علائم و راه های درمان افسردگی در گربه

خواندن 3 دقیقه
12 دسامبر, 2020
افسردگی گربه

افسردگی در گربه ممکن است در هر گربه‌ای رخ دهد اما نکته‌ای که در این امر قابل‌توجه می‌باشد، این است که هر گربه‌ای از شخصیت خاصی برخوردار است، بعضی از آنها بیشتر، از انسان‌ها به‌خصوص غریبه‌ها گریزان هستند و برخی دیگر نیز اجتماعی می‌باشند؛ تکلیف گربه‌هایی که از انسان‌ها گریزانند و گوشه‌نشینی را ترجیح می‌دهند، مشخص است اما وقتی یک گربه معمولاً اجتماعی ناگهان ساکت و محافظه‌کار می‌شود و خارج از شخصیت خاص خود عمل می‌کند، می‎‌تواند یک امر نگران‌کننده باشد و باید علت گوشه‌گیری در گربه را جویا شد.

یکی از موارد زیادی که ما در مورد گربه‌ها دوست داریم روح مستقل آنهاست؛ این دسته از حیوانات خانگی کسانی را که دوست دارند، انتخاب می‌کنند پس به‌جرات می‌توان گفت که دریافت محبتشان افتخار بزرگی است. رفتارگرایان گربه یا کارشناسان رفتار حیوانات، طبق علمی که دارند، توضیح می‌دهند که افسردگی در گربه، هنگامی رخ می‌دهد که این حیوان خانگی اتفاقاتی خارج از کنترلش تجربه کند؛ این اتفاق ممکن است به خانه و یا ترک آن مربوط شود و یا از دست دادن یک همراه یا صاحبش باشد که در روحیه او تاثیر منفی می‌گذارد و باعث آزار روح وی می‌شود. افسردگی در گربه‌ها یک وضعیت واقعی و کاملاً شناخته شده است که درصورت عدم درمان آن می‌تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل شود. به‌سبب اینکه گربه‌ها موجوداتی به اصطلاح عادتی هستند و از داشتن یک برنامه معمول و روزانه لذت می‌برند، گاهی‌اوقات ممکن است در صورت تغییر چیزی در محیط و برنامه روزانه‌شان ناآرام شوند و هر رویداد استرس‌زایی که آنها را تحت تأثیر قرار دهد، می‌تواند استرس در گربه‌ها را بهمراه داشته باشد؛ بدین ترتیب اگر در یک گربه شاهد تغییر رفتار طبیعی بودید بدانید او غمگین است؛ برای مثال اگر گربه شما دیگر به کنار شما نمی‌آید و یا دیگر به نظافت خود اهمیتی نمی‌دهد، ممکن است نشانه افسردگی در گربه‌تان باشد. در بیشتر موارد، صاحبان گربه‌ها نمی‌دانند که چرا گربه آنها غمگین یا افسرده است، اما با جستجوی برخی علائم و افزایش اطلاعات خود در این زمینه، می توانند با خیال راحت مطمئن شوند که این حالت در حیوانشان موقتی است.

بهتر است برای اینکه درباره موضوعاتی چون افسردگی در گربه، علت گوشه‌گیری در گربه و همینطور استرس در گربه‌‌ها بیشتر بدانید و بر اطلاعات خود بیفزایید، با سامانه خدمات انجام کار «کار چی داری» تا انتهای مطلب همراه باشید.

افسردگی و گوشه گیری گربه
افسردگی گربه

انواع علت گوشه‌گیری در گربه

 • ورود حیوان خانگی جدید به منزل
 • از دست دادن صاحب خود
 • وجود گربه‌های ولگرد در حیاط خانه
 • رخداد انواع اخلال در خانواده مانند طلاق
 • ورود یک بچه جدید به خانواده
 • به تعطیلات رفتن صاحب گربه
 • انجام ساخت و ساز و تعمیرات در خانه
 • تغییر در محیط

 علائم افسردگی در گربه‌

می‌توان علائم افسردگی در گربه‌ را درست مثل انسان‌، مشاهده کرد و تشخیص داد. علائم افسردگی در گربه شامل تغییر در اشتها، رفتار و سطح فعالیت اوست. در حقیقت یک گربه افسرده را می‌توان به یک صفحه مملو از هزاران کلمه تشبیه کرد که برای درک بهتر وی، باید دقیق‌تر به او نگاه و توجه کنید. دکتر راشل باراک متخصص طب سوزنی حیوانات در شهر نیویورک می‌گوید حیوانات خانگی نیز همان احساساتی را تجربه می كنند كه ما انسان‌ها احساس می‌كنیم.

بهتر است بدانید علائم افسردگی در گربه می‌تواند با علائم بسیاری از بیماری‌های جدی پزشکی، از جمله دیابت، نارسایی کلیه و پانکراتیت همراه باشد.

افسردگی گربه
افسردگی گربه

تغییر در میزان صدا

برای سفارش خود همین حالا تماس بگیرید

گربه شما ممکن است بیشتر یا کمتر از حد معمول میومیو کند؛ اینها نشانه های بسیار شنیدنی مبنی بر عدم رضایت گربه شما است. این صداهای ناراحت کننده معمولاً جغدهای کم فشار و غمگین هستند. همیشه پوره ها نشان دهنده خوشبختی نیستند و گربه ناراضی نیز ممکن است بیشتر به عنوان راهی برای تسلی دادن به خود ارغوان کند. گربه های دیگری که به طور معمول آواز هستند ممکن است ساکت شوند ، در حالی که گربه های ساکت می توانند میزان صدا را افزایش دهند.

زبان بدن

گاهی‌اوقات زبان بدن گربه می‌تواند باعث شود افسردگی در گربه و ناراحتی او را متوجه شوید؛ برای مثال وضعیت چشم‌ها، گوش‌ها مثال گوش‌های سفت نگه داشته شده، خز بدن مانند موهای سر ایستاده و حالات بدن حیوان مثال دم جمع شده و بسیاری از علائم دیگر وجود دارند که می‌توانند علت گوشه‌گیری در گربه را نشان دهند.

پرخاشگری یا ترس

گربه‌های غمگین و افسرده بیشتر از حد معمول، از خود واکنش نشان می دهند؛ یا با پرخاشگری رفتار می‌کنند یا واکنشی چون ترس از خود نشان می‌دهند. اگر متوجه تغییراتی در رفتار حیوان شدید که مملو از ترس یا پرخاشگری بود، بدانید این علائم، نشانه‌هایی از افسردگی در گربه را نمایان می‌کند.

افسردگی گربه
افسردگی گربه

خسته یا پنهان شدن

گربه‌های غمگین و افسرده علاقه خود را نسبت به فعالیت‌هایی که قبلاً درگیر آنها بودند، از دست می‌دهند که این اتفاق می‌تواند علت گوشه‌گیری در گربه باشد؛ گربه‌های ساکت و آرام دوست دارد در کنار یا آغوش صاحبشان باشند اما در گربه‌های افسرده این رفتار افزایش می‌یابد، بطوری‌که در آغوش صاحبشان پنهان می‌شوند.

خواب بیش‌ازحد

گربه‌ها حیواناتی هستند که به‌طور معمول زیاد می‌‎خوابند اما برخی از آنها امکان دارد بیشتر از حد نرمال همیشگی بخوابند که این امر می‌تواند علت گوشه‌گیری در گربه یا افسردگی در این حیوان باشد.

نظافت ضعیف یا هرنوع تغییر یا بی‌اهمیتی در نظافت

نظافت ضعیف یا هرنوع تغییر یا بی‌اهمیتی در نظافت از جانب گربه‌ها می‌تواند نشانه ناراحتی و افسردگی در گربه‌ها، عدم سلامتی آنها و استرس در گربه‌ها باشد. گربه‌هایی که احساس خوبی ندارند یا افسرده هستند، اغلب نظافت و آرایش خود را متوقف کرده و بدین منظور ظاهر بسیار نامرتبی پیدا می‌کنند.

نخوردن غذا، کاهش یا هرگونه تغییر در اشتها

اگر گربه شما غذا نمی‌خورد یا دچار تغییر ناگهانی اشتها شده است، احتمال نارضایتی وی از چیزی بسیار زیاد است. این اتفاق در گربه‌های غمگین و افسرده به این شکل بروز می‌کند که علاقه خود را به غذاهای مورد علاقه خود از دست می‌دهند، بدین صورت که از غذاهایی که قبلاً لذت می‌بردند، دیگر رضایت ندارند و آنها را رد می‌کنند.

افسردگی گربه
افسردگی گربه

تغییر در عادت‌های دستشویی

دلایل زیادی برای ادرار گردن گربه در خارج از جعبه بستر وجود دارد اما افسردگی در گربه‌‌‌ها و همینطور اندوه و استرس در گربه‌ها در این لیست علل قرار می‌گیرد. گربه‌های افسرده ممکن است در خارج از جعبه بستر خود ادرار یا مدفوع کنند و یا در مناطقی مانند اتاق خواب یا مکان‌هایی که رایحه حیوان خانگی متوفی و یا حیوانی که قبلاً در آنجا بوده است، این کار را انجام دهند تا بوی خود را پخش کنند. همچنین، اگر گربه خارج از جعبه بستر مشغول ‌خوردن خاک بستر باشد، نگران‌کننده است و می‌توان یکی از علائم استرس در گربه‌ها باشد.

خاراندن بیش از حد بدن

اگر گربه شما غمگین باشد یا افسردگی در گربه بروز کرده باشد، بیش‌از‌حد معمول اشیا را می‌خراشد؛ این خراشیدن می‌تواند  علت گوشه‌گیری در گربه را نشان دهد و علائم استرس در گربه‌ها را نمایان کند؛ ضمناً این کار را انجام می‌دهد تا استرسش از بین ببرد و قلمرو خود را مشخص کند.

سایر علائم افسردگی در گربه و استرس در گربه‌ها

برای سفارش خود همین حالا تماس بگیرید
 • ادرار کردن در خارج از سینی بستر
 • یبوست یا اسهال
 • حالت تهوع
 • خستگی و بی‌حالی
افسردگی گربه
افسردگی گربه

پیشنهادهایی برای کمک به غلبه بر استرس در گربه‌ها

 1. سعی کنید کارهای عادی و روتین آنها را در چنین مواقعی نیز به همین حالت نگه دارید و مانند روزهای دیگر، آنها را انجام دهید.
 2. در شرایطی که گربه در حالت افسردگی و استرس قرار داد، سعی کنید از جابجایی وسایل در محیط خصوصی آنها بپرهیزید.
 3. یک پناهگاه‌ امن برای زمان‌های گوشه‌نشینی وی فراهم کنید، این پناهگاه حتی می‌تواند یک جعبه مقوایی باشد که در کنار آن می‌توانید پتوی مورد علاقه حیوان، چند تکه اسباب بازی و شاید برخی غذاها را قرار دهید.
 4. مکانی را فراهم کنید تا گربه‌ها قادر به بالا رفتن از آن باشند؛ این مکان می‌تواند یک قفس یا چای خواب در بالای اسکچر باشد زیرا آنها دوست دارند از قفسه‌ای که دارای یک نمای خوب است، بیرون را مشاهده کنند و از نما لذت ببرند.
 5. یک سینی بستر تهیه کنید و دور از ظرف غذا و آب وی، آن را قرار دهید؛ ضمناً غذا و آب باید دور از یکدیگر سرو شود.
 6. وقت بیشتری را برای بازی با او اختصاص دهید. استفاده از همه این ابزارهای عالی برای درگیر کردن گربه شما مناسب هستند و باعث می‌شوند رفتار غریزی شکار کردن در حیات‌وحش را در محیط داخلی تقلید کنند ضمن‌اینکه سرگرم و شاد می‌شوند.
 7. بیشتر گربه‌ها دوست دارند که مرتب شوند پس از شانه زدن موها و مسواک زدن دندان‌ها لذت می‌برند زیرا این امر احساس مثبت را در آنها افزایش می‌دهد ضمن‌اینکه این کار باعث محکم‌تر و خوب‌تر شدن روابط بین حیوان خانگی و صاحب او می‌شود؛ بنابراین این نکات را رعایت کنید.
 8. همانطور که گفته شد تغییر در محیط می‌تواند یکی از علائم استرس در گربه‌ها باشدپس ترجیحاً درصورت امکان، از این کار بپرهیزید.
 9. گربه‌ها مانند سگ‌ها حیوانات بسته‌ای نیستند اما احتیاج به تعامل دارند پس به گربه خود توجه کنید، برای او وقت بگذارید و او را در آغوش بگیرید.
 10. حتماً حریم خصوصی گربه خود را درنظر داشته باشند تا از بروز علائم استرس در گربه‌ها جلوگیری کنید.

کلام آخر

اگر نگران هستید که گربه شما دارای این علائم است، باید برای مشاوره، تایید و یا رد هرگونه مشکلات احتمالی بهداشتی به دامپزشک مراجعه کنید یا با یک متخصص و یا یک رفتارشناس حیوانات تماس بگیرید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید