عیب‌یابی یخچال و فریزر و نحوه برطرف کردن عیوب

خواندن 8 دقیقه
12 اکتبر, 2020
عیب‌یابی یخچال و فریزر

برای آشنایی با عیوب و ایرادهای فنی متداولی که یک‌باره برای یخچال یا فریزر پیش می‌آید می‌توانید از راهنمای عیب‌یابی یخچال و فریزر و نحوه برطرف کردن آن‌ها استفاده کنید تا عیوب و ایرادات یخچال و فریزر‌‌ خود را راحت‌تر کشف و برطرف کنید. در ادامه برای کسب اطلاعات در این زمینه با ما همراه باشید.

برای عیب‌یابی یخچال و فریزر باید از کجا شروع کرد؟

عیب‌یابی یخچال و فریزر معمولاً یک کار تخصصی است که باید آن را به متخصص سرویس یخچال و فریزر بسپارید. این روزها که استفاده از اینترنت و اپلیکیشن‌های اندرویدی اکثر کارهای ما را راحت کرده می‌توان در سامانه‌های هوشمند انجام کار مثل «کارچی‌داری» که خدمات مربوط به سرویس و تعمیر لوازم‌ خانگی نیز جزو حوزه‌های کاری آن‌هاست؛ متخصصین تعمیر یخچال و فریزر را به‌راحتی پیدا کنید تا عیب‌یابی و برطرف کردن مشکل یخچال و فریزر شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهند.

برای فهمیدن علت سرد نکردن یخچال و فریزر خود حتما به این لینک مراجعه کنید

تعمیر یخچال و فریزر

یخچال و فریزر از پرمصرف‌ترین لوازم‌خانگی یا اداری است که به‌طور دائمی روشن است؛ بنابراین بروز مشکل در قطعات یخچال و فریزر طبیعی است و نیاز به سرویس یخچال و فریزر به‌خصوص زمانی که با ایراد فنی مواجه می‌شود؛ ضروری است. هدف این مقاله «کارچی‌داری»، آشنایی با خدمات سرویس و تعمیر سیار لوازم‌خانگی در کارچی‌داری و مزایای آن است.

مهم‌ترین نکاتی که برای عیب‌یابی یخچال، سرویس و تعمیر آن باید در نظر بگیرید عبارتند از:

  • آشنایی با اجزای اصلی یخچال و فریزر
  • نحوه کارکرد قطعات یخچال و فریزر
  • علت اصلی مشکلات رایج یخچال و فریزر
  • زمان و چگونگی سرویس و تعمیر دوره‌ای یخچال و فریزر

برای دریافت خدمات تعمیر یخچال و فریزر به این لینک رجوع کنید

راهنمای آشنایی با اجزای اصلی یخچال و فریزر و کارکرد آن‌ها

قطعات اصلی یخچال و فریزرعملکرد و کارکرد قطعات
کندانسور :قطعات جانبی: فن کندانسور، سیم‌پیچ‌ها، گرومت‌های لاستیکی کندانسور همراه با سیم‌پیچ آن پشت یخچال در قسمت پایین دیده می‌شود. وظیفه کندانسور از بین بردن گرما و به گردش درآوردن هوا در مخزن تخلیه است.
فن اواپوراتور: قطعات جانبی: تیغه‌های فن، گرومت‌های لاستیکیفن اواپراتور برای خنک کردن موتور آن استفاده می‌شود و گرومت‌های لاستیکی نیز جهت کاهش صدای لرزش و ایزوله کردن موتور به کار می‌روند.
فن فریزر: قطعات جانبی: تیغه‌های فن، موتور فن فن فریزر هوای سرد تولیدشده را درون یخچال و فریزر توزیع می‌کند.
کندانسور یخچال: قطعات جانبی: سیم‌پیچ، فن کندانسور کندانسور یخچال با گرفتن هوای گرم از سایر قطعات یخچال و فریزر و هدایت کردن هوای گرم به خارج، موجب خنک شدن یخچال می‌شود.
ترموستات یخچالترموستات نوعی سنسور است که به برخی از اجزای اصلی یخچال مثل فن دستور می‌دهد که متوقف شود.
موتور یخچال (کمپرسور): قطعات جانبی: فیلتر موتور موتور یخچال از نوع الکتریکی است که تأمین‌کننده برق برای تولید هوای سرد توسط قطعات اصلی یخچال و فریزر است.
دریچه‌های هواهوای موردنیاز فن از طریق دریچه‌های هوا که هوا را به داخل موتور یخچال می‌کشند؛ تأمین می‌شود.
عایق در یخچالعایق در یخچال از نوع لاستیکی است و موجب می‌شود در یخچال به‌طور کامل و محکم بسته بماند.
جدول ابتدایی تشخیص و عیب‌یابی یخچال و فریزر

چرا تعمیر و سرویس یخچال و فریزر به صورت دوره‌ای مهم است؟

اگر می‌خواهید یخچال و فریزتان طول عمر و کارکرد بهتری داشته باشد، نباید فقط زمانی که قطعات آن‌ها دچار مشکل شد به فکر تعمیر یخچال و فریزر بیفتید. بلکه بهتر است با سرویس یخچال و فریزر از پیش آمدن مشکلات جدی‌تر جلوگیری کرد.

سرویس یخچال و فریزر

همچنین بد نیست قطعات اصلی یخچال و فریزر و عملکرد هر یک را بهتر بشناسید و با نشانه‌های خرابی هرکدام آشنا شوید تا در صورت بروز مشکل به‌سرعت آن را برطرف کنید. سرویس دوره‌ای یخچال و فریزر به عیب‌یابی و رفع مشکلات جزئی آن‌ها کمک می‌کند تا با گذشت زمان دچار مشکلات جدی‌تری که تعمیر آن‌ها نیاز به هزینه‌های گزافی دارد؛ نشود.

با توجه به این‌که عموم مالکان و استفاده‌کنندگان از یخچال و فریزر، مصرف‌کنندگان خانگی هستند که اطلاعات فنی و تخصصی کاملی در خصوص تعمیر یا سرویس آن ندارند، برای آشنایی با عیوب و ایرادهای فنی متداولی که یک‌باره برای یخچال یا فریزر پیش می‌آید می‌توانید از راهنمای عیب‌یابی یخچال و فریزر و نحوه برطرف کردن آن‌ها استفاده کنید تا عیب دستگاه‌‌ را راحت‌تر کشف و حتی اگر چندان پیچیده نبود، آن را حل کنید. درصورتی‌که نیاز به تماس با تعمیرکار داشتید، با بیان دقیق و درستِ نوع ایراد می‌توانید به بهتر انجام گرفتن فرآیند تعمیر کمک کنید.

از این طریق برای دریافت خدمات سرویس و تعمیر انواع لباسشویی اقدام کنید

راهنما

قطعات اصلی نشانه‌های اصلی خرابی و عیبعلت خرابی و عیبراه‌حل و نحوه تعمیر
فن یخچال یا فریزرشنیدن صدای وزوز و سایش هنگام بسته بودن در یخچال و فریزر و برطرف شدن صدا با باز شدن در یخچال و فریزرتراز نبودن یخچال روی سطح زمینطبق دستورالعمل موجود در دفترچه یخچال و فریزر، پایه‌های یخچال را تنظیم کنید تا روی سطح زمین کاملاً تراز شود.
فن یخچال و فریزرشنیدن صدای وزوز و سایش باوجود تراز بودن یخچالتجمع یخ و عدم توانایی برفک‌زدا (دیفراست) برای از بین بردن آنیخچال را خاموش کنید یا آن را از برق بکشید تا یخ‌ها به‌طور کامل آب شود. پس از تمیز کردن کامل یخ‌ها، یخچال را روشن کنید.
فن کندانسورشنیدن صدای غیرعادی، خنک نشدن فضای یخچال، خاموش و روشن شدن مداوم یخچالکثیف بودن فن یا گیرکردن آشغال در آنبا برداشتن پنل، پس‌ازاینکه یخچال را از برق کشیدید، فن کندانسور را بررسی کنید و اگر آشغال یا کثیفی با آن چسبیده بود که اجازه چرخیدن را به فن نمی‌داد؛ به‌طور کامل آن را تمیز کنید.
فن اواپراتوریخچال مثل قبل سرد نمی‌شود و مواد غذایی موجود در فریزر دیرتر از قبل یخ می‌زند.خراب شدن دیفراست

 

شکستن یا خراب شدن تیغه‌های فن

پس‌ازاینکه یخچال را از برق کشیدید؛ پوشش فن اواپراتور را بردارید. اگر برفک یا یخ در این قسمت مشاهده کردید؛ عیب یخچال و فریزر از دیفراست آن است. اگر تیغه‌های فن شل شده یا شکسته باشند باید به تعمیرکار تماس بگیرید تا فن را تعویض کند.
گرومت فن اواپراتورلرزش یخچال و شنیدن صدای غیرعادیفرسوده یا جدا شدن گرومت فن یخچال و فریزرتعویض گرومت فن اواپراتور باید توسط متخصص تعمیر یخچال و فریزر انجام گیرد. می‌توانید از طریق «کارچی‌داری» با تعمیرکاران ارتباط بگیرید.
موتور فنافزایش دمای یخچال و فریزرگیرکردن آشغال در بیرینگ‌های موتور فن

 

مسدود شدن و کار نکردن فن

 

اگر علت گیرکردن آشغال در بیرینگ‌های موتور باشد می‌توانید با استفاده از کمی روغن، عیب را برطرف کنید.

 

اگر عیب فن به علت خم شدن تیغه‌های فن باشد؛ باید با احتیاط و به‌آرامی، تیغه‌ها را صاف کنید.

موتور فنافزایش دمای یخچال و فریزر به علت کار نکردن فنسوختن موتور فناگر مولتی‌متر آنالوگ یا دیجیتال داشته باشید می‌توانید از اتصال برق سیم‌پیچ‌های موتور فن مطمئن شوید. اگر اتصال برقرار نبود؛ موتور فن سوخته و باید توسط تعمیرکار یخچال و فریزر تعویض شود.
ترموستاتکار نکردن فنخراب شدن سیم‌کشی بین موتور فن و کنترل ترموستاتابتدا کنترل ترموستات را از بدنه یخچال جدا کرده و اتصال دو سر سیم آن را چک کنید. اگر سیم‌های ترموستات سالم باشند؛ باید کنترل ترموستات تعویض شود.
ترموستاتکار کردن مداوم فن بدون وقفهکار نکردن سنسور و دستور ندادن به یخچال برای توقف کار کردن فناگر با تمیز کردن سیم‌پیچ‌های کندانسور، عیب یخچال و فریزر برطرف نشد؛ سیم‌پیچ‌های ترموستات یا کنترل آن باید توسط تعمیرکار تعویض شود.
دریچه هواکار کردن مداوم فن بدون وقفهتجمع گردوخاک رو فیلتر هوای یخچال و فریزردریچه‌های هوا را بررسی کنید و اگر با گردوخاک یا پرز مسدود شده‌اند؛ آن‌ها را تمیز کنید. سرویس دوره‌ای یخچال و فریزر از تجمع آشغال روی دریچه‌های هوا و بروز این مشکل جلوگیری می‌کند.
موتور یخچالکار کردن مداوم موتور یخچال بدون وقفهاتصال کوتاه بین قطعات یخچال یا سیم‌هااگر با استفاده از مولتی‌متر متوجه شدید که اتصال کوتاه در قطعات یخچال و فریزر و سیم‌پیچ‌ها وجود دارد؛ حتماً با یک تعمیرکار تماس بگیرید.
عایق دور در یخچالکار کردن مداوم فن بدون وقفهصدمه دیدن یا فرسوده‌شدن عایقاگر عایق خراب شود؛ در یخچال به‌خوبی بسته نمی‌شود و به موتور یخچال فشار می‌آید؛ پس باید به‌سرعت تعویض شود. سرویس دوره‌ای یخچال و فریزر از بروز این مشکل جلوگیری می‌کند.

برای استفاده از خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی از این طریق اقدام کنید

تعمیر یخچال و فریزر

خدمات سرویس و تعمیر سیار لوازم‌ خانگی ازجمله یخچال و فریزر از طریق سامانه «کارچی‌داری» در کوتاه‌ترین زمان، با بالاترین کیفیت و کمترین قیمت ممکن، به‌وسیله افراد کاملاً متخصص قابل انجام است. کافی است از طریق سامانه هوشمند انجام کار «کارچی‌داری» افراد کاملاً متخصصی که انواع خدمات مربوط به تعمیر و سرویس یخچال و فریزر را انجام می‌دهند؛ بیابید و از آن‌ها کمک بگیرید.

برای کسب اطلاع درباره علت لرزش لباسشویی این مقاله را حتما بخوانید

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *