شاخص ترمزگیری لاستیک چیست؟ آشنایی با استاندارد‌های تایر

خواندن 5 دقیقه
18 اکتبر, 2020
ترمزگیری لاستیک

لاستیک یک بخش مهم در ماشین محسوب‌ می‌شود و به دلیل وجود اصطکاکی که ماشین با سطح زمین دارد زودتر از قطعات دیگر در معرض فرسایش و فرسودگی قرار می‌گیرد. لاستیک‌ها دو نوع ساختار «رادیال» و «بایاس» دارند و از انواع آن می‌توان تابستانه، زمستانه، چهارفصل و لاستیک با عملکرد بالا را نام برد.سلامت سرنشینان یک خودرو و رانندگی ارتباط مستقیمی با کیفیت لاستیک‌ها دارد. در ادامه مطلب می‌خواهیم استاندارد یک تایر را بررسی کنیم و همچنین شاخص چسبندگی لاستیک را توضیح دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

انواع استانداردهای تایر

شرکت‌های لاستیک سازی با گسترش فناوری اقدام به ساخت لاستیک‌های استاندارد کردند، در ادامه این استانداردها را بیان می‌کنیم.

طرح آج لاستیک خودرو

آج روی عملکرد ترمزگیری، چسبندگی و خنک کردن تاثیر دارد و به این دلیل که در تمام مدت زمان رانندگی با سطح زمین در تماس می‌گیرد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در محور جلو خودرو‌های سواری بیشتر از آج‌هایی با طرح چهار خط استفاده می‌شود.

برای چرخ‌های جلو کامیون و وانت از آج با طرح دو خط و در عقب وانت و کامیون از طرح نیم‌دنده استفاده می‌شود.

عمر آج تایر

عمر آج لاستیک با عنوان Treadwear روی آن حک شده ‌است و هر اندازه این عدد بیشتر باشد، عمر آن نیز بیشتر می‌شود.

اکثر برندها عدد 300 را برای شاخص ترمزگیری لاستیک در نظر می‌گیرند، اما بعضی دیگر از برندها از عدد 500 و 700 برای این شاخص استفاده می‌کنند.

تاریخ تولید لاستیک

لاستیک مانند بسیاری از قطعات دیگر در خودرو یک تاریخ انقضاء دارد. در هنگام خرید باید به تاریخ تولید که روی آن حک شده است، توجه کنیم. تاریخ تولید یکی از علایم روی لاستیک نیز است.

بار مجازی که تایر می‌تواند تحمل کند؟

شاخص وزن لاستیک، مقدار باری است که می‌تواند تحمل کند بدون این که آسیب ببینند. اگر شاخص از مقدار مجازش عبور کند، نتیجه آن خرابی لاستیک‌ها است.

جدول‌هایی وجود دارند که مقدار شاخص وزن را با باری که می‌تواند تحمل کند به ما نشان می‌دهند.

شاخص چسبندگی لاستیک

سرعت مجاز لاستیک چقدر است؟

شاخص سرعت، حداکثر سرعتی است که لاستیک می‌تواند به مدت ده دقیقه تحمل کند. بیشترین شاخص سرعت با حرف ZR و کمترین آن با B نشان داده می‌شود.

اندازه تایر مناسب

هر خودرویی به لاستیکی با اندازه مناسب نیاز دارد. برای اطلاع از سایز لاستیک مناسب می‌توانید از متخصصان سامانه سفارش هوشمند خدمات کارچی داری کمک بگیرید.

مقاومت حرارتی

لاستیک‌ها به دلیل اصطکاک با جاده، تا حد خاصی از حرارت را می‌توانند تحمل کنند. مقاومت حرارتی از بیشترین مقاومت تا کمترین با حروف A-B-C نشان داده می‌شود.

چسبندگی لاستیک

چسبندگی (traction) نقش بسزایی در پایداری خودرو به ویژه در شرایط آب و هوایی برف و باران دارد. شاخص چسبندگی لاستیک از بیشترین درجه تا کمترین درجه با حروف AA-A-B-C نشان داده می‌شود.   

استانداردهای تایر

علایم روی لاستیک چه مفهومی دارند؟

روی لاستیک‌ها معمولا ارقامی نوشته شده است که در هنگام خرید یا تعویض باید به آن توجه کرد، چون ویژگی‌های آن را نشان می‌دهند.

به عنوان مثال عدد P200/80R15 را بررسی می‌کنیم:

 • حرف P که روی لاستیک حک شده است برای خودرو‌های مسافرتی و برای ماشین‌های باری مانند کامیون از حرف T استفاده می‌شود.
 • سه رقم قبل از ممیز، پهنای لاستیک را بر حسب میلی متر نشان می‌دهد.
 • دو رقم بعد از ممیز به صورت درصد بیان می‌شود و نسبت ارتفاع به پهنای لاستیک را نشان می‌دهد.
 • حرف R برای ساختار رادیال و از خط تیره برای ساختار بایاس استفاده می‌شود.
 • دو رقم بعدی قطر رینگ را برحسب اینچ بیان می‌کند.

در بعضی دیگر از لاستیک‌ها، حداکثر سرعت مجاز روی آن نیز حک می‌شود، در هنگام تعویض لازم است به این رقم توجه کرده و لاستیکی را انتخاب کنید که سرعت مجاز آن در همان حد یا کمتر باشد، چون در سرعت‌های بالا خطر ترکیدگی تایر وجود دارد.

برای مثال عدد 13.00R25 را بررسی می‌کنیم:   

 • عدد 13 ارتفاع آج لاستیک خوردو تا سطح خارجی رینگ را به اینچ نشان می‌دهد.
 • حرف R برای ساختار رادیال و از خط تیره برای ساختار بایاس استفاده می‌شود.
 • عدد 25 قطر رینگ را به اینچ نشان می‌دهد.

شاخص چسبندگی لاستیک چیست؟

شاخص ترمزگیری لاستیک (Treadwear) که به اسم شاخص چسبندگی لاستیک نیز شناخته می‌شود، عددی است که به صورت نسبی روی آن حک می‌شود. این عدد به عوامل زیادی مانند شرایط محیطی، دما، نوع استفاده از لاستیک، میزان بار مجاز و غیره بستگی دارد.

استاندارد این شاخص 100 است اما هر اندازه مقدار آن بیشتر باشد، دوام بیشتر لاستیک خودرو را نشان می‌دهد.

در دیواره لاستیک، در شش نقطه علامت‌های مثلث کوچکی درج شده است که این علایم شاخص آج تایر را مشخص می‌کنند (در بعضی از برندها به جای مثلث از TWR استفاده می‌شود).

اگر در این شش نقطه به آج لاستیک خودرو نگاه کنید، در کف شیارها یک قسمت برجسته به ارتفاع 1.5 تا 1.8 میلی‌متر به چشم می‌خورد، هرگاه این قسمت‌ها ساییده شود و به سطح نوار برسد عمر مفید آن تمام شده است و لاستیک را باید عوض کرد.

اگر بعد از سایش این قسمت‌ها باز هم از آن استفاده کنیم، ترمزگیری اتومبیل بسیار ضعیف خواهد بود و کنترل ماشین در پیچ‌های جاده مشکل خیلی سخت می‌شود.

عمر مفید تایر

شاخص ترمزگیری لاستیک چگونه روی عملکرد آن و فرمان‌پذیری وسیله نقلیه تاثیر می‌گذارد؟

همان طور که گفتیم، هر اندازه شاخص چسبندگی لاستیک بیشتر باشد دوام آن نیز بیشتر است. به عنوان مثال، یک لاستیک با شاخص 100 دو برابر دوام بیشتری نسبت به یک نوع دیگر با شاخص 50 دارد.

مقدار این شاخص تاثیر مهمی روی پایداری خودرو تحت شرایط مختلف می‌گذارد، به ویژه در برف و باران که کنترل ماشین کمی سخت‌تر است. هر اندازه میزان این شاخص ترمزگیری لاستیک بیشتر باشد، کنترل ماشین نیز در این شرایط آسان‌تر است.

کارآیی نسبی لاستیک خودرو به نحوه استفاده از آن بستگی دارد، کارآیی نسبی لاستیک را کیفیت سرویس و نگهداری از آن، ویژگی‌های جاده و آب و هوا تغییر می‌دهد.

همچنین بخوانید: مهم‌ترین مزایا و معایب تایر پنچر رو چیست؟

هنگام تعویض تایر چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم، لاستیک نیز مانند قطعات دیگر خودرو یک تاریخ انقضاء دارد. اگر از نظر ظاهری مشکلی نمی‌بینید، پس برای بررسی عمر آن باید به سه مورد دیگر توجه کنیم.

آج تایر

هنگامی که آج لاستیک به اندازه 1.6 میلی متر برسد، احتمالا باید آن را تعویض کنیم.

تاریخ مصرف

برای لاستیک باید به تاریخ انقضا آن نیز توجه کرد، اکثر آن‌ها بین 5 تا 7 سال قابلیت استفاده دارند.

کارکرد خودرو

حداکثر کارکردی که یک لاستیک می‌تواند در شرایط معمولی داشته باشد، حدود 80 هزار کیلومتر است.

در هنگام تعویض خودرو موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • لاستیکی انتخاب کنید که استاندارد S.W.R داشته باشد، این استاندارد آزمون سه‌گانه‌ای است که راندمان سوخت، کنترل خودرو در جاده خیس و صدای تولیدی لاستیک را نشان می‌دهد.
 • در هنگام انتخاب نوع خودرو، شرایط رانندگی، دما، سطح جاده و شرایط محیط را باید در نظر داشته ‌باشید.
 • همیشه سعی کنید از سالم‌ترین لاستیک‌ها برای محور جلو خودرو استفاده کنید.
 • در هنگام تعویض بهتر است تمام لاستیک‌ها از یک برند انتخاب شوند و ساختار یکسانی داشته باشند.
تعویض لاستیک

سامانه هوشمند سفارش خدمات کارچی داری همراه همیشگی رانندگان

بدون شک اگر انتخاب تایر استاندارد و مناسب را به افراد با‌تجربه که در این زمینه تخصص کافی دارند بسپاریم، خیلی بهتر است.

سامانه هوشمند انجام کار، کارچی‌داری در تمامی شاخه‌های ارائه خدمات خودرو فعالیت می‌کند.

این سامانه با ایجاد ارتباط میان شما و کارچی‌های کاملا متخصص و کارآزموده با توانایی ارائه خدمات لازم در محل، به بهترین شکل ممکن به کارفرمایان برای رفع مشکلشان کمک می‌کند.

در استخدام این کارچی‌ها از افراد با توانایی بالا و دانش کافی در حوزه مخصوص به خودشان استفاده شده است تا کارفرمایان از دریافت بهترین خدمات مطمئن باشند.

همچنین، برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی لازم از انتخاب لاستیک مناسب می‌توانید از خدمات هوشمند سفارش خدمات کار‌چی‌داری استفاده کنید.

در مطلب بالا، استاندارد‌های تایر را بررسی کردیم و یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها را که شاخص ترمزگیری لاستیک بود و به اسم شاخص چسبندگی لاستیک نیز شناخته می‌شود، مفصل توضیح دادیم. در کنار تمام این مسائل معنای علایم روی لاستیک را نیز بیان کردیم.

 جدا از تمام این موضوعات، به عنوان یک راننده باید مراقبت و نحوه نگهداری از لاستیک را در اولویت قرار دهید.

توصیه می‌کنیم سلامت لاستیک‌ها را به طور مرتب بررسی کنید و از سلامت‌شان مطمئن شوید. با توجه به صحبت‌های بالا، امیدواریم در انتخاب یک لاستیک مناسب با استاندارد‌های لازم به شما کمک کرده باشیم.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید