نمونه‌گیری آزمایش در محل را تجربه کنید

خواندن 3 دقیقه
3 اکتبر, 2020
نمونه‌گیری آزمایش

آیا تا به ‌حال انجام نمونه‌گیری آزمایش را در منزل یا محل کار خود تجربه کرده‌اید؟ شاید عجیب به نظر برسد اما این امر به‌سادگی قابل انجام است و باید خوشحال باشید که چنین امکانی به راحتی قابل انجام است.

بسیاری از افراد با بهانه‌هایی مانند مشغله کاری، نداشتن فرصت کافی، ترافیک سنگین خیابان‌ها و … انجام چکاپ دوره‌ای را پشت گوش می‌اندازند. همچنین مراجعه به آزمایشگاه برای افراد سالخورده و کم‌توان جسمی دشوار است. علاوه بر این شیوع ویروس کرونا باعث شده که مردم از حضور در مراکز درمانی و آزمایشگاه‌های تشخیص طبی امتناع کنند.

ازاین‌رو نمونه‌گیری در محل سبب سهولت در انجام آزمایش‌های خون، ادرار، تیروئید، پاپ اسمیر … می‌شود! در این راستا می‌توانید از طریق سامانه هوشمند انجام کار از افراد متخصص و مجرب کمک بگیرید. در ادامه مطالب بیشتری را در رابطه با نمونه‌گیری در محل و آزمایش در منزل بیان خواهیم کرد.

آزمایش در محل

آزمایش در محل چیست؟

گرفتن نمونه آزمایش در محل از جمله خدمات جدید آزمایشگاه‌های تشخیص طبی به شمار می‌رود. با استفاده از این خدمات، دیگر نیازی نیست که برای انجام آزمایش به آزمایشگاه تشخیص طبی مراجعه کنید. بلکه از طریق سامانه هوشمند انجام کار می‌توانید درخواست خود را برای آزمایش در منزل یا محل کار ثبت کنید.

در این صورت کادری مجرب و حرفه‌ای جهت نمونه‌گیری در محل حاضر می‌شوند. کادر متخصصان آزمایشگاهی دارای تجهیزات کامل بهداشتی و پزشکی هستند و با رعایت کلیه نکات لازم، نمونه‌گیری را انجام می‌دهند.

نمونه‌گیری آزمایش در محل چه مزایایی دارد؟!

انجام نمونه‌گیری در محل مزایای مختلفی دارد. به‌طورکلی خدمات نمونه‌گیری در محل در جهت رفاه بیشتر بیماران و مراجعه‌کنندگان ارائه می‌شود. در ادامه به مزایای آزمایش در منزل اشاره خواهیم کرد.

  • صرفه‌جویی در زمان

صرفه‌جویی در زمان از مهم‌ترین مزایای آزمایش در منزل به‌حساب می‌آید. امروزه وجود ترافیک سنگین در شهرهای بزرگ، رفت‌وآمد را خسته‌کننده و زمان‌بر کرده است. به‌طوری‌که ممکن است برای مراجعه به آزمایشگاه زمان زیادی را در ترافیک سپری کنید.

علاوه بر این، شلوغی آزمایشگاه تشخیص طبی نیز آزاردهنده است و شما را معطل خواهد کرد. همچنین ازآنجاکه ناشتا بودن یکی از شرایط لازم برای انجام برخی از آزمایش‌ها است، بسیاری از افراد باید صبح به آزمایشگاه تشخیص طبی مراجعه کنند. این موضوع سبب تداخل با ساعت کاری و کارهای روزمره افراد می‌شود؛ بنابراین نمونه‌گیری در محل، راه‌حل مناسبی برای این مشکلات است و انجام آزمایش را تسهیل می‌کند.

  • صرفه‌جویی در هزینه

هزینه رفت‌وآمد برای مراجعه حضوری به آزمایشگاه تشخیص طبی شاید در ابتدا اهمیت چندانی نداشته باشد! اما این موضوع برای بیماران خاص مانند بیماران دیابتی، دیالیزی و … که باید به‌صورت دوره‌ای به آزمایشگاه مراجعه کنند، زیاد و چشمگیر خواهد شد. همچنین تکرار مراجعه حضوری به آزمایشگاه تشخیص طبی به‌مرور خسته‌کننده خواهد شد؛ بنابراین با استفاده از خدمات سامانه هوشمند انجام کار و انجام آزمایش در منزل می‌توانید هزینه‌های خود را نیز کاهش دهید.

  • افزایش دقت آزمایش

برخی از افراد هنگامی‌که برای انجام آزمایش خون به آزمایشگاه تشخیص طبی مراجعه می‌کنند، دچار اضطراب می‌شوند. استرس محیطی و دلهره‌ای که زمان نمونه‌گیری آزمایش در فرد به وجود می‌آید، ممکن است در نتیجه آزمایش تأثیر بگذارد. به‌طورکلی حفظ آرامش و نداشتن استرس هنگام نمونه‌گیری برای آزمایش‌های هورمونی و به‌خصوص آزمایش کورتیزول از اهمیت بسیاری برخوردار است.

آزمایش در محل و نمونه‌گیری در محیط خانه می‌تواند استرس فرد را تا حد زیادی کاهش دهد. در نتیجه نمونه‌گیری راحت‌تر انجام می‌شود و دقت جواب آزمایش افزایش می‌یابد.

  • افزایش ایمنی

مراکز درمانی و آزمایشگاه‌ها به دلیل رفت‌وآمد افراد مختلف محل مناسبی برای تجمع انواع ارگانیسم‌های عفونی هستند! به‌خصوص این روزها که شیوع ویروس کرونا تهدیدی جدی برای سلامتی محسوب می‌شود، مراجعه به آزمایشگاه تشخیص طبی کمی نگران‌کننده است. این عوامل بیماری‌زا برای افرادی که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف است خطرناک بوده و می‌تواند سبب ابتلا به بیماری شود.

مطمئناً آزمایش در منزل به دلیل ایمنی بیشتر و وجود عوامل میکروبی کمتر، خطر انتقال عفونت در حین نمونه‌گیری را کاهش می‌دهد. پس با توجه به گسترش بیماری کرونا، اگر در حال شیمی‌درمانی هستید یا تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارید، بهتر است به‌جای مراجعه حضوری به آزمایشگاه تشخیص طبی از خدمات نمونه‌گیری در محل استفاده کنید.

آزمایشگاه

آزمایش در منزل

همان‌طور که گفتیم نمونه‌گیری در محل ازجمله خدمات مهمی است که آزمایشگاه‌ها ارائه می‌دهند. با استفاده از این خدمات دیگر نیازی نیست که برای انجام آزمایش خون یا آزمایش ادرار به آزمایشگاه تشخیص طبی مراجعه کنید. نمونه‌گیری در منزل سبب سهولت انجام آزمایش‌هایی نظیر کورتیزول، تیروئید، تست قند خون بارداری و … شده است.

البته برخی از آزمایش‌ها همچون تیروئید ممکن است پس از نمونه‌گیری خون نیاز به اقدامات دیگری نظیر سونوگرافی و نمونه‌برداری داشته باشند. یا مثلاً آزمایش پاپ اسمیر که جهت تشخیص سرطان دهانه رحم در خانم‌ها انجام می‌شود هم نیاز به نمونه‌برداری دارد و برای انجام آن باید به مطب پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

آزمایش خون در منزل

توجه داشته باشید که شرایط فرد آزمایش دهنده بسیار حائز اهمیت است. زیرا در صورت عدم وجود شرایط مطلوب، ممکن است نتیجه آزمایش دقت لازم را نداشته باشد.

البته شرایط مورد نظر با توجه به نوع آزمایش متفاوت است! به‌طور مثال پیش از آزمایش آهن لازم است حدود ۱۲ ساعت ناشتا بمانید؛ اما مدت ‌زمان ناشتا بودن برای آزمایش چربی بین ۹ تا ۱۲ ساعت متغیر است. به‌عنوان نمونه توصیه می‌شود که نمونه‌گیری خون برای آزمایش پرولاکتین ۳ الی ۴ ساعت پس از بیدار شدن انجام گیرد.

همچنین برای انجام بعضی از آزمایش‌ها لازم است برای مدتی از مصرف برخی داروها و مواد غذایی خودداری کنید.

اگرچه نمونه‌گیری برای آزمایش خون توسط فردی متخصص صورت می‌گیرد اما بهتر است شما هم در این زمینه آگاهی لازم را داشته باشید. از مهم‌ترین نکات هنگام نمونه‌گیری، عدم جابجایی سوزن در زیر پوست برای یافتن رگ است؛ جابجایی سوزن پس از فرو کردن خطرناک است و می‌تواند به رگ‌ها و اعصاب آن ناحیه آسیب بزند.

هنگام ورود سوزن درد مختصری را احساس می‌کنید اما درصورتی‌که شدت درد زیاد بود و دست شما تیر کشید، فوراً می‌بایست فرد نمونه‌گیر را مطلع سازید! زیرا احتمال برخورد سوزن به عصب وجود دارد.

پس از نمونه‌گیری باید گاز استریل روی محل موردنظر قرار و حدود ۵ دقیقه به‌صورت مستقیم فشار داده شود. سپس نمونه‌گیر باید محل خون‌گیری را بررسی کرده تا از بسته شدن حفره به وجود آمده اطمینان حاصل کند. اگر پس از برداشتن گاز استریل، برجستگی کوچکی در محل خون‌گیری دیده شود، نشان‌دهنده خون‌ریزی در زیر پوست است. در این حالت مجدداً باید گاز استریل را روی محل موردنظر قرار داده تا خون‌ریزی قطع شود. سپس فرد نمونه‌گیر باید آن قسمت را با چسب زخم پانسمان کند.

آزمایشگاه تشخیص طبی

آزمایش ادرار در منزل

آزمایش ادرار از دیگر آزمایش‌هایی است که می‌توانید در خانه انجام دهید! برای این کار باید ظرف نمونه‌گیری را از آزمایشگاه تشخیص طبی تهیه کنید.

پیش از آزمایش ادرار لازم است نکاتی را بدانید! بهترین زمان برای گرفتن نمونه ادرار صبح است؛ زیرا ادرار صبحگاهی دارای غلظت بیشتری بوده و برای آزمایش ادرار مناسب است.

قبل از آزمایش ادرار از مصرف خوراکی‌هایی همچون هویج، شاتوت، لبو و گوجه‌فرنگی خودداری کنید؛ زیرا ممکن است رنگ ادرار را تغییر دهند.

همچنین توصیه می‌شود که خانم‌ها در دوران قاعدگی از دادن آزمایش ادرار صرف‌نظر کنند! چراکه مشاهده خون در ادرار ممکن است به‌عنوان دفع خون در نظر گرفته شود.

اگر در حال مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک هستید، توجه داشته باشید که برای آزمایش ادرار باید حداقل ۷۲ ساعت از اتمام مصرف دارو گذشته باشد.

بهتر است بدانید که ابتدای ادرار به دلیل آلودگی برای آزمایش مناسب نیست! بنابراین پیش از گرفتن نمونه، اندام تناسلی خود را با آب بشویید و نمونه را از وسط ادرار بگیرید.

کلام پایانی

در این مقاله در رابطه با آزمایش در خانه و مزایای آن صحبت کردیم. مراجعه به آزمایشگاه تشخیص طبی برای بسیاری از افراد به دلایلی همچون مشغله‌های کاری، بیماری، ناتوانی جسمی و … کار دشواری است. ازاین‌رو نمونه‌گیری در محل سبب سهولت در روند انجام آزمایش می‌شود. به‌طوری‌که دیگر نیاز نیست برای انجام برخی از آزمایش‌ها حتماً به آزمایشگاه تشخیص طبی مراجعه کنید.

شما با استفاده از سامانه کارچی‌داری می‌توانید از خدمات افراد متخصص در زمینه پزشکی و سلامت بهره‌مند شوید! بنابراین اگر قصد انجام آزمایش در منزل را دارید، درخواست خود را در سامانه کارچی‌داری ثبت کنید تا افراد متخصص و مطمئن در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما مراجعه کنند. سپس نمونه دریافت شده در یک آزمایشگاه تشخیص طبی معتبر مورد آزمایش قرار می‌گیرد و نتیجه آن به شما تحویل داده می‌شود.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید