علت صدای زیاد ماشین لباسشویی

خواندن 7 دقیقه
14 می, 2021
چگونگی درک مشکل لباسشویی و علت صدای زیاد آن

کارکرد صحیح ماشین لباسشویی به عنوان یکی از لوازم خانگی پرمصرف اهمیت زیادی برای افراد خانه دارد. آیا  از زمان‌بندی سرویس دوره‌ای این دستگاه اطلاعی دارید؟ آیا می‌دانید علت صدای زیاد ماشین لباسشویی، عدم توجه به سرویس و عیب‌یابی آن است؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که برای حل این مشکل بزرگ چه کاری باید انجام دهید؟ هر وسیله‌ای با این میزان کار و انرژی مصرفی، خواه‌ناخواه پس از یک بازه زمانی مشخص، فرسوده می‌شود. قطعات و ابزارهایی که در کنار هم فعالیت می‌کنند، نیاز به بازبینی، عیب‌یابی، تعمیر و راه‌اندازی مجدد دارند.

سروصدا در حین شستن و خشک‌کردن لباس‌ها، نشان‌دهنده برخی عیوب و خرابی قطعات در دستگاه است. گاهی با یک راه حل ساده می‌توان خیلی زود رفع مشکل کرد. چنانچه کوتاهی در رفع عیب صورت گیرد، عواقبی همچون خرابی قطعات اصلی را در پی دارد که هزینه‌های جبران‌ناپذیری را بابت تعمیر لباسشویی به شما تحمیل می‌کند.

 علت صدای زیاد ماشین لباسشویی هر چه که باشد با ورود نیرو‌های متخصص حل‌وفصل می‌شود. اما خوب است اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. با توجه به اهمیت موضوع ما را همراهی کنید.  

بررسی علت صدای زیاد ماشین لباسشویی

بررسی علت مشکل صدای زیاد ماشین لباسشویی

علت صدای زیاد که گاها در ماشین لباسشویی شنیده می‌شود، می‌تواند نشات گرفته از موارد متعددی باشد. این مشکل در مراحل اولیه و مقدماتی خیلی ساده‌تر و بهتر قابل حل است. گاهی با تعمیر جزئی قطعه و یک جابه‌جایی ساده، مشکل به پایان می‌رسد. هرچه رسیدگی به این مشکل دیرتر در دستورکار قرار گیرد، احتمال دارد تعمیر و سرویس آن با هزینه بیشتری انجام شود.

امروزه لباسشویی‌ها در انواع بدون تسمه جایگزین انواع تسمه‌دار شده‌اند. بنظر می‌رسد که شل‌شدن تسمه و فرسودگی آن، یکی از علل لرزش و صدای دستگاه لباسشویی محسوب می‌شود. اما هنوز در ماشین‌های جدید شاهد سروصدای زیاد هستیم. برخی از مهم‌ترین علل ایجاد صدای زیاد در این نوع وسیله خانگی بشرح زیر است:

 • تراز نبودن دستگاه و عدم توازن در پایه‌ها.
 • خرابی یا نقص در بلبرینگ و کاسه نمد.
 • وجود عیب در کمک‎‌های ماشین لباسشویی.
 • شکستگی یا خرابی شفت.
 • وجود ایراد در پمپ تخلیه.

با بررسی هر یک از عوامل فوق باید دلیل اصلی ایجاد صدای زیاد در ماشین لباسشویی کشف شود. در ادامه به تشریح نوع کارکرد و عیوب این قطعات می‌پردازیم.

همچنین بخوانید: بررسی علت لرزش لباسشویی

تعمیرات ماشین لباسشویی

آیا دیگ یا سبد شستشو را تراز کرده‌اید؟

یکی از مسایلی که در ارتباط با لوازم خانگی در اکثر خانواده‌ها مشاهده می‌شود، عدم توجه به موقع به مسئله تعمیر و سرویس لوازم خانگی است. همین عامل هموراه هم دردسرهایی برای خانواده‌ها ایجاد کرده، هم هزینه‌های آنها را افزایش داده است.

اولین کار جهت برطرف‌کردن مشکل سروصدا، قراردادن اصولی ماشین لباسشویی در جایگاه خود است. هر چهار پایه را به صورتی تنظیم کنید که سبد شستشو در تکان‌های شدید و حین عملیات دور تند موتور، دچار عدم تعادل نشود. بنابراین اگر از ماشین لباسشویی شما صدای زیادی شنیده می‌شود، اولین علت آن را در عدم متعادل بودن دستگاه فرض کنید از اینرو با ایجاد تعادل در دستگاه سعی کنید مشکل را برطرف کنید. اگر با متعادل سازی دستگاه مشکل برطرف نشد سراغ سایر گزینه ها بروید.

اگر پایه‌ها در حالت تراز قرار بگیرند، از یک اتفاق مهم جلوگیری می‌شود. مطلب مهم این است که عدم تعادل در دیگ یا سبد شستشو، بلبرینگ را نیز به مرور زمان دچار مشکل می‌کند.

یک دلیل دیگر برای ایجاد صدای زیاد دستگاه، قراردادن بیش از حد لباس در دیگ است. همه ماشین‌های لباسشویی، سیستمی به نام بالانس دارند. چرخش به چپ و راست دیگ قبل از اقدام به شستن، حجم و وزن لباس‌های درون سبد شستشو را مشخص می‌کند.

لباس‌هایی مثل پتو، حوله‌های بزرگ و البسه که از وزن مجاز زیادتر هستند، سبب آسیب به دستگاه می‌شود. بهتر است به ظرفیت ماشین لباسشویی توجه کرده و رعایت این نکته را از یاد نبرید. 

با مزایای سرویس ماشین لباسشویی بیشتر آشنا شوید

اهمیت تراز بودن ماشین لباسشویی

بلبرینگ، شفت و کاسه نمد، سه قطعه کلیدی و مهم لباسشویی

اگر صدایی شبیه هواپیما در ماشین لباسشویی شما شنیده می‌شود، به مطالب زیر توجه کنید.

مهم‌ترین علت صدای زیاد ماشین لباسشویی خراب شدن بلبرینگ است. حرکت مکانیکی شفت و بلبرینگ در کنار کاسه نمد، کار انتقال انرژی و چرخش به دیگ را انجام می‌دهند. کاسه نمد روی کفی پروانه قرار می‌گیرد و منطقه تحت کنترل خود را آب‌بندی می‌کند. این قطعه مانع از رسیدن آب به شفت، پولی بزرگ و بلبرینگ می‌شود. اگر ذره‌ای آب به این قطعات برسد به صدا می‌افتد.

دیگ اصلی و دیگ استیل توسط شفت و بلبرینگ به هم متصل هستند. بلبرینگ‌ها در وسط شفت بیرونی و درونی جای می‌گیرند. ساییده‌شدن آنها سبب عدم تعادل شفت می‌شود که خود عاملی برای ایجاد صداست. گریس‌کاری به موقع این اقلام نیز از ایجاد صدای اضافی دستگاه می‌کاهد.

عدم سرویس و رسیدگی به موقع به این لوازم مصرفی، نحوه عملکرد ماشین را با مشکلات جدی مواجه می‌کند. اگر ایرادی در این بخش به وجود بیاید، رطوبت به درون ماشین نفوذ می‌کند و مشکل دوچندان می‌شود.

بنابراین توجه و رسیدگی به موقع، از صدمات جبران‌ناپذیر به دستگاه می‌کاهد. تعویض و جاگذاری این قطعات کار پیچیده‌ای است. بهتر است بررسی این بخش‌ها به متخصص فنی واگذار شود. 

درصورت نیاز به تعمیر لوازم منزل از این طریق می‌توانید اقدام کنید

بلبرینگ، شفت و کاسه نمد، سه قطعه کلیدی و مهم لباسشویی

کمک‌ها چه‌طور باعث ایجاد صدا در ماشین لباسشویی می‌شوند؟

کاری سخت و طاقت‌فرسا به نظر می‌رسد اگر بخواهید هر روز با شستشوی چند تکه لباس، صدای کوبیدن بی‌امان ماشین لباسشویی را تحمل کنید. بدترین قسمت ماجرا اینجاست که این صداها برای شما عادی شود و تعمیر و عیب‌یابی ماشین لباسشویی خود را به تعویق بیندازید.

همه ماشین‌های لباسشویی قطعه کمک‌فنر را برای کاهش ارتعاش دیگ دارند. در جریان چرخش‌، کمک فنرها لرزش و ارتعاش دیگ را جذب می‌کنند.

متخصصین ماهر پنل دستگاه را بازکرده و به کمک‌ها دسترسی پیدا می‌کنند. کمک‌فنر از سویی به بیرون دیگ و از سویی دیگر به قاب پایه متصل هستند. پس از بررسی‌های نهایی در صورتی‌که کیفیت آنها تنزل پیداکرده و دچار آسیب شده باشند، تعویض می‌شوند. خرابی کمک، صدای زیادی تولید می‌کند.

کمک‌های دستگاه به مرور زمان دچار ساییدگی می‌شوند. در ابتدا صدای ضربه‌های آهسته نشان از خرابی کمک و فنر می‌دهد که به مرور این صدا افزایش می‌یابد. ممکن است نمدهایی که درون کمک تعبیه شده از بین رفته باشد. خوب است متخصصان این بخش را بازدید کرده و از بروز خرابی بیشتر دستگاه جلوگیری کنند.

بررسی اهمیت کمک فنرها در تعادل لباسشویی

پمپ تخلیه را چک کنید

علت افتادن صدا در ماشین لباسشویی می‌تواند به خاطر آسیب‌دیدگی یا مسدود شدن پمپ تخلیه باشد. گاهی اوقات وجود آشغال‌های کوچک در مسیر تخلیه آب، این قطعه را دچار مشکل می‌کند. دکمه، پولک، سنجاق و برخی متعلقات ریز البسه ممکن است در مسیر پمپ گیر کند. در این‌گونه مواقع باید پمپ تخلیه را باز کرده و مورد بررسی قرار دهید.

اگر صداهای زیاد در هنگام تخلیه آب به گوش می‌رسد، دلیل واضحی بر وجود ایراد در این نقطه است. پمپ تخلیه آب را خالی کرده و دوباره در جایگاه خود مستقر کنید.

عواقب عدم توجه به صدای زیاد ماشین لباسشویی

در بحث اهمیت مراقبت و نگهداری ماشین لباسشویی باید گفت، سه دلیل عمده، برای دلایل وجود صدای زیاد در ماشین لباسشویی عنوان شده است.

 1. استفاده پیاپی از ماشین لباسشویی، سبب فرسودگی قطعات می‌شود. مابین استفاده متوالی از لباسشویی، باید حدود 4 ساعت را به استراحت دستگاه اختصاص دهید. این امر به سلامت بلبرینگ و دوام آن کمک می‌کند.
 2. اگر قصد دارید از فشار به این قطعات کم شود باید حجم لباس‌های درون مخزن را کم کنید.
 3. دستگاه در حالت تراز شروع به فعالیت کند.
 4. در صورتی که در روزهای آغازین شروع صدای لباسشویی، مشکل حل شود، کار به جاهای خطرناک نمی‌کشد و نیازی به اختصاص دادن هزینه گزاف برای آن نیست. اگر در مراحل ابتدایی، دلایل به‌وجود آمدن مشکل مشخص و برطرف نشود، عواقبی سنگینی به وجود می‌آید. مهم‌ترین آن، افزایش هزینه تعمیرات ماشین لباسشویی است.
 5. هر کدام از قطعات در جای خود وظایف معینی دارند. خرابی و عدم تعمیر به موقع، موتور را دچار آسیب جدی می‌کند. از کار افتادن موتور یعنی پایان سلامت لباسشویی و هزینه تعمیر و تعویض آن قابل قیاس با قیمت هر قطعه نیست.
 6. دلیل صدای زیاد و غیر طبیعی در ماشین لباسشویی می‌تواند به علت خرابی یکی از قطعات داخلی لباسشویی باشد. بهتر است از فرد متخصص برای بررسی وجود خرابی در قطعات دستگاه کمک بگیرید.
عواقب عدم توجه به صدای زیاد ماشین لباسشویی

کلام آخر

بررسی علت اشکالات لوازم منزل از جمله وجود صدای زیاد در این تجهیزات یک کار کاملا تخصصی است و حتی‌الامکان خودتان را درگیر تعمیرات این وسایل نکنید، زیرا در وسایل امروزی از جمله ماشین لباسشویی از تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری استفاده می‌شود و برای تعمیر آنها یک متخصص با تجربه و دوره دیده لازم است.

تمام تلاش مجموعه کارچی‌داری براین بوده که متخصصین مجرب و ماهر و متعهد را به کار گیرد تا از این طریق دقدقه مشتریان خود را برطرف کرده و آنها بتوانند تعمیرات لوازم خانگی را با خیال راحت به کارشناسان ما بسپارند.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

One reply on “علت صدای زیاد ماشین لباسشویی”

من لباسشویی ال جی دارم. بعد از تمام شدن end نوشته و از دیروز هنوز درست نشده. میتونید راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *