مراحل بازسازی ساختمان چست؟

خواندن 7 دقیقه
1 ژوئن, 2021
بازسازی خانه هم دارای فرآیندهایی است که باید اهمیت داده شوند

اگر تصمیم دارید خانه خود را بازسازی کنید حتما این مقاله را بخوانید زیرا با آشنایی مختصری که درباره مراحل بازسازی ساختمان پیدا می‌کنید می‌توانید یک سری مسائل را پیش بینی کرده و از قبل برای آنها تمهیدات لازم را انجام دهید.

مثلا ممکن است همه کارهای لازم را از قبل آماده کرده باشید، طراح خوب و پیمانکار عالی هم انتخاب کرده باشد، اما نمی‌دانستید که در زمان تخریب بخش‌هایی از ساختمان خود، می‌بایست با برخی از ارگان‌ها مانند: شهرداری و اداره گاز هماهنگی می‌کردید؛ عدم توجه به همین نکته به تنهایی ممکن است کلی هزینه و خسارت برای شما داشته باشد؛ نه طراح و نه پیمانکار هم هیچ مسئولیتی را به گردن نخواهند گرفت.

البته مراحل مرمت ساختمان‌ها بسته به کاربری آنها، موقعیت و حتی شهر متفاوت است. ما در این مطلب قصد داریم تا اطلاعات بدرد بخور و مختصری در خصوص مراحل بازسازی ساختمان به شما ارائه کنیم، پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

مراحل بازسازی ساختمان

فرق بازسازی و نوسازی ساختمان

قبل از آن که وارد جزئیات مربوط به مراحل بازسازی منزل و سایر کاربری‌ها شویم، لازم دانستیم یک توضیح کلی راجع به بازسازی ساختمان ارائه دهیم و تفاوت آن را با نوسازی بگوییم.

هنگامی که زمان زیادی از عمر یک ساختمان بگذرد، مسلما در بخش‌های مختلف خود به تعمیرات نیاز پیدا خواهد کرد. عملیات مربوط به تعمیر و مرمتی را که روی بخش‌های مختلف ساختمان انجام می‌شود و عمقی است، بازسازی می‌گویند. تعمیر و تعویض لوله‌ها، سیستم برق‌کشی و موارد مشابه در زمره عملیات بازسازی ساختمان قرار می‌گیرند. اصول بازسازی ساختمان تابع یک سری قوانین و مقرارت است و تنها زمانی می‌توان از پیاده سازی این اصول مطمئن شد که عملیات طراحی و اجرای ساخت‌وساز ساختمان در شرف بازسازی به یک تیم حرفه‌ای و باتجربه سپرده شود.

عده‌ای نوسازی را با بازسازی ساختمان یکی می‌دانند. در صورتی که دو مفهوم کاملا متفاوت هستند. منظور از نوسازی، نو کردن یک سری از بخش‌های ساختمان است که شامل عملیاتی از قبیل رنگ زدن دیوارها، تعویض کفپوش‌ها، تغییرات مربوط به سقف و غیره خواهد بود.

فرق بازسازی و نوسازی ساختمان

دلیل بازسازی ساختمان‌ چیست؟

دلیل اصلی بازسازی برمی‌گردد به نگاهی که شما نسبت به ساختمان خود دارید. به‌طور مقال اگر قصد منزل‌تان را نونوا کنید و یا دکوراسیون داخلی آن را تغییر دهید طبیعتا گزینه بازسازی باید انتخاب شما باشد مگر آنکه استحکام بنای موجود بقدر کافی نبوده و ناچار به تخریب آن و ساخت مجدد آن باشید. در شرایطی که ساختمان شما مستحکم بوده و از نظر سازه‌ای مشکلی ندارد اما شما از چیدمان داخلی اتاق ها، موقعیت آشپزخانه یا راهروهای باریک خانه خوشتان نیاید در این صورت هم انتخاب شما تخریب و ساخت مجدد خواهد بود مگر آنکه پول شما کفاف این کار را ندهد.

البته این که ساختمان تا چه اندازه به بازسازی نیاز داشته باشد یا در کنار بازسازی، عملیات مربوط به نوسازی نیاز دارد یا نه، در هزینه‌ها تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. بنابراین بهتر است قبل از اقدام برای بازسازی ساختمان، با یک کارشناس در زمینه برآورد هزینه‌ها مشورت کنید.

شاید ساختمان مورد نظر شما آنقدر از نظر کارشناس نیاز به بازسازی عمیق و هزینه‌بری داشته باشد که تخریب و ساخت مجدد آن مراتب هزینه کمتری به همراه خواهد داشت.

مراحل بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان مانند هر کار دیگری دارای مراحلی است که اگر این مراحل بدرستی دنبال نشود یا به خواسته و انتظارتان از بازسازی منزل نخواهید رسید یا برای رسیدن به خواسته‌تان مجبور می‌شوید بیش از اندازه لازم هزینه کنید. چارچوب کلی این مراحل بشرح زیر است:

گام های لازم برای بازسازی ساختمان

مرحله اول: نوع بازسازی ساختمان خود را انتخاب کنید

شاید مراحل بازسازی در انواع کاربری‌ها تقریبا یکسان است و از یک فرایند مشخص تبعیت می‌کند، اما نوع بازسازی ساختمان‌ها با یکدیگر فرق دارد. نوع بازسازی تعیین می‌کند که شما نیاز به دریافت مجوز دارید یا نه. بنابراین یک فهرست از عملیاتی که مد نظر دارید آماده و در آن به نوع بازسازی ساختمان اشاره کنید. این فهرست می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تعویض لوله‌کشی گاز یا آب.
 • تعویض سیستم برق‌کشی ساختمان.
 • تخریب دیوارها و تغییر نقشه کلی.
 • تعویض موقعیت مکان‌های مختلف ساختمان.
 • تعویض جزئیات مربوط به قسمت‌های مختلف ساختمان از قبیل آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی.

مشخص کردن این کارها مهم است چون کمک می‌کند تا:

 • عملیات مربوط به تعمیرات ساختمان به بهترین شکل پیشروی داشته باشد.
 • فرد بتواند به یک برآورد دقیق‌تری از هزینه بازسازی ساختمان برسد.
 • شخص بتواند بهتر از قبل عملیات بازسازی ساختمان را اولویت‌بندی کند.
تعیین نوع بازسازی ساختمان

مرحله دوم: پیمانکاربا تجربه و مناسب انتخاب کنید

انتخاب پیمانکار باتجربه و منصف یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراحل بازسازی ساختمان به حساب می‌آید. در این مرحله باید تحقیقات فراوانی انجام دهید تا قابلیت تشخیص یک پیمانکار خوب و باتجربه را از فردی مبتدی و بی‌تجربه داشته باشید.

در صورتی که عمق و شدت بازسازی ساختمان مورد نظر شما زیاد است و نیاز به انجام یک سری عملیات خاص دارد، باید در انتخاب پیمانکار دقت بیشتری به خرج دهید و بدون توجه از این موضوع نگذرید.

از ویژگی‌های یک پیمانکار ساختمانی خوب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن مهارت رهبری.
 • سرعت عمل بسیار خوب
 • داشتن قدرت حل مشکلات در حین پروژه
 • مسئولیت‌پذیر بودن
 • داشتن تجربه‌های کاری متعدد و موفق
 • توانمند بودن در تصمیم‌گیری‌های آنی
مهم بودن مرحله انتخاب پیمانکار در فرایند بازسازی ساختمان

مرحله سوم: بودجه خود را مشخص کنید

یکی از فرآیندهای مهم بازسازی ساختمان که بعنوان یک اولویت در کلیه مراحل عملیات ساخت‌وساز به شمار می‌آید، برآورد هزینه عملیات بازسازی است. در این مرحله شخصی که قصد بازسازی ساختمان مورد نظر خود را دارد، دو راه پیش رو خواهد داشت:

 1. تعیین کردن یک بودجه مشخص و برنامه‌ریزی برای انجام عملیات مرمت ساختمان با همان بودجه محدود
 2. مشخص نکردن سقف برای بودجه و هزینه‌های مربوط به بازسازی ساختمان و انجام عملیات بدون هیچ محدودیتی

البته لازم به ذکر است که هزینه‌های برآوردشده توسط پیمانکار همیشه دقیق نیست. چون:

 • بازار مواد ساختمانی مدام در حال نوسان است و قیمت‌ها ثبات چندانی ندارند. همچنین گاهی ممکن است عملیات بازسازی برای مدت زمانی به ناچار متوقف شود.
 • مراحل بازسازی از جزئیات بسیاری برخوردار است که هر کدام هزینه‌های مختلفی به خود اختصاص می‌دهند.

ناگفته نماند که هزینه‌های انجام تعمیر ساختمان در بخش‌های مختلف شامل مواردی از قبیل نوع مصالح مصرفی، دستمزد پیمانکار و کارگران، متراژ ساختمان و موارد مشابه خواهد بود.

برای دریافت خدمات نقاشی ساختمان با انواع رنگ‌ها از این طریق اقدام کنید

یکی از آیتم های بازسازی تعیین بودجه ساختمان است

مرحله چهارم: ایده‌‌پردازی کنید

درست است که شما برای انجام مراحل بازسازی ملک خود از یک طراح و پیمانکار کمک گرفته‌اید، اما لازم است ایده‌پردازی کنید و در ایده‌‌ها سلایق خود و خانواده را نیز مد نظر قرار دهید.

البته در این مرحله شما می‌توانید از معماران داخلی و کارشناسان طراحی دکوراسیون کمک بگیرید تا به نتیجه دلخواه برسید. بیان ریز جزئیات به کارشناسان مربوطه کمک می‌کند تا ایده‌ای ارائه دهند که به سلیقه شما و خانواده‌تان بسیار نزدیک باشد.

مرحله پنجم: در صورت نیاز مجوز بگیرید

شدت و عمق تعمیرات در فرآیند بازسازی ساختمان تعیین می‌کند که شما برای انجام آن نیاز به مجوز دارید یا نه. اصولا در موارد زیر لازم است به شهرداری مراجعه کنید و مجوز بگیرید:

 • زمانی که می‌خواهید راه پله را تخریب کنید و موقعیت آن را تغییر دهید.
 • زمانی که می‌خواهید بخش‌هایی از ساختمان را حذف یا به آن اضافه کنید که مخالف قوانین شهرداری است.
 • زمانی که قصد دارید دیوارهایی را تخریب کنید که بار ساختمان را تحمل می‌کنند.
 • زمانی که تمایل دارید تا بخش‌هایی از ساختمان را تغییر کاربری دهید.
 • زمانی که می‌خواهید پارکینگ را جابه‌جا کنید یا تصمیم به حذف بخشی از آن گرفته‌اید.

در حالت کلی برای تعویض لوله‌کشی‌های ساختمان، تغییر نقشه و برداشتن دیوارهایی که باعث کاهش پایداری ساختمان نمی‌شوند، ایجاد تغییر در نمای ساختمان، رنگ‌کاری و نصب کاغذدیواری، تعمیر و تعویض کفپوش‌ها، تعمیرات مربوط به پشت‌بام و کارهای مشابه نیاز به اخذ مجوز شهرداری نخواهد بود.

این مطلب هم ممکن است برای شما مفید باشد: جدید ترین روش‌ های شستشوی نمای ساختمان

مرحله اخذ مجوز بازسازی ساختمان بسیار مهم است

مرحله ششم: برنامه‌ریزی کنید

اگر مراحل بازسازی ساختمان را به ترتیب پیش بروید، مرحله ششم نوبت به برنامه‌ریزی و شروع عملیات تعمیر ساختمان خواهد بود. شرایط زمانی، هماهنگی با پیمانکار و مواردی از این قبیل باید در برنامه‌ریزی شما مد نظر قرار بگیرد تا مرمت و تعمیر ساختمان بدون هیچ مشکل و دردسری پیش برود.

مرحله هفتم: تخریب را انجام دهید

مسلما آغاز کردن عملیات بازسازی ساختمان بدون تخریب بخش‌هایی که نیاز به مرمت دارند امکان‌پذیر نخواهد بود. پس بهتر است در این مرحله از یک متخصص در زمینه تاسیسات الکتریکی و مکانیکی کمک بگیرید تا بدون ایجاد مشکل برای بخش‌های دیگر ساختمان، تخریب را انجام دهید و شروع به تعمیر ساختمان کنید.

ایمن‌سازی و قطع کردن برق، گاز و آب از جمله اقداماتی است که قبل از تخریب بخش‌های مختلف ساختمان باید انجام شود.

مهمترین مرحله از مراحل بازسازی را باید مرحله تخریب ساختمان به شمار آورد

مرحله هشتم: بازسازی را شروع کنید

آغاز عملیات بازسازی ساختمان به عنوان یکی از مهم‌ترین مراحل مرمت به شمار می‌آید. در صورتی که می‌خواهید بازسازی ساختمان مورد نظر شما به بهترین شکل و بدون هیچ مشکلی پیش برود، رعایت یک سری نکات الزامی است. این نکات عبارتند از:

 • در صورتی که قصد ایجاد تغییرات در نمای ساختمان دارید، حتما محافظ در قسمت پیاده‌رو نصب کنید.
 • اگر می‌خواهید سرویس‌های بهداشتی و حمام را عایق‌کاری کنید، حتما از خشک شدن سیمان‌کاری مطمئن شوید.
 • در هنگام شروع بازسازی، درب‌های ساختمان را جدا کنید و جا زدن درب‌های داخلی و خارجی ساختمان را به آخر عملیات بازسازی موکول کنید.
 • تجهیزات برقی از قبیل کلید پریزها را بعد از رنگ زدن یا کاغذ دیواری ساختمان نصب کنید.

مرحله نهم: کیفیت را مورد بررسی قرار دهید

علاوه‌بر این که در کلیه مراحل بازسازی بنا باید تمامی جزئیات کار را زیر داشته باشید، باید بعد از پایان کار نیز کیفیت عملیات اجرایی را سنجیده و تایید کنید. بررسی کیفیت و استانداردها کمک می‌کند تا شما متوجه شوید به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کرده‌اید یا نه.

آخرین مرحله مرمت ساختمان تحویل کار از پیمانکار است

مرحله دهم: در صورت رضایت تایید کنید

زمانی که بررسی‌های لازم را در خصوص کیفیت و استانداردها انجام دادید، میزان رضایت خود را با تایید کردن یا نکردن به عنوان کارفرما، اعلام کنید.

اصولا پیمانکارهای خوب و حرفه‌ای، کیفیت کار خود را با مشخص کردن یک محدوده زمانی تضمین می‌کنند. در طول این مدت زمان کارفرما می‌تواند از وسایل، تجهیزات و مصالح کاربردی در بازسازی ساختمان استفاده کند و میزان رضایت خود را اعلام دارد.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *