عایق کاری ساختمان بتنی؛ راهنمای نصب ایزوگام روی سازه بتنی

خواندن 3 دقیقه
7 نوامبر, 2020
عایق‌کاری ساختمان بتنی

با توجه به جهت‌گیری ساخت و ساز به سمت ساختمان‌های بتنی و آمار زیاد این ساختمان‌ها در شهرهای مختلف، عایق‌کاری ساختمان بتنی و ایزوگام این سازه‌ها، از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر چه ماهیت ایزوگام سازه بتنی مشابه با عایق‌کاری و ایزوگام ساختمان در الگوهای دیگر است، اما با این همه لازم است که ظرافت‌های این کار و آماده‌سازی‌های آن را به خوبی بشناسیم.

در نظر داشته باشید که ایزوگام ساختمان، کاری حرفه‌ای بوده و نیازمند مهارت و تجربه لازم است. از این رو می‌توانید با درخواست نیروی متخصص عایق‌کاری دیوار بتنی یا سقف ساختمان از کارچی‌داری، سامانه هوشمندانجام کار، این کار را به دست فردی ماهر سپرده و از نتیجه آن اطمینان قبلی حاصل کنید.

در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم عایق‌کاری ساختمان بتنی در چه مراحلی و به چه صورتی انجام می‌شود.

عایق‌کاری ساختمان بتنی

پیش از شروع عایق‌کاری ساختمان بتنی باید سطح مورد نظر خود را به خوبی بررسی کرده و آمادگی‌های لازم را روی آن پیاده‌سازی کنید. به یاد داشته باشید که زیرسازی و رفع مشکلات سطح، باعث می‌شود که طول عمر ایزوگام سازه بتنی بالا رفته و از دوام بیشتری برخوردار گردد.

نصب ایزوگام

عایق‌کاری ساختمان بتنی می تواند شامل عایق‌کاری سقف و عایق‌کاری دیوارها باشد که در هر دو حالت مراحل کار تقریبا مشابه هم هستند.

  1. به خوبی دقت کنید که هیچ گونه ترک‌خوردگی، شیار، درز باز شده یا چیزی شبیه به آن‌ها در سطح مورد نظر شما وجود نداشته باشد. در صورتی که چنین مشکلاتی وجود داشت، لازم است که پیش از عایق‌کاری کلیه این موارد برطرف گردند. با پر کردن درزها و شکاف‌های ایجاد شده و زمان دادن برای خشک شدن آن‌ها، به یک سطح صاف و بی‌نقص برسید.
  2. پس از آن هر گونه ناهمواری بتن را با سنگ‌زنی، صاف کرده و تا جای ممکن به یک سطح صاف و همدست دست یابید. به این شکل ایزوگام و عایق‌کاری به شکلی حرفه‌ای‌تر انجام شده و پستی و بلندی‌ها مانع از اجرای بی‌نقص آن نمی‌شوند.
  3. حال در صورتی که بام دارای شیب مناسب نباشد، به کمک پوکه‌های معدنی، شیب‌بندی بام را انجام می‌دهیم. علت استفاده از پوکه‌های معدنی، وزن بسیار سبک آن‌ها است که باعث می‌شود بار اضافی به سازه وارد نگردد. برای اجرای شیب‌بندی، باید مقداری پودر سیمان را با پوکه‌های معدنی مخلوط ساخته و کمی آب به عنوان روان‌کننده اضافه کنیم تا این مواد حالت خمیری به خود بگیرند. سپس شیب‌دهی ملایم را روی سقف پیاده‌سازی می‌کنیم.

نکته 1: علت ایجاد شیب ملایم روی بام ساختمان، این است که پس از شروع باران یا برف، آب به سمت شیروانی حرکت پیدا کند. در صورتی که این مورد حین ساخت اولیه رعایت شده باشد، نیازی به اجرای این مرحله نخواهد بود و در غیر این صورت حتما باید پیش از ادامه کار و ایزوگام کردن، شیب‌دهی را پیاده سازی کنیم. (معمولا شیب بین 1 تا 3 درصد توصیه می‌شود.)

نکته 2: این مورد در خصوص عایق‌کاری دیوارها وجود ندارد و به دلیل ماهیت عمودی دیوارها، نیازی به شیب‌دهی نخواهیم داشت.در گام بعدی به خوبی سطح مورد نظر خود که قصد عایق‌کاری آن را دارید (اعم از این که سقف یا دیوار) باشد را تمیز کرده و هر گونه خاک و خاشاک، زائدات و غیره را از روی آن بزدایید.

ایزوگام کردن ساختمان بتنی

4. حال باید یک شستشوی کامل روی سطح داشته باشید تا تمام گرد و غبار از روی آن زدوده شده و تا حد امکان تمیز گردد. (در صورتی که در بخشی از سطح روغن یا آلودگی دیگری وجود داشت، می‌توانید از یک برس سفت و خشن به همراه مقداری آب و تری سدیم فسفات یا TSP استفاده نمایید.)

5. به مدت کافی صبر کنید تا سطح کاملا خشک شده و هیچ گونه رطوبتی روی آن باقی نماند.

6. حال یک لایه سیمان‌کشی روی سطح بتنی نیاز داریم تا سلامت ایزوگامی که پس از آن بر لایه سیمان اجرا می‌کنیم، به طور کامل در طول زمان حفظ شود. (در نظر داشته باشید که به دلیل ماهیت بتن، همیشه امکان ترک خوردن آن وجود دارد. از این روی در صورتی که ایزوگام بدون واسطه روی لایه بتنی قرار بگیرد، ریسک ترک خوردن بتن و به واسطه آن، ترک خوردن ایزوگام را داریم.)

7. لایه سیمانی را روی سطح بتن ایجاد کرده و باید سیمان‌کشی کاملا صاف و بدون هیچ گونه پستی و بلندی یا هر گونه ناهمواری باشد.

8. پس از آن اجازه می‌دهیم تا سیمان کاملا خشک شده و هیچ گونه رطوبتی نداشته باشد.

9. بعد از آن دوباره یک مرحله گرد و غبارها را پاکسازی کرده و سطح را برای اجرای عایق‌کاری یا ایزوگام آماده می‌کنیم.

10. پس از آن که سطح مورد نظر به خوبی خشک شده و هیچ اثری از رطوبت روی آن باقی نماند، می‌توانید برای عایق کاری اقدامات لازم را به شرح زیر انجام دهید.

درز گیری بتن

عایق کاری ساختمان بتنی با ایزوگام پلیمری مایع

یکی از بهترین روش‌ها برای عایق‌کاری ساختمان بتنی و ایزوگام سازه، استفاده از ایزوگام پلیمری مایع است. این پوشش‌های پلیمری روی سطح مورد نظر کشیده شده و نسبتا کم هزینه‌تر هستند.

مزایای استفاده از ایزوگام پلیمری مایع، سرعت عمل در اجرا و کم هزینه بودن آن است، اما این روش ایرادی نیز دارد که به عدم ارائه پوشش یکنواخت مربوط می‌شود. عایق‌کاری با ایزوگام پلیمری مایع، معمولا پوشش یکنواخت و هم ترازی نداشته و ضخامت آن در موقعیت‌های مختلف، تا حدودی متفاوت است. به این جهت باید حتما اجرای آن به دست افراد حرفه‌ای و متخصص این حوزه صورت بگیرد تا از عدم هم ترازی این نوع ایزوگام جلوگیری به عمل آید.

عایق‎‌کاری ساختمان بتنی با ایزوگام ورقی چسبنده

اما اگر به سراغ ایزوگام‌های ورقی بروید، کار شما به مراتب ساده‌تر بوده و با ضریب اطمینان بیشتری انجام می‌شود. البته این نوع عایق‌کاری معمولا با هزینه بیشتری همراه است. برای نصب ایزوگام‌های ورقی، باید دقت کافی داشته باشید که حتما در مرز یکدیگر قرار گرفته و هیچ خط باریکی را نیز خالی نگذراند. برای نصب ورق‌های ایزوگام، حداقل به دو نفر احتیاج دارید تا عملیات نصب به درستی صورت بگیرد.

با سفارش این سرویس از سامانه سفارش خدمات هوشمند کارچی‌داری، می‌توانید انجام آن را از صفر تا صد به حرفه‌ای‌ها سپرده و از انجام بی‌نقص آن اطمینان خاطر داشته باشید.

ایزوگام سازه بتنی

مزایای عایق‌کاری ساختمان بتنی

با عایق‌کاری ساختمان بتنی، علاوه بر کاهش اتلاف انرژی، به افزایش دوام سازه نیز کمک خواهید کرد. برای به دست آوردن حداکثر مزایای عایق‌کاری دیوار بتنی یا سقف بتنی، لازم است که مراحل فوق با دقت اجرا شوند. همین طور در صورتی که انجام این کار را به دست اشخاص حرفه‌ای در این زمینه بسپارید، مراحل به شکلی دقیق‌تر و کارآمدتر انجام شده و نتیجه کار به مراتب دوام بیشتری خواهد داشت.

ایزوگام فرآیندی دقیق و حرفه‌ای نیاز دارد و در صورتی که در هر بخشی از آن، اشتباهی صورت بگیرد، به کلی نتیجه عایق‌کاری را مخدوش خواهد ساخت. از این روی توصیه می‌کنیم که حتما انجام این کار را به دست متخصص این حوزه بسپارید.

درزگیری ایزوگام

در سامانه هوشمند سفارش خدمات کارچی‌داری، می‌توانید در بخش سفارش خدمات ایزوگام، درخواست متخصصان ایزوگام ساختمان را داده و با بهترین قیمت رقابتی و بالاترین کیفیت، کار عایق‌کاری ساختمان خود را به دست حرفه‌ای‌ها بسپارید. همین طور شما می توانید با خرید آنلاین ایزوگام، بهترین قیمت و کیفیت در این خصوص را تجربه کنید.

همچنین بخوانید: چگونه به ارزان‌ترین ایزوگام در تهران دسترسی پیدا کنیم؟

لازم به یادآوری است که ایزوگام حرفه‌ای و بدون نقص، ضامن دوام طولانی آن بوده و در صورتی که این کار را به صورتی ناقص به انجام برسانید، در مدت زمانی نه چندان زیاد، نیاز به هزینه دوباره خواهد بود. شما چه تجربه‌ای از عایق کاری ساختمان خود داشته و چطور برای انجام آن اقدام کرده‌اید؟

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید