منبع انبساط پکیج دیواری: نحوه کارکرد و علائم خرابی آن

خواندن 4 دقیقه
9 دسامبر, 2020
منبع انبساط پکیج

منبع انبساط پکیج دیواری چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟ این یکی از مهم‌ترین اجزاء پکیج‌های دیواری محسوب می‌شود که در صورت خرابی، عملکرد کلی پکیج را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از این روی اهمیت زیادی دارد که درباره منبع انبساط به خوبی بدانیم و علائم خرابی آن را تشخیص دهیم. سرویس‌های به موقع آبگرمکن یا منبع انبساط و همین طور بررسی علائم احتمالی خرابی، می‌تواند هشدار به موقع را ارائه داده و تعمیرات پکیج زودهنگام را رقم بزند. در ادامه با وبلاگ کارچی‌داری همراه باشید.

منبع انبساط پکیج دیواری چیست؟

اگر یک سیستم گرمایشی پکیج دیواری را بدون منبع انبساط در نظر بگیریم؛ با حالتی روبرو هستیم که فشار آب گرم در لوله‌ها بالا رفته و این باعث وارد آمدن آسیب و فشار مضاعف به آن‌ها می‌شود. چنین چیزی می‌تواند ضمن مختل ساختن جریان آب گرم، به ترکیدن لوله‌ها و معیوب شدن اتصالات منجر شود. منبع انبساط پکیج دیواری وظیفه بالانس کردن فشار آب گرم در منبع و مخازن را دارد و به وسیله آن فشار لازم به آب ورودی به جریان لوله‌کشی و همین طور رادیاتور، تامین می‌شود. با این حساب بدیهی است که در صورت خرابی منبع انبساط، تنظیم فشار آب گرم بهم خورده و احتمالا نه در لوله‌ها، آب گرم مناسبی خواهیم داشت و نه رادیاتورها آب گرم مناسب را دریافت خواهند کرد.

البته مشکلات بزرگتری نیز ممکن است در پی خرابی منبع انبساط پکیج دیواری رخ دهند. به طور نمونه با برهم خوردن تنظیم فشار آب گرم ورودی به سیستم لوله‌ها، امکان ترکیدگی با بالا رفتن فشار آب وجود دارد.

شیر اطمینان؛ جایگزین موقت منبع انبساط پکیج دیواری: در صورتی که منبع انبساط پکیج دیواری به درستی عمل نکرده و یا به هر دلیلی معیوب شده باشد، شیر اطمینان با خارج کردن بخشی از آب گرم داخل لوله‌ها، بار و فشار تجمیع شده را کاهش می‌دهد. اما نمی‌توان به این شیر اطمینان به طور کامل تکیه کرده و هرگز نمی‌تواند به طور کامل وظیفه منبع انبساط را به انجام برساند. در واقع شیر اطمینان به طور کامل فرآیند ایجاد آب گرم و بهره‌وری آن را برهم زده و با خارج کردن مقدار زیادی از آب گرم، امکان استفاده از آن را به صفر نزدیک می‌کند. این تنها یک عکس العمل ایمنی است که از ترکیدگی لوله‌ها جلوگیری به عمل آورده و نمی‌توان از آن برای جریان استفاده از آب گرم پکیج و همین طور عملکرد صحیح رادیاتور، استفاده کرد.

منبع انبساط پکیج دیواری، معمولا جایی در پشت پکیج قرار گرفته است و اگر به این بخش نگاه کنید، متوجه آن خواهید شد.

منبع انبساط پکیج دیواری

علائم خرابی منبع انبساط پکیج دیواری

از اصلی‌ترین علائم خرابی منبع انبساط پکیج دیواری، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بالا و پایین شدن فشار

در صورتی که فشار داخل منبع انبساط به شکل غیرطبیعی بالا و پایین شود، باید این را به عنوان یکی از علائم خرابی منبع انبساط در نظر بگیرید. برای دنبال کردن این افت و خیز فشار، می‌توانید به صفحه نمایش مانومتری روی پکیج دقت داشته باشید و به صورت دوره‌ای وضعیت فشار در آن را بررسی کنید.

اگر مایل باشید در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله علت بالا رفتن فشار پکیج را حتما ببیند

نکته: لازم به ذکر است که برخی اوقات به دلایل دیگری جز خرابی منبع انبساط، شاهد افت و خیز فشار هستیم که یکی از آن‌ها، گرفتگی لوله‌ها است. از این روی در صورت مشاهده چنین چیزی، باید حتما از یک تکنسین تعمیر پکیج‌های دیواری بخواهید تا وضعیت را بررسی کرده و نسبت به خرابی یا عدم خرابی این قطعه اطمینان حاصل کند. در گام بعدی می‌توان برای تعمیر یا تعویض آن تصمیم‌گیری کرد.

شما می توانید در سامانه هوشمند انجام کار کارچی‌داری، نسبت به درخواست تکنسین تعمیر منبع انبساط آبگرمکن و پکیج دیواری اقدام کرده و در کمترین زمان، متخصص به محل مورد نظر شما اعزام خواهد شد. از آن جایی که تشخیص عیب و تعمیر این قطعه، امری ظریف و نیازمند دانش و تخصص در این حوزه است؛ به هیچ وجه توصیه نمی‌کنیم که خود شما یا هر فرد غیر متخصص دیگری در حوزه تعمیرات پکیج و آبگرمکن، وارد عمل شود.

عمل کردن شیر اطمینان

در صورتی که شیر اطمینان پکیج فعال شده و بخشی از آب گرم را از مدار لوله‌کشی خارج کند، این را باید به عنوان یک علامت معیوب شدن منبع انبساط پکیج دیواری دانست و اتفاقا لازم است که در چنین شرایطی، خیلی زود برای رفع ایراد منبع انبساط اقدام کرد.

از دست ندهید: مزایا و معایب شوفاژ نسبت به سایر سیستم‌های گرمایشی

منبع انبساط پکیج دیواری

تست خرابی منبع انبساط پکیج دیواری

برای آن که از سلامت یا عدم سلامت پکیج دیواری مطمئن شوید، می‌توانید به وسیله یک تست ساده، عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهید.

  1. برای این منظور ابتدا محل قرارگیری منبع انبساط را پیدا کنید. (برای این منظور می‌توانید به دفترچه راهنمای پکیج دیواری مراجعه نمایید.)
  2. حال درپوش شیر سوزنی شکل آن را بردارید و شیر زیر آن را فشار دهید.
  3. در صورتی که با فشار دادن مقداری هوا از آن خارج شد؛ می‌توانید با خیال راحت از عملکرد صحیح منبع انبساط دوباره درپوش را به جای خود بازگردانید.
  4. در صورتی که با فشار دادن، به جای هوا، آب از محل آن خارج شد، به حتم منبع انبساط خراب است و باید برای تعمیر یا احیانا تعویض آن اقدام کنید.

نکته: در صورتی که مشکلات منبع انبساط به دلیل عواملی چون گرفتگی لوله‌ها در مدار منبع باشد، امکان تعمیر آن وجود خواهد داشت؛ اما اگر ایراد به قطعات داخلی منبع مربوط باشد، اغلب اوقات تکنسین‌ها، تعویض منبع را ترجیح داده و این به شکلی به لحاظ هزینه‌ای نیز به نفع مشتری خواهد بود.

به هر ترتیب لازم است که ابتدا این موضوع به وسیله تکنسین مورد بررسی قرار گرفته، سپس با عیب‌یابی صحیح، نسبت به تعمیر یا تعویض قطعه اقدام لازم صورت بگیرد.

منبع انبساط پکیج دیواری

کلام آخر

با توجه به نیاز دائمی به عملکرد صحیح پکیج‌های دیواری در تمام فصول سال (چه فصول گرم و چه فصول سرد)، این تجهیزات گرمایشی، نیازمند رسیدگی و نگهداری حرفه‌ای و به موقع هستند. با سرویس به موقع پکیج‌های دیواری و بررسی قطعات مختلف آن‌ها، می‌توانید از بروز مشکلات در سیستم آن‌ها و هزینه بیشتری، جلوگیری موثری به عمل بیاورید. از این روی توصیه می‌کنیم که با کمک تکنسین‌های تعمیرات و سرویس پکیج‌های دیواری، چنین مشکلاتی را پیشگیری کنید. در کارچی‌داری، سامانه هوشمند انجام کار، کلیه خدمات مربوط به سرویس‌های پکیچ و آبگرمکن و تعمیرات آن‌ها عرضه می‌شود.

همین طور بخوانید: بررسی مشکلات پکیج دیواری در آغاز فصل سرد سال

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید