دسته بندی خدمات

9 تا از جدیدترین مدل‌های نقاشی برجسته ساختمان

خواندن 9 دقیقه
3 اکتبر, 2020
ماله

امروزه نقاشی ساختمان در طرح و سبک‌های بسیار متنوع و مختلفی رواج پیدا کرده‌است، که از آن جمله می‌توان به نقاشی برجسته ساختمان اشاره داشت. این سبک جذاب با تمرکز بر رنگ‌آمیزی ساختمان، به اجزای آن روح می‌بخشد؛ اما ایجاد یک بافت منحصربه‌فرد روی دیوارهای خانه به‌تنهایی می‌تواند شخصیتی به خانه شما ببخشد که یک رنگ‌آمیزی ساده از پس آن بر نمی‌آید. نقاشی برجسته روشی است که حتی می‌تواند به پنهان کردن خطاهای معماری در ساختمان کمک کند؛ همچنین به کمک این روش کلی می‌توان در هزینه‌های تعمیرات یک دیوار یا سقف ناهموار صرف‌جویی کرد، چراکه با اجرای این روش روی سطوح ناهموار نقص و عیوب کار پوشانده می‌شود و نیازی به صاف کردن سطوح نخواهد بود. همین دلایل کافی است تا نقاشی برجسته، روزبه‌روز محبوبیت بیشتری کسب کند و استفاده از آن کم‌کم در صنعت ساختمان گسترش پیدا کند. ما در ادامه هفت تا از جدیدترین و شیک‌ترین روش‌های نقاشی برجسته را معرفی کرده‌ایم.

برای آشنایی با سایر روش‌های تزئین فضای داخلی خانه مقاله انواع طرح‌های کاغذدیواری را حتما ببینید

نقاشی سه‌بعدی و برجسته ساختمان

روش‌های مختلف نقاشی برجسته ساختمان 

1) روش بافت شانه در نقاشی ساختمان

بافت شانه با ایجاد خطوط در عرض و شکل‌های مختلف روی دیوار ایجاد می‌شود. این تکنیک ساده غالباً برای تولید یک سری مکرر از الگوهای رنگین‌کمانی در دیوار استفاده می‌شود. ابزاری که برای پیاده‌سازی این روش لازم است، غلتک و یک ماله مخصوص است که دندانه‌های آن از هم فاصله‌های یکسانی داشته باشند (اگر به طرح‌های شلوغ‌تر علاقه دارید، فاصله دندانه‌ها می‌تواند متفاوت باشد تا طرح متقارن نشود). با استفاده از غلتک، ترکیبی از رنگ را به دیوار بمالید، سپس از ماله دندانه‌دار استفاده کنید تا به ‌آرامی خطوطی در رنگ به وجود آورید.

ممکن است بخواهید درباره انواع رنگ‌های نقاشی بیشتر بدانید

بافت برجسته شانه‌ای برای نقاشی ساختمان

2) سبک پاپ کورن برای رنگ‌آمیزی خانه

سقف‌های طرح پاپ کورن یک ظاهر برجسته از سبک کلاسیک در دهه 70 میلادی بود که هنوز هم در نقاشی ساختمان کاربرد دارد. دلیل محبوبیت این نوع بافت در دیوارها و سقف، این است که برای پنهان کردن نواقص معماری بسیار عالی است و حتی می‌تواند به‌عنوان عایق صدا عمل کند؛ اما بهترین قسمت در مورد این سبک از بافت پیاده‌سازی راحت و به‌صرفه آن است.

بافت پاپ‌کورن برای نقاشی برجسته ساختمان

تنها چیزهایی که برای پیاده‌سازی بافت پاپ کورن لازم است، یک کمپرسور هوا و یک تفنگ قیفی است. بافت پاپ کورن ترکیبی خشک از پلی استایرن خشک و با رنگ سفید استاندارد است، بنابراین بهتر است قبل از استفاده از آن دیوار و یا سقف بتونه شوند. بافت پاپ کورن را با پیروی از دستورالعمل‌های بسته‌بندی با آب مخلوط کنید. حتماً تمام سطوح و وسایلی را که نمی‌خواهید رنگی شوند بپوشانید. سپس با استفاده از تفنگ قیفی، بافت پاپ کورن را روی محل موردنظر اسپری کنید. بعد از خشک شدن، می‌توانید دیوار را روی این بافت به هر رنگی که می‌خواهید رنگ‌آمیزی کنید.

3) نقاشی برجسته طرح پوست پرتقال

بافت پوست پرتقال دقیقه همان‌طور که از اسمش پیداست، به شکل پوست پرتقال برجسته است که جلوه زیبایی همانند پوست پرتقال برروی دیوار یا سقف ساختمان باقی می‌گذارد و از جمله روش‌های پرطرفدار در نقاشی خانه به شمار می‌آید. قبل از پیاده‌سازی این بافت، باید اطمینان حاصل کنید که دیوارها صاف هستند و فاقد هرگونه گردوخاک هستند تا این بافت به‌خوبی به دیوار بچسبد. ابزار لازم برای بافت پوست پرتقال، یک تفنگ قیفی و یک کمپرسور هوا است. پودر گچ سفید را با آب مخلوط کنید تا اینکه غلظت آن مثل غلظت مایع کیک شود، سپس آن را درون تفنگ قیفی خود بریزید. مقدار کمی از قیف را روی یک قطعه آزمایشی اسپری کنید و دریچه هوا را تنظیم کنید تا الگوی اسپری موردنظرتان متناسب باشد. سپس با شدت‌های متفاوت آن را اسپری کنید تا طرح‌های برجسته متفاوتی را به وجود بیاورید. بعد از خشک شدن، می‌توانید دیوار را رنگ کنید.

نقاشی ساختمان با بافت برجسته پوست پرتغال

4) تکنیک حذفی برای رنگ‌آمیزی خانه

تکنیک حذفی یک الگوی روستایی منحصربه‌فرد است، شبیه به گچ کاری. این تکنیک دقیقه همان تکنیک پوست پرتقال است اما با یک مرحله اضافه‌تر! پس از ایجاد بافت پوست پرتقال، قله‌ها و برآمدگی‌هایی را که در برروی دیوار وجود دارد با استفاده از یک ماله پهن صاف کنید. در پیاده‌سازی این تکنیک زمان‌بندی بسیار مهم است. اگر خیلی زود صاف کردن ترکیب دیوار خشک شروع کنید، لبه‌های ماله خط‌هایی روی دیوار باقی می‌گذارد. اگر دیدید که این اتفاق می‌افتد، پنج یا 10 دقیقه دیگر صبر کنید و سپس دوباره شروع کنید.

تکنیک حذفی برای رنگ‌آمیزی خانه

5) نقاشی ساختمان با روش ماسه برجسته

این روش با استفاده از ترکیب معروف به پرلیت (پرایمر با ماسه مخلوط شده در آن) و یک قلم‌مو رنگ 7 اینچی به‌راحتی پیاده‌سازی می‌شود. قلم‌مو را چند اینچ داخل پرلیت فرو کنید و در هر طرف سطل آن را تمیز کنید تا رنگ از آن چکه نکند. ابتدا یک الگوی چرخشی را روی یک بخش دیوار تمرین کنید. با استفاده از قلم‌مو، از بالای دیوار شروع کنید و یک حلقه بزرگ ایجاد کنید. هر ردیف از این الگوی چرخان قسمت پایینی ردیف قبلی را می‌پوشاند. به این صورت، طرح‌ها باهم ادغام می‌شوند و زیبایی بیشتری به دیوار شما می‌دهند. کار خود را روی کل دیوار ادامه دهید تا همه جای آن پر شود، سپس بگذارید خشک شود. پس از 24 ساعت می‌توانید دیوار را رنگ کنید.

کاربرد روش برجسته بافت ماسه‌ای نقاشی ساختمان

6) رنگ‌آمیزی برجسته ساختمان سبک پای کلاغ

این بافت یک الگوی تصادفی از خطوط نازک بر روی دیوارهای شما ایجاد می‌کند. تنها چیزی که برای این تکنیک موردنیاز است غلتک، یک ‌قلم‌مو “slap” و ترکیب دیوار خشک است. ترکیب خود را با آب مخلوط کنید تا غلیظ شود، سپس با استفاده از غلتک خود آن را به‌طور یکسان روی دیوار بمالید. هر طرف قلم‌مو slap را به ترکیب دیوار خشک آغشته کنید و سپس با استفاده از قلم‌مو به دیوار ضربه بزنید. هیچ الگوی خاصی در این بافت وجود ندارد، بنابراین از آن لذت ببرید و با تغییر زاویه قلم‌مو طرح‌های متفاوتی ایجاد کنید. بعد از 24 ساعت خشک شدن، می‌توانید اتاق را رنگ‌آمیزی کنید.

همچنین بخوانید: نقاشی با رنگ روغن

بافت پای کلاغ

7) طرح برجسته پای کلاغ حذفی برای رنگ‌آمیزی خانه

یکی دیگر از تکنیک‌های نقاشی‌ ساختمان، ترکیبی از روش برجسته حذفی و پای کلاغ است که برای ایجاد یک الگوی تصادفی با خطوط مسطح و پهن‌تر به‌جای خطوط نازک در روش پای کلاغ استفاده می‌شود. برای استفاده از این بافت، به غلتک، قلم‌مو slap و ماله احتیاج دارید. با استفاده از تکنیک پای کلاغ، بافتی روی دیوار اتاق ایجاد کنید سپس با تکنیک حذفی، بعضی بخش‌های بافت را پاک کنید. اگر ماله روی دیوار خط می‌انداخت، کمی صبر کنید تا دیوار خشک‌شده و سپس ادامه دهید.

8) بافت گل رز برجسته برای رنگ‌آمیزی خانه

بافت گل رز نیز نوعی از بافت پای کلاغ است. این الگوی با استفاده از یک قلم‌مو و با ایجاد دایره در ملات مرطوب ایجاد می‌شود تا طرح‌هایی شبیه گل رز را ایجاد کند. این طرح تنها یک بافت زیبا به دیوار شما نمی‌بخشد، بلکه علاوه بر جذابیت بصری که ایجاد می‌کند، برای پنهان کردن نواقص موجود در سطح دیوار نیز مناسب است.

9) طرح چوب برجسته

روشی که به‌تازگی موردعلاقه بسیاری قرارگرفته است، استفاده از غلتک‌های طرح دار است. با استفاده از این غلتک‌ها، شما می‌توانید روی رنگ دیوار طرح‌های مختلفی را ایجاد کنید. یکی از این طرح‌ها، طرح چوب است. به کمک غلتک طرح چوب، می‌توانید روی دیواری که بارنگ قهوه‌ای رنگ شده است، طرح تنه درخت ایجاد کنید که حس و حال کلبه مانند به وجود می‌آورد. برای طبیعی‌تر جلوه کردن این طرح، می‌توانید از غلتک‌هایی با الگوهای متفاوتی از تنه درخت استفاده کنید.

نقاشی با طرح برجسته چوب برای ایجاد ساختمان با ظاهر روستایی

استفاده از تکنیک‌های برجسته کردن سطوح برای نقاشی ساختمان، روح تازه‌ای به منزل شما می‌بخشد و آن را از یکنواختی و خسته‌کنندگی درمی‌آورد. نقاشی برجسته باعث سایه‌روشنی و نوردهی در بخش‌های مختلف ساختمان می‌شود که زیبایی و جلوه آن را دوچندان می‌کند. اگر تصمیم دارید که این تکنیک‌ها را در منزل خود پیاده کنید.

چنانچه قصد دارید ساختمان خود را به کمک این قبیل طرح‌های برجسته نقاشی کنید می‌توانید اطلاعات دقیق‌تر و جامع‌تری را از بخش بازسازی ساختمان کارچی‌داری دریافت کنید

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

2 دیدگاه “9 تا از جدیدترین مدل‌های نقاشی برجسته ساختمان”

از روش گل رز برجسته برای نمای خونمون استفاده کردم و فوق العاده شد .

سلام خوشحالم که مقاله براتون مفید بود. مقاله نقاشی با شابلون هم میتونه به شما کمک بکنه نقاشی‌های جذابی برای دیوارهای اتاق خونه‌تون داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *