ابتلا به کرونا چه علائمی دارد و چگونه از آن مطلع شویم؟

خواندن 4 دقیقه
1 نوامبر, 2020
علائم بیماری کرونا COVID-19

ابتلا به کرونا باعث بروز بیماری تنفسی می‌شود که ناشی از ویروسی به‌ نام کرونا است؛ این نوع ویروس، از خانواده بزرگ ویروس‌های RNA است که باعث بروز بیماری باعث بروز بیماری خفیف یا شدید دستگاه تنفسی فوقانی می‌شود ؛ ویروس کرونا یا کووید 19 که به تازگی شناسایی شده، در انسان باعث ایجاد عفونت در دستگاه تنفسی می‌شود که براساس آزمایش کرونا ثابت شده است که می‌تواند از خفیف تا شدید یا کشنده متفاوت باشد؛ این ویروس توانسته باعث بروز بیماری مسری یا همه‌گیر در سراسر جهان شود.

کووید 19 که باعث بروز یک نوع بیماری‌ عفونی و خطرناک در این روزها شده است که اولین بار در ووهان، شهری در چین ظاهر گشت؛ کووید 19 دارای علائم مختلفی است که برخی افراد پس از آلودگی، بیماری تنفسی خفیف تا متوسط ​​را تجربه می‌کنند.

علائم خفیف ابتلا به کرونا در انسان شباهت زیادی به برخی علائم سرماخوردگی دارد که در این شرایط درمان کرونا ساده است و افراد پس از یک دوره دو الی سه هفته‌‎ای بدون نیاز به درمان خاصی بهبود می‌یابند اما ممکن است در برخی دیگر مثال افراد مسن و کسانی که با مشکلات پزشکی زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، بیماری مزمن تنفسی و سرطان روبرو هستند، بگونه‌ای شدید و جدی باشد که حتی باعث مرگ شود.

بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و کاهش سرعت انتقال کووید 19، آگاهی کافی از این نوع ویروس، بیماری ناشی از آن و نحوه انتشار این بیماری است، پس اگر دوست دارید با کرونا که نام دیگر آن کووید 19 است، آشنا شوید، با سامانه هوشمند انجام کار «کارچی‌داری» تا انتهای مطلب همراه باشید.

بیماری کووید 19

مهم‌ترین علائم کووید 19

 • سرفه
 • تب یا لرز
 • اختلالات ریوی      
 • تنگی نفس یا دشواری در تنفس
 • نارسایی کلیه
 • دردهای عضلانی یا کوفتگی در بدن
 • گلو درد
 • از دست دادن حس چشایی
 • گرفتگی و آبریزش بینی در برخی بیماران
 • از دست دادن حس بویایی
 • اسهال
 • سردرد
 • ضعف، بی‌حالی، خستگی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • گرفتگی یا آبریزش بینی
 • سرفه‌های خشک رایج‌ترین علائم ابتلا به کرونا است

علایم کرونا

آزمایش کرونا اثبات کرده است که ابتلا به کرونا ممکن برای تمام افراد، چه آنهایی که علائم دارند، چه آن‌هایی که تنها ناقل هستند؛ بنابراین کووید 19 به وسیله افرادی که علائمی ندارند و نمی‌دانند آلوده هستند نیز قابل انتقال است؛ به همین علت است که برای همه افراد مهم می‌باشد که فاصله اجتماعی را حفظ کنند و در محیط‌های عمومی ماسک بزنند زیرا ماسک‌ها یک لایه اضافی برای جلوگیری از حرکت قطرات تنفسی افراد بخصوص افراد آلوده در هوا در مقابل افراد دیگر فراهم می‌کنند.

محققان در فرضیه‌های اولیه، تصور می‌کردند که احتمالاً کووید 19 به غذاهای دریایی در ووهان چین مرتبط باشد اما مطالعه‌ای که در تاریخ 25 ژانویه سال 2020 انجام شد، اشاره می‌کند که فردی تحت عنوان اولین مورد گزارش شده در 1 دسامبر 2019 بیمار شده و هیچ ارتباطی با بازار غذاهای دریایی نداشته است.

مریضی کرونا

دوره کرونایی فرد آلوده

همانطور که گفته شد و برطبق آزمایش کرونا، زمانی که یک فرد دوره ابتلا به کرونا را تجربه می‌کند، می‌تواند این ویروس را به فرد دیگری انتقال دهد؛ اولین سوالی که شاید در این بخش برای شما پیش بیاید، این است که ویروس کرونا چگونه منتشر می‌شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بنا به گفته محققان و بررسی آزمایش کرونا، این ویروس، ویروس جدیدی است که عمدتاً در ریه‌ها و سایر قسمت‌های مرطوب بدن مانند گلو یا حفره بینی یافت می‌شود بنابراین از طریق قطرات بزاق یا ترشحات بینی ناشی از سرفه، عطسه، گفتگو یا تنفس فرد آلوده در هوا انتشار می‎یابد؛ این قطرات پخش‌شده به‌طورکلی بیش از چند فوت حرکت نمی‌کنند پس در عرض چند ثانیه برروی زمین یا هر سطح دیگری می‌افتند.

اگر افراد دیگر این قطرات پخش شده را استنشاق کنند و یا آنها را به طریقی مثال دست آلوده خود، به دهان، بینی و یا چشم خود وارد کنند، ممکن است به ویروس آلوده شوند؛ زیرا قطرات می‌توانند با فرود خود بر روی سطوح و اشیا از طریق لمس منتقل شوند البته طبق آزمایش کرونا و شواهدی که وجود دارد، تصور نمی‌شود گسترش این ویروس از لمس سطوح، اصلی‌ترین روش انتشار ویروس باشد.

براساس انواع انجام گرفته آزمایش کرونا، قطرات بزرگ‌تر ناشی از سرفه، عطسه، گفتگو یا تنفس فرد آلوده، نمی‌توانند مسافت زیادی را طی کنند؛ به‌همین علت است که فاصله فیزیکی در جلوگیری از گسترش آن موثر می‌باشد اما خب نکته‌ قابل توجه، این است که قطرات ریز پخش می‌شوند و برای مدت طولانی در هوا معلق می‌مانند.

کروناویروس

به‌نظر می‌رسد در شرایط عادی، حداقل خطر انتشار ویروس کرونا براثر همین قطرات کوچکی است که در هوا معلق مانده‌اند؛ البته امکان این امر وجود دارد که در این قطرات کوچک، میزان دوز، معمولاً برای آلوده کردن فرد کافی نباشد، مگر اینکه در غلظت‌های بسیار زیاد باشند.نکته دیگری که در زمینه ابتلا به کرونا لازم به ذکر است، این است که قطرات ریز یاد شده نسبت به قطرات بزرگ‌تر، از میزان تولید مثل بالاتری برخوردارند.

این مطلب را نیز دنبال کنید: تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس کرونا از طریق تغذیه

گرچه ویروس کرونا هنوز ویروس نسبتاً جدیدی است و چیزهای زیادی در مورد آن نمی‌دانیم اما گفتنی است که همچنان تحقیقات در مورد چگونگی پیدایش و شیوع این ویروس ادامه دارد. برای مثال یکی از مواردی که هنوز در زمینه ویروس کووید 19 مشخص نیست، این است که آیا فعالیت‌های ورزشی، به علت تولید قطرات بیشتر، شیوع ویروس مزبور را افزایش می‌دهند یا خیر!

اگرچه ویروس می‌تواند برای مدت کوتاهی در برخی از سطوح زنده بماند، اما بعید بنظر می‌رسد که ویروس کووید 19 از طریق سطوح بسته‌ها یا سبد خرید پخش شود؛ اگرچه در آزمایشگاه ثابت شده است که این امکان وجود دارد، اما لازم بذکر است که آن آزمایش کرونا در شرایط ایده‌آل انجام شده که به ندرت در حالت عادی اتفاق می‌افتد.

تمام مطالب فوق نشان از فرضیه و یا آزمایش‌های اولیه در رابطه با این ویروس است؛ درست است ذکر آنها بر اطلاعات افراد می‌افزاید اما مهم‌ترین چیز در این شرایط به حداقل رساندن خطر ابتلا به کروناست که این امر نیازمند توجه افراد به یک سری موارد مهم می‌باشد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

دوره نقاهت در ابتلا به ویروس کرونا چه مدتی است؟

براساس انواع آزمایش کرونا و تحقیقات ابتدایی انجام گرفته در زمینه ابتلا به کرونا، به‌نظر می‌رسد که علائم در طی چهارده روز پس از قرار گرفتن افراد در معرض ویروس مشاهده می‌شود. 

در این دوران مهم است که وظایفی چون مراقبت از سلامتی و خوردن داروهای تجویز شده خود را انجام و ادامه دهید و بدون صحبت با پزشک معالج خویش، در برنامه درمانی خود را تغییری ایجاد نکنید.

روش‌هایی که می‌توان بوسیله آنها از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کرد

 • دستان خود را مرتباً با آب و صابون بشویید و یا بصورت مکرر از الکل استفاده کنید؛ بدین صورت ویروس را از ناحیه دست خود ازبین می‌برید و از خود و دیگران در برابر عفونت و ابتلا به کرونا محافظت می‌کنید.
 • تا حدالامکان از دست زدن به صورت خود خودداری کنید؛ با این کار خطر ابتلا به کرونا در این ناحیه کاهش می‌یابد ضمن‌اینکه انتقال آلودگی به دیگران به‎ آسانی نمی‌افتد.
 • زمانی که سرفه یا عطسه می‌کنید، از آرنج خمیده خود استفاده نمایید تا از ابتلا به کرونا جلوگیری کنید.
 • از دستمال کاغذی برای خارج کردن عفونت بینی خود استفاده کنید و پس از استفاده آن را دور بریزید و درون یک سطل زباله درب‌دار بیندازید.
 • از تماس با دست دیگران یا به بیان ساده از دست دادن با دیگران اجتناب کنید؛ براساس آزمایش کرونا، این امر باعث می‌شود ویروس از طریق دست‌ها انتشار بیابد.
ابتلا به کرونا
 • رعایت فاصله با دیگران نکته دیگری است که باید مدنظر قرار بگیرد؛ یک و نیم متر (به اندازه فاصله دو طول بازو) از دیگران دور باشید؛ این امر باعث می‌شود که ویروس به‌طور تصادفی گسترش پیدا نکند؛ باتوجه به همین نکته است که این ویروس معمولاً بین افرادی که در تماس نزدیک با یکدیگر هستند، بیشتر شیوع می‌یابد.
 • از ورود به ازدحام جمعیت مکان‌هایی چون فروشگاه‌های مواد غذایی، داروخانه‌ها و پمپ بنزین‌ها پرهیز کنید.
 • سعی کنید از مسافرت بخصوص در ساعات شلوغی خودداری کنید تا از ابتلا به کرونا جلوگیری کنید.
 • سطوحی را لمس کنید که تمیز و ضدعفونی شده هستند تا از ابتلا به کرونا جلوگیری کنید.
با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *