفیت بالای خدمات و دریافت خدمات در اسرع وقت، از جمله ویژگی‌های کارچی‌ها هستند. با کمک چنین پرستارانی، نگهداری سالمندان در منزل را برای شما تسهیل کردیم.

انواع سالمندان از نظر وابستگی

سالمندان بدون وابستگی

همان طور که گفته­ شد، برخی افراد مسن از سلامتی جسمی بیشتری برخوردار بوده و می­ توانند به تنهایی از عهده انجام امور روزمره خود برآیند. در چنین مواردی، استخدام یک مراقب سالمند پاره ­وقت برای بررسی روزانه سلامتی او و کمک در انجام امور منزل، کفایت می­ کند.

سالمندان با وابستگی کم

اگر سالمندان دارای ضعف و ناتوانی جسمی بوده و تنها توانایی انجام امور شخصی خود را داشته­ باشند، باید مراقبت بیشتری از آن ها صورت گیرد.

اگر سالمند می‌­تواند به تنهایی به حمام و دستشویی برود، اما از انجام امور منزل و آشپزی ناتوان است، بهتر است در چنین مواردی از یک مراقب سالمند شبانه‌­روزی کمک بگیرید. به این صورت فرد سالخورده می‌­تواند امور روزانه خود را با کمک مراقب انجام دهد. شخص مراقب نیز ضمن انجام امور روزانه، وضعیت سلامتی جسمی و روانی سالمند را رصد می­کند.

سالمندان با وابستگی زیاد

برخی سالمندان با سنین بالای 80 سال، یا افرادی که به دلیل بیماری، تصادف یا سکته، دچار ناتوانی جسمی شده‌اند، به خدمات پرستاری نیز نیازمند هستند. اگر این سالمندان دچار ناتوانی شدید بوده و بستری هستند، برای بهداشت کامل و رسیدگی به سلامت پوستی (عدم ابتلا به زخم بستر) به رسیدگی یک پرستار نیز نیاز دارند.

در این شرایط می توانید از یک مراقب سالمند تمام‌­وقت و یک پرستار، به طور هم­زمان، کمک بگیرید. مراقبت از چنین سالمندانی، بسیار دشوار بوده و به مهارت، هم­دلی و نیروی بدنی نیاز دارد.

وظایف مراقب سالمند

پایش شبانه­ روزی

مهم­ترین وظیفه مراقب سالمند، بررسی دائمی وضعیت سلامتی فرد سالخورده است. آیا فرد از نظر حواس و ادراک، در وضعیت مطلوبی قرار دارد؟ آیا وضعیت جسمی مناسبی دارد؟ آیا لکه های کبودی یا قرمزی روی پوست سالمند وجود دارد؟ آیا علائم بیماری سالمند تشدید شده ­است؟ آیا فشارخون سالمند در وضعیت نرمال است؟

فرد مراقب باید در صورت وجود هرگونه علائم مشکوک، فرزندان سالمند را مطلع کرده و رسیدگی­ های لازم را انجام دهد.

نگهداری از سالمند

همراهی و هم­دلی

سالمندان، مانند همه ما، به احترام و درک متقابل نیاز دارند. یک مراقب سالمند، باید بتواند ضمن انجام امور شخصی فرد سالمند، احترام و اعتماد­به ­نفس او را حفظ کرده و به او محبت کند.

صحبت کردن با سالمند و بحث و گفتگوی دوستانه با او، می­تواند برای نشاط روحیه سالمند بسیار مفید بوده و توانایی­های ذهنی و کلامی او را حفظ کند.

تعویض پوشک و بردن به دستشویی و حمام

تعویض پوشک و کمک به فرد سالمند برای استحمام و رفتن به دستشویی، یکی از وظایف اولیه مراقب سالمند است. این مسأله برای سالمندان ازکارافتاده و ناتوان، بسیار حائز اهمیت است. اگر قصد استخدام مراقب سالمند، برای نگهداری از افرادی با این شرایط را دارید، بهتر است پیش از شروع کار، شرایط را برای فرد مراقب شرح دهید.

مصرف به موقع داروها

بسیاری از سالمندان، نیازمند مصرف دارو هستند. مصرف به موقع داروها، یکی از نگرانی­ های بزرگ اطرافیان و خانواده سالمندان است. مراقب سالمند، باید مصرف به­ موقع داروها را به سالمند یادآوری کرده و در این مورد به او کمک کند.

انجام امور منزل و آشپزی بر اساس رژیم غذایی

انجام امور منزل، مانند شستن لباس‌ها، نظافت، آشپزی و تعمیرات احتمالی، از عهده بسیاری از سالمندان خارج است. حتی سالمندان مستقل نیز گاهی در انجام این امور احساس ضعف کرده و به کمک نیاز دارند.

فرد مراقب وظیفه دارد سالمند را در انجام این امور یاری کند. آشپزی برای فرد سالخورده باید بر اساس رژیم سالم و مناسب و طبق نظر پزشک معالج او انجام شود.

بردن به گردش و تفریح و کتاب خواندن

سالمندانی که به تنهایی زندگی می­‌کنند، بیش از دیگران، به تفریح و سرگرمی نیاز دارند. مراقب سالمند، وظیفه دارد، اسباب تفریح و سرگرمی سالمند را فراهم کرده و با موافقت خانواده فرد، او را برای گردش به پارک محله یا فواصل نزدیک خانه ببرد.

همچنین بردن سالمندان برای ملاقات دوستان قدیمی و افراد خانواده، می ­تواند موجب دلگرمی و حس سرزندگی در آنان شود.

کتاب خواندن و تشویق کردن سالمندان به انجام امور هنری یا صنایع دستی آسان، می­ تواند برای حفظ شادابی و روحیه مثبت در آنان بسیار مفید باشد.

انجام امور اداری

انجام امور اداری سالمند، مانند پست کردن نامه­ ها، پرداخت قبوض منزل، پرداخت ­های بانکی و سایر امور از این دست، از دیگر وظایف مراقب سالمند می­ باشد.

نظافت سالمندان با وضعیت سلامتی حاد

یکی از دشوارترین وظایف افراد مراقب سالمندان، نگهداری از سالمندان کاملا ناتوان است. مسأله مهم در مورد این افراد، احتمال بالای ابتلا به زخم بستر یا زخم ­های فشاری در آنان است.

مراقب باید وضعیت پوست سالمند ناتوان را هر ساعت یکبار بررسی کرده و وضعیت او را تغییر دهد تا از فشار بر یک ناحیه از پوست، جلوگیری شود.

تعویض به موقع پوشک، رعایت کامل بهداشت نواحی زیر پوشک، شستشوی ملایم و مکرر، تعویض به موقع لباس ها و ملافه ها، از دیگر وظایفی هستند که مراقب باید آنها را به دقت انجام دهد.

تعویض لباس در چنین سالمندانی، باید با حوصله و دقت فراوان صورت گیرد تا پوست حساس آنان دچار کشیدگی و زخم نشود. چرا که کوچک ترین تحریک پوستی، می­تواند به ایجاد زخم­های شدید و طولانی مدت، منجر شود.

مراقبت از افراد سالخورده با ناتوانی ذهنی (مبتلایان به آلزایمر و زوال عقل) از دیگر امور حساس در زمینه پرستاری و نگهداری از سالمندان است. بهتر است فرد مراقب، در چنین شرایطی با پزشک معالج سالمند مشورت کند.

سخن پایانی

فراموش نکنید که رسیدگی پرستار و مراقب سالمند، هیچ­گاه جای محبت و توجه فرزندان را نمی‌­گیرد. اگر از خدمات نگهداری سالمندان در منزل، استفاده می­‌کنید، بهتر است در کنار رسیدگی پرستار یا مراقب سالمند، به طور مرتب به ملاقات والدین خود رفته و ضمن معاشرت، به آنان محبت نمایید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *