شاخص MBTI یا تست مایرز بریگز چیست؟

خواندن 2 دقیقه
16 فوریه, 2020
ایزابل بریگز مایرز و کاترین کوک

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مهم‌ترین نکته ‌ای که قبل از انتخاب مسیر شغلی باید به آن دقت کنید ویژگی‎های ذاتی شخصیت شماست که قبل از وارد شدن به یک شغل خاص از خود بروز می‎دهید. فارغ از آنکه چه مسیر شغلی را انتخاب می‎کنید، باید دقت باشید که بیشتر عمر شما در زندگی، در مسیر شغلی انتخابی شما صرف خواهد شد. در نتیجه توجه به این که این شغل تا چه میزان با شخصیت و روحیات شما سازگاری دارد، بسیار حائز اهمیت است. شاخص MBTI یک تست شخصیتی است که می‎تواند به شما در این زمینه کمک کند. موارد استفاده از این تست شخصیتی بسیار متنوع است و شامل زمینه ‎هایی چون : مشاوره‌های شغلی، تکنیک‎های مدیریتی، استخدام نیروی انسانی، شخص درمانی، آموزش مربیان و تربیت موثر فرزندان می‎باشد. در ادامه به بررسی بیشتر تست مایرز بریگز می‌پردازیم؛ با کارچی‌داری همراه باشید.

تاریخچه MBTI

شاخص MBTI بر پایه نظریه کارل یونگ در زمینه شخصیت شناسی است. یونگ یکی از حامیان اولیه فروید بود که توانست به سرعت نام خودش را در دنیای روانشناسی مطرح کند. اختلاف او با فروید در این مورد بود که یونگ با اینکه باور داشت بخش عمده شخصیت هر انسانی را ناخودآگاه و خاطرات گذشته‌اش شکل می‎دهد، اما در عین حال به تاثیرگذاری افکار آگاهانه و باور‌ها بر شکل ‎گیری شخصیت نیز عقیده داشت. شاخص MBTI بعدها توسط ایزابل بریگز مایرز و کاترین کوک بریگز برای استفاده دانشجویان رشته های غیر روانشناسی و کاربردش در زندگی روزانه از جمله انتخاب شغل، با درنظر گرفتن ۴ بردار و ۸ قطب (در مجموع ۱۶ تیپ شخصیتی) ساخته شد.

کارل یونگ

خلاصه نظریه شاخص MBTI

در این بخش سه مورد اصلی تشکیل دهنده نظریه یونگ در زمینه شاخص MBTI را با هم مرور می‎کنیم :

۱. برخی افراد تا چیزی را خودشان نبیند، نشنوند یا لمس نکنند، اعتقادی به آن پیدا نخواهند کرد. این افراد برای حس‎های پنج گانه خود، ارزش بالایی قائل ‎اند. در برابر این افراد منطقی، اشخاصی هم وجود دارند که می‎توان گفت شهودی (Intuitive) هستند (نه بی منطق) و به حس ششم خود نیز باور دارند. در حقیقت اگر چیزی به دلشان بیفتد، آن را رد نخواهند کرد و به طور مثال رویای قدرتمند دیشب‌شان را در حد خرافه نمی‌انگارند. چنین کسانی به اطلاعات ورودی غیرحسی خود خیلی بها می‌دهند. برای درک بهتر این دو خصوصیت شخصیتی، می‎توانیم برداری را تصور کنیم که افراد، به تناسب منطقی بودن و شهودی بودن، در نقطه‌ای بین این دو قطب قرار می‎گیرند.

۲. یونگ، درو‎ن‎گرایی (Introversion) و برون‎گرایی (Extroversion) را نیز به همین شیوه تقسیم ‎بندی کرد. او تاکید داشت که مردم بر این اساس که آیا انرژی خود را بیشتر از تنهایی می‎گیرند یا جمع‎ هایی که به آن‎ها تعلق دارند، قابل تقسیم‎ بندی هستند.

۳. شیوه تصمیم ‎گیری انسان‎ها همچنین قابلیت قرار گرفتن آن‎ها در یک بردار دیگر را فراهم می‎کند، که یک قطب آن احساسات است و قطب دیگر آن تفکر می‎باشد. یعنی در زمان تصمیم‎ گیری، بعضی افراد آن چیزی را انتخاب می‎کنند که بدانند بیشتر حال آن‎ها را خوب خواهد کرد (احساسی = Feeling ) و برخی افراد دیگر به دنبال این موضوع می‌روند که تا چه حد انتخابشان با دلایل عقلی قابل دفاع است (تفکری = Thinking ).

نحوه انجام تست MBTI

برای کشف تیپ شخصیتی خود از طریق این تست، می‌توانید از سایتهای آنلاین این آزمون استفاده کنید.

چهار خصوصیت شخصیتی متضاد

  • درون گرایی در برابر برون گرایی (I or E)

اولین و مهمترین مقیاس این است که تعیین کنید که دوست دارید انرژی و توجه خود را چگونه متمرکز کنید. آیا گروه‌ها به شما انرژی می‌دهند یا آنکه انرژی شما را تخلیه می‌کنند؟ آیا شما بر جهان بیرون تمرکز می‌کنید یا بر دنیای درون خودتان؟ نحوه‌ی زندگی شما و روشی که انرژی خود را پیدا می‌کنید، چیزهای زیادی در مورد محیط کار مناسب‌تان به شما می‌گویند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

  • حسی بودن در برابر شهودی بودن (S or N)

وقتی شما اطلاعاتی را از محیط بیرونی دریافت می‌کنید سریعا در مورد اینکه این اطلاعات باید چگونه تحلیل شوند تصمیم می‌گیرید؟ یا اینکه بر اطلاعات قبلی که داشتید تمرکز می‌کنید و معنا و تفسیر شخصی به آن‎ها اضافه میکنید؟ اینکه شما چگونه اطلاعات را جمع ‎آوری و سازماندهی می‎کنید تا حد زیادی مشخص کننده نحوه تطبیق شما در هر محیطی است.

[/vc_column_text][vc_column_text]

  •  تفکری بودن در برابر احساسی بودن (T or F)
    درک نحوه تصیم‎گیری شما کمک زیادی به هدایت مسیر شغلی شما می‌کند. آیا شما بر منطق و حقایق برای رسیدن به تصمیم‎گیری تمرکز می‌کنید؟ یا اینکه شما انسان‌های متاثر از تصمیم خود و شرایط خاص را در نظر می‌گیرید؟

[/vc_column_text][vc_column_text]

  •  قضاوتی بودن در برابر ادراکی بودن (J or P)

وقتی به مرحله نتیجه‌گیری و برنامه‎ ریزی می‌رسید، آیا حرکت در یک مسیر مشخص و ساختاریافته را ترجیح می‌دهید یا اینکه ترجیح می‌دهید نسبت به موقعیت های مختلفی که ممکن است در این مسیر پیش بیاید منعطف باشید؟

[/vc_column_text][vc_column_text]

استفاده از شاخص MBTI برای انتخاب مسیر شغلی

پس از انجام این تست و تحلیل نتیجه آن، نقطه قرار گیری خود بر روی این چهار مقیاس متضاد را پیدا می‌کنید. این ترکیب خاص از این 4 مقیاس‌ متفاوت، تیپ شخصیتی شما را مشخص می‎کند. هر یک از این ۱۶ تیپ شخصیتی خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند که به فرد ارزیابی دقیقی از شخصیت‌اش را نشان می‌دهند. اطلاعاتی که شاخص MBTI در اختیار ما قرار می‎دهد را می‌توان از جهات مختلفی مورد استفاده قرار داد. به طور مثال این آزمون می‎تواند به ما در انتخاب مسیر شغلی از ابتدا کمک کند. پس با توجه دقیق به نحوه عملکردمان در این جهان می‌توانیم با دقت یک محیط کاری مناسب با شخصیت خود را پیدا کنیم. حتما این تست را انجام دهید تا نتیجه شگفت انگیز آن را دریافت کنید. شک نکنید که این نتیجه به شما کمک می‎کند تا صحیح‎ترین مسیر شغلی ممکن را برای آینده خود انتخاب کنید و از سعی و خطا برای انتخاب شغل مناسب که می‎تواند منجر به اتلاف وقتتان شود جلوگیری ‌کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید