آموزش نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک

خواندن 6 دقیقه
11 مارس, 2021
رنگ‌کاری ساختمان با رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک یکی از پرکاربردترین رنگ‌ها برای نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک به شمار می‌آید. دلیل این امر بیشتر بخاطر استفاده از حلال آب در رنگ پلاستیک است. شروع استفاده از رنگ‌های پلاستیک به زمان‌های خیلی دور بر می‌گردد. با گذشت زمان رنگ‌های مبتنی بر آب بهبود یافته‌اند؛ به‌گونه ای که امروز شاهد رنگ‌های پلاستیک با ویژگی‌های مختلفی در صنعت نقاشی ساختمان هستیم که در این مقاله بطور مفصل درباره رنگ پلاستیک از نظر کاربرد، از نظر نحوه اجرا، اهمیت، لوازم مورد نیاز، محبوبیت، مزایا، معایب و… صحبت خواهیم کرد. در سال‌های اخیر رنگ‌های پلاستیک بیشترین استفاده را در نقاشی ساختمان از جمله سقف و دیوارها داشته‌اند. رنگ پلاستیک بر پایه پلی وینیل استات برای مصارف ساختمانی نیز برای اولین بار در سال 1338 در ایران تولید و عرضه شده است.

نقاشی ساختمان با رنگ پلاستیک

انواع رنگهای نقاشی ساختمان موجود دربازار

به‌طورکل برای رنگ‌آمیزی ساختمان رنگ‌های زیادی در بازار وجود دارند که مهمترین آنها را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

انواع رنگ های مخصوص نقاشی ساختمان

در این میان رنگ کردن ساختمان با رنگ پلاستیک جزو مرسوم‌ترین رنگ‌ها به شمار می‌آید. دلایل بسیاری برای کاربرد بیشتر رنگ پلاستیک در نقاشی ساختمان وجود دارد که دو دلیل آن عمده‌تر هستند. اولا: فرآیند نقاشی با استفاده از رنگ پلاستیک بسیار راحت‌تر از سایر رنگ‌ها است. ثانیا: رنگ‌کاری بنا با رنگ پلاستیک ارزان‌تر از سایر رنگ‌ها تمام می‌شود.

درباره انواع رنگ‌های نقاشی ساختمان بیشتر بدانید

مزیت رنگ‌آمیزی با رنگ پلاستیک

به منظور ایجاد فضایی دل‌نشین برای منزل و محل‌کار انتخاب‌های متعددی برای نقاشی ساختمان وجود دارد. از جمله این گزینه‌ها می‌توان به رنگ‌های پوششی مثل بلکا، رنگ‌های روغنی، کاغذ دیواری، رنگ‌های پلاستیکی و غیره اشاره کرد. در میان این گزینه‌ها بیشتر افراد رنگ‌های پلاستیکی را انتخاب می‌کنند. چرا که این رنگ‌ها نسبت به سایر روش‌ها دارای مزیت‌هایی هستند که در ادامه به برخی از این مزیت ها اشاره می‌شود.

1- داشتن قیمت تمام شده کمتر نسبت به سایر روش ها.

2- عملیات نقاشی ساختمان کار شده با رنگ پلاستیکی ساده‌تر از سایر روش‌هاست.

3- امکان ترکیب چند رنگ پلاستیکی، بمنظور ایجاد رنگ دلخواه براحتی وجود دارد.

4- سرعت کار با رنگ پلاستیک کمک می‌کند پروسه نقاشی ساختمان در مدت زمان کمتری انجام شود. چرا که حلال رنگ‌های پلاستیکی برعکس رنگ‌های روغنی آب است و سریع‌تر خشک می‌شود.

5- از بین رفتن سریع بوی رنگ گس از نقاشی ساختمان. برخلاف رنگ‌های روغنی که حلال آنها تینر است، رنگ‌های پلاستیکی بلافاصله پس از یک یا دو روز بوی خود را از دست می‌دهند. این شرایط برای افرادی که نسبت به بو حساسیت دارند ویژگی بسیار مهمی به حساب می‌آید.

6- اگر نقاشی ساختمان خود را با پیستوله یا غلطک انجام دهید بافت رنگی یک‌ دست و مخملی جذابی از رنگ پلاستیک خواهید داشت. دقت شود که در رنگ‌کاری با رنگ پلاستیک کمتر از قلم مو استفاده ‌کنید، چراکه در صورت استفاده از قلم، آثار موهای قلم بر روی دیوار باقی می‌ماند و بافت یک دست و زیبایی را ایجاد نمی‌کند.

7- بر خلاف رنگ‌های روغنی، رنگ‌های پلاستیکی نیاز کمتری به صاف کردن سطحوح زیرین دارند. به این دلیل که رنگ‌های پلاستیکی مقدار کمتری از نوری که به آنها تابیده شده را بازتاب می‌دهند؛ بنابراین اگر سطح زیرین کاملا صاف نباشد ایرادهای دیوار چندان به چشم نمی‌آید.

نقاشی ساختمان با استفاده از غلطک

معایب رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک علی‌رغم مزایای زیادی که دارد معایبی را نیز برای نقاشی ساختمان به همراه دارد که در ادامه به بعضی از این معایب اشاره می‌کنیم.

1- اگر به دنبال ایجاد درخشندگی و انعکاس نور زیاد هستید، رنگ پلاستیک گزینه مناسبی نیست، چرا که این رنگ محلول در آب است و با بخار شدن آب، سطح آن حالت زبری پیدا می‌کند. این ویژگی امکان بازتاب نور کمتری را از روی سطوح رنگ شده با رنگ پلاستیک می‌دهد.

2- رنگ پلاستیک ماندگاری و دوام کمتری نسبت به سایر رنگ‌ها دارد؛ که یکی از دلایل ماندگاری کم رنگ پلاستیک، بخاطر عدم امکان شستشو سطوحی است که با رنگ پلاستیکی کار شده‌اند. بنابراین با گذر زمان این سطوح تا حدودی با جذب دوده و گرد و غبار رنگ طبیعی خود را از دست می‌دهند و چون امکان شستشو ندارند پس از چند سال لاجرم بایستی دوباره رنگ آمیزی شوند.

3- دیوارهایی که مزین به رنگ‌های پلاستیکی هستند اگر در مجاورت رطوبت قرار بگیرند لایه لایه می‌شوند. بنابراین این سطوح به کلی نباید در معرض آب قرار بگیرند. به این دلیل در سقف دستشویی‌ها و دیوارهای آشپزخانه معمولا از رنگ پلاستیکی استفاده نمی‌شود.

حتما این مقاله را بخوانید: نقاشی ساختمان با رنگ روغن

معایب نقاشی با رنگ پلاستیک

قیمت تمام شده رنگ پلاستیک در نقاشی ساختمان چند است؟

به طور کلی قیمت هر مترمربع رنگ‌آمیزی با رنگ‌های پلاستیکی در مقایسه با سایر رنگ‌ها ارزان‌تر تمام می‌شود. یکی از مواردی که باعث شده تا نقاشی با رنگ پلاستیک کاربرد بسیار زیادی پیدا کند و جزو روش‌های پرطرفدار قرار بگیرد، قیمت پایین آن است که در مقایسه با دیگر روش‌های نقاشی ساختمان تعرفه مقرون به صرفه‌تری دارد.

بیشتر نقاش‌های ساختمان بر اساس متر مربع کار می‌کنند هر چند در بعضی پروژه‌های خاص ترجیح عده‌ای بر این است که به صورت دستمزدی کار کنند. در جدول زیر قیمت‌های انواع رنگ‌های مورد استفاده برای نقاشی ساختمان ارائه شده است. این قیمت ها براساس متوسط دوره زمستان 99 تخمین زده شده است.

لیست قیمت روش های مختلف رنگ‌آمیزی ساختمان

جدیدترین قیمت‌ نقاشی ساختمان را از این طریق دنبال کنید

مزایای رنگ‌آمیزی ساختمان با رنگ پلاستیک

نکات اساسی درخصوص توافق با استادکار نقاش ساختمان

در انتخاب نقاش کار برای منزل خود سعی کنید دو نکته زیر را همواره مد نظر داشته باشید:

نکته 1: ارائه قیمت به صورت متری به هیچ وجه نباید معیار نهایی شما برای تصمیم‌گیری باشد. با ذکر یک مثال توضیح خواهیم داد که چرا نباید به قیمت متری توسط استادکار زیاد دقت کرد. فرض کنید تصمیم گرفته‌اید دستی به فضای داخلی منزل خود بکشید و دوباره فضا را با رنگ پلاستیکی رنگ آمیزی کنید. در این شرایط شما هم مثل هر شخص دیگری به دنبال کسب بهترین نتیجه با کمترین هزینه هستید. حال یک نقاش ساختمان به شما می‌گوید که متری 20 هزار تومان کار می‌کند و شخص دیگری بیان می‌کند که هر متر را 18 هزار تومان به اجرا در خواهد آورد، اما زمانی که صورت حساب را به شما تحویل می‌دهند، متوجه می‌شوید که شخص اول 2.5 میلیون تومان، و دیگری مبلغ 3 میلیون تومان تقاضا کرده است. زمانی که علت را جویا می‌شوید متوجه می‌شوید که نقاشی ساختمان مثل هر شغل دیگری جزییات بیشتری دارد که در قرار اولیه هیچ کدام از طرفین معامله در خصوص آن صحبتی نکرده‌اید. این جزییات می‌تواند شامل گچ‌بری، زیرسازی و غیره شود و هرکدام از نقاشان ساختمان برای اجرای این قسمت‌ها، قیمت‌های مختلفی تقاضا کنند. اما راه حل چیست؟ راه حل این است که پیش از عقد قرار داد یا حداقل به صورت شفاهی قیمت نهایی را از نقاش ساختمان بپرسید فارغ از این که وی می‌خواهد متری چقدر کار کند.

نکته 2: قیمت تمام شده که در جدول فوق ارائه گردیده است شامل دستمزد نقاش و مصالح است. اگر زمان کافی دارید و به دنبال کاهش هزینه‌های نقاشی ساختمان خود هستید، می‌توانید با جستجو در بازار و سایت‌های اینترنتی و حتی شبکه‌های مجازی، مصالح رنگ پلاستیکی را خود با قیمتی کمتر خریداری کنید و در اختیار نقاش ساختمان قرار دهید. هرچند در بسیاری از موارد مشتری‌های ما ترجیح می‌دهند که کار را به‌طور کامل واگذار کنند و خرید مصالح را هم به استادکار واگذار می‌کنند.

نقاش کار ساختمان

دستمزد نقاش ساختمان چقدر است و چقدر از این دستمزد مربوط به تهیه مصالح است؟

نقاشی ساختمان با پلاستیک همچون هر شغل دیگری در فضای ایران دستخوش تورم است و سالانه حدود 20 درصد افزایش را تجربه می‌کند. به‌طور متوسط حدود 40 تا 60 درصد از کل هزینه نقاشی ساختمان را دستمزد استادکار تشکیل می‌دهد. در بعضی موارد مشاهده شده است که برخی نقاش‌های ساختمان تازه کار هزینه ابزارهایی که استفاده کرده‌اند را هم از مشتری دریافت می‌کنند، که چنین چیزی در فضای کسب و کار ایران حرفه‌ای نیست و پیشنهاد می‌شود با استادکاری همکاری کنید که ابزار کافی برای پیشه خود را داشته باشد.
در برخی موارد اشخاص ترجیح می‌دهند که خود فضای کار یا منزل خود را با رنگ پلاستیک نقاشی کنند. در این شرایط تهیه رنگ با کیفیت و ابزار مناسب ضروری است.

ابزار نقاشی با رنگ پلاستیک

رنگ کردن ساختمان با استفاده از رنگ پلاستیک از جمله راه‌های راحت و ارزان برای تغییر دکوراسیون و بهبود ظاهر فضای خانه و محیط کار به حساب می‌آید. نقاشی از جمله کارهایی است که بیش از این که به دانش و تخصص نیاز داشته باشد به حوصله نیاز دارد. اگر حوصله و زمان کافی برای انجام این کار دارید، کافی است صرفا ابزار ضروری این کار را تهیه کنید و دست به کار شوید. در ادامه 8 ابزار ضروری برای نقاشی ساختمان که برای کار با رنگ پلاستیک مورد نیاز است را معرفی می‌کینم. برای هر ابزار نکاتی در خصوص نحوه کار با آن را نیز بیان می‌کنیم.

ابزارکار نقاشی با رنگ پلاستیک

سنباده

قبل از اجرای هر رنگی فارغ از این که پلاستیکی باشد یا نه، سطح مورد نظر باید تا حدودی صاف و آماده شود. زیرسازی و آماده سازی سطح از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای هموار و صاف کردن و نیز تمیزکاری سطح از سنباده استفاده می‌شود. برای رنگ‌کاری با استفاده از رنگ پلاستیکی بر خلاف رنگ روغنی نیازی نیست که سطح کاملا صاف شود. چرا که سطوح روغنی بخش بسیار زیادی از نور را بازتاب می‌دهند.

دقت داشته باشید که در رنگ‌آمیزی با رنگ پلاستیک سطوح زبر و یا سطوحی را که از قبل رنگ دارند، ابتدا باید سنباده زبر کشیده بکشید. برای سطوحی که تا حدودی هموار هستند هم بعد از اجرای آستر و هم قبل از اجرای لایه نهایی رنگ، از سنباده نرم استفاده کنید. سنباده زنی در بالا رفتن کیفیت نهایی رنگ بسیار موثر است، به گونه‌ای که حرفه‌ای‌ها به این مرحله اهمیت خاصی می‌دهند و بیشتر وقت خود را صرف زیرسازی و آماده سازی سطوح می‌کنند. دقت داشته باشید که بعد از سنباده زنی سطح را با دستمال نمدار خوب تمیز کنید. قبل از اجرای رنگ، هیچ نوع آلودگی و گرد و غباری نباید روی سطوح باقی بماند.

غلطک و قلم‌مو

در صورتیکه قصد داشته باشید ساختمان خود را با استفاده از رنگ پلاستیک نقاشی کنید بهتر است از غلطک به جای قلم مو استفاده کنید. چرا که استفاده از قلم‌مو ردی از خود به جا می گذارد که بر جلوه فضا تاثیر بدی می گذارد. بر خلاف قلم مو، غلطک بافتی یک دست و مخملی از خود به جا می گذارد. علاوه بر این در صورت نقاشی ساختمان با کمک غلطک و رنگ پلاستیک سرعت انجام کار هم به میزان قابل توجهی بیشتر می‌شود.

سینی غلطک

برای راحتی کار با غلطک باید از سینی غلطک استفاده کنید. رنگ را داخل قسمت گود سینی غلطک بریزید، غلتک را داخل رنگ بزنید و روی قسمت شبکه مانند سینی چند بار بغلتانید تا هم رول غلطک به خوبی به رنگ آغشته شود و هم رنگ‌های اضافه از غلطک جدا شود. استفاده از غلطک و سینی غلطک به کاهش مصرف رنگ کمک می‌کند، درنتیجه صرفه اقتصادی نیز دارد.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید