علت سرد نکردن یخچال فریزر

خواندن 6 دقیقه
31 می, 2021
علت سرد نکردن یخچال

ما در این مقاله قصد داریم موضوع علت سرد نکردن یخچال فریزر و راه‌های برطرف کردن این علل صحبت کنیم. دمای یخچال باید 40 درجه فارنهایت و دمای فریزر 0 درجه فارنهایت باشد. اما گاهی اوقات ما احساس می‌کنیم یخچال به اندازه کافی خنک نیست و اینکه مواد غذایی به سرعت فاسد می‌شوند. این سوال برای ما پیش می‌آید که دلیل این امر چه چیزی است؟ آیا لازم است که با تعمیرکار تماس بگیریم؟ اصلا چه زمانی باید با یک ارائه‌دهنده خدمات تعمیر تماس بگیرید و چه زمانی خودتان امکان تعمیر و حل مشکل را دارید. ما به همه این سوالات شما در این مقاله پاسخ می‌دهیم.

بررسی علل سرد نکردن یخچال

برای فهمیدن دلایل سرد نکردن یخچال باید یک سری از قطعات را بررسی کرد؛ بدین منظور باید مراحلی را دنبال کنید که بخشی از این مراحل ساده بوده و خودتان می‌توانید آنها را انجام دهید؛ برخی هم کاملا تخصصی بوده و کار یک عیب یاب حرفه‌ای یخچال فریزر است.

مهمترین مسئله‌ای که در ارتباط با خرابی لوازم خانه همواره باید به آن توجه کنید این است که قبل از درخواست تعمیرکار یا سرویس‌کار خودتان برای فهمیدن مشکل تلاش کنید؛ در این خصوص هم لازم نیست که دوره تخصصی گذرانده باشید، بلکه کافی است فقط یک سری از کارهای ساده را انجام دهید.

این روش به شما کمک می‌کند که اولا تعمیرکار یخچال فریزر فکر کند که از کار سر در می‌آورید و هزینه های اضافی درخواست نکند؛در ثانی وقتی حدود مشکل را متوجه شوید هزینه تعمیر و اصلاح وسیله برقی هم کمتر پای شما می‌افتد. بنابراین قبل از تماس با تعمیرکار یا سرویس کار یخچال حتما موارد زیر را چک کنید، بعدا تماس بگیرید. چه بسا یک سری از مشکلات را خودتان متوجه شوید و نیاز به تعمیر یخچال و فریزر هم برطرف شود.

قطع برق ورودی به یخچال فریزر

یکی از علت‌هایی که می‌تواند منجر به سرد نکردن یخچال یا فریزر شما شود، قطع بودن برق ورودی است. ممکن است در اثر جابجایی یخچال دوشاخ از پریز جدا شود و متوجه آن نشوید. معمولا پس از متصل کردن یخچال و فریزر به برق، کمپرسور یخچال شروع به کار می‌کند. کمپرسور هم وقتی کار می‌کند کار آن همراه با صدای آرامی است؛ اما براحتی می‌توان صدای آن را شنید.

سرد نکردن یخچال بعلت قطع برق

خاموش ترموستات یخچال را چک کنید

وقتی یخچال فریزر شما دچار مشکل می‌شود حتما حتما ترموستات آن را چک کنید. ترموستات به اصطلاح همان درجه داخل یخچال است، که قابل تنظیم است. ممکن است کودک شما به آن دست زده باشد یا اینکه شما به اشتباه آن را چرخانده باشید. بهرحال اگر درجه ترموستات روی دمای کم قرار داده شود، نمی‌توان انتظار سرد کردن را هم از یخچال داشت؛ دقیقا به همین علت ممکن است یخچال شما خنک نکند.

بسته نشدن کامل درب یخچال

گاهی وقت‌ها ممکن است درب یخچال فریزر شما خوب بسته نشود، که دلیل آن می‌تواند قرار گرفتن ظرف بزرگی در یخچال باشد یا یک شیء یا وسیله‌ای لابه‌لای درب قرار گرفته باشد. گاهی وقت‌ها هم بعلت خراب بودن واشر ممکن است یخچال سرد نکند؛ زیرا اگر واشر یخچال سالم نباشد احتمال ورود هوا از بیرون به داخل یخچال بوجود می‌آید که این اتفاق هم می‌تواند علت یکسره کار کردن یخچال باشد، هم علت سرد نکردن آن. بنابراین با مشاهده مشکل در سرمایش یخچال حتما لاستیک درب آن را بررسی کرده و درصورت مشاهده مشکل، تعویض لاستیک درب یخچال فریزر را در دستور کار خود قرار دهید.

درصورتیکه واشر درب یخچال شما خراب باشد برای این مشکل هم می‌توانید از خدمات متخصصین کارچی‌داری کمک بگیرید

عدم گردش هوای سرد

گاهی وقت‌ها امکان گردش هوای سرد در یخچال وجود ندارد، که دلیل این کار می‌تواند بعلت قرار گرفتن مواد غذایی در جلوی دریچه‌های یخچال باشد. عدم امکان گردش هوای سرد درون یخچال منجر به سرد نشدن یخچال خواهد شد. این مشکل را هم قبل از تماس با تعمیرکار یخچال بررسی کنید.

عدم وجود فاصله کافی اطراف یخچال فریزر

هم یخچال و هم فریزر برای سرد کردن نیاز به فضایی در اطراف خود دارند تا هوا گردش پیدا کند؛ زیرا سیستم خنک کنندگی یخچال هم مانند کولر گازی عمل می‌کند. کمپرسور یخچال هم برای سرد کردن دما از سیستم رفت‌وبرگشت گاز استفاده می‌کند در این سیستم در قسمتی از لوله‌ها گاز خنک شده و باعث سرد کردن یخچال می‌شود و در مقابل لوله‌های برگشتی گرم می‌شوند تا تعادل دمایی در کمپرسور برقرار شود در اثر این فرآیند پشت یخچال و فریزر گرم می‌شود و اگر فضای کافی برای خارج شدن گرما وجود نداشته باشد هم یخچال بصورت یکسره کار خواهد کرد و هم یخچال شما به خوبی سرد نخواهد شد.

در صورتی که تمامی موارد بالا را بررسی کردید و هنوز هم دمای یخچال فریزرتان مناسب نبود، احتمالا یک مشکل اساسی در وسیله شما وجود دارد که برای برطرف کردن آن نیاز به سرویس‌کار یا تعمیرکار حرفه‌ای یخچال فریزر خواهید داشت. در اینصورت دیگر دریغ جایز نیست و برای تعمیر یخچال فریزر خود باید سریع اقدام کنید.

عدم وجود فاصله اطراف یخچال باعث سرد نشدن آن میشود

مشکلات یخچال فریزر چیست؟

یک سری از قطعات هستند که نقش تعیین کننده در عملکرد یخچال فریزر دارند و خراب بودن هر یک از این قطعات ارتباط مستقیمی با خنک نکردن یخچال و فریزر دارند. در ادامه عملکرد این قطعات و کاربردشان مورد بررسی قرار گرفته است.

کمپرسور یخچال

کمپرسور بخشی از یخچال است که بخار مبرد را به داخل لوله‌های خارج از یخچال می‌برد و در آنجا فشرده می‌کند. فشار باعث ایجاد گرما می‌شود و گاز داغی را تشکیل می‌دهد که بعداً سرد می‌شود و گرمای فریزر و یخچال را جذب می‌کند.

اگر فن فریزر یا یخچال شما هنوز کار می‌کند، اما یخچال شما سرد نمی‌شود، کمپرسور یا رله استارت کمپرسور خراب است. کمپرسور پشت یخچال و در پایین آن قرار دارد. همان قسمتی که در تصویر زیر سیاه و شبیه مخزن است. برای دسترسی به هر دو بخش باید ابتدا یخچال را از دیوار دور کنید. قبل از این کار مطمئن شوید یخچال از منبع برق خود جدا شده است

تعویض رله کمپرسور بسیار آسان‌تر و ارزان‌تر از تعویض کمپرسور است. کافی است یک رله جدید خریداری کنید و آن را با رله قدیمی تعویض کنید. اگر مشکل حل نشد، باید کمپرسور یخچال را تعویض کنید. بهتر است این کار را یک تکنسین حرفه‌ای انجام دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشکلات یخچال حتما مقاله اختصاصی عیب‌یابی یخچال را ببینید

کمپرسور یخچال عامل دیگر سرد نکردن یخچال و فریزر

لوله‌های کندانسور

لوله‌های کندانسور گاز داغ تولید شده توسط کمپرسور را تا لوله‌های اواپراتور حمل می‌کنند. همانطور که مبرد با فشار زیاد از طریق لوله‌ها عبور می‌کند، خنک می‌شود و دوباره به مایع تبدیل می‌گردد. لوله‌های کندانسور نیز اگر مسدود شوند مانع سرد شدن مبرد می‌گردند. این مورد باعث می‌شود یخچال به خوبی خنک نشود. لوله‌های کندانسور در پایین یخچال و پشت آن قرار دارند.

اگر لوله‌های کندانسور مسدود شده باشند، ممکن است نیاز به تمیزکاری داشته باشند. قبل از باز کردن لوله‌های کندانسور ابتدا یخچال را از برق جدا کنید. تعمیرکاران معمولا برای تمیزسازی لوله‌های کندانسور از یک برس کویل استفاده می‌کنند. این برس را به داخل لوله‌ها آن فشار می‌دهند و گرد و غباری که در آن جمع شده را در نقطه‌ای جمع می‌کنند. سپس با کمک جاروبرقی این گرد و غبارها را جارو می‌کنند

سرد نکردن یخچال بعلت آلودگی لوله‌های کندانسور

فن کندانسور

کار فن کندانسور خنک کردن کمپرسور و لوله‌های کندانسور است. فن کندانسور هنگام کار کمپرسور باید کار کند. اگر فن کندانسور به درستی کار نکند، دمای یخچال و فریزر می‌تواند افزایش یابد و کمپرسور بیش از حد گرم شود.

فن کندانسور همراه کمپرسور و لوله‌های کندانسور در قسمت پایینی پشت یخچال فریزر قرار دارد. توجه به این نکته مهم است که یخچال فریزرها با لوله‌های خازنی در قسمت پشتی خود فن ندارند.

برای تعمیر فن کندانسور در مرحله اول باید اطمینان حاصل کنید که فن آزادنه می‌چرخد و هیچ اشیایی مانع حرکت آن نمی‌شود. ممکن است که گرد و غبار یا اشیا دیگر مانع این شوند که تیغه‌ها به درستی حرکت نکنند. اگر هیچ چیزی مانع چرخیدن تیغه‌ها نشده باشد، ممکن است لازم باشد موتور فن کندانسور را تعویض کنید. فن کندانسور باید توسط یک تعمیرکار تعویض شود

فن اواپراتور

فن اواپراتور بخشی از یخچال است که هوای خنکی را که هنگام باز کردن درب احساس می‌کنید، ایجاد می‌کند. هوا را از طریق لوله‌های اواپراتور می‌کشد، آنه را خنک می‌کند، و سپس هوا را وارد فریزر و یخچال می‌کند. اگر فن اواپراتور در هنگام کار کمپرسور کار نکند، یخچال‌تان قادر به تولید هوای خنک نخواهد بود. فن اواپراتور در درون یخچال یا فریزر قرار دارد. قبل از دسترسی به آن، باید محتویات و قفسه‌هایش را خالی کنید.

اگر احساس می‌کنید فن اواپراتور کار نمی‌کند، ممکن است لازم باشد آن را تعویض کنید. این کار یک مهارت تخصصی است که باید به فرد ماهر سپرده شود

خراب بودن فن اواپراتور باعث خنک نکردن یخچال فریزر می‌شود

دمپر هوا

کار دمپر هوا تقسیم هوای سرد بین فریزر و یخچال است. اگر دمپر هوا نتواند بسته شود یا نتواند باز شود، در اینصورت دمای یخچال یا فریزر از تنظیم خارج شده و خیلی سرد یا گرم می‌شود.

دمپر هوا بین محفظه غذای تازه و فریزر در یخچال قرار دارد. در یخچال و فریزر ساید بای ساید، دمپر هوا در گوشه بالا سمت چپ یخچال قرار گرفته است.

اگر مشکل خنک نکردن یخچال از دمپر هوا باشد، باید آن را تعویض کنید. این کار بسیار ساده است و تعمیرکاران معمولا این کار در داخل منزل انجام می‌دهند.

برای تعمیر لوازم خانگی و کسب اطلاع درباره عیب‌یابی آنها از این طریق اقدام کنید

نتیجه‌گیری

وجود یخچال یک مسئله بسیار مهم در زندگی روزمره است، همینطور سرد نکردن آن زندگی هر خانواده‌ای را مختل می‌کند ما در این مقاله علت سرد نکردن این وسیله مهم را بررسی کردیم و دستورکاری برای بهره‌برداری بهتر و درک مشکل آن ارائه کردیم. چنانچه مشکل یخچال و فریزرتان را براساس دستورالعمل داده شده بررسی کرده و موفق به درک مشکل آن نشدید، متخصصان ما در کارچی‌داری در 24 ساعت شبانه روز آماده خدمت رسانی بوده و مشکل شما را در کمترین زمان ممکن برطرف خواهند نمود. بدین منظور تنها با یک تماس درخواست شما در دستور کار قرار خواهد گرفت.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *