عیب‌یابی یخچال و راه‌های رفع عیوب آن

خواندن 5 دقیقه
7 ژوئن, 2021
عیب یابی یخچال

آیا یخچال شما صدا می‌دهد؟ یا بعضی وقتا زیادی یخ می‌بندد؟ یا اینکه آب چکه می‌کند؟ قرار ما در این محتوا به مسئله عیب‌یابی یخچال بپردازیم در حدی که بفهمیم یخچال‌مان مشکل اساسی دارد یا نه؟ آیا مشکلش قابل حل است یا اینکه نیاز به تعمیر دارد و راه چاره چیست؟ با ما همراه باشید. در ادامه ما عیوب معمول یخچال را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

علت کار کردن مداوم یخچال چیست؟

گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که یخچال به صورت مداوم کار می‌کنند. کار کردن مداوم یخچال یکی از عیوب یخچال است که دلایل مختلفی بشرح زیر دارد:

 • باز شدن مکرر درب یخچال.
 • لوله‌های کندانسور نیاز به تمیز كردن دارند.
 • مواد غذایی مانع جریان هوای سرد در داخل یخچال شده‌ است.
 • دمای یخچال روی اعداد بالا تنظیم شده است.
 • لاستیک درب یخچال خراب شده است.

یخچال و فریزر وقتی کاملاً با غذا پر شود، درب بیش از حد باز شود یا آشپزخانه خیلی گرم باشد، کمپرسور بیشتر کار خواهد کرد، در نتیجه مدت زمان کارکرد مداوم یخچال بیشتر از حد معمول می‌شود. باید مواظب باشید که در صورت برطرف نکردن علل مداوم کار کردن، باید به‌زودی پول کافی برای تعمیر یخچال و فریزر منزلتان کنار بگذارید.

یکی از مهمترین علل یکسره کار کردن یخچال عبور هوا از بین درب آن است در این ارتباط مقاله نحوه تعویض لاستیک درب یخچال فریزر را حتما بخوانید

عیب یابی یخچال فریزر

راه‌های رفع مشکل کار کردن مداوم یخچال

برای برطرف کردن مشکل پیوسته کار کردن یخچال راه‌های زیر را امتحان کنید:

1. تنظیم کننده دما یخچال را بالا و پایین کنید. اگر در اثر این کار کمپرسور خاموش نشد، ممکن است تنظیم کننده دما خراب شده باشد.

2. لوله‌های کندانسور که در پشت و پایین یخچال قرار دارد را برررسی کنید. این لوله‌ها با کمک فن، گرما را از داخل یخچال خارج می‌کنند و هوای سرد را وارد می‌کنند. اگر لوله‌ها کثیف شده باشند، یخچال و فریز به طور مداوم کار خواهد کرد. بهتر است لوله‌های کندانسور را بصورت دوره‌ای و حداقل سالی یک بار تمیز کنید.

3. اطمینان حاصل کنید که لوله ناودان بسته نشده است. لوله ناودان زیر سیم پیچ اواپراتور قرار دارد. اگر لوله ناودان بسته شود، آب در کف یخچال جمع می‌شود. در صورت بسته شدن، کارایی یخچال کاهش می‌یابد و کارکرد آن دچار مشکل می‌شود که این عامل هم بعنوان یکی از علل کارکردن مداوم یخچال می‌باشد.

4. اگر تا چند روز امکان تعمیر یخچال را ندارید، می‌توانید به صورت دستی با سشوار دمای آن را تنظیم کنید و مانع مداوم کارکردن یخچال شوید. اگر به لوله‌های خنک کننده در قسمت فریزر دسترسی دارید، با گرم کردن این لوله‌ها مانع یخ‌زدگی آن شوید. یخ زدن این لوله‌ها باعث کاهش کارایی می‌شود.

توجه داشته باشید که با انجام یک سری مراقبت‌ها می‌توانید عمر یخچال و فریزرتان را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. کارهایی مانند: کاهش حجم مواد غذایی، کاهش تعداد دفعات باز کردن درب یخچال و برطرف کردن مانع جریان هوای سرد یخچال. هرچه بیشتر از یخچال‌تان مراقبت کنید احتمال لزوم سرویس و تعمیر آن نیز کاهش خواهد یافت.

خراب شدن واشر درب یخچال

سرد نشدن یا بیش از اندازه سرد شدن یخچال

به طور معمول، دمای یخچال باید بین 36 تا 40 درجه فارنهایت و فریزر بین 0 تا 5 درجه فارنهایت باشد. اگر مواد غذایی داخل یخچال یخ می‌زند، حتی هنگامی که کنترل‌گر دما در کمترین میزان قرار گرفته است. احتمالا سنسور یخچال خراب شده است. در اینصورت بهتر است در قدم اول با یک دماسنج، دمای یخچال را بررسی کنید. اگر خراب بود باید با یک تعمیرکار تماس بگیرید. خراب شدن سنسور یخچال نیاز به تعمیر توسط افراد ماهر دارد.

اما اگر مشکل برعکس بود یعنی یخچال اصلا خنک نمی‌شود. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

 • لوله‌های کندانسور کثیف هستند.
 • لاستیک درب یخچال خراب شده است.
 • کنترل‌گر دما خراب شده است.
استفاده از دماسنج

راه‌های جلوگیری از یخ نزدن یخچال

قبل از اینکه با یک تعمیرکار لوازم خانگی برای این کار تماس بگیرید، مشکلات زیر را بررسی کنید:

 1. کنترل‌گر دما را بررسی کنید. مطمئن شوید که روی COLD قرار دارد. به طور معمول، دمای متوسط داخل یخچال باید حدود 37 درجه فارنهایت باشد.
 2. به صدای فن فریزر گوش کنید. وقتی فن فریزر کار می‌کند، به این معنی است که تایمر یخ‌زدایی و کنترل‌گر دمای  یخچال روی حالت COOL تنظیم شده است.
 3.  به فن کمپرسور گوش دهید. بیشتر اوقات، هنگامی که فن فریزر کار می‌کند، فن کمپرسور نیز باید کار کند. اگر یکی از فن‌ها کار نکند یا کمپرسور خاموش باشد، یخچال کمتر خنک می‌شود یا اصلاً خنک نمی‌شود.
قطع برق یخچال

یخچال اصلاً کار نمی‌کند

اگر چراغ یخچال روشن نمی‌شود و موتور آن کار نمی‌کند. برای عیب‌یابی یخچال خود باید موارد زیر را بررسی کنید:

 • اتصال به برق آن را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که یخچال به یک منبع برق متصل است. ممکن است محافظ برق خراب شده باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که کنترل‌گر  دما به درستی تنظیم شده است.

اگر دو مورد بالا را بررسی کردید و متوجه شدید، هر دو درست هستند، اما یخچال هنوز کار نمی‌کند. درب یخچال را ببیندید تا هوای سرد داخل آن حفظ شود. در اینصورت احتمالا باید با یک سرویس‌کار یخچال تماس بگیرید.

علت بوی بد یخچال چیست؟

اگر یخچال شما بوی بد می‌دهد، حتی بعد از اینکه غذاهای داخل آن را خارج کرده‌اید و داخل یخچال را با آب و صابون شسته‌اید. بهتر است در قدم اول آن را با محلول 1/2 فنجان جوش شیرین حل شده در آب، تمیز کنید.

همچنین، اگر زیر یخچال سینی برای جمع‌آوری آب کثیف وجود دارد آن را نیز تمیز کنید. اگر باز هم بو از بین نرفت، چند تکه ذغالی را در کاسه‌های کم عمق قرار دهید و آن‌ها را در یخچال قرار دهید تا بوها را جذب کند.

عیب یابی یخچال فریزر

درب یخچال بسته نمی‌شود

یکی از دلایل عمده عدم کارایی یخچال، درب آن است که به درستی بسته نمی‌شود. اگر درب بسته نشود، ممکن است لولای درب فرسوده باشد. اگر مشکل از لولا بود، می‌توانید با روغن چرخ آن را روغن‌کاری کنید. البته گاهی اوقات لازم است آن را تعویض کنید.

اگر مشکل از لولا نیست، احتمالا لاستیک درب یخچال فرسوده شده است. درب را ببندید و به خوبی لاستیک آن را بررسی کنید. اگر قسمتی موج‌دار شده یا پاره شده است باید آن را تعویض کنید. تعویض پلاستیک درب یخچال آسان است و خودتان نیز به راحتی می‌توانید آن را تعویض انجام دهید.

روشن ماندن چراغ یخچال چه مشکلی ایجاد می‌کند؟

آیا چراغ داخلی یخچال شما حتی هنگام بستن بودن درب یخچال نیز روشن می‌ماند؟ لامپ یخچالی که روشن بماند فضای داخلی یخچال را گرم کرده و باعث کاهش کارایی آن می‌شود.

البته، ممکن است از وقوع این اتفاق آگاهی نداشته باشید زیرا، بدیهی است که هنگام بستن درب، داخل یخچال را نمی‌بینید. اما، با کمی دقت هنگام بستن، می‌توانید بررسی کنید که چراغ خاموش می‌شود یا نه. البته اگر چراغ روشن بماند، با دست زدن به آن متوجه می‌شوید. زیرا در این حالت چراغ داغ خواهد بود.

همچنین می‌توانید از طریق فشردن کلید چراغ که در زیر درب قرار دارد، این موضوع را بررسی کنید. اگر چراغ خاموش نمی‌شود، باید کلید آن را تعویض کنید. مسئله روش ماندن یخچال را جدید بگیرید و نسبت به تعمیر و یا سرویس آن اقدام کنید.

نتیجه‌گیری

گاهی اوقات عیب‌یابی یخچال یک کار ساده است، زیرا دلیل آن موضوع ساده مانند زیاد بودن مواد غذایی در یخچال، کثیف شدن لوله‌های کندانسور یا قرار دادن مانعی در مقابل هواکش یخچال است. در این حالت‌ها شما خودتان می‌توانید مشکل را برطرف کنید. اما در برخی مواقع ممکن است یخچال یک مشکل بزرگ‌تر داشته باشد. در این حالت بهتر است با یک تعمیرکار حرفه‌ای تماس بگیرید. تا با کم‌ترین هزینه و کوتاه‌ترین زمان آن را تعمیر کند.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *