بایدها و نبایدهای قیمت‌گذاری برای خدمات فریلنسری

خواندن 4 دقیقه
10 اکتبر, 2020
فریلنسری

فریلنسری (آزادکاری) در دنیای امروز یکی از هیجان‌انگیزترین و جذاب‌ترین مشاغل به شمار می‌رود. گذشته از فاصله‌گذاری‌های اجتماعی که عده زیادی از افراد را خانه‌نشین کرده و به فکر آزادکاری انداخته است، عوامل متعددی از قبیل آلودگی شهری، محیط‌های کاری ناخوشایند و خسته‌کننده و همین‌طور مسافتی که روزانه برای حضور در محل کار طی می‌شود از جمله عواملی است که بر محبوبیت فریلنسری افزوده است.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که پس از بررسی آگهی‌های استخدام و رویارویی با مشکلات متعددی که در زمینه کاریابی وجود دارد به فکر دورکاری افتاده‌اید، احتمالا با این سوال نیز روبه‌رو شده‌اید که خدماتی که ارائه می‌دهید تا چه اندازه با ارزش است؟ به عبارتی اگر قصد داشته باشید نرخی برای خدمات خود تعیین کنید باید چه معیارهایی را در نظر بگیرید؟

ما در کار‌چی‌داری علاوه بر ایجاد شرایطی که به افزایش نرخ اشتغال‌زایی می‌انجامد سعی داریم شما را با نحوه قیمت‌گذاری در آزادکاری و دورکاری نیز آشنا کنیم. با ما همراه باشید و قیمت خود را منصفانه تعیین کنید.

درآمد فریلنسری

قوانین فریلنسری را بشناسید

درست است که فریلنسری یکی از مشاغل نوظهور است که شاید کمتر کسی نام آن را شنیده باشد، اما جالب است بدانید که برای حضور در این حرفه باید قوانین و مقررات داخلی را به خوبی بشناسید. به عنوان مثال درست است که شما به عنوان کسی که به صورت آزادکاری فعال است تعهدی به سازمان یا شرکت خاصی ندارید، اما این امر سبب نمی‌شود که ارگان‌های دولتی شما را از قوانین کار مستثنی بدانند. به عبارتی اگر قصد دارید اشتغال فریلنسری را به شکل جدی ادامه دهید باید بدانید که به عنوان یک فریلنسر با تجربه درآمد شما همواره در حال افزایش خواهد بود. مراقب باشید که مالیات طعم خوش این درآمد را از کام شما نرباید. بهتر است ضمن مشورت با وکیل از قوانین مربوط به حوزه کاری خود آگاه شوید.

شرایط کاری فریلنسری را بشناسید

 قبل از اینکه نرخ مشخصی را برای خدمات خود در نظر بگیرید باید کمی تحقیق کنید. متخصصان کار‌چی‌داری اطلاعات مورد نیاز را در مورد کاریابی در حوزه فعالیت شما در اختیارتان قرار می‌دهند. اما در کنار متخصصان بهتر است از کسانی که این حوزه فعال هستند نیز برای کسب اطلاعات استفاده کنید.

به عنوان مثال در فضاهایی که برای کار فریلنسرها در نظر گرفته شده‌است نظرات و سوالات خود را مطرح کنید. به این ترتیب به نرخ تقریبی خدمات خود پی می‌برید. این نکته را به یاد داشته باشید که عوامل متعددی بر قیمت‌گذاری شما تأثیرگذار خواهند بود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

آزادکاری در خانه

·     موقعیت مکانی فریلنسری

به یاد داشته باشید که کاری که برای کارفرمای استرالیایی انجام می‌شود در مقایسه با کاری که برای کارفرمایی از شیراز انجام می‌شود به مراتب متفاوت خواهد بود. این نکته را به یاد داشته باشید که پیشنهاد شما با توجه به شرایط محیطی که در آن فعال هستید متفاوت خواهد بود. یک فرد آگاه به خوبی با چنین عواملی آشنا است و شما را در این زمینه راهنمایی خواهد کرد.

·     سابقه فریلنسری

 میزان سابقه شما در فریلنسری نیز علاوه بر افزایش شانس استخدام، روی قیمتی که برای انجام کار پیشنهاد می‌دهید نیز تأثیرگذار خواهد بود. هر اندازه سابقه بیشتری در ارائه خدمات داشته باشید قیمت بالاتری را نیز پیشنهاد خواهید داد.

·     جزئیات مربوط به حرفه فریلنسری

به عنوان مثال اگر شما در زمینه طراحی گرافیکی ۳ بعدی فعالیت داشته باشید در مقایسه با فردی که تنها قادر به انجام پروژه‌های طراحی دو بعدی بهای بیشتری را درخواست می‌کنید. این امر در حرفه‌های متفاوت یکسان نیست. بنابراین ضمن مشورت با متخصصان آزادکاری ارزش خدمات خود را بشناسید.

·     صلاحیت انجام کار

به یاد داشته باشید که اگر مدرک تحصیلی شما در ارتباط مستقیم با خدماتی باشد که به کارفرمایان ارائه می‌دهید، این نکته روی قیمت‌گذاری شما نیز تأثیرگذار خواهد بود. به عنوان مثال اگر دانش آموخته رشته ترجمه هستید در مقایسه با فردی که این کار را به صورت تجربی آموخته است بهای بیشتری را دریافت می‌کنید.

·     میزان دشواری پروژه

یکی از مهم‌ترین عواملی که روی قیمت انجام پروژه تاثیرگذار خواهد بود میزان دشواری و زمانی است که برای انجام کار به آن نیاز دارید. اگر انجام پروژه به مهارت و زمان زیادی نیاز دارد در نتیجه باید قیمت بیشتری را نیز به کارفرما پیشنهاد دهید.

دورکاری در منزل

جسور باشید

برخی از افراد، علی‌الخصوص خانم‌ها، قادر نیستند به سادگی درباره موضوع پرداخت صحبت کنند و همین امر سبب شده‌است که این قشر بیش از دیگر فریلنسرها با مشکلات ناشی از درآمد پایین مواجه باشند. به یاد داشته باشید که این حق طبیعی شما است. به این بیاندیشید که بدترین اتفاقی که پس از درخواست پول پیش می‌آید چه چیزی است؟ متفاوت باشید و با اعتماد به نفس در خصوص ارزش کار خود مذاکره کنید. با متخصصان کار‌چی‌داری در سامانه هوشمند سفارش خدمات دراین باره مشورت کنید و پس از آگاهی از نرخ‌های متعارف برای خدماتی که ارائه می‌دهید بدون هیچ نگرانی این کار را انجام دهید.

مخاطبان خود را بشناسید

این نکته را به یاد داشته باشید که نرخی که برای خدمات خود در نظر می‌گیرد در مقایسه با شخصیت کارفرمایان شما متغیر خواهد بود. به یاد داشته باشید که به طور حتم اگر کاری را برای یک مرکز خیریه انجام می‌دهید نرخ کمتری را در مقایسه با یک شرکت تجاری بزرگ دریافت می‌کنید. مشتریان شما به گروه‌های طبقاتی متفاوتی تعلق دارند و انتظارات متفاوتی نیز از شما خواهند داشت. بنابراین این نکات را با مشاوران کار‌چی‌داری در میان بگذارید و بهترین نرخ را برای خدمات خود انتخاب کنید.

انواع روش‌های قیمت‌گذاری را بشناسید

 دو روش کلی برای قیمت‌گذاری در حوزه استخدام فریلنسر وجود دارد که ادامه با آنها آشنا می‌شوید.

 قیمت‌گذاری ساعتی

در این حالت شما به ازای ساعاتی که برای انجام کاری اختصاص می‌دهید مبلغی را دریافت می‌کنید این کار مزایا و معایبی را در پی خواهد داشت که به قرار زیر است:

 مزایای قیمت‌گذاری ساعتی

·     قیمت‌گذاری در این شیوه از ارزش گذاری پروژه ساده‌تر است.

·     این شانس را دارید که اگر پروژه زمان بیشتری را به خود اختصاص داد بهای بیشتری را دریافت کنید.

·     با افزایش تجربه، قیمت هر ساعت فریلنسری خود را افزایش دهید.

معایب قیمت‌گذاری ساعتی

·     اگر سرعت عمل بالایی داشته باشید در این حالت درآمد کمتری کسب می‌کنید.

·     با افزایش تجربه‌هایی که برای ساعت‌های کاری خود در نظر می‌گیرید با محدودیت روبه‌رو می‌شود؛ چرا که کارفرمایان حاضر به پرداخت مبلغ بیش‌تر نخواهند بود.

·     قیمت‌گذاری ساعتی درآمد شما را محدود به تعداد ساعت‌هایی می‌کند که به انجام کار اختصاص می‌دهید.

قیمت‌گذاری ثابت

در این حالت شما بهایی را برای اتمام پروژه پیشنهاد می‌دهید. این کار نیز مزایا و معایبی را در پی دارد.

 مزایای قیمت گذاری ثابت

·     سرعت عمل شما از میزان درآمد شما نمی‌کاهد.

·     مشتری به خوبی می‌داند که برای انجام پروژه باید چه بودجه ای را در نظر بگیرد.

·      میزان درآمد شما در ارتباط با زمانی که برای انجام آن صرف کرده‌اید نخواهد بود.

·     از نظر روانشناسی نیز کارفرما ترجیح می‌دهد برای انجام یک پروژه ۱۰۰ هزار تومان را بپردازد و این کار را به استخدام فریلنسری به ازای هر ساعت ۵۰ هزار تومان ترجیح می‌دهد.

·     اگر کار را به نحو احسنت انجام دهید شاید پاداش نیز دریافت کنید.

معایب قیمت‌گذاری ثابت

·     تعیین قیمت کار دشواری است. باید مدت زمان انجام کار را پیش از انجام آن تعیین کنید.

·     باید موعدی را برای تحویل کار در نظر بگیرید. علاوه بر این ممکن است کارفرما درخواست‌های بیشتری را نیز مطالبه کند.

·     اگر پروژه بیش از زمان مورد نظر به طول بیانجامد یا کارفرما درخواست‌های بیشتری را نیز مطرح کند باید از نو درباره قیمت مذاکره کنید یا این حقیقت را بپذیرید که این بار کمتر از آنچه که باید دستمزد دریافت می‌کنید.

 

قوانین فریلنسری

آزادکاری چطور به نظر می‌رسد؟

 هر روز بر تعداد کسانی که فریلنسری را به عنوان اشتغال مورد پسند خود انتخاب می‌کنند افزوده می‌شود. این حرفه آزادی عمل زیادی را در اختیار فرد قرار می‌دهد. اما از آنجایی که تعرفه‌های انجام پروژه‌ها را باید شخصا تعیین کنید شاید در آغاز فریلنسری چندان ساده به نظر نرسد.

به یاد داشته باشید که عوامل متعددی روی تعیین قیمت تأثیرگذار خواهند بود. در این مقاله به برخی از این عوامل اشاره کردیم اما باید بدانید که با توجه به مهارت و نوع پروژه‌هایی که در حوزه مورد نظر شما وجود دارد ، نحوه قیمت‌گذاری نیز متفاوت خواهد بود.

بنابراین بهتر است پیشنهادهای کاری را از یک منبع قابل اعتماد دریافت کنید و از این گذشته ضمن مشورت با افراد متخصص سامانه هوشمند سفارش خدمات در حوزه فریلنسری قیمت‌هایی را برای ارائه خدمات خود در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که همگام با افزایش تجربه شما در انجام این پروژه‌ها، مبلغی که دریافت می‌کنید نیز افزایش پیدا می‌کند. بنابراین اولین و مهم‌ترین نکته در مراحل اولیه کار تعهد و پایبندی به اصول اخلاقی و تأمین نیازهای کارفرما است. این نکته را از یاد نبرید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید