مهم‌ترین مزایا و معایب تایر پنچر رو چیست؟

خواندن 5 دقیقه
12 اکتبر, 2020
پنچر شدن تایر ماشین

آیا تا به حال اسم تایر پنچر رو به گوشتان خورده؟ یا تجربه استفاده از چنین تایری را داشته‌اید؟ با مرایا و معایب تایر پنچر رو آشنایی دارید؟ تمام افرادی که راننده هستند، می‌دانند یکی از بدترین مشکلاتی که ممکن است پیش بیاید پنچر شدن تایر است. در واقع این مشکل از قضا همیشه در بدترین زمان و مکان رخ می‌دهد و تمام افراد یاد ندارند چطور لاستیک پنچر را تعویض کنند.

بنابراین اگر در موقعیت مناسبی نباشند با خدمات جاده تماس می‌گیرند و باید حتی نزدیک به یک ساعت معطل شوند. حتی اگر خودتان بخواهید این کار را انجام دهید، مشکلات دیگری مانند کثیف‌کاری وجود دارد یا حتی بدتر ممکن است تایر یدک نداشته باشید!پ تمام این مسائل دست به دست هم داده‌اند تا تایر پنچر رو ساخته شود، ولی آیا راه‌حل مناسبی است؟ در این مطلب به این سوال با بررسی معایب تایر پنچر رو و مزایای آن پاسخ می‌دهیم.

تایر پنچر رو

تاریخچه تایر پنچر رو

تاریخ را ورق بزنیم، تاریخچه تایرهای لاستیکی اواخر قرن نوزدهم را نشان می‌دهد، ولی ایده ساخت تایرهایی که با پنچر بودن همچنان بتوانند مسیر را طی کنند، در دهه 30 میلادی مطرح شد.

این تایرها که به اسم ران فت (Run Flat) نیز شناخته می‌شوند ابتدا برای کاربردهای نظامی ساخته شدند و فوم داخلی نیمه ضد گلوله با قابلیت تحمل وزن وسیله نقلیه داشتند. اما یکی از معایب تایر پنچر رو قیمت بالای آن بود تا افراد زیادی به آن توجه نشان ندهند.

دهه 50 میلادی شرکت «گودیِر» آمریکا برای شرکت خودروسازی «کرایسلر» لاستیکی با یک نوع آستر داخلی ویژه طراحی کرد که قادر به تحمل وزن خودرو بود. اما متاسفانه قیمت بالا جلوی فروش بالای آن را گرفت.

دو دهه  بعد شرکت «دانلوپ تایرز» با ابداع سیستم Denovo لاستیکی متکی به خود تولید کرد که می‌توانست بدون نیاز به باد حرکت کند.

برای تست این لاستیک، یک خودرو فیات با استفاده از این لاستیک بدون باد توانست از کشور اسکاتلند یعنی دفتر مرکزی شرکت «دانوپ» را تا شهر تورین ایتالیا طی کند.  

سطح تقاضا برای این لاستیک‌ها کم بود، ولی بنیاد تایرهای پنچر رو امروزی را تشکیل داد تا در دهه 80 میلادی اولین نمونه‌های آن‌ها به بازار آیند.

تلاش سازندگان این تایرها بالا بردن کارآیی، چسبندگی، دوام و قدرت تایرها است تا مشکل پنچری را در آینده کاملا برطرف کنند. رانندگان به علت یکی از مزایای تایر پنچر رو یعنی رانندگی در زمان پنچری، می‌توانند خود را برای تعویض تایر به یک تعمیرگاه برسانند.

باید دقت کنید هر تولیدکننده دستورالعمل خاصی برای تایرهای خود دارد و یک حداکثر سرعت و مسافت مجاز را برای رانندگی مشخص کرده است. اما به طور کلی می‌توانید تا مسافت 80 کیلومتر را با سرعت 80 کیلومتر طی کنید.

تایر پنچر رو میشلین

انواع تایرهای پنچر رو

در حال حاضر دو نوع تایر پنچر رو در بازار دیده می‌شود که هر کدام از سیستم متفاوتی استفاده می‌کنند که در ادامه توضیح می‌دهیم.

تایر پنچر رو با تکیه‌گاه داخلی

اگر ساختار لاستیک را بررسی کنید، متوجه می‌شوید در آن از سیم‌های فولادی کوچک فراوان برای افزایش استحکام و دوام استفاده می‌شود.

اما در انواع ران فلت که از تکیه‌گاه داخلی استفاده می‌کنند در کنار این سیم‎های فولادی چند کابل مقاوم در برابر حرارت نیز به کار گرفته می‌شود تا لاستیک زمان پنچری بتواند بدون کمک فشار باد، ساختار اصلی خود را نگه دارد و وزن خود را تحمل کند.

تایر پنچر رو با تکیه‌گاه کمکی

در تایر پنچر رو با تکیه‌گاه کمکی در کنار تقویت ساختار داخلی، تایر یک حلقه با استحکام بالا نیز دارد که به چرخ متصل می‌شود تا زمان پنچری و افت فشار باد، وزن خودرو روی تکیه بیافتد و جلوی آسیب به لاستیک گرفته شود.

انواع فناوری‌های تایر پنچر رو

معایب تایر پنچر رو که در ادامه اشاره می‌کنیم، باعث ایجاد فناوری‌های مختلف شده است از جمله:

PAX

شرکت تایرسازی «میشلن» این فناوری را ارائه داده است و در این نوع تایرها خبری از دیواره‌های تقویت‌شده نیست، بلکه جای آن را یک حلقه تقویت‌کننده داخلی می‌گیرد.

زمانی که تایر پنچر می‌شود، این حلقه داخلی وزن خودرو را با اتصال به رینگ تحمل می‌کند. استفاده از این فناوری مزیت‌های زیادی دارد از جمله فشار روی دیواره‌ها نیست تا از این لاستیک در ماشین‌های سواری و SUV نیز بتوان استفاده کرد.

از مزایای تایر پنچر رو با فناوری PAX قابلیت تعمیر برخلاف تایرهای پنچر رو معمولی است (البته اگر قطر سوراخ به وجود آمده از 6 میلی‌متر کمتر باشد).

Tweel

سیستم دیگری که شرکت «میشلن» در سال 2005 عرضه کرد به استفاده از تایر بدون باد اشاره می‌کند که هرگز پنچر نخواهد شد. در این نوع لاستیک، پره‌های انعطاف‌پذیر و با دوام بالا وزن ماشین را تحمل می‌کنند. اما از معایب تایر پنچر رو ساخته شده با این فناوری باید به هزینه تولید بالا و سفتی و لرزش بسیار زیاد اشاره کرد.

Twin Tire

این فناوری مشکل اصلی پنچر شدن یعنی وارد شدن یک جسم در لاستیک را هدف قرار می‌دهد و در آن از دو تایر جداگانه برای هر چرخ استفاده شود تا حتی جلوی پنچری را بگیرد.

ابتدا از این لاستیک‌ها در ماشین‌های پیست‌های مسابقه استفاده شد، ولی چون پنچر شدن یکی از لاستیک‌ها خودرو هنوز قادر به ادامه دادن راه است ماشین‌های سواری خیابانی نیز به آن‌ها مجهز شدند.

معایب تایر پنچر رو

مزایای تایر پنچر رو

مهم‌ترین مزایای این تایرها به شرح زیر است.

ادامه رانندگی با لاستیک پنچر

بدون شک بزرگ‌ترین مزیتی که می‌توانیم برای این تایرها نام ببریم ادامه دادن رانندگی است. به عبارت دیگر در شرایط بد آب و هوایی نیازی نیست از ماشین خود برای تعویض لاستیک بیرون بروید.

البته همانطور که در بالا اشاره کردیم یکی از معایب تایر پنچر رو محدودیت سرعت و مسافتی است که می‌توانید پس از پنچری طی کنید.

کم شدن وزن خودرو

زمانی که از این نوع تایر استفاده می‌‌کنید، دیگر نیازی به حمل ابزارهای پنچرگیری و حمل تایر یدک ندارید. به عبارت دیگر روی کاغذ باید وزن خودرو کمتر شود، گرچه نه آنقدر که ممکن است انتظار داشته باشید چون وزن این نوع تایرها در مقایسه با انواع معمولی به علت استفاده از دیواره‌های تقویت‌شده بیشتر است.

بی‌نیازی به تایر زاپاس

یکی دیگر از مزایای تایر پنچر رو بی‌نیازی به تایر زاپاس است و بنابراین فضای آن صرف کارهای دیگر می‌تواند شود.

معایب تایر پنچر رو

بدون شک این نوع تایر معایبی دارد که متاسفانه تعداد آن‌ها بیشتر از مزایایش است.

بالا رفتن احتمال ساییدگی آج

بررسی‌هایی که اخیرا انجام شده نشان می‌دهد رانندگان به طور میانگین یک تایر پنچر رو را 9500 کیلومتر زودتر از سایر تایرهای معمولی عوض می‌کنند.

نظرات گوناگونی برای علت این موضوع بیان شده است. به عنوان مثال، تولیدکنندگان خودرو برای آج این نوع تایرها از لاستیک‌های نرم استفاده می‌کنند تا رانندگی خشک نباشد.

اما یکی از معایب تایر پنچر رو و در واقع لاستیک‌های نرم‌تر، افزایش ساییدگی آج تایر است.

تایر همچنان ممکن است بترکد

رانندگی با لاستیک پنچر خطرات گوناگونی دارد و در صورتی که راننده متوجه پنچری لاستیک نباشد و بدون توجه به این موضوع با سرعت بالا رانندگی کند، حالت تایر به آهستگی از دست می‌رود و بی‌ثبات می‌شود.

همچنین اگر دیواره تایر سوراخ شود یا در برخورد با یک جسم بزرگ آسیب ببیند، راننده باید کنار جاده توقف کند تا جرثقیل بیاید.

بررسی‌ها نشان می‌دهد رانندگانی که از تایر پنچر رو استفاده می‌کنند، زمان پنچری یا ترکیدگی تایر 2 برابر بیشتر احتمال دارد مجبور به تعویض تایر شوند.

سختی تشخیص افت باد تایر

یکی دیگر از معایب تایر پنچر رو دشواری تشخیص افت تایر است. چون این نوع تایرها ساختار سخت و محکمی دارند دیوارها زمان کاهش باد تایر خمیده نمی‌شود. در نتیجه، راننده باید دائما فشار تایرها را بررسی کند.

سواری خشک

روان نبودن سواری زمان استفاده از این تایرها به علت استحکام دیواره است تا تایر پس از پنچری از کار نیافتد. بنابراین برای تجربه سواری روان باید سیستم فنربندی و تعلیق خودرو را تنظیم کرد.

قیمت فروش بالا

نه تنها قیمت خرید یک تایر فلت ران به مراتب از انواع معمولی بیشتر است، بلکه زمان تعویض نیز باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

علاوه بر این باید دقت کنید لاستیک پنچر رو قابلیت تعمیر ندارد.

موجودی پایین در بازار

یکی دیگر از معایب تایر پنچر رو متاسفانه کمیابی آن‌ها است و بنابراین نباید انتظار داشته باشید در تمام لاستیک‌فروشی‌ها پیدا شود.

حتی ممکن است در شهرهای کوچک اصلا چنین لاستیکی فروخته نشود و مشکل زمانی بدتر است که در سفر و نزدیک یکی از این شهرها پنچر کنید، چون باید در آن شهر اقامت کنید تا تایر سالم برایتان از شهر دیگری فرستاده شود.

مزایای تایر پنچر رو

کارچی‌داری همراه همیشگی رانندگان

بدون شک رانندگی همیشه مشکلات ناخواسته‌ای مانند پنچری به همراه دارد و گاهی به علت نداشتن آگاهی از نحوه تعویض تایر پنچر، نداشتن لوازم یدکی لازم مانند جک یا فقط چون دوست نداریم لباسمان کثیف شود، ممکن است دنبال یک سرویس معتبر برای انجام این کار بگردیم.

سامانه هوشمند سفارش خدمات کارچی ‌داری در تمامی شاخه‌های تعمیر خودرو و ارائه خدمات خودرو فعالیت می‌کند.

این سامانه با استخدام کارچی‌های کاملا متخصص و کارآزموده با توانایی تعمیر خودرو در محل، به بهترین شکل ممکن به کارفرمایان برای رفع مشکلشان کمک می‌کند.

در استخدام این افراد به تجربه و دانش افراد در زمینه مکانیکی و تعمیر خودرو توجه بالایی شده است تا کارفرمایان از دریافت بهترین خدمات مطمئن باشند.

پیشرفت شرکت‌های خودروسازی در زمینه ساخت لاستیک باعث شده است هر روز شاهد بروز فناوری‌های جدیدی باشیم که هدف تمام آن‌ها کمک به آسایش رانندگان است.

تایر پنچر رو یکی از آن‌ها است که در بالا توضیحات کاملی در مورد آن دادیم. گرچه اگر مطلب را با دقت خوانده باشید می‌دانید معایب تایر پنچر رو از معایب آن کمتر است.

همچنین با وجود این که بعضی از برندهای مهم مانند “بی ام و” از این لاستیک استفاده می‌کنند، ولی به دلیل مشکلاتی که بسیار مهم بودند و ذکر کردیم به رانندگان ایرانی توصیه می‌کنیم فقط از لاستیک‌های معمولی استفاده کنند.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید