قوانین آپارتمان نشینی و مدیریت ساختمان‌

خواندن 4 دقیقه
3 اکتبر, 2020
مدیر ساختمان

به مرور زمان شیوه زندگی افراد نیز عوض شده است و آپارتمان نشینی به علت افزایش جمعیت، توسعه شهرها و همچنین قیمت بالای خانه‌های مستقل رواج پیدا کرد. گذشت آن دوران خوشی که خانه‌ها بزرگ بودند، حیاط‎های دلباز داشتند و گاهی چندین خانواده با خوشی کنار یکدیگر زندگی می‌کردند.

اما به عنوان فردی که در یک مجتمع مسکونی زندگی می‌کنید، باید بدانید قوانین و مقرراتی وجود دارد که رعایت آن برای تمام ساکنان محل الزامی است.

در واقع، رعایت نکردن این اصول به مرور مشکلاتی به وجود می‌آورد تا زندگی افراد خوب پیش نرود. اولین مرتبه سال 1343 « قانون تملک آپارتمان‌ها » به تصویب رسید تا دستورالعمل‌هایی در این زمینه را شامل شود.

براساس این قانون، برای ساختمان‌هایی که تعداد مالکان آن‌ها بیشتر از یک 3 نفر است، حتما باید یک مدیر ساختمان تعیین کرد که انتخاب آن به عهده افراد ساکن محل یا نمایندگان آن‌ها است.

به این فرد به نمایندگی از تمام مالکان، مسئولیت مدیریت ساختمان داده می‌شود و روی مسائلی مانند کنترل هزینه‌های مشترک، نگهداری مشاعات، مسائل حقوقی و موارد متعدد دیگر نظارت دارد.

اجازه دهید در سطور بعدی این فرد و مسئولیت‌هایش را بهتر بشناسیم.

آپارتمان مسکونی

وظایف مدیر ساختمان در فرهنگ آپارتمان نشینی

شاید ابتدا سوال کنید، اصلا چرا باید یک مجتمع مسکونی مدیر داشته باشد؟

فرض کنیم در محلی زندگی می‌کنید که کسی را نمی‌شناسید و بدون شک شخصیت مختلف افراد گاهی ممکن است تنش‌هایی به وجود آورد و افراد حاضر نباشند فداکاری کنند و کوتاه بیایند.

خیلی اوقات بحث‌های کوچک مشکلات بزرگی به وجود می‌آورد و با توجه به زندگی در یک مکان، وجود یک مدیر ساختمان که مشکلات را برطرف کند حیاتی است.

نحوه انتخاب مدیر ساختمان نیز بهتر است با برگزاری یک جلسه دوستانه و همراه با رای‌گیری باشد. اغلب افراد ترجیح می‌دهند یکی از مالکان اصلی که ساکن آن مجتمع است را انتخاب کنند.

به هرحال، مستاجر مشخص نیست سال بعد اجاره‌نامه خود را تمدید کند یا نه و چنین افرادی کمتر از مشکلات ساختمان آگاه هستند.

خب، حالا که اهمیت مدیر را متوجه شدید به مسئولیت‌های او به ویژه در زندگی آپارتمان نشینی کنونی نگاهی می‌اندازیم.

تعمیر و نگهداری به عنوان رفاه در آپارتمان نشینی

حفظ سلامت بنای مسکونی و فراهم‌سازی شرایط برای سکونت و ایمنی مکان جزو وظایف مدیریت ساختمان است.

او باید حواسش به تاسیسات و لوله‌کسی ساختمان، فضای سبز داخل حیاط، نیاز به تعمیرات ضروری، نظافت مشاعات و نماشویی باشد.

مدیریت سایر افراد مسئول

گاهی آپارتمان‌های بزرگ افرادی را به عنوان سرایدار، نگهبان و حتی باغبان در کنار خود دارند که وظایف آن‌ها مشخص است.

گرچه شاید در نگاه اول لازم نباشد، اما قوانین آپارتمان نشینی بیان می‌‌کند مدیر آن محل باید روی استخدام این افراد، نحوه و مقدار پرداخت حقوق و حتی جایگزینی آن‌ها نظارت داشته باشد.

مدیریت هزینه‌ها و ثبت مکتوب آن

مدیر ساختمان ماهیانه مبلغی به عنوان شارژ را از ساکنان آن دریافت می‌کند و این بودجه طبق صلاحدید او و مشورت سایرین صرف کارهای گوناگون می‌شود.

از نمونه این کارها می‌توانیم به تعمیر درب ورودی، رنگ‌آمیزی دیوارهای حیاط، پرداخت قبوض مشترک و هزینه‌های ضروری اشاره کنیم.

مدیر باید همچنین این هزینه‌ها را به صورت مکتوب مستندسازی کند تا سایر افراد بتوانند از نحوه خرج آن آگاه شوند.

در آپارتمان نشینی همه در قبال یکدیگر مسئول هستند و نمی‌توان از چنین تعهد مهمی چشم پوشی کرد.

آپارتمان نشینی

دریافت شارژ ماهیانه از ساکنان ساختمان

شاید سخت‌ترین و گاهی اعصاب‌ خوردکن‌ترین کار یک مدیر ساختمان دریافت هزینه شارژ ماهیانه از ساکنان سایر واحدهای مجموعه مسکونی است. هنوز که هنوزه در فرهنگ آپارتمان نشینی این گونه مشکلات به وضوح دیده می‌شود.

با آن که خیلی از مستاجران زمان ورود به مکان جدید از مبلغ شارژ ماهانه مطلع می‌شوند، ولی سهم خود را دیر پرداخت می‌کنند یا حتی ضرورتی برای پرداخت آن نمی‌بینند.

مدیر ساختمان باید شرایطی را به وجود آورد که این شارژ با رضایت طرف مقابل و بدون ایجاد هرگونه دردسر دریافت شود.

یک راهکار در اینطور مواقع تعیین جریمه دیرکرد پرداخت شارژ است تا حق سایرین پایمال نشود.

اگر به عنوان مدیر انتخاب شدید، برای مدیریت بهتر و آسایش خود می‌توانید به دو توصیه‌ زیر عمل کنید:

  • ارتباط دوستانه و سازنده‌ای با سایرین داشته باشید: مدیریت کار دشواری است، ولی یک مدیر باتجربه آن را با رفتار خوش و دوستانه ساده می‌کند.
  • از گزارش منظم فراموش نکنید: بهتر است با گزارش‌های منظم دو هفته‌ای یا ماهیانه اعتماد سایرین را نسبت به نحوه خرج هزینه‌ها و کارهایی که می‌خواهید انجام دهید، به دست آورید.

چطور در ترویج فرهنگ و قوانین آپارتمان نشینی مفید باشیم؟

پیش از این که یک مدیریت ساختمان بخواهد با رفع حل تمام مشکلات یک ساختمان سردرد بگیرد، این ساکنان آن مکان هستند که ابتدا باید فرهنگ زندگی به صورت مشترک در یک جا را رعایت کنند.

به عنوان یک آپارتمان‌نشین توجه به نکات زیر می‌تواند به رعایت حقوق سایر همسایه‌ها کمک کند.

به رفتار و اعمال خود دقت کنید

به اعتقاد خیلی از افراد چهاردیواری، اختیاری! با وجود این که چنین حرفی از قدیم درست بوده است، ولی فرهنگ آپارتمان‌ نشینی کمی فرق دارد.

بهتر است اگر موزیک با صدای بلند گوش می‌کنید، مسابقه حساس فوتبال می‌خواهد شروع شد یا مهمانی دارید، با رعایت حال سایرین روی صداهای داخل منزل خود کنترل داشته باشید.

شاید همسایه طبقه بالایی یا پایینی در خانه یک فرد بیمار دارد، فرزند او پشت کنکوری است یا حتی استراحت می‌کند.

همچنین بهتر است به فرزندان خود بیاموزید که خانه محیطی برای کشتی گرفتن، دویدن و سر و صدا نیست.

در بعضی از مجتمع‌های مسکونی کنتورها مشترک هستند، بنابراین انصاف داشته باشید و با رعایت بهینه انرژی، جلوی هزینه بیخود سایرین را بگیرید.

مشاعات به فرد خاصی تعلق ندارند

مشاعات همانطور که اسم آن نشان می‌دهد بخش‌هایی از یک خانه هستند که مالک حقیقی ندارند.

به عنوان مثال، هیچ کدام از مالکان آپارتمان‌های یک محل نمی‌توانند برای پارکینگ یا حیاط تصمیم شخصی بگیرند.

گاهی پارکینگ به اندازه‌ای بزرگ نیست که ماشین همه در آن جا شود، ولی قوانینی از قبل وجود دارد که کدام واحدها و به چه علت حق استفاده دارند.

همچنین هیچ فردی نمی‌تواند انباری مشترک و یا محل پارک را در اختیار افراد دیگر قرار دهد. نه تنها معنای آن رفت و آمد اشخاص ناشناس به داخل ساختمان است، بلکه همسایه‌ها با آن مخالفت می‌کنند.

گرچه اگر به عنوان مالک یک انباری، دوست دارید آن را در اختیار مالک یا مستاجر دیگری قرار دهید، منع قانونی برای آن وجود ندارد.

همه در حفظ امنیت ساختمان سهیم هستند

یکی از جملاتی که مدیر ساختمان به مستاجران جدید می‌گوید رعایت شرایط و اقدامات لازم برای حفظ امنیت ساختمان است.

در آپارتمان‌های مدرن‎تر افراد با نصب دوربین‌های مدار بسته، روی رفت و آمد سایرین و بررسی اشخاص ناشناس کنترل دارند.

تمام افراد باید بتوانند این دوربین‌ها را بررسی کنند. گرچه، با توجه به این که کمتر کسی حاضر می‌شود هزینه پرداخت چنین سیستم امنیتی را بپردازد، بهترین راه رعایت امنیت ساختمان و قوانین آپارتمان نشینی از سوی تمامی ساکنان واحدهای مختلف است.

آسایش ساکنان طبقات ابتدایی را نادیده نگیریم

در مجتمع‌های چند طبقه، معمولا افرادی که ساکن دو طبقه ابتدایی هستند بیشتر از سایر واحدها از سروصدای سایرین شکایت می‌کنند.

باز و بسته شدن فراوان در ورودی، بازی در حیاط، روشن و خاموش کردن ماشین در پارکینگ، روشن گذاشتن ماشین در زمستان برای گرم شدن و صدای پای افراد زمان تردد در راه پله‌ها از جمله موارد آزاردهنده است.

بنابراین، فرهنگ آپارتمان‌ نشینی حکم می‌کند کمی مهربان، دلسوز سایرین و کمتر خودخواه باشیم و با رعایت آرامش سایرین را نیز آشفته نکنیم.

قوانین آپارتمان نشینی

هزینه شارژ ماهیانه یا خرج‌های ضروری را به موقع پرداخت کنیم

همانطور که در بالا گفتیم یکی از شروط مدیریت ساختمان دریافت هزینه شارژ ماهیانه و خرج صحیح آن به نفع محل است.

در یکی از ماده‌های قانون تملک آپارتمان‌ها که اشاره کردیم و سال 1367 اصلاح شد، پرداخت سروقت هزینه‌ها برای حفظ، تعمیر و نگهداری قسمت‌های گوناگون ساختمان ذکر شده است.

همچنین به مدیر این اختیار داده شده است که اگر یک مالک سهم خود را پرداخت نکند، او این مبلغ را می‌تواند از طریق اظهارنامه کتبا درخواست کند و در صورتی مبلغ را پس از 10روز دریافت نکرد، شکایت به دادگاه کشانده می‌شود.

دادگاه همچنین وظیفه دارد خارج از نوبت علاوه بر رسیدگی به این پرونده‌ها، فرد خاطی را در صورت محکوم شدن مجبور به پرداخت جریمه کند.

مدیریت راحت ساختمان با سامانه هوشمند سفارش خدمات کارچی‌داری

همانطور که متوجه شدید، مدیر بودن به معنای رعایت نکات متعدد و همچنین پیگیری انجام صحیح وظایف گوناگون است.

مدیریت بدون شک کار سختی است، آن هم زمانی که با شخصیت‌های گوناگون در یک محیط زندگی می‌کنیم.

یکی از وظایف مدیر حفظ نظافت، سلامت و رسیدگی به مشکلات ساختمان است. قوانین آپارتمان نشینی هم به بهبود وضعیت و تعیین وظایف برای هر شخص کمک خواهد کرد. سامانه کارچی‌داری به مدیران ساختمان اجازه داده است نه تنها سابقه خود را بهتر کنند، بلکه  دوران مدیریت را راحت‌تر به اتمام برسانند.

این سامانه در تمام شاخه‌های خدمات ساختمانی فعالیت می‌کند که از بین آن می‌توانیم به چند مورد نظافت راه پله و مشاعات، نماشویی و ترمیم نمای ساختمان، سرویس دوره‌ای آسانسور اشاره کنیم.

کارچی‌های فعال در این سامانه با وسواس بالا و دقت انتخاب شدند و مهارت بالای آن‌ها تضمین‌کننده انجام این خدمات به بهترین شکل ممکن است.

سخن نهایی

رعایت قوانین آپارتمان نشینی و مدیریت ساختمان تا زمانی راحت است که بدانیم چطور عمل کنیم. زندگی در شهرهای بزرگ یقینا باعث شده است افراد زیادی ساکن آپارتمان‌ها باشند.

بنابراین، در مطلب بالا سعی کردیم به صورت مختصر وظایف مدیر ساختمان را به همراه نکاتی توضیح دهیم که بهتر است برای حفظ فرهنگ زندگی در یک مجتمع مسکونی رعایت کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید