غذای حیوان خانگی چیست؟ غذای خشک یا تر؛ کدام مناسب‌تر است؟

خواندن 3 دقیقه
14 جولای, 2020
غذای حیوانات خانگی

غذای حیوان خانگی یا “پِت” شامل دو گروه اصلی خانگی و صنعتی است که به سه زیرمجموعه خشک، نیمه خشک یا مرطوب (تَر) و کنسرو شده تقسیم می‌‌شود؛ درست به میزانی که غذای صنعتی پت حائز اهمیت است، غذای خانگی نیز مهم تلقی می‌شود و در رشد او نقش بسزایی دارد. اما نکته مهم این است که تغدیه حیوانات خانگی می‌تواند بر اساس عواملی چون سن، وزن، نژاد، میزان فعالیت و شرایط زندگی آنها متغیر باشد پس بهتر است در مورد غذای حیوان خانگیتان تصمیم آگاهانه بگیرید تا ناخواسته موجب بیماری او نشوید.

برخی از افراد براساس تجربه قبلی خود با حیوانات خانگی، تصمیم می‌گیرند که کدام غذاها برای آنها مناسب است؛ برخی دیگر تصمیم خود را مبنی بر اینکه دوستانشان چگونه حیوانات خانگیشان را تغذیه می‌کنند، پایه‌گذاری می‌کنند و اما بعضی دیگر به آنچه دامپزشک توصیه می‌کند، عمل می‌کنند.

اگر دارنده پت هستید و می‌خواهید انتخاب درستی در باب میزان و کیفیت غذای حیوان خانگی خود داشته باشید، «کارچی‌داری» را تا انتهای این مقاله همراهی کنید تا با کسب اطلاعات در زمینه مفیدترین غذاها و شاخت غذاهای ممنوعه، به افزایش کیفیت سلامت حیوان خانگی خود کمک کنید.

غذای خشک یا تر سگ

غذای خشک چیست؟

این نوع غذای حیوان خانگی همانطور که از نامش پیداست از ترکیب چند مواد غذایی خشک تشکیل شده است؛ این نوع غذا در واقع از دسته غذاهای آماده‌ پت است که نه تنها مواد نگهدارنده دارد بلکه با میزان رطوبت بیست درصدی خود، می‌تواند بخش مهمی از تغذیه حیوان خانگی یا پت شما را تامین کند.

غذای نیمه خشک یا مرطوب چیست؟

برای سفارش خود همین حالا تماس بگیرید

غذاهای مرطوبی که در قوطی‌ کنسروها و بسته‌بندی‌های کیسه‌‌ای به بازار عرضه می‌شوند نیز در گروه غذای حیوان خانگی قرار می‌گیرد و به واسطه رطوبتشان، دارای بافت نرمی هستند؛ این نوع غذاها که مخصوص پت‌ها هستند را باید در یخچال قرار داد و به جهت جلوگیری از فساد آنها، به سرعت مصرف کرد.

غذای گربه

به واسطه اینکه گربه یک حیوان گوشتخوار است، پروتئین نقش مهمی را در رژیم غذایی او ایفا می‌کند اما او علاوه بر پروتئین، در رژیم غذایی خود به ویتامین نیز نیاز دارد؛ هر دوی این مواد مفید، هم در غذای خشک گربه هم در غذای مرطوب او به وفور یافت می‌شود اما غذای خشک گربه بنا به دلایلی به نسبت غذای مرطوب این حیوان از محبوبیت بیشتری درمیان صاحبین حیوانات خانگی برخوردار است که در ادامه به چند نمونه از آنها خواهیم پرداخت:

مزایا و معایب غذای مرطوب گربه

 • باید بهترین مراقبت را از غذاهای مرطوب گربه بعمل آورید.
 • غذای مرطوب گران‌تر از غذای خشک گربه است.
 • با توجه به نحوه و محل نگهداری غذای مرطوب پت، باید مقادیر کمتری نسبت به غذای خشک گربه خریداری شود.
 • این غذا به محض باز شدن به سرعت ماندگاری خود را از دست می‌دهد.
 • برای تازه نگه داشتن غذای مرطوب پت، باید با پوشش یا درب مناسب پوشانیده و در یخچال قرار داده شود.

غذای مرطوب علاوه مراقبت‌های خاصی که نیاز دارد، مزایایی را نیز برای غذای حیوان خانگی شما به ارمغان می‌آورد که به شرح ذیل است:

 • آب مورد نیاز بدن حیوان خانگی یا پت را تأمین می‌کند.
 • پیشنهاد می‌شود در ترکیب غذای گربه‌هایی که از مشکلات کلیوی و ادراری رنج می‌برند، استفاده شود.
 • تنوع را در غذای حیوان خانگی افزایش می‌دهد.
 • عمل جویدن را برای حیوان خانگی یا پت شما آسان‌تر می‌کند به خصوص اگر در سنین میانسالی یا پیری قرار داشته باشد.

مزایا و معایب غذای خشک گربه

 • غذای مرطوب ارزان قیمت‌تر از غذای خشک گربه است.
 • ترکیبات آن از تجمع باکتری‌های مضر در دهان و دندان این حیوان جلوگیری و نقش مهمی را در کاهش پلاک و تجمع رسوبات بر روی دندان‌های گربه ایفا می‌کند.
 • غذای خشک گربه این امکان را به ما می‌دهد که برای کنترل اضافه وزن حیوان، میزان غذا را اندازه‌گیری کنیم.
 • از آب و رطوبت در آن خبری نیست بنابراین هضم غذای خشک نسبت به غذای مرطوب دشوارتر است.
 • باعث کم آبی بدن گربه می‌گردد.
 • ممکن است میزان بالای قند در غذای خشک باعث دیابت و چاقی پت گردد.
 • درصد احتمال فساد غذای خشک گربه تقریباً نزدیک به صفر است.
 • عمل جویدن را برای پتی که سن زیادی دارد، دشوار می‌سازد.

غذای سگ

غذای سگ

اول از همه باید این موضوع را متذکر شویم که میزان تغذیه حیوان خانگی، در رژیم غذایی سگ، گزینه تعیین کننده‌ای نیست بلکه محتوای آن است که تعیین می‌کند آن غذا برای پت مناسب است یا خیر؛ این عبارت بدین معناست که هم غذای مرطوب و هم خشک سگ می‌تواند در رژیم غذایی او قرار بگیرد؛ زمانی می‌توانید غذای سگ را کاملاً مغذی بدانید که از موادی چون پروتئین، ویتامین و مواد معدنی، آب، اسیدهای چرب و کربوهیدرات‌ها تشکیل شده باشد بنابراین برای اینکه تصمیم شما در انتخاب غذای حیوان خانگیتان اندکی ساده‌تر شود، ما قصد داریم در باره تنوع غذای سگ صحبت کنیم و جوانب مثبت و منفی اشکال مختلف غذایی را مشخص نماییم تا در نگهداری پت به شما کمک کنیم.

برای سفارش خود همین حالا تماس بگیرید

قبل از هر چیز این نکته مهم را در غذای سگ خود در نظر بگیرید که به علت گوشتخوار بودن این پت، پروتئین از جایگاه خاصی در رژیم غذایی او برخوردار است زیرا باعث تولید بهتر و بیشتر آنزیم‌ها و هورمون‌های مفید در بدن او می‌شود پس گوشت نقش اصلی را در غذای سگ شما ایفا می‌کند.

تفاوت بین غذای مرطوب و غذای خشک سگ

تفاوت اساسی بین غذای مرطوب و غذای خشک سگ در درجه اول، تفاوت در میزان آب آنهاست؛ در حالی که غذای خشک سگ فقط سه الی دوازده درصد رطوبت دارد، این میزان در غذاهای مرطوب پت، چیزی بین شصت تا هشتاد و چهار درصد است.

 • تفاوت بزرگ دیگری که غذای مرطوب و غذای خشک سگ را از هم متمایز می‌کند، تفاوت در زمان ماندگاری این دو مواد غذایی است؛ این عبارت بدین معناست که غذای خشک سگ را می‌توان به طور قابل توجهی طولانی‌تر از غذای مرطوب نگه داشت.
 • از نظر میزان کالری نیز نوسانات قابل توجهی بین غذای مرطوب و خشک وجود دارد.
 • با اینکه سگ‌ها باید به مقدار اندکی کالری مصرف کنند اما غذای خشک را باید دو یا سه برابر بیشتر از غذای مرطوب بخورند تا به همان مقدار کالری برسند.
 • غذای خشک سگ، دندان‌های این حیوان را تمیز می‌کند و استحکام آن را افزایش می‌دهد اما نباید بسیار محکم باشد که به دندان‌های آنها بچسبد و با باقی ماندن بر روی آنها منجر به مشکلات دندانی شود.
 • صاحبان سگ‌ها برای تأمین نیاز غذایی پت خود، غذای خشک سگ را ترجیح می‌دهند و علت این امر بالا بودن انرژی آن است که باعث می‌شود از مقادیر کم‌تری نسبت به غذای مرطوب استفاده کنند.
 • بحث دیگری که به نفع غذای خشک سگ است، این است که تمیز و راحت بوده و از قیمت ارزان‌تری نسبت به غذای مرطوب برخوردار است.
 • غذای مرطوب به سبب دارا بودن بو و مزه شدیدتر، سگ این غذا را برای خود غذای بهتری می‌داند به طوری‌که اگر سگها می‌توانستند خودشان غذایشان را انتخاب كنند، احتمالاً غذای مرطوب را انتخاب می‌کردند.
 • محتوای زیاد آب، مزیت ویژه غذای مرطوب است و می‌تواند مقادیر زیادی مایع را برای بدن فراهم کند؛ از این‌رو، غذای مرطوب برای سگ‌هایی که در طول روز، نوشیدنی زیادی مصرف نمی‌کنند، توصیه می‌شود.
 • برای سگ‌هایی که تمایل به اضافه وزن دارند، غذای مرطوب نیز در بعضی مواقع می‌تواند انتخاب بهتری باشد اما در سگ‌هایی که اشتهای زیادی دارند، به دلیل اندک بودن میزان انرژی در هر غذای مرطوب، آنها می‌توانند مقدار زیادی از آن را بخورند، بدون اینکه از کالری مورد نیاز خود فراتر روند و چاق شوند.

بنابراین بنا به مطالب فوق، سوالی که ممکن است برای بسیاری از صاحبین حیوانات خانگی بخصوص اشخاصی که به تازگی یک حیوان خانگی یا پت را به سرپرستی گرفته‌اند و تجربه کافی ندارند، پیش بیاید این است که در میان غذای خشک یا مرطوب، کدام برای حیوانات خانگی بهتر است؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم به جهت اینکه غذای حیوان خانگی شما، در عین سلامت، مقرون‌به‌صرفه‌ باشد، باید هر دو این غذاها را شامل شود و به صورت ترکیبی، در کنار هم مورد استفاده قرار گیرد؛ از سوی دیگر بنا به توصیه متخصصان نیز این ترکیب در غذای حیوان خانگی یا پت مهم تلقی می‌شود پس بنا به مطالب فوق به این نتیجه خواهیم رسید که بهترین غذا برای رفع نیازهای حیوان خانگی، ترکیبی از غذای خشک و مرطوب است گرچه نباید فراموش کنید که میزان و کیفیت آنها بر اساس مواردی چون فواید و مضرات غذاها و وضعیت جسمانی پت تعیین می‌گردد.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید