فنگ شویی و استفاده از آن در طراحی داخلی خانه

خواندن 3 دقیقه
7 اکتبر, 2020
فنگ شویی

فِنگ شویی (Feng Shui) یکی از پنج هنر متافیزیک چینی است که بیشتر از اینکه به از بین بردن شلوغی توجه داشته باشد، به ایجاد فضا می‌پردازد؛ این عمل، فن باستانی در چین است که اگر بخواهیم فنگ شویی را لغت به لغت ترجمه کنیم، از دو کلمه چینی “فنگ” و “شویی” تشکیل شده که به ترتیب به معنای باد و آب هستند.

مفهوم مزبور از یک شعر باستانی گرفته شده است که در مورد ارتباط زندگی انسان با محیط اطراف او سخن می‌گوید؛ به بیان دیگر این روش چینی، اصول تعریف شده‌‌ای است که در آن با به کارگیری چیدمان صحیح اشیاء و لوازم منزل به هدف ایجاد یک دکوراسیون داخلی مناسب در منزل دست خواهید یافت؛ در حقیقت نگاه این روال باستانی چین به سمت فضاهای زندگی و محیط کار انسان بوده و سعی در ایجاد تعادل با دنیای طبیعی در فضاهای داخلی او دارد؛ این نگاه بیانگر چگونگی ورود انرژی به خانه و زندگی انسان است؛ همان نیروها و انرژی‌هایی که از آنها برای ایجاد هماهنگی بین یک فرد و محیط اطراف او استفاده می‌کند.

بیایید طراحی دکوراسیون داخلی مناسب را از خانه خود شروع کنید؛ از آنجا که به احتمال زیاد با فضای داخلی خانه خود آشنا هستید، قطعاً فنگ شویی خانه‌تان می‌تواند ایده خوبی باشد که از آن روش بهره بگیرید و منزل خویش را با انرژی‌های مثبت پر کنید، همان انرژی زندگی که شما را متحرک می‌کند و در خانه‌تان نیز جریان دارد پس اگر دوست دارید با تکنیک‌ها و تنظیمات فنگ شویی که می‌توانند از ما حمایت کنند تا زندگی آرام‌تری داشته باشیم، بیشتر آشنا شوید، تا انتهای این مطلب، سامانه هوشمند انجام کار «کار چی داری» را دنبال کنید.

تاثیر فنگ شویی در دکور خانه

دو اصل مهم در فنگ شویی

 • یین (زنانگی)
 • یانگ (مردانگی)

در حالت کلی این دو نیروی اصلی بیانگر این نکته هستند که باید بین زنانگی و مردانگی یا همان یین و یانگ تعادل وجود داشته باشد زیرا زندگی بر پایه خوبی و شادی بنا و اساس آن در ایجاد تعادل بین مرد و زن نهفته شده است.

نقش عناصر در طراحی داخلی و فنگ شویی

عناصر نقش مهمی در طراحی داخلی و فنگ شویی (Feng Shui) دارند که در چین باستان تحت عنوان عناصر پنجگانه مشهورند و بعنوان عناصر پدیدآورندگان طبیعت و ماوراء، از آنها یاد می‌شود؛ جالب است بدانید چینیان معتقدند این این عناصر موثر در دکوراسیون داخلی یا فنگ شویی نشانگر تغییر هستند و هر یک، عنصر بعدی را می‌آفریند.

عناصر پنجگانه

 • آب
 • فلز
 • خاک
 • آتش
 • چوب

تاثیر عوامل مختلف در فنگ شویی خوب و مفید

وقتی صحبت از پرورش فنگ شوی خوب در خانه به میان می‌آید، تلاش برای فهمیدن اینکه از کجا باید شروع کنیم، دشوار و طاقت‌فرساست؛ بر همین اساس ما در این مطلب چند ایده را گردآوری کرده‌ایم که آغازکننده سفر شما به خانه‌ای شاد و پر از انرژی مثبت است.

خوشبختانه این امر چالش‌برانگیز نیست بنابراین چه شما در فنگ شویی تازه کار باشید و چه یک فرد متخصص، این گام‌های اساسی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، می‌تواند موجب ایجاد فنگ شویی خوب گردد اما نباید فراموش کنید که تمام این جزئیات بر چگونگی یافتن انرژی مثبت تأثیرگذار هستند.

فنگ شویی و معماری خانه

تاثیر مسیر فیزیکی خانه در فنگ شویی خوب

در اولین قدم در زمینه دکوراسیون داخلی منزل، به مسیر روزانه خود در خانه نگاهی خوب بیندازید و با دقت آن را بررسی کنید؛ بله درست است! این مسیر همان مسیری است که از زمان بیدار شدن و از رختخواب برخاستن تا از در بیرون رفتن آغاز می‌شود و با به خانه بازگشتن، شام درست کردن و به رختخواب برگشتن پایان می‌یابد.

وقتی مجبورید از یک راهرو بهم ریخته فشرده عبور و روز خود را با این مسیر بد آغاز کنید، طبیعی است که روی شما تأثیر منفی می‌گذارد؛ راهروها یا مسیر فیزیکی خانه شما همانند رگ‌های خون یک انسان عمل می‌کنند؛ آنها شریان‌هایی هستند که انرژی در آنها جریان دارد و در حال گردش است پس چه بهتر که انرژی مثبت در آنها گردش کند.

البته همیشه نیازی به طراحی داخلی حرفه‌ای نیست، گاهی تنها به یک روش ساده پاکسازی فضا نیاز دارید که فاقد مواد اضافی و بهم‌ریختگی باشد در عین حال این نکته را فراموش نکنید که وقتی فضای خانه خود را از وسایل اضافی و انرژی‌های منفی خالی می‌کنید، سعی کنید این امر را با یک نیت مثبت همراه کنید؛ این نیت همانی است که می‌خواهید در زندگی خود به وجود آورید و پرورش دهید.

تاثیر درها در فنگ شویی خوب

در فنگ شویی یا درها نمایانگر صداها و ارتباطات شماست؛ بنکو (متخصص فنگ شویی) می گوید : درب ورودی خانه شما در فنگ شویی بسیار مهم است؛ این عامل حکم درگاه‌های اصلی دارد که از طریق آن انرژی وارد خانه و زندگیتان می‌شود؛ به بیان ساده این اولین مکانی است که برای ورود انرژی به خانه مورد توجه قرار می‌گیرد؛ در واقع محل ورود اولین جایی است که فنگ شویی خوبی را در خانه ایجاد می‌کند.

کارهای مفید برای ورود انرژی به خانه و ایجاد یک فنگ شویی خوب

 • اطمینان حاصل کنید که تمام درهای خانه شما می‌توانند حداقل تا نود درجه باز شوند.
 • بهتر است در گام اول با شستشو و جمع کردن زباله ها شروع کنید.
 • منطقه را جارو کرده و تمیز کنید.
 • وسایل اضافی را از جلوی درب ورودی جمع کنید.
 • می‌توانید با حذف یا افزودن هر چیزی، این فضا را جذاب‌تر کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که درب براحتی باز و بسته می‌شود و لولاهای آن جیرجیر نمی‌کنند.
 • مطمئن شوید که این فضا به خوبی روشن است و درصورت تاریک بودن، بوسیله لامپ‌ها بر روشنایی درب ورودی بیفزایید.

تاثیر پنجره‌ها در فنگ شویی خوب

برای ایجاد فنگ شویی خوب در خانه و رسیدن به یک دکوراسیون داخلی مناسب، به طور منظم پنجره‌های خانه خود را تمیز کنید زیرا پنجره‌های پاکیزه باعث می‌شود نور خورشید بیشتری وارد منزل گردد.

بدیهی است که در ابتدای روز نور خورشید به طور طبیعی در ما انرژی ایجاد و ما را از حالت خواب‌آلودگی بیدار می‌کند؛ همچنین قادر است تمام رنگ‌ها و اشیایی را که مشاهده می‌کنیم به صورت زنده ارائه ‌دهد؛ بنابراین خانه‌های ما همراه با پنجره‌های تمیز نور بیشتری را دریافت می‌کنند، از وسعت، سرزندگی و انرژی مثبت بیشتری برخوردار می‌شوند و بر دقت ما نسبت به رنگ و وضوح دنیای اطرافمان می‌افزایند.

بهتر است برای پاکسازی پنجره‌ها از پاک‌کننده‌های غیرسمی و شیمیایی استفاده کنید؛ برای مثال استفاده از یک محلول ساده متشکل از سرکه سفید، آب و چند قطره روغن اساسی و کاربردی می‌تواند مفید باشد.

فنگ شویی در خانه

تاثیر مبلمان در فنگ شویی خوب

در فنگ شویی خوب و طراحی دکوراسیون داخلی مناسب، تکیه دادن مبلمان را به دیوار فراموش کنید و هرگز این کار را انجام ندهید؛ در شرایطی که میهمان داشته باشید، این موضوع را بهتر درک خواهید کرد زیرا این اعمل باعث می‌شود آنها بهتر با یگدیگر ارتباط برقرار کنند.

تاثیر آشپزخانه تمیز در فنگ شویی خوب

آشپزخانه تمیز نه تنها در فنگ شویی خوب بلکه در رسیدن به دکوراسیون داخلی یا طراحی داخلی مناسب تاثیر مثبتی دارد پس سعی کنید آشپزخانه، کابینت‌ها، روی میز آشپزخانه و یخچال خانه خود را همیشه پاکیزه نگه دارید و داخل آن را از موادغذایی تازه پر کنید.

ممکن است این جمله کمی عجیب بنظر بیاید اما لازم به ذکر است که آشپزخانه تمیز و مرتب حتی در افزایش توانایی شما در جذب پول نیز می‌تواند موثر باشد.

تاثیر اتاق‌خواب در فنگ شویی

در فنگ شویی یا دکوراسیون داخلی اصولی، تختخواب باید در موقعیت فرماندهی اتاق قرار بگیرد؛ موقعیت فرماندهی نقطه‌ای از اتاق است که از درب، دورترین فاصله را دارد؛ در حالت ایده‌آل، شما باید یک دید واضح به سمت درب اتاق داشته باشید و مطمئن شوید که کاملاً فضا برای گردش هوا باز باشد زیرا موقعیت فرماندهی جایی است که می خواهید بیشتر وقت خود را در آن اتاق بگذرانید.

تاثیر آینه‌ها در فنگ شویی خوب

بکارگیری آینه‌ها نیز در فنگ شویی و رسیدن به دکوراسیون داخلی مناسب بسیار تاثیرگذار است؛ آنها برای سه هدف جاذبه، تحرکت یا تغییر جهت انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آینه‌ها بجهت اینکه از قابلیت انعکاس برخوردارند، برای گسترش فضای استفاده می‌شود اما نکته‌ای که در بکارگیری آنها باید رعایت کنیم این است که مطمئن شوید که نور بیشتر و یک منظره آرام یا یک قسمت گسترده و درست از خانه را منعکس می‌کند.

به بیان دیگر از اینکه آینه بکاررفته نمای درستی را از خود منعکس می‌کند مطمئن شویم؛ زیرا ممکن است به اشتباه یک فضای بهم‌ریخته را منعکس ‌کند!

غالباً در فنگ‌شویی آینه‌ها به شکل دایره یا هشت ضلعی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تاثیر رنگ‌ها در فنگ شویی خوب

از تاثیر اشیاء و لوازم منزل که بگذریم، به تاثیر رنگ‌ها در فنگ شویی و دکوراسیون داخلی می‌رسیم؛ فنگ شویی بر روی رنگ‌ها نیز تمرکز بالایی دارد ضمن اینکه آنها تاثیر قابل‌توجهی در روحیه افراد و عملکرد مغزی آنها می‌گذارد.

برای مثال رنگ قرمز گذشته از اینکه به یک رنگ قوی شهرت دارد، بهترین رنگ برای ورودی منزل بشمار می‌آید؛ رنگ قرمز علاوه بر موارد فوق بجهت خوش شانسی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از مزایای رنگ قرمز که بگذریم، رنگ‌های زرد و بنفش رنگ‌های سودمندی برای روحیه انسان هستند.

تفاوت رنگ‌های تیره با رنگ‌های روشن در معماری داخلی یا دکوراسیون داخلی در این است که رنگ‌های تیره باعث احساس آرامش بیش از حد در انسان می‌شود اما رنگ‌های روشن انرژی را در انسان افزایش می‌دهد.

بنابراین بد نسیت گاهی با تجدید نظر نسبت به عادات همیشگی در چینش محیط اطرافمان، تغییراتی سودمند را ایجاد کنیم. چه بسا که چنین تغییراتی بتواند باعث ایجاد حسی نیک و خشنودکننده درونمان شود.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید