نحوه هواگیری پکیج

خواندن 5 دقیقه
7 مارس, 2021
نحوه هواگیری پکیج

پکیج‌ها از آن دست سیستم‌های گرمایشی هستند که هر چند وقت یک بار باید سرویس یا تعمیر شوند. سرویس کردن پکیج‌ها گاهی بی‌اهمیت شمرده می‌شود. درصورت عدم توجه به فرآیند سرویس پکیج، مشکلات کوچک می‌تواند به مشکلات بزرگ‌تر تبدیل شود. بنابراین عدم توجه به مسئله سرویس تجهیزات گرمایشی می‌تواند، هزینه‌های سنگینی بابت تخریب کامل یا تعویض قطعات پکیج، به مالک آن تحمیل کند. وجود هوا در پکیج در صورتی که به موقع تخلیه نشود، می تواند سیستم را به‌طور کامل از رده خارج کند. بنابراین نحوه هواگیری پکیج یکی از مهمترین کارهایی است که سرویس کار پکیج باید به آن بپردازد بهمین منظور در این مقاله قصد داریم به اهمیت موضوع هواگیری سیستم پکیج ها و نحوه خروج هوا از آنها با جزئیات بیشتری بپردازم.

علت نیاز پکیج به هواگیری چیست؟

اصولا در ابتدای فصول سرد سال، هواگیری پکیج‌های مختلف انجام می‌گیرد؛ که دلیل این کار خارج کردن هوای موجود در لوله‌ها است. به‌طور کلی می‌توان گفت برای بهبود عملکرد پکیج به عنوان یک سیستم گرمایشی و تامین‌کننده آب گرم مصرفی، هواگیری آن امری کاملا ضروری است. در صورتیکه مسئله تخلیه هوا از سیستم پکیج به موقع انجام نشود، این مسئله می‌تواند مشکلاتی را برای سیستم گرمایشی بهمراه داشته باشد، که برخی از این مشکلات می‌تواند به شرح زیر باشد:

 • قطعی کامل آب و از کار افتادن پکیج.
 • سرد و گرم شدن آب مصرفی.
 • تولید صدای زیاد در رادیاتورها.
 • کاهش قدرت گرم‌کنندگی پکیج.
 • سرد و گرم شدن رادیاتورها.

نحوه هواگیری پکیج ایران رادیاتور

در پکیج‌های ایران رادیاتور، هواگیری عموما از دو محل انجام می‌شود: که یکی مربوط به تخلیه هوای خود پکیج و دیگری مربوط به هواگیری رادیاتورها است.

 1. ابتدا باید با باز کردن شیر مخصوص زیر پکیج، هوا و آب داخل آن را خالی کنید. ناگفته نماند شیر را زمانی ببندید که تمام آب و هوای داخل پکیج تخلیه شده باشد.
 2. حال به سراغ رادیاتورها بروید و بعد از گرفتن ظرفی زیر شیر مخصوص تخلیه، آن را باز ‌کنید و اجازه ‌دهید تا هوا و آب کثیف داخل رادیاتور خالی شود.
 3. در این مرحله با مانومتر فشار آب را اندازه‌گیری کنید. مانومتر باید فشار آب بعد از هواگیری را بین 1.5 تا 2 بار نشان دهد.
 4. در مرحله آخر می‌توانید برای اطمینان بیشتر، هواگیری دستگاه پکیج را مجدد انجام دهید و برای راه‌اندازی آن اقدام کنید.

پکیج بوتان چگونه هواگیری می‌شود؟

برای هواگیری پکیج بوتان، نیازی به روشن کردن آن است. بعد از روشن کردن پکیج، مراحل هواگیری به شرح زیر انجام می‌شود:

 1. ابتدا لازم است شیر زیر پکیج بوتان را که از قبل روشن شده است، باز کنید و اجازه دهید هوا و آب داخل لوله‌های پکیج کاملا خارج شوند.
 2. حالا نوبت به رادیاتورها می‌رسد. لازم است در این مرحله ظرفی را زیر شیر شوفاژ‌ها بگیرید و سپس شیر مربوطه را شل کنید تا آب به همراه هوای درون لوله‌ها تخلیه شود.
 3. هر زمان که خروج هوا از شیر رادیاتور قطع شد، باید پیچ آن را کاملا سفت کنید.
 4. دوباره سراغ پکیج بوتان بروید و شیر زیر پکیج را مجدد باز بگذارید تا مطمئن شوید اصلا هوایی درون لوله‌ها وجود ندارد.

مراحل هواگیری سیستم پکیج ایساتیس

برای هواگیری پکیج ایساتیس، لازم است اول از هر چیزبرای خاموش کردن دستگاه اقدام کنید. مراحل انجام تخلیه هوای پکیج ایساتیس به ترتیب در زیر می‌باشد:

 1. در مرحله اول باید شیر تخلیه را باز کنید تا تمام هوا و آب داخل پکیج کاملا تخلیه شود. شیر مخصوص تخلیه هوا در پکیج ایساتیس، در قسمت بالایی قرار دارد که برای باز کردن آن به پیچ‌گوشتی یا انبردست نیاز خواهید داشت.
 2. بعد از انجام این کار، شیر را کامل ببندید و پکیج را روشن کنید. در این زمان باید شاهد پایین آمدن فشار پکیج باشید. در غیر این صورت، هوا به درستی از پکیج خارج نشده است؛ لذا در چنین شرایطی توصیه می‌شود از سرویس کار یا تعمیرکار پکیج ماهر کمک بگیرید.

روش هواگیری پکیج آریستون

برای هواگیری کردن پکیج آریستون، ابتدا باید سراغ خود دستگاه پکیج بروید و سپس رادیاتورها را هواگیری کنید. به این صورت که:

 1. شیر خروجی آب در پکیج آریستون را که در قسمت زیرین آن قرار دارد، باز کنید و زمانی آن را ببندید که تمام هوای درون آن خالی شود. زمانی متوجه خواهید شد دیگر هیچ هوایی درون پکیج نیست که خروجی شیر تخلیه، تنها آب معمولی باشد.
 2. هواگیری شوفاژ‌ها در مرحله دوم انجام می‌شود. به این صورت که باید برای باز کردن شیر خروجی شوفاژ اقدام کنید و اجازه دهید آب رنگی و هوایی که درون لوله‌های رادیاتور وجود دارد، به‌صورت کامل خارج شود.
 3. بعد از انجام این کارها، فشار آب را با استفاده از مانومتر که یک وسیله مخصوص است، اندازه‌گیری کنید. در صورتی که فشار آب مابین 1.5 الی 2 بار قرار داشت، متوجه خواهید شد پکیج آریستون بدون هیچ مشکلی هواگیری شده است.

نحوه تخلیه هوا از پکیج لورچ

هواگیری کردن پکیج لورچ با برندهای دیگر تفاوت چندانی ندارد. مراحل هواگیری این پکیج به شرح زیر است:

 • باز کردن شیر خروجی پکیج لورچ که در قسمت زیرین آن قرار دارد، کمک می‌کند تا هوای لوله‌های آب پکیج کاملا تخلیه شود. بستن شیر خروجی پکیج لورچ را بهتر است زمانی انجام دهید که دیگر هیچ هوایی درون لوله‌ها وجود نداشته باشد.
 • در مرحله بعدی نوبت به هواگیری شوفاژها می‌رسد. در این مرحله به یک ظرف نیاز دارید که آن را زیر شیر تخلیه رادیاتور بگیرید تا آب کثیف خروجی داخل لوله‌ها در آن بریزد. برای این که جلوی سرعت خروج هوا و آب را از شیر تخلیه بگیرید، بهتر است آن را کامل باز نکنید.

البته لازم به ذکر است که مدل‌های مختلف پکیج لورچ، قابلیت‌های متفاوتی دارند. بعضی از مدل‌های پکیج لورچ به خاطر داشتن سیستم هواگیری اتوماتیک، نیازی به انجام مراحل فوق ندارند.

نحوه هواگیری پکیج بوش

برای خارج کردن هوا از پکیج‌ بوش، روش کار همان است که در سایر پکیج ها توضیح داده شد. بهرحال روش کار بشرح زیر است:

 • با خاموش کردن پکیج، هواگیری را شروع کنید. ابتدا لازم است بعد از پیدا کردن شیر خروجی، آن را باز کنید تا هوایی که در لوله‌ها جریان دارد تخلیه شود. زمانی به این کار پایان دهید که خروجی شیر تخلیه را تنها آب تشکیل دهد.
 • حالا نوبت به هواگیری شوفاژ و رادیاتورها می‌رسد. شیر تخلیه رادیاتورها در قسمت انتهایی آن قرار دارد که با باز کردن آن می‌توانید هوا را کامل تخلیه کنید. آبی که همراه هوا از رادیاتور خارج می‌شود، رنگی است. هواگیری ردیاتور را تا زمانی ادامه دهید که این آب به آب معمولی تبدیل شود.
 • در این مرحله باید به سراغ پکیج بروید و میزان فشار آب را بررسی کنید. افت فشار آب بعد از هواگیری طبیعی است. اما گاهی ممکن است این فشار به زیر 1 بار برسد. در این حالت لازم است شیر پرکن پکیج بوش را باز کنید و زمانی که فشار آب به 1.5 تا 2 بار رسید، آن را ببندید.

راهکار هواگیری پکیج تاچی

به منظور خارج کردن هوای درون لوله‌ها در هنگام استفاده از پکیج تاچی که یک برند نام آشنا در ایران است، باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. ابتدا برای خاموش کردن پکیج اقدام کنید.
 2. شیر خروجی پکیج تاچی را پیدا کنید و با باز کردن آن، هوای داخل لوله‌ها را خارج کنید تا زمانی که دیگر حباب هوا در آب دیده نشود.
 3. در این مرحله نوبت به هواگیری رادیاتورها می‌رسد. با یک انبردست، شیر خروجی رادیاتورها را نیمه باز کنید تا جلوی خروج شدید آب کثیف به همراه هوا گرفته شود.
 4. هنگامی که آب رنگی و هوای داخل رادیاتور کامل خارج شد، دوباره شیر تخلیه را با انبردست محکم کنید.
 5. به کمک مانومتر که وسیله‌ای برای اندازه‌گیری فشار آب است، به سراغ پکیج تاچی بروید و فشار آب را اندازه بگیرید.
 6. در صورت نبودن مانومتر نگران نباشید. اگر افت فشار آب پکیج تاچی قابل توجه باشد، این پکیج ارور EP را نشان خواهد داد که برای برطرف کردن آن، لازم است شیر پرکن آب پکیج را باز کنید تا فشار آب مورد نیاز پکیج تاچی تامین شود.
با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید