دسته بندی خدمات

نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک

خواندن 6 دقیقه
12 ژوئن, 2021

یکی از محبوب‌ترین رنگ‌های مورد استفاده در نقاشی ساختمان، رنگ اکریلیک است. این رنگ تقریبا از رنگ‌های رایج است و به دلیل مزایای منحصر به‌فردی که دارد، با استقبال زیادی روبرو است.

همچنین یکی دیگر از دلایل محبوبیت این رنگ، نداشتن معایبی است که دیگر انواع رنگ‌ها دارند، مانند: رنگ‌های پلاستیکی یا روغنی. البته نمی‌توان ادعا کرد که رنگ اکریلیک یا آکرولیک بی‌عیب و نقص است، اما نسبت به رنگ‌های دیگر مزایای بیشتری دارد که روی هم رفته این رنگ را به سایر رنگ‌ها ارجحیت داده است.

در این مقاله به مواردی مانند نحوه اجرا، اهمیت، لوازم مورد نیاز، محبوبیت و مزایا و معایب رنگ اکریلیک اشاره می‌کنیم. اگر تصمیم به رنگ‌آمیزی ساختمان با رنگ اکریلیک گرفته‌اید، حتما تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

رنگ اکریلیک چیست؟

رنگ اکریلیک به عنوان رنگ پایه آب شناخته می‌شود که یکی از نوین‌ترین رنگ‌های ساخته شده با تکنولوژی جدید است. حال ممکن است بپرسید رنگ پایه آب یعنی چه؟ این واژه در مورد رنگ‌هایی مانند پلاستیک که با آب رقیق به‌کار می‌رود؛ به عبارت دیگر رنگ اکریلیک با آب حل می‌شود.

یکی از دلایل پر طرفدار بودن رنگ اکریلیک، همین ویژگی پایه آب بودن آن است. رنگ‌های اکریلیک به محیط زیست آسیب وارد نمی‌کنند، خطری برای انسان ندارند و موقع استفاده و رنگ آمیزی ساختمان با آن‌ها بوی خاصی ندارند.

از طرف دیگر، رنگ‌های پایه حلال مانند رنگ روغن، از نظر سلامتی برای ما مناسب نیستند و همچنین هنگام استفاده بوی بد و تندی تولید می‌کنند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد، نقاشی با رنگ اکریلیک را ترجیح می‌دهند.

ممکن است این فکر به ذهنتان خطور کند که اگر رنگ‌های اکریلیک با آب حل می‌شوند، پس باید غیر قابل شستشو باشند. اما این فکر اشتباه است. زیرا رنگ‌های اکریلیک با وجود این که در آب حل می‌شوند، اما پس از اعمال روی سطوح و خشک شدن تا 90 درصد قابل شستشو هستند و با شستن آنها کیفیت خود را از دست نمی‌دهند.

نحوه اجرای رنگ اکریلیک روی سطوح

روند مشخصی برای نقاشی با انواع رنگ‌ها سپری می‌شود، مانند اینکه ابتدا باید سطح کار مورد نظر را باسنباده‌زنی وبتونه‌کاری آماده رنگ‌آمیزی کرد؛ همین رون در مورد رنگ اکریلیک نیز صادق است

پس از آماده‌سازی سطح کار، نوبت به مرحله آستر زدن و رنگ آمیزی با رنگ اکرلیک می‌رسد. شما در این مرحله باید یک قلم‌موی کوچک تهیه کنید و ابتدا نقاطی را از سطح مورد نظر که رنگ آمیزی آن‌ها سخت است مانند حد فاصل دیوار و سقف، گچ بری‌ها یا پشت شوفاژها، با قلم مو رنگ کنید.

پس از تکمیل رنگ آمیزی این بخش‌ها، می‌توانید سراغ غلتک با اندازه مورد نظر بروید و با استفاده از آن، به رنگ آمیزی بقیه قسمت‌های سطوح بپردازید.

البته نکات به‌طورکلی ذکر شدند و در نقاشی با اکریلیک یا آکرولیک ، هر سطحی با هر جنسی نحوه اعمال مخصوص به خود را دارد که در ادامه مطلب به تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

نقاشی سطوح گچی با رنگ اکریلیک

یکی از رایج‌ترین جنس سطوح به‌ویژه در منازل ایرانی، سطوح گچی هستند. اگر دقت کرده باشید اکثر دیوارها و سقف‌های منازل ما با گچ ساخته شده‌اند که برای نقاشی این سطوح با رنگ اکریلیک باید به تعدادی نکته مهم توجه کرد.

باید به این نکته توجه داشت که بهتر است برای یکسان‌سازی سطوح گچی و قبل از اعمال رنگ اکریلیک، از روغن الیف یا پرایمر استفاده شود. پس از روغن‌کاری، سایر مراحل عمومی را مانند بتونه، سنباده، گردگیری، رنگ‌آمیزی ساختمان و در آخر لکه‌گیری را باید انجام داد.

سعی کنید در تمام این مراحل برای بالا رفتن کیفیت رنگ‌آمیزی، از مواد پایه آب استفاده کنید. دقت داشته باشید برای رنگ آمیزی سطوح گچی با رنگ اکریلیک، بهتر است اجازه دهید 20 تا 30 روز از خشک شدن سطوحی که به‌تازگی گچ شده‌اند بگذرد و سپس اقدام به رنگ آمیزی کنید.

نقاشی سطوح کاغذ دیواری با رنگ اکریلیک

یکی دیگر از کاربردهای رنگ اکریلیک، اجرای آن روی کاغذ دیواری است. ممکن است شما هم این موضوع را تجربه کرده باشید که از طرح یا رنگ کاغذ دیواری خسته ‌شوید و تصمیم بگیرید آن را رنگ کنید. در این مواقع، استفاده از رنگ اکریلیک برای رنگ آمیزی کاغذ دیواری بسیار مناسب است.

نکته مهمی که باید در این زمینه به آن دقت داشته باشید این است که سطح کاغذ دیواری نباید فرو رفتگی و پارگی داشته یا سست شده باشد. سعی کنید هر نوع پارگی یا سوراخ در کاغذ دیواری را از بین ببرید.

سپس در مرحله بعد باید با استفاده از روغن مناسب، کاغذ دیواری را آب بندی کنید. دقت کنید اگر کاغذ دیواری شما طرح‌دار یا برجسته باشد، بهتر است از رنگ اکریلیک مات استفاده کنید تا طرح‌های کاغذ دیواری مشخص نباشند.

این مطلب را نیز بخوانید: انواع طرح‌های کاغذدیواری

نقاشی سطوح فلزی با رنگ اکریلیک

برای استفاده از رنگ اکریلیک روی سطوح فلزی، باید ابتدا روی سطح فلزی آستر اعمال کنید. انواع آستر برای سطوح فلزی می‌توانند شامل: پوشش‌های روغنی و ضد زنگ باشند. همچنین دقت داشته باشید که برای استفاده از رنگ اکریلیک برای سطوح فلزی، باید از رنگ اکریلیک مخصوص فلز استفاده کنید.

نقاشی سطوح رنگ روغن با رنگ اکریلیک

استفاده از رنگ اکریلیک روی سطوحی که قبلا رنگ روغن در آن‌ها به کار برده شده است، کار ساده‌ای نیست. برای این که بتوانید رنگ اکریلیک را به‌راحتی روی سطوح رنگ روغن اجرا کنید، باید صافی و صیقلی بودن این سطوح را از بین ببرید.

برای این کار می‌توانید با سنباده نرم، سطح مورد نظر خود را خراش دهید تا خاصیت چسبندگی بیشتری برای رنگ اکریلیک بوجود بیاید. بعد از انجام این مرحله، باید پوسته‌های ایجاد شده در اثر سمباده زنی را پاک کرده و سوراخ‌های موجود در دیوار را با بتونه پر کنید. سپس سطح کار را با یک دستمال مرطوب از گردوغبار و آلودگی پاک کنید.

اگر سطح شما نیاز به تمیزکاری بیشتری داشته باشد، می‌توانید برای پاک کردن آن از مواد شوینده و آب گرم استفاده کنید. زمانی که سطح کاملا تمیز شد، می‌توانید ساختمان خود را با اکریلیک نقاشی کنید.

انجام کارهای هنری با رنگ اکریلیک

یکی از ویژگی‌های منحصربفرد رنگ اکریلیک تولید کارهای هنری با این رنگ است. کار با رنگ اکریلیک نسبتا آسان است، زیرا این رنگ برپایه آب است و سریع خشک می‌شود، براین اساس در نتیجه کار با این رنگ سوح ضد آب ایجاد می‌شود. رنگ اکریلیک بسیار متنوع است و می تواند برای ایجاد بسیاری از بافت‌ها و جلوه‌های مختلف بصری به‌کار رود.

انجام کارهای هنری با رنگ اکریلیک

برای خلق کارهای هنری به کمک رنگ اکرولیک از قلمو همراه با رنگ‌هاى اکريليک محلول در آب برای نقاشی روی بوم استفاده می‌شود. رنگ‌های اکریلیک از انعطاف‌پذيرى، مقاوت و ماندگاري بسيار زيادى برخوردارند و در زمان کوتاهی هم خشک مى‌شوند.

برای خلق آثار هنری روی بوم نقاشی با تکنيک آکريليک ابتدا نیاز به یک مدل می‌باشد. اين رنگ بواسطه ويژه‌گی های خاصی که دارد بر روی سطوح مختلف اعم از: بوم نقاشی، انواع مقوا، پارچه، کاغذ، چوب و شيشه به‌کار می‌رود.

برای کار با رنگ اکریلیک استفاده از رنگ‌های قرمز، زرد، آبی و سفید و سیاه کفایت می‌کند از اینرو این روش نقاشی کم هزینه‌ می‌باشد. به کمک چند قلمو می‌توانید نقاشی هنری خود را با کمک این رنگ انجام دهید. قلمموهای آکریلیک معمولا بلندتر و زبرتر از قلمموهای آبرنگ هستند. قلموهای آبرنگ معمولا گرد هستند اما قلموهای آکریلیک و رنگ روغن بصورت مستطیلی هستند.کارتان را با ۳ یا ۵ تا قلممو در سایزهای مختلف شروع کنید.

لوازم مورد نیاز نقاشی با رنگ اکریلیک

استفاده از رنگ اکریلیک نیاز به ابزار و تجهیزات خاص و حرفه‌ای ندارد. تنها کافی است رنگ مورد نظر را با آب رقیق کنید و بعد از آماده شدن، آن را با وسیله مورد نظر که می‌تواند غلتک، قلم مو یا پیستوله باشد، روی سطح مورد نظر اعمال کنید.

مزایای رنگ اکریلیک

اولین و مهم‌ترین مزیت این رنگ، بوی بسیار کم آن است که در بسیاری از اوقات اصلا احساس نمی‌شود. از این رو، رنگ اکریلیک به سلامت افراد آسیب نمی‌زند.

نکته دوم این است که رنگ اکریلیک با سرعت بالایی خشک می‌شود؛ بنابراین می‌توانید در زمان بسیار کم، سطوح مورد نظر خود را رنگ آمیزی کنید و سریع‌تر آن را به پایان برسانید.

مزیت سوم استفاده از رنگ اکریلیک در نقاشی این است که این رنگ‌ها قابلیت پوشش دهی بسیار بالایی دارند. بنابراین شما می‌توانید با صرفه جویی در هزینه خرید با مقدار نسبتا کمی از رنگ، مساحت زیادی را رنگ آمیزی کنید.

یکی دیگر از نکات مهمی که در رابطه با رنگ‌های اکریلیک وجود دارد، همه جانبه بودن آن‌ها است. به‌عنوان مثال شما نمی‌توانید از رنگ‌های پلاستیکی روی سطوح فلزی استفاده کنید اما استفاده از رنگ‌های اکریلیک روی سطوح فلزی هم نتیجه بسیار خوبی می‌دهد.

پنجمین مزیت رنگ اکریلیک این است که‌ ترمیم رنگ‌های اکریلیک بسیار آسان است. شما می‌توانید در صورت آسیب دیدن رنگ‌های اکریلیک یا کاهش کیفیت آن‌ها پس از گذشت مدت زمان زیاد، تمام دیوار را رنگ کرده یا قسمت‌های خراب شده را ترمیم کنید.

ششمین نکته مثبت رنگ‌کاری با رنگ اکریلیک این است که مقاومت بالایی در برابر اشعه یو وی و نور خورشید دارند. بنابراین شما می‌توانید با توجه با این نکته، از رنگ اکریلیک برای رنگ آمیزی نمای ساختمان نیز استفاده کنید و نگران آسیب دیدن آن نباشید.

از مزیت‌های دیگر رنگ اکریلیک می‌توان به انعطاف‌پذیری بالا بعد از اعمال و سازگاری بالا با محیط زیست اشاره کرد

معایب رنگ ‌آمیزی ساختمان با رنگ اکریلیک

اولین نکته منفی رنگ‌های اکریلیک این است که همه آن‌ها به‌طور صددرصد قابل شستشو نیستند. قابلیت شستشو پذیری رنگ اکریلیک بستگی زیادی به زیرسازی رنگ دارد.

به عبارت دیگر در صورت استفاده از زیرسازی پلاستیکی برای این رنگ، قابلیت شستشوی آن کاهش پیدا خواهد کرد و در صورت استفاده از رنگ روغن، این قابلیت بیشتر می‌شود.

دومین نقص رنگ‌های اکریلیک این است که استفاده از قلم مو برای اعمال آن‌ها باعث کاهش کیفیت کار خواهد شد. به‌طوری که استفاده از قلم‌مو باعث باقی ماندن رد این ابزار روی سطح و بی کیفیت شدن آن می‌شود. بنابراین، سعی کنید به جای قلم‌مو از غلتک نقاشی ساختمان همراه با رنگ اکریلیک استفاده کنید.

و اما سومین و آخرین عیب رنگ اکریلیک این است که درخشش کمتری نسب به رنگ روغن دارد و پس از خشک شدن، حالت مات و کدر پیدا می‌کند. این ویژگی علاوه بر کاهش زیبایی رنگ اکریلیک نسبت به رنگ‌های روغنی، باعث می‌شود تمیز کردن آن سخت‌تر از سطوح صیقلی و شفاف باشد.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *