نقاشی ساختمان با رنگ روغن

خواندن 5 دقیقه
6 مارس, 2021
رنگ کاری داخلی ساختمان

به‌طور کل در نقاشی ساختمان از چهار نوع رنگ: رنگ پلاستیک، رنگ روغن، اکریلیک و مولتی کالر، بیشتر از بقیه رنگ‌ها استفاده می‌شود. نقاشی ساختمان با رنگ روغن علیرغم همه ایرادات رنگ روغن، هنوز بعنوان یکی از روش‌های پرکاربرد در رنگ‌آمیزی ساختمان بحساب می‌آید؛ شاید هم دلیل این کار ماندگاری بیشتر رنگ روغن در مقایسه با سایر رنگ‌ها است. ما در ادامه این مقاله بطور مفصل درباره رنگ روغن از نظر کاربرد، نحوه اجرا، اهمیت استفاده، لوازم مورد نیاز، مزایا و معایب آن صحبت کرده‌ایم. رنگ روغن در رنگ‌کاری دکوراسیون داخلی ساختمان، ازجمله: دیوارها، دروپنجره‌های چوبی و فلزی، نرده‌ها و غیره کاربرد فراوان دارد.


کاربرد رنگ روغن در نقاشی ساختمان

یکی از موارد کاربرد رنگ روغن در سطوحی است که در معرض چربی قرار دارند، به طوریکه نیاز است این سطوح تمیز و شسته شوند. مانند آشپزخانه که هم سقف و هم دیوارهای آن در معرض چربی آشپزی قرار دارد. بنابراین در آشپزخانه‌ها، هم سقف و هم دیوارها باید رنگ روغنی شوند. در سایر اتاق‌های خانه می‌توان دیوارها را با رنگ روغن نقاشی کرد، زیرا دیوارها در معرض تماس دست بوده و احتمال لکه گرفتن آنها وجود دارد. سقف اتاق‌ها بهتر است از رنگ پلاستیک باشد.

نقاشی ساختمان با رنگ روغن

کاربرد دیگر رنگ روغن برای سطوحی است که احتمال پوسیدگی و زنگ زدگی آنها وجود دارد. مانند در و پنجره ها. برای در اتاق‌هایی که در معرض رطوبت نیستند، نیازی به استفاده از رنگ روغن نمی‌باشد. در رنگ آمیزی با رنگ روغن مقدار رنگ کمتری در مقایسه با سایر انواع رنگ‌ها به‌کار می رود.

انواع رنگ روغن نقاشی ساختمان

به طور کل سه نوع رنگ روغن در نقاشی ساختمان به‌کار می‌رود، که عبارتند از: رنگ روغنی براق، رنگ روغن نیمه براق و رنگ روغن مات. هر کدام از این انواع رنگ‌های روغن در جاهای خاصی کاربرد دارند، که در ادامه به شرح بیشتر کاربرد رنگ روغن در دکوراسیون خانه می پردازیم. اگر مایل باشید در باره انواع رنگ‌های ساختمانی اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله انواع رنگ‌های نقاشی ساختمان را حتما ببیند.

رنگ‌کاری ساختمان با رنگ روغن براق

مهم ترین ویژگی مثبت رنگ روغن براق پوشش دهی بسیار بالای آن است. پوشش دهی بالای رنگ روغن براق در نقاشی ساختمان بدان معنی است که با مقدار کمی رنگ می‌توان مساحت بالایی را رنگ آمیزی کرد. رنگ روغنی براق در مقایسه با رنگ روغنی مات بسیار راحت‌تر تمیز می‌شود و همچنین ماندگاری بیشتری هم دارد. به این دلیل در فضاهای بهداشتی منازل و محل کار همچون دستشویی، حمام و آشپزخانه توصیه می‌شود در کنار استفاده از کاشی‌های جذاب، از رنگ روغنی براق نیز استفاده شود.

رنگ آمیزی اتاق با رنگ روغن براق

رنگ روغنی براق مقدار زیادی از نوری که به آن تابیده می‌شود، را بازتاب می‌دهد. بنابراین در فضاهایی که نور زیادی وجود دارد نمی‌توان به مقدار زیادی از این نوع رنگ استفاده کرد. دقیقا به همین دلیل در سقف خانه‌ها و محل کار توصیه می‌شود از رنگ روغنی استفاده نشود. علاوه بر این اگر در فضایی که نور طبیعی زیادی وجود دارد یا از چراغ‌های پر نوری استفاده می‌شود، باز هم توصیه می‌شود از رنگ روغنی براق استفاده نشود؛ چرا که در این صورت موج‌ها، ناهمواری‌ها و ایرادهای بوجود آمده در بنای رنگ شده با رنگ روغن، بیشتر به چشم خواهند آمد.

نقاشی ساختمان با رنگ روغن مات

یکی از موارد کاربرد رنگ روغن مات در صنعت ساختمان، مربوط به جاهایی است که ناهمواری در سطوح رنگ شده وجود دارد. رنگ روغن مات نسبت به رنگ‌های روغنی براق، ناهمواری‌ها و ایرادهای کار را کمتر نشان می‌دهد؛ هرچند که اگر رنگ روغن مات با رنگ روغن براق ترکیب نشود، اجرای رنگ‌آمیزی ساختمان به سختی و در مدت زمان بیشتری انجام خواهد شد. رنگ‌های روغنی مات قابلیت شستشوی کمتری نسبت به رنگ‌های براق و نیمه براق دارند و بنابراین برای جاهایی که باید به طور مداوم با آب شسته شوند، مناسب نیستند.

رنگ کاری ساختمان با رنگ روغن براق تیره

کاربرد رنگ روغن نیمه براق در نقاشی ساختمان

با ترکیب رنگ روغن براق و مات، رنگ روغن نیمه براق به دست می‌آید. هرچه از میزان رنگ براق‌تری استفاده شود ترکیب نهایی رنگ روغنی نیمه براق، روشن‌تر خواهد بود و به بلعکس، هرچه از میزان رنگ مات بیشتری استفاده شود، نتیجه نهایی مات‌تر خواهد بود. رنگ روغنی نیمه براق نیز مشابه نمونه‌های کاملا براق، قابلیت شستشوی کامل را دارد. اما مقاومت آن کمتر از رنگ روغن کاملا براق است. از رنگ روغن نیمه براق بیشتر در نقاشی دیوارهای ساختمان استفاده می‌شود؛ چراکه رنگ روغن نیمه براق ایرادها و موج‌های دیوارها را کمتر نشان میدهد.

کاربرد رنگ روغن نیمه براق در دکوراسیون داخلی خانه

مزایای کار با رنگ روغن

مزایای متعدد رنگ روغن موجب شده است که این نوع رنگ کماکان در نقاشی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه مهم‌ترین مزیت‌های این نوع رنگ را بیان کرده‌ایم:
مهم ترین مزیت رنگ روغن در نقاشی ساختمان قابلیت شستشوی آن است. رنگ روغن به دلیل اینکه حلال آن دارای پایه نفتی به نام تینر است، قابلیت شستشوی بسیار بالایی دارد. این مزیت موجب شده است که از این ماده در نقاشی سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و حمام بسیار استفاده شود.
رنگ روغن علاوه بر دیوارها برای سطوح فلزی و چوبی هم به کار می‌رود. برای نقاش‌های ساختمان و مالکین این یک مزیت بزرگ به حساب می‌آید، چرا که موجب می‌شود در هزینه‌ها و انتخاب انواع رنگ صرفه‌جویی شود.
با زیرسازی مناسب می‌توان سطوح یکنواخت و چشم نوازی با استفاده از رنگ روغن ایجاد کرد.
رنگ روغن ماندگاری بالا و مقاومت خوبی دارد. به همین دلیل سطوح رنگ آمیزی شده با رنگ روغن دیرتر نیاز به رنگ آمیزی مجدد پیدا می‌کنند.
رنگ روغن فضا را بزرگتر از آنچه هست، نشان می‌دهد. رنگ روغن به این دلیل که مقدار زیادی از نور را بازتاب می‌دهد نسبت به سایر رنگ‌ها موجب می‌شود فضاها بزرگتر به نظر برسند.

مزایای رنگ کردن ساختمان با رنگ روغنی براق

معایب رنگ‌آمیزی ساختمان با رنگ روغن

رنگ‌های روغنی همچون سایر کالاهای موجود در بازار انواع و اقسام با کیفیت و بی کیفیت دارند. در خرید این محصول باید بسیار دقت شود که موارد با کیفیت تهیه شوند. در ادامه برخی از بازرترین معایب نقاشی ساختمان با استفاده از رنگ روغن را بیان کرده‌ایم:
در رنگ‌ روغن بی کیفیت سرب وجود دارد که برای سلامتی ساکنین و نقاش ساختمان بسیار مضر است.
تمامی رنگ‌های روغنی، محلول در ماده‌ای نفتی به نام تینر هستند، که این ماده مضرات زیادی برای نقاش ساختمان بهمراه دارد. تینر یک ماده بسیار فرار با بوی بسیار تند مبتنی بر نفت است که باعث می شود بوی نفت در ساختمان و حتی خانه‌های آپارتمانی مجاور نیز بپیچد. وجود این ماده در رنگ روغن همراه با سردرد و برای برخی افراد تهوع‌آور است.
رنگ روغنی از آنجایی که مقدار زیادی از نور را بازتاب می‌دهد، جلوه زیادی به سطوح می‌بخشد؛ بدین معنی که اگر سطوح مورد نظر برای رنگ‌آمیزی، به صورت کاملا صاف و یکدست نباشند، در اینصورت ناهمواری سطوح بسیار به چشم خواهد آمد. بنابراین در استفاده از رنگ روغن توجه به زیرسازی اهمیت دوچندانی دارد. برای زیرسازی نیاز به سنباده زنی و بتونه کاری می باشد.
بوی بد ناشی از به کارگیری رنگ روغن تا یک هفته و بعضا تا یک ماه پس از رنگ آمیزی منزل در فضا باقی می‌ماند. برای افرادی که می خواهند به سرعت نقاشی ساختمان خود را به انتها برسانند و در خانه خود بلافاصله ساکن شوند، استفاده از رنگ روغنی توصیه نمی‌شود.

معایب کار با رنگ روغن در نقاشی ساختمان

ابزار رنگ آمیزی با رنگ روغن

ابزارهای رایج نقاشی با رنگ روغن، عبارتنداز: قلم مو، غلتک و پیستوله. اما به طور کلی مجموعه ابزاری که برای نقاشی ساختمان بدان نیاز خواهید داشت عبارتند از: قلم مو، غلتک، سطل، پارچه، سمباده، بتونه، لیسه و کاردک، صافی رنگ، کلاه و دستکش، لباس مخصوص، پیچ گوشتی و میخ کش و چهار پایه.

ابزار نقاشی با رنگ روغن

از بین همه ابزارهای به‌کاررفته در رنگ‌کاری با رنگ روغن، مهم ترین آنها قلم مو است. قلم مو‌ها در سایزهای متنوعی در بازار موجود هستند و شما می‌توانید متناسب با نیاز خود از میان آنها انتخاب کنید. برای رنگ‌کردن سطوح بزرگ‌تر، همچون دیوارهای اصلی ساختمان، می‌توان از غلطک استفاده کرد. با استفاده از غلطک می‌توان سطوح بزرگتری را در زمان کمتری با رنگ روغن، نقاشی کرد. سطوح کوچکتر همچون چارچوب در و پنجره را نمی توان با غلطک رنگ‌آمیزی کرد و در این موارد قلم مو کاربرد بهتری دارد.

علاوه بر ابزار فوق الذکر کاور هم از موارد بسیار مهم است. به همان میزانی که رنگ روغن روی دیوار مقاوم است بر روی کف ساختمان هم دارای مقاومت است. بنابراین کف ساختمان و تمامی لوازم دیگر را پیش از آغاز نقاشی باید با کاور بپوشانید. همچنین پیش از آغاز نقاشی سطوح ناصاف دیوارها و سایر سطوح را با استفاده از سنباده تا حد ممکن صاف و سیقلی نمایید.

نحوه تمیز کردن دیوارها پس از عملیات نقاشی ساختمان

وقتی ساختمان خود را با رنگ روغن نقاشی می‌کنید، تمیز کردن و شستشوی کف ساختمان و نقاط رنگی شده باید بخشی از کار روتین ساکنین آن باشد. چرا که بسیاری تصور می‌کنند که رنگ بجا مانده از نقاشی با رنگ روغن به سادگی قابل شستشو است، در حالی که اینگونه نیست و در صورت خشک شدن رنگ، پاک کردن آن براحتی نخواهد بود.
معمولا افراد به طور منظم کف خانه، مبلمان و لوازم را تمیز می کنند، اما کمتر پیش می‌آید که به تمیز کردن دیوارها بپردازند؛ زیرا فکر می‌کنند که باید کمتر دیوارها را لمس کنند، اما تمیز کردن دیوارها باید مانند کف زمین مورد توجه قرارگیرد. و هر از گاهی دیوارها هم باید تمیز شوند؛ زیرا تمیز کردن دیوارها می‌تواند ظاهری کاملاً نو به فضای خانه ببخشد. باید به این نکته هم توجه شود که تمیز کردن دیوارهای نقاشی شده با رنگ‌های مختلف متفاوت است و هرکدام روش خاص خود را دارد. ما در ادامه قصد داریم روش های مناسب تمیز کردن دیوارهای کار شده با رنگ روغن را بیان کنیم.

تمیز کردن دیوار نقاشی شده با رنگ روغن

پاک کردن جای دست از روی دیوار رنگ کاری شده با رنگ روغن

بسیار اتفاق می‌افتد که جای انگشت بچه‌ها یا گاهی بزرگ‌ترها روی دیوار بماند. برای برطرف کردن لکه جای دست‌ها از روی دیوار، یک روش جالب این است که یک سیب زمینی را نصف کنید و چندین بار نصف سیب زمینی را روی دیوار بمالید و سپس با یک اسفنج جای لکه را پاک کنید.

لکه ماژیک

برای از بین بردن لکه ماژیک روی دیوار باید از دستمال مرطوب شده با آب معمولی یا دیگر مایع های شوینده استفاده کنید. اگر این مورد کارگر نبود معمولا رنگ بسیاری از ماژیک‌ها با استفاده از الکل و دستمال کشیدن از بین خواهد رفت.

پاک کردن دوده از روی دیوار

در کلان شهرها یک دغدغه همیشگی شهروندان پاک کردن دوده از سطوح است. اما در خصوص دیوارهای روغنی به هیچ وجه نباید نگران بود چرا که دوده از این سطوح با یک دستمال کشیدن ساده پاک می‌شود.

لکه‌های روغنی

پاک کردن لکه روغنی از دیواری که با رنگ روغن آراسته شده است یک کار مشکلی است؛ زیرا بستر روغنی و لکه نیز روغنی است و ممکن است به رنگ دیوار آسیب برسد. به هر شکل برای پاک کردن لکه روغنی از دیوار روغنی، بهترین کار این است که بر روی دستمال مقدار کمی سرکه ریخته و به آرامی دیوار را پاک کنید.

پاک کردن لکه های مداد از روی دیوار

برای پاک کردن خطوط کشیده شده با مداد تنها به یک پاک کن نیاز دارید. شما می‌توانید به کمک یک پاک کن تمیز به راحتی اثر خطوط مداد را پاک کنید و سپس با کمی کف صابون و اسفنج و یک دستمال حوله‌ای لکه‌های باقی مانده را پاک کنید.

از این طریق می‌توانید از جدیدترین قیمت‌های نقاشی ساختمان اطلاع کسب کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید