بررسی مشکلات پکیج دیواری در آغاز فصل سرد سال

خواندن 7 دقیقه
30 سپتامبر, 2020
مشکلات پکیج دیواری

مشکلات پکیج دیواری برخلاف گذشته افزایش یافته است. چرا که امروزه پکیج دیواری به عنوان سیستم گرمایشی اصلی به جای آبگرم‌کن‌های قدیمی بیشتر استفاده می‌شود. پکیج نیز به عنوان یکی از وسایل مهم در خانه ممکن است به هر دلیلی دچار مشکل شود و از کار بیافتد. گاهی افراد نسبت به سرویس پکیج دیواریشان کوتاهی می‌کنند و تنها زمانی به فکر آن می‌افتند که مشکل جدی باشد. بنابراین، تصمیم گرفتیم این مطلب را به عیب یابی و تعمیر پکیج اختصاص دهیم تا به زبان ساده مشکلات رایج آن را توضیح دهیم.

رایج‌ترین مشکلات پکیج دیواری

قبل از بیان مشکلات متداول پکیج‌ها باید بگوییم راهکارهای زیر مربوط به برند یا مدل خاصی نمی‌شوند و حتی برای مدل‌های خارجی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

خاموش شدن ناگهانی

بیشترین گزارش‌ها زمان نیاز به تعمیر پکیج مربوط به خاموش شدن ناگهانی آن می‌شود. فواصل زمانی این اتفاق ممکن است هر چند دقیقه یا ساعت یک مرتبه باشد.

اگر مایل باشید درباره علت خاموش شدن پکیج بیشتر بدانید این لینک را دنبال کنید

پکیج چندین سوئیچ ایمنی دارد که پس از حس بروز مشکل برای پکیج، آن را برای جلوگیری از سوانحی مانند آتش‌سوزی، به صورت خودکار خاموش می‌کنند. ولی دلیل خاموش شدن ناگهانی یکی از دلایل زیر می‌تواند باشد :

 • پایین آمدن فشار پکیج
 • ترموستات خراب
 • نشتی پمپ یا خرابی آن
 • بسته بودن شیرهای آب
 • نبود گاز یا کمبود آن
 • نبود جریان در قطعات الکتریکی پکیج

پکیج دیواری را نمی‌توانید روشن کنید

گاهی ممکن است پکیج دیواری روشن نشود که از دلایل آن می‌توانیم به مواردی مانند گرفتگی لوله‌ها به علت هوا یا رسوب، تنظیم نبودن فشار پکیچ، بروز مشکل برای شمعک و مشعل پکیج یا گرم شدن بیش از حد آن اشاره کنیم.

کاهش فشار

از مهم‌ترین نکاتی که هنگام عیب یابی پکیج باید به آن دقت کنید کاهش فشار آن است، چون ممکن است مشکلاتی دیگری نیز به همراه آورد. دلایل احتمالی زیر باعث کاهش فشار خواهند شد:

 • خرابی شیر اطمینان فشار
 • نشتی دریچه خودکار تخلیه هوا
 • نشتی رادیاتورها و شیرهای آن‌ها
 • هواگرفتگی رادیاتورها
 • ایراد در گیج فشار

گزارش تعمیرکاران کارچی‌داری نشان داده است بیش از 90 درصد مواقع، دلیل پایین آمدن فشار پکیج به علت نشتی سیستم یا مدار آن است.

پکیج دیواری مناسب

مشکل نشت پکیج دیواری

از جمله مشکلات جزئی شوفاژ دیواری، نشتی آن است و اغلب به راحتی رفع می‌شود. گرچه، اگر آن را نادیده بگیرید ممکن است مشکلات جدی‌تر و خسارت به بار آورد. به عنوان مثال، ممکن است آب به برد کنترلی پکیج وارد شود و راهی جز تعویض کامل این وسیله نداشته باشید.

برای رفع این مشکل بهتر است موارد زیر را کنترل کنید:

 • بررسی هرگونه ترک در مبدل حرارتی
 • بررسی پمپ آب
 • بررسی اتصالات پمپ
 • بررسی اتصالات لوله‌های پکیج
 • خرابی شیر اطمینان فشار
 • خرابی دیافراگم ظرف انبساط

گرچه، اگر پکیج را روشن کردید و پس از باز کردن شیر آب گرم نشتی بیشتر شد، علت آن منطقی و به دلیل افزایش دما و بالا رفتن فشار و تاثیر آن روی ناحیه نشتی است. در اینطور مواقع ابتدا دستگاه را خاموش کنید تا نشتی قطع شود و سپس با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

چنین مواردی باعث می‌شود به سرویس پکیج به موقع بیش از پیش اهمیت داده شود تا با کاهش هزینه و وقت از این‌گونه صدمات جلوگیری شود.

سر و صدای زیاد

پکیج نیز مانند هر وسیله دیگری به مرور زمان با مشکل استهلاک قطعات روبرو می‌شود که نتیجه آن سر و صدای زیاد هنگام کار است.شاید در نگاه اول این اتفاق جزو مشکلات پکیج دیواری قلمداد نشود، اما این تصور اشتباه است!

اگر مایل باشید در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله علت صدای پکیج را حتما ببیند

از جمله بخش‌هایی که بیشترین صدا به علت آن است، باید پمپ گرمایش مرکزی دستگاه را نام ببریم. علت آن ورود هوا به مرور زمان به داخل پمپ و ایجاد یک حباب هوا و در نهایت سر و صدا است.

راه‌حل ساده این مشکل هواگیری پمپ به کمک شیر مخصوص و کوچک پمپ در پشت بدنه پکیج است.

صدای بلند زمان روشن کردن پکیج

نحوه عمل پکیج ایجاد احتراق با باز کردن شیر آب گرم و روشن شدن مشعل است. گرچه، گاهی این اتفاق رخ نمی‌دهد و معمولا پس از سه مرتبه تلاش، پکیج خاموش می‌شود.

با این حال، اگر در همان مرتبه دوم یا سوم مشعل روشن شود، ممکن است صدایی مانند یک انفجار کوچک را به علت آزاد شدن گاز اضافی که آماده احتراق است، بشنوید.

برای رفع این مشکل پکیج باید مشعل احتراق را که قدیمی شده است، عوض کنید.

با وجود گرم شدن شوفاژها، آب گرم نمی‌شود

زمان عیب یابی پکیج‌های قدیمی بیشتر با این مشکل روبرو می‌شوید که دلیل اصلی آن ایراد شیر سوئیچ است. نقش این قطعه هدایت آب از داخل پکیج به مدار لوله‌های آب گرم شیرهای آب و حمام یا مدار آب شوفاژها است.

شیر سوئیچ در حقیقت مانند یک قفل کانالی عمل می‌کند. هنگامی روی مدار آب گرم قرار گیرد، اولویت پکیج روی آن است و آب گرم به طرف شیرهای آب خواهد رفت، اما زمانی روی مدار رادیاتورها است، آب گرم به سمت رادیاتورها روانه می‌شود تا آن‌ها را گرم کند.

این قطعه نیز به مرور زمان خراب می‌شود و ممکن است در یک موقعیت گیر کند. به همین علت، ممکن است شوفاژها گرم شوند، ولی آب گرم نداشته باشید یا برعکس.

اگر مایل باشید در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله علت گرم نکردن آب پکیج را حتما ببیند

پکیج اصلا کار نمی‌کند

به یکی از سخت‌ترین مشکلات پکیج دیواری به جهت تعمیر رسیدیم که به بررسی کامل دستگاه دارد. در این حالت نه شوفاژها و نه آب گرم نمی‌شود. علت آن می‌تواند مسائلی مانند عیب در برق‌رسانی یا تامین گاز پکیج باشد. گاهی پروگرمر یا پمپ دستگاه مشکل دارند. البته که تعمیرکاران مجرب در رابطه با نحوه سرویس پکیج دیواری می‌توانند چنین مشکلاتی را نیز برطرف کنند.

عیب‌یابی پکیج دیواری

دمای آب بیش از حد زیاد می‌شود

از دیگر مشکلات پکیج دیواری اختلال دمایی و به ویژه گرمای بیش از حد است. داغ بودن بیش از آب پکیج به علت عیب ترموستات است که دمای آب را از مقدار واقعی پایین‌تر تشخیص می‌دهد. تعویض این قطعه معمولا مشکل را حل خواهد کرد.

سرد بودن بخش بالای شوفاژها یا رادیاتورها

اگر رادیاتور خود را تازه نصب کردید، حتما تراز باشد تا مقدار آب گرم یکسانی به هر یک از رادیاتورها و پره‌های شوفاژ برسد و گرمای یکنواختی شکل گیرد.

اگر شوفاژها گرم می‌شوند، ولی این گرما به بخش بالایی آن‌ها نمی‌رسد، دلیل احتمالی آن هواگرفتگی است. به آهستگی پیچ هواگیری رادیاتورها را باز کنید تا آب رادیاتور بیرون بیاید. خارج شدن آب تخلیه کامل هوا را نشان می‌دهد.

بخش میانی و بالایی رادیاتورها گرم نیست

بسیاری افراد زمان تماس برای سرویس پکیج از سرد بودن این قسمت‌های رادیاتور شاکی هستند. این مشکل معمولا به علت جمع‌ شدن رسوب در لوله‌ها است. تجمع رسوب می‌تواند به بخش‌هایی مانند پمپ‌ها، مبدل‌های حرارتی و حتی رادیاتورها صدمه بزند.

اگر لوله‌های شوفاژ گرم است، ولی پرده‌ها حرارتی ندارند یا دمای بخش بالایی و وسطی رادیاتور پایین است، به گرفتگی لوله‌ها و رادیاتور شک کنید. به جهت عیب یابی پکیج در این مواقع استفاده از تعمیرکاران سامانه هوشمند انجام کار «کارچی‌داری» بهترین راه‌حل است. چون آن‌ها با شستشوی پرقدرت شوفاژها مشکل را رفع می‌کنند که خود شما به تنهایی نمی‌توانید انجام دهید.

خرابی دکمه‌های پکیج

زمان سرویس پکیج ممکن است متوجه خرابی دکمه‌های آن شوید. این مشکل فقط الکتریکی است و بهترین راهکار تعویض آن‌ها است. دلایل زیر ممکن است باعث از کار افتادن دکمه‌های پکیج شوند:

 • خاموش یا روشن کردن پکیج در زمان نامناسب
 • حرارت کمتر یا بیشتر دما در مقایسه با چیزی که ترموستات نشان می‌دهد.
 • صدای کلیک ترموستات شنیده نمی‌شود.
 • صدای وزوز ترموستات یا تایمر مکانیکی
 • دمای بیش از حد زیاد آب خروجی
سرویس پکیج دیواری

چرا برای عیب یابی پکیج دیواری باید کارچی‌داری را انتخاب کنیم؟

نیاز به آب گرم خانه و محیط کار با دمای مناسب در فصل سرد جزو مسائلی است که نمی‌توان نادیده گرفت. بدون شک پیشرفت در زندگی انسان تغییرات زیادی به همراه آورده است که هدف تمامی آن‌ها رفاه بیشتر است.

پکیج دیواری یکی از وسایلی است که برای راحتی بیشتر خانواده‌ها ساخته شده است، ولی همانطور که در بالا متوجه شدید به علت نادیده گرفتن سرویس آن ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شوید. مشکلات پکیج دیواری دلایل بسیاری دارد و به همین منظور نیاز به متخصصانی ماهر به جهت سرویس و تعمیر نیز دارند.

اما تمامی آن‌ها به سادگی قابل رفع نیستند، گاهی به تنهایی نمی‌توانیم مشکلات را برطرف کنیم یا به دلیل مواردی مانند نداشتن وقت یا جلوگیری از خرابی بیشتر ترجیح می‌دهیم از کمک یک متخصص استفاده کنیم.

سرویس پکیج دیواری

کار چی داری یک سامانه هوشمند انجام کار است که به شما اجازه می‌دهد از خدمات متنوعی در زمینه لوله‌کشی تاسیسات و همچنین عیب یابی پکیج دیواری بهره ببرید.

از جمله این خدمات موارد زیر را نام می‌بریم:

 • لوله‌کشی گاز
 • هواساز و چیلر
 • پمپ و کمپرسور
 • نصب و تعمیر شوفاژ
 • عیب‌یابی پکیج و آبگرمکن
 • کولر گازی و داکت اسپیلت
 • تعمیر و نگهداری موتورخانه
 • سرویس و راه‌اندازی کولر آبی
 • شیرآلات و لوازم بهداشتی

لازم به ذکر است بازدید و کارشناسی لوله‌کشی و تاسیسات رایگان است. زمان استفاده از این سامانه به مجموعه‌ای از افراد با تخصص کامل دسترسی دارید که نه تنها در زمینه سرویس پکیچ، بلکه تمام مشکلات بالا به بهترین شکل به کمک شما می‌آیند.

زمانی که کارهای خود را به کارچی‌‌‌داری می‌سپارید، خیالتان جمع است که از بین پیشنهادات مختلف کارچی‌ها می‌توانید هزینه مناسب و کیفیت بالا را انتخاب کنید.

سخن نهایی

رفاه و آسایش یک خانه جدا از مسائل روانی تا حدی به کارکرد صحیح وسایل خانه نیز بستگی دارد. پکیج دیواری یکی از دستگاه‌هایی است که نقش آن در زندگی‌های امروزی غیرقابل انکار است.

تعمیر پکیج گاهی با رفع بعضی مشکلات ساده‌ای که بالا اشاره کردیم راحت خواهد بود، ولی در سایر مواقع بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید کارچی‌داری دسترسی به این افراد را برای شما آسان کرده‌است.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید