علت بالا رفتن فشار پکیج و راه‌های برطرف کردن آن

خواندن 4 دقیقه
24 فوریه, 2021
علت بالا رفتن فشار پکیج دیواری

به‌طور کل علت بالا رفتن فشار پکیج یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های سرویس‌کاران و تعمیرکاران است چراکه این مشکل می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که پیدا کردن این دلایل یک چالش جددی برای این متخصصین به‌شمار می‌آید. در واقع شناسایی مشکلات پکیج و هر دستگاه دیگری از مهمترین مراحل کار تعمیر همان دستگاه است. مرحله عیب یابی و تعمیر پکیج و هر تجهیزات دیگری همانند تشخیص یک پزشک می‌ماند.

وقتی پزشکی علت یک بیماری را تشخیص دهد در واقع عمده کار انجام شده، و برای ادامه کار درمان آن بیمار، پزشکان بسیاری هستند که می‌توانند با دارو یا انجام عمل جراحی آن بیمار معلوم الحال را درمان کنند. در حوزه مکانیک قطعات هم همین گونه است؛ یعنی وقتی مشکل یک دستگاه شناسایی شد در واقع عمده کار انجام شده است، زیرا برای رفع مشکل مشخص شده یک دستگاه، ده‌ها نفر هستند که می‌توانند آن مشکل را تعمیر و یا اصلاح کنند. از آنجائیکه بالا رفتن فشار در انواع پکیج‌ها بسیار رایج بوده و یکی از دلایل عدم کارکرد آنها نیز به شمار می‌آید، لذا در این مقاله قصد داریم این موضوع را با جزئیات بیشتری مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

بررسی دلایل بالا رفتن فشار پکیج

فشار کارکرد پکیج چیست و چقدر باید باشد؟

فشار کارکرد منظور همان قدرت آبی است که وارد پکیج می‌شود این قدرت در یک محدوده مشخصی باید باشد تا پکیج بدرستی کارکند. فشار استاندارد برای بین 0.7 تا 1.5 بار متغیر است(یعنی فشاری بین 7 تا 15متر). در صورتی که فشار از این بازه بیشتر شود، پکیج دچار مشکل خواهد شد و اگر از این میزان کمتر شود، آب گرم مورد نیاز تامین نمی‌شود. اگر فشار بالا رود و کارکرد سیستم در همان فشار بالا برای مدت طولانی ادامه یابد، مشکلاتی برای سیستم بوجود خواهد آمد؛ که از آن جمله: می‌توان به ایجاد نشتی از محل اتصالات، پوسیدگی بیشتر لوله‌ها و قطعات، بعلت کارکرد در شرایط دمای بالاتر از حد نرمال و غیره اشاره کرد؛ که همه این عوامل منجر به خرابی زود هنگام سیستم گرمایشی و در نهایت کاهش طول عمر مفیدسیستم می‌شود.

علت بالا رفتن فشار پکیج

دلایل بالا رفتن فشار در پکیج‌ها

  1. خراب شدن شیر پرکن: یکی از دلایلی که باعث می‌شود فشار پکیج بالا رود، خراب شدن شیر پرکن آن است. در صورتی که این قطعه نتواند کار خود را به درستی انجام دهد، شیر اطمینان چکه کرده و در نتیجه فشار سیستم بالا می‌رود. یک مورد مشترکی که در انواع پکیج ها مشاهده می‌شود، عدم کارکرد صیحیح شیر پرکن بعلت ایجاد رسوب در آن است؛ که در این صورت شیر به درستی بسته نخواهد شد. در این شرایط اگر شیر ورودی آب سرد باز باشد، پکیج به طور دائم عمل آب‌گیری را انجام داده و در نتیجه آن فشار دستگاه بالا خواهد رفت.
  2. خراب شدن منبع انبساط: از جمله بارزترین مشکلات افزایش فشار، خراب شدن منبع انبساط پکیج است. وقتی مدار گرمایش سیستم پکیج پر از آب باشد، باید شیر هواگیری مخزن انبساط مورد بررسی قرار گیرد. اگر در چنین شرایطی از شیر هواگیری آب به بیرون خارج شود، این یعنی منبع انبساط سوراخ شده و باید تعویض گردد. فشار معمولی برای منبع انبساط عددی بین 0.6 تا 2.2 بار است. برای این که بتوان فشار منبع انبساط را کنترل کرده و از سالم بودن آن مطمئن باشیم، لازم است فشارسنج برروی سیستم نصب باشد.
  3. خراب شدن مبدل: از دیگر علل افزایش فشار می‌توان به خراب شدن مبدل آن اشاره کرد. بسیاری از افراد از سیستمهایی استفاده می‌کنند که یک مبدل دارند. در صورتی که این مبدل خراب شود فشار پکیج نیز بالا می‌رود. در پکیج‌های دو مبدله نیز هنگامی که مبدل دوم آن‌ها سوراخ و خراب شود چنین مشکلی نیز به وجود می‌آید.
  4. خرابی شیر اطمینان: علت بالا رفتن فشار پکیج هم می‌تواند به دلیل خرابی شیر اطمینان یا شیرتخلیه آب مازاد باشد. هنگامی که فشار از عدد 3 بالاتر رود، این شیر به صورت خودکار باز شده و با خارج کردن آب مازاد فشار سیستم را تعدیل یا بالانس می‌کند. در صورتی که این قطعه خراب شود، پکیج دیگر نمی‌تواند در این حالت فشار خود را کاهش دهد و در نتیجه مشکلات ناشی از بالا بودن فشار برای کل سیستم به وجود می‌آید. برای حل این مشکل ابتدا باید پکیج را خاموش کرده و با بازکردن شیر تخلیه، مشکل آن را بررسی کرد؛ اگر خراب باشد باید تعویض گردد، در غیر اینصورت لازم است سرویس شود. لازم بذکر است چنانچه فشار کارکرد زیر 3 باشد، ولی بازهم شیر اطمینان چکه کند، در اینصورت هم باید برای رفع مشکل سریعا اقدام شود.
  5. خراب شدن برد اصلی: در صورتی که پکیج تک مبدله باشد و آب بیش از حد داغ باشد این می‌تواند نشانه بالا بودن فشار باشد. چنین پکیجی وقتی در حالت گرمایش باشد شعله آن باید پس از گذشت مدت زمانی خاموش شود. وقوع چنین مشکلی می‌تواند بعلت خراب شدن برد نیز رخ دهد.
  6. خراب بودن پمپ آب: خراب بودن پمپ به این معنی نیست که پمپ کلا از کار بیفتد، چراکه ممکن است پمپ کار بکند و حتی فشار لازم برای سایر نقاط خانه را هم تامین بکند، اما فشار لازم برای راه‌اندازی پکیج را تامین نکند. در این حالت فشار پمپ کمتر از حد نیاز است اما یک وقت‌هایی هم هست که فشار پمپ بیش از حد لازم برای کارکرد سیستم گرمایش می‌شود. به هر علت چه فشار پمپ کم باشد و چه زیاد، مشکلاتی برای پکیج بوجود می‌آورد، از جمله بالا رفتن فشار.

اکر مایل باشید درباره علت افت فشار پکیج بیشتر بدانید این لینک را دنبال کنید

در صورت بالارفتن فشار پکیج چه کاری باید انجام دهیم؟

در مواردی که فشار پکیچ بالا می‌رود بهتر است این راهکارهای ساده را انجام دهید تا فشار آن کاهش یابد. ابتدا شیر ورودی پکیج را ببندید. سپس شیر آب گرم را باز کنید تا به این صورت فشار درون سیستم کاهش یابد. بعد از انجام این مراحل شیر آب گرم و شیر پرکن را بسته و ورودی آب سرد را باز کنید. تا سیستم مجددا آماده راه اندازی شود.همچنین می‌توانید با استفاده از شیر هواگیر فشار پکیج را کمی پایین بیاورید. تمهیدات ذکر شده در فوق برطرف کننده مشکل نبوده و تنها برای استفاده موقت پیشنهاد شده است؛ بنابراین شما باید تا شناسایی کامل مشکل و رفع آن با متخصصین مربوطه تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: علت گرم نکردن آب پکیج و راه‌های برطرف کردن آن

آیا بالا رفتن فشار پکیج خطرناک است؟

صرف‌نظر از اینکه دلیل خرابی پکیج بالا رفتن فشار باشد یا علت دیگر. برای اطمینان از عملکرد درست بهتر است که حداقل هفته‌ای یکبار فشارسنج پکیج را بررسی کنید تا مطمئن شوید از رنج مناسب بیشتر یا کمتر نشده باشد. درصورتی که فشار برای مدت طولانی در پکیج بالا باشد، این اتفاق می‌تواند منجر به خراب شدن برخی از اتصالات و قطعات سیستم شود. هر چند که فشار بالا می‌تواند خطرات و ضررهایی برای پکیج بهمراه داشته باشد اما از جهت وقوع حادثه خطرناکی مانند منفجر شدن پکیج و مواردی از این قبیل احتمال وقوع در حد صفر می‌باشد به‌طور کل بالا بودن فشار می‌تواند ضررهای جانبی برای پکیج و خانه بهمراه داشته باشد، مانند موارد زیر:

  • نشتی آب از پکیج می‌تواند به دیوارها منتقل شود.
  • استمرار فشار بالا برای مدت زمان طولانی پکیج را خراب می‌کند.
  • فشار بالا بمرور زمان می‌تواند علت خوردگی و پوسیدگی لوله‌ها و اتصالات پکیج باشد.
با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید