جدید ترین روش‌ های شستشوی نمای ساختمان

خواندن 7 دقیقه
27 می, 2021

نمای ساختمان‌ها و منازل به‌ویژه در شهرهای بزرگ و صنعتی در معرض آلودگی و کثیفی دائمی هستند که بعنوان نمونه می‌توان به شهر تهران اشاره کرد که نمای ساختمان‌ها در این شهر زیبایی خود را پس از مدتی از دست می‌دهند. باتوجه به اینکه امکان کاهش الودگی هوا در این شهر وجود ندارد تنها را زیبا کردن ظاهر ساختمان‌ها به‌کارگیری روش‌های جدید و ابتکاری شستشوی نمای ساختمان است.

دلایل متعددی برای بی‌رخت شدن ظاهر ساختمان‌ها در تهران وجود دارد که مهمترین آنها آلودگی ناشی از دود انواع خودروهاست. بیش از 70 درصد “ذرات معلق” در هوای تهران را منابع متحرک (خودروها) ناشی می‌شود. براین اساس زیبا کردن نمای ساختمان در تهران یک معضل اساسی به‌شمار می‌آید.

اگر قصد دارید ظاهر بیرونی ساختمان‌تان را زیبا کنید تنها راه، شستشوی نمای آن است. روش‌های جدیدی بدین منظور ابداع شده تا شستشوی نما با سادگی بیشتری انجام شود. یکی از این روش‌ها که در شهر تهران بیشتر نمود پیدا کرده، شستشو با استفاده از طناب است. در این روش کارگر شستشو به کمک طناب از بالای ساختمان آویزان شده و شستن نمای ساختمان را انجام می‌دهد.

شستشوی نمای ساختمان با طناب

ممکن است در نظر داشته باشید ساختمان‌تان را بازسازی کنید و از طرفی برنامه‌ای برای تغییر نمای آن نداشته باشید اما نمای کثیف و مملو از دود و گردوغبار همه زحمات و هزینه‌های شما را از بین می‌برد، زیرا هرچقدر فضای داخلی ساختمان خود را شیک و زیبا کنید، ولی نمای آن جذاب و دیدنی نباشد، در واقع مثل این است که کاری برای ساختمان خود انجام نداده‌اید. در این شرایط استفاده از روش‌های جدید شستشوی نما می‌تواند مکمل عملیات بازسازی ساختمان شما باشد؛ این کار با هزینه‌ای به مراتب کمتر از تغییر نمای کل ساختمان انجام می‌شود.

در ادامه این مطلب روش‌های مختلف شستشوی نمای بیرونی ساختمان ارائه شده است تا با شناخت بهتر این روش‌ها راحتر بتوانید برای زیباسازی ظاهر خانه خود اقدام کنید.

شستشوی نمای ساختمان چیست؟

به‌طور کلی شستشوی نما یعنی تمیزکاری سطوح و نمای بیرونی ساختمان است، که شامل پنجره‌ها و مصالح به کار رفته در ساخت نما نیز می‌باشد. این کار معمولا توسط ابزار خاصی مانند ابزارهای دستی، ابزارهای صنعتی و تی و با استفاده از مواد شوینده مخصوص این کار، مانند مواد اسیدی و نانو انجام می‌شود.

روش‌های مختلف نماشویی ساختمان‌ها

روش‌های متفاوتی برای شستشوی انواع سطوح نمای بیرونی ساختمان‌ها وجود دارد. از رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به نماشویی توسط تی‌های تلسکوپی، داربست، کلایمر یا نماشویی با طناب که به‌عنوان نماشویی راپل نیز شناخته می‌شود، اشاره کرد.

در ادامه هر یک از روش‌های نماشویی ساختمان را جداگانه بررسی خواهیم کرد.

شستشوی نما با طناب

نماشویی با طناب یا راپل که جزو جدیدترین و رایج‌ترین روش‌های شستن نمای بیرونی ساختمان است، اخیرا مورد استقبال تعداد زیادی از افراد بوده است. در این روش، متخصصین با استفاده از تجهیزات مخصوص سنگ نوردی و کار در ارتفاع و البته طناب مخصوص، اقدام به شستشوی نمای ساختمان می‌کنند.

طناب مهم‌ترین جزو این کار است. طناب‌های ساخته شده برای انجام این کار از نوع استاتیک هستند و در برابر ساییدگی یا کشیدگی مقاومت بسیار بالایی دارند. یکی از مزیت‌های بزرگ نماشویی با طناب، ارزان قیمت‌تر بودن آن نسبت به روش‌های شستن سطوح بیرونی ساختمان است.

در این روش ابتدا کارشناسان مربوطه متراژ ساختمان را اندازه‌گیری می‌کنند و سپس نحوه اجرای شستشو و ابزار و مواد به کار رفته در آن را بر اساس نما انتخاب می‌کنند. سپس نماشوها طناب‌های خود را در مکان بسیار محکمی می‌بندند و کار را شروع می‌کنند. در این روش، معمولا نماشوها به‌صورت عمودی از بالاترین قسمت نمای ساختمان حرکت کرده و به همین شکل تمام نما را تمیز می‌کنند.

شستشوی نما با تی‌های تلسکوپی

تی‌های تلسکوپی به تی‌هایی گفته می‌شود که یک دسته بسیار بلند داشته و قابلیت کوتاه و بلند شدن دارند. یک شیلنگ به انتهای این تی وصل می‌شود تا آب و مواد شوینده از طریق آن و با فشار پمپ به سر تی انتقال داده شود.

نما شویی ساختمان با استفاده از این روش بسیار گران قیمت است؛ زیرا تی‌های تلسکوپی محصولات وارداتی هستند و قیمت بالایی دارند. از این روش عمدتا برای شستن نمای ترمینال‌ها و فرودگاه‌ها استفاده می‌شود.

شستشوی نما با کلایمر

کلایمر وسیله‌ای مانند بالابر ساختمان است و در انواع متفاوتی به فروش می‌رسد که دو نوع کلایمر اتوماتیک و دستی از مرسوم‌ترین انواع آن‌ها هستند. دستگاه کلایمر 2 پایه، 2 سبد و یک باکس دارد که فرد نماشو یا اپراتور داخل آن می‌ایستد و شروع به شستشوی نمای ساختمان می‌کند. همچنین در سبد کلایمر چندین وزنه سنگین قرار می‌دهند تا از واژگون شدن آن جلوگیری کنند.

حرکت کردن کلایمر به این شکل است که با استفاده از ریموت ، محل قرارگیری خود را نسبت به قسمتی از نمای ساختمان که قصد شستن آن را دارند، تنظیم می‌کنند. دقت کنید نصب و جابه‌جایی این دستگاه وقت زیادی می‌برد و همچنین هزینه بالایی دارد.

شستشوی نما با داربست

در بعضی از موارد مانند ساختمان‌هایی با بام‌های شیروانی یا ساختمان‌هایی که پستی و بلندی‌های زیادی در بام یا پیشانی ساختمان با عرض بیشتر از 80 سانتی‌متر وجود دارد، تنها راه شستشوی نما بیرونی استفاده از داربست است.

این روش نیز یکی از راه حل‌های رایج برای ساختمان‌هایی با ویژگی‌های خاص است که البته هزینه آن به دلیل بستن داربست، نسبت به شستشو با طناب بیشتر خواهد بود.

ایمنی این روش به مراتب کمتر از نماشویی با طناب است؛ زیرا کارکنانی که با این روش نمای ساختمان‌ها را می‌شویند، از کمربند ایمنی استفاده نمی‌کنند و ممکن است در اثر طوفان‌های شدید اتفاقات مرگباری در انتظار آن‌ها باشد.

همچنین روش شستشوی نما با طناب کیفیت بیشتری دارد و با استفاده از به‌روزترین ابزار و تجهیزات در آن، نمای ساختمان شما به بهترین روش شسته خواهد شد.

نماشویی با مواد نانو

مواد نانو یکی از جدیدترین تکنولوژی‌ها برای شستشوی نمای ساختمان به حساب می‌آید و سریعا در حال گسترش است. از این محصول عمدتا برای شستشوی نماهای سنگی، کامپوزیت یا شیشه‌ای استفاده می‌کنند که در ادامه به مزایای استفاده از این متریال در شستشوی نما اشاره می‌کنیم:

  • جلوگیری از آسیب نمای ساختمان در برابر دوده‌ها و چربی‌های هوا
  • ماندگاری بیشتر تمیزی نما و سطوح
  • قابلیت تمیز کردن بیشتر سطوح نسبت به مواد معمولی
  • جلوگیری از نشستن گرد و غبار روی سطوح و نمای ساختمان

مواد نانو معمولا از یک پودر و یک مایع تشکیل شده که هنگام استفاده از آن برای شستشوی نمای بیرونی ساختمان، این دو ماده با یکدیگر ترکیب می‌شوند.

قبل از اقدام به اعمال مواد نانو روی سطوح و نما، حتما باید گرد و غبار سطوح پاک شده باشد. همچنین این کار به کمک واتر جت انجام شده و پس از اتمام کار، سطوح آبگیری می‌شوند.

کدام ساختمان‌ها نیاز به شستشو دارند

به‌طور کلی 5 نوع ساختمان حتما نیاز به شستشو دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

ساختمان‌های نوساز

پس از تکمیل ساختمان‌های نوساز، گرد و غبار حاصل از برش کاری آجرها و سنگ‌ها روی دیوار ساختمان می‌نشیند و در نهایت باعث مات شدن سطح نما خواهند شد.

همچنین ممکن است هنگام استفاده از ملات و سیمان در ساختمان‌سازی، مقداری از آن روی سطح ساختمان پاشیده شود. در این مواقع شما نیاز به شستشوی نما پیدا خواهید کرد تا زیبایی نمای ساختمان را مانند روز اول حفظ کنید.

ساختمان‌های قدیمی

این ساختمان‌ها به این دلیل که مدت زمان زیادی از عمرشان می‌گذرد و دائما در معرض عوامل طبیعی و غیر طبیعی بوده‌اند، لایه ضخیمی از گرد و غبار و جرم را به خود جذب کرده‌اند که معمولا این اتفاق باعث تغییر رنگ نمای ساختمان خواهند شد.

ساختمان‌هایی با نمای شیشه‌ای

ساختمان‌های شیشه‌ای با این که مزایای زیادی را به ساکنین خود ارائه می‌دهند، یک عیب بزرگ دارند و آن هم زود کثیف شدن آن‌ها است. شیشه‌های این ساختمان‌ها معمولا پس از بارش باران و برف در فصل‌های زمستان و پاییز، لکه می‌گیرند و نیاز به شستشوی نمای ساختمان پیدا می‌کنند. همچنین دقت داشته باشید که معمولا هر 3 ماه یک بار باید اقدام به شستشوی نمای شیشه‌ای ساختمان کنید.

ساختمان‌های با شاسی کشی و ورق‌های کامپوزیتی

ساختمان‌هایی که نمای آن‌ها از ورق‌های کامپوزیتی تشکیل شده است و در مرکز شهر قرار دارند، بیشتر در معرض جذب آلودگی و جرم هستند. در صورت شسته نشدن نمای این ساختمان‌ها به‌ویژه بعد از به پایان رسیدن فصل‌های بارش باران اسیدی، لایه ضخیمی از جرم روی آن‌ها تشکیل می‌شود و پس از گذشت مدت زمان طولانی، حتی با شستشوی ساختمان این جرم‌ها از بین نمی‌رود، و چه بسا مجبور به تعویض آن شوید.

ساختمان‌های سیمانی و رنگ آمیزی شده

این ساختمان‌ها به این علت که خاصیت آنتی استاتیک ندارند، ذرات آلودگی و جرم را به خود جذب می‌کنند و پس از گذشت مدت زمانی تیره می‌شوند. شستشوی این نوع نماها توسط دستگاه واتر جت یا کارواش صنعتی انجام می‌شود و شما با استفاده از این روش شستشوی نمای ساختمان می‌توانید رنگ نمای ساختمان خود را تا 70 درصد به حالت اولیه برگردانید.

مواد مورد استفاده در شستشوی نما

به‌طور کلی با توجه به نوع نمای ساختمان (شیشه‌ای، آجری، سنگی، کامپوزیت) می‌توانیم یکی از 3 متریال موجود را برای نماشویی استفاده کنیم؛ این 3 روش عبارتند از شیمیایی، آبی و سمباده‌ای.

روش سمباده‌ای: در روش سمباده‌ای به اصطلاح لایه‌برداری نمای ساختمان انجام می‌شود و ممکن است مقدار زیادی از سطح آن از بین برود.

روش شستشو با آب: در روش شستشو با آب نیز همان‌طور که از اسم آن پیدا است، از آب برای شستشوی سطوح استفاده می‌شود.

روش شیمیایی: در این روش شستشوی سطوح بیرونی ساختمان به روش شیمیایی است، بدین منظور مواد شوینده غیر یونی به آب اضافه می‌کنند تا آلودگی‌های چرب سطوح از بین بروند.

قبل از این که اقدام به نماشویی ساختمان خود کنید، بهتر است تعدادی از کارها را قبل از آن انجام دهید. یکی از مهم‌ترین این اقدامات، اقدام به پیچ و رول‌پلاک کردن سنگ نما در ساختمان‌های با نمای سنگی است؛ زیرا سنگ‌ها در اثر شستشو، خصوصا در روش واتر جت ممکن است سست شده و سقوط کنند.

همچنین تعدادی از اقدامات وجود دارند که پیش نیاز شستشوی نما هستند؛ مانند رنگ‌آمیزی نمای ساختمان، اعمال رزین و سنگ آجر، اعمال کنیتکس، استفاده از نانو و ضد آب کردن نما و پوشاندن پاسیو با استفاده از توری است.

در پایان برای آشنایی بیشتر با روش‌های نماشویی ساختمان و کسب اطلاع از پروژه‌های انجام شده توسط کارچی‌داری از این طریق اقدام کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *