راهنمای سرویس و عیب یابی کولر گازی

خواندن 6 دقیقه
11 آوریل, 2021
راهنمای پیدا کردن عیوب کولر گازی

همان‌طور که می‌دانید کولر گازی یک سیستم سرمایشی است که بر اساس انبساط و تراکم گاز عمل می‌کند. این دستگاه در فصول گرم سال مورد استفاده قرار می‌گیرد و هوای خانه را خنک می‌کند. کولر گازی گرمای هوا را از بین می‌برد و فقط هوای خنک در خانه باقی می‌ماند. در واقع می‌توان گفت این دستگاه با تبخیر مایع مبرد، خارج کردن گرما از خانه و جایگزین کردن هوای خنک با آن می‌تواند باعث خنک شدن دمای خانه شود. برای سرویس و عیب یابی کولر گازی لازم است کمی اطلاعات‌تان را افزایش دهید تا امکان بهره‌برداری بهتر از کولر گازی برای شما فراهم شود.

راهنمای عیب یابی، سرویس و تعمیر کولرگازی

نحوه کار کولر گازی در زمستان و تابستان متفاوت است. در تابستان کولر گازی با استفاده از کمپرسور، هوا را خنک می‌کند. کمپرسور قطعه‌ای از کولر گازی است که درون آن گاز خنک‌کننده وجود دارد. وقتی گاز درون این قطعه متراکم شود و توسط قطعه دیگر که کندانسور نام دارد دمای خود را از دست دهد، این گاز به حالت مایع در می‌آید. این مایع از شیر انبساط عبور کرده و به اواپراتور هدایت می‌شود.

بعد از مراحل گفته شده این مایع دوباره به حالت گاز تبدیل می‌شود و توسط اوپراتور، کار سرد کردن هوا را انجام می‌دهد. در حالت گرمایش کولر گازی، گاز خنک‌کننده که داخل کمپرسور است، به‌صورت مستقیم به طرف اوپراتور هدایت می‌شود. در این زمان گاز گرمای خود را از دست می‌دهد و این گرما با کمک اوپراتور به محیط داخل انتقال داده می‌شود.

راهنمای عیب یابی کولرگازی

کولر گازی یکی از وسایل سرمایشی است که خراب شدن آن می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد و راندمان آن را کاهش دهد. به همین دلیل لازم است تا در زمان‌های مشخص به عیب یابی و سرویس آن بپردازید تا از خراب شدن و تعمیر کولر گازی در آینده جلوگیری کنید.

این وسیله ممکن است در اثر نوسانات برق، ضربه، ورود گرد و غبار و مسائل دیگر دچار مشکل شود و به عیب‌یابی و سرویس نیاز پیدا کند. در ادامه شما را با نحوه عیب یابی و سرویس کولر گازی آشنا می‌کنیم. بنابراین تا انتهای مطلب با کارچی داری همراه باشید.

مراحل عیب یابی کولر گازی

برای عیب یابی این دستگاه ابتدا باید بدانید که مشکل اصلی کولر گازی شما چیست. بعضی از کولرهای گازی‌ خنک نمی‌کنند و از بعضی دیگر آب چکه می‌کند. نحوه عیب یابی در هر مورد متفاوت است. در ادامه چند مورد از عیوب کولر گازی را برای شما توضیح داده‌ایم.

 نحوه عیب یابی کولر گازی

عدم روشن شدن کولر گازی

کولر گازی به دلایل زیر ممکن است کار نکند.

 • خراب بودن سه شاخه.
 • نبودن برق در پریز.
 • قطع شدن سیم‌های برق کولر.

برای تعمیر کولر گازی در این صورت بهتر است موارد گفته شده را مورد بررسی قرار دهید.

دلایل عدم روشن شدن کولر گازی

ایجاد صدای بیش از حد در کولر گازی

گاهی کولر گازی به درستی کار می‌کند و سرمای مطلوبی نیز دارد؛ با این حال ممکن است صدای زیادی از آن خارج شود. برای عیب‌یابی این دستگاه باید موارد زیر را بررسی کنید.

 • ساییده شدن لوله‌ها به یکدیگر یا به بدنه دستگاه.
 • ساییده شدن پروانه به بدنه کولر گازی.
 • خراب شدن لاستیک‌هایی که نقش آن‌ها رفع لرزش است.
 • شل شدن پیچ‌های کمپرسور.
 • تنظیم نبودن محل قرارگیری دستگاه.
 • شل شدن پیچ سایر قسمت‌های کولر گازی از جمله دریچه هوا یا کانال‌ها.

برای تعمیر کولر گازی در صورت ایجاد صدای اضافی بهتر است تا مواردی را که گفته شد با دقت کامل بررسی کنید.

چکه کردن آب از اسپلیت

چکه کردن آب از اسپلیت می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سوراخ بودن حوضچه یا شیلنگ
 • گرفته بودن شیلنگ دریم.
 • شکسته شدن حوضچه.
 • کم بودن گاز کولر.

برای عیب یابی کولر گازی در این مورد بهتر است تا قطعات گفته شده را بررسی کنید تا دچار مشکل نشده باشند. گاهی وقت‌ها چکه کولر بعلت یک دلیل ساده می‌تواند باشد که تعمیرکار ماهر می‌تواند آنرا تشخیص داده و با کمترین هزینه برطرف نماید.

کولر گاز کار می‌کند، اما سرما ندارد

در این مواقع ابتدا باید ببینید که پروانه کولر به‌درستی کار می‌کند یا نه. در صورتی که پروانه عملکرد خوبی داشته باشد، ولی موتور کولر گازی کار نمی‌کند یا می‌لرزد باید موارد زیر را بررسی کنید.

 • خراب بودن موتور کولر گازی
 • ضعیف شدن خازنی که به سیم پیچ مرتبط است.
 • خراب شدن سیم‌های خازن و اتصالات آن.

مراحل سرویس کولر گازی

کولر گازی ممکن است بعد از مدتی خراب شود و به تعمیر نیاز پیدا کند. با این حال در صورتی که در فواصل زمانی منظم برای سرویس این دستگاه اقدام کنید، دیگر لازم نیست متحمل هزینه‌های سنگین تعمیر کولر گازی شوید.

مراحل سرویس کولر گازی

در ادامه شما را با مراحل سرویس کولرهای گازی آشنا می‌کنیم.

 • قبل از سرویس کولر ابتدا باید تمام نکات ایمنی را رعایت کنید تا در صورت بروز هر مشکلی، خطری جان شما را تهدید نکند. به همین دلیل لازم است پیش از شروع سرویس، برق کولر را قطع کنید.
 • بعد از قطع کردن برق، قابی را باز کنید که در جلوی پنل قرار دارد. درون این قاب فیلترهای هوا هستند که باید آن‌ها را بشویید یا در صورت نیاز تعویض‌شان کنید. درون قاب را با آب شستشو دهید تا گرد و غبار و آلودگی‌ها با آب شسته شوند.
 • یکی از مهم‌ترین قسمت‌های کولر گازی که به سرویس نیاز دارد، کویل‌های کولر گازی است. این قطعات وظیفه دارند تا هوا را تهویه و خنک کنند. در صورتی که این کویل‌ها گرد و غبار بگیرند و کثیف شوند، نمی‌توانند کار خود را به‌ درستی انجام دهند.
  برای سرویس این قطعات لازم است تا از یک مایع شوینده مانند گاز پاک‌کن کمک بگیرید. قبل از شستشو، این مایع را روی کویل‌ها بریزید و اجازه دهید تا کف کند و چربی‌هایی که روی آن وجود دارد، از بین برود.
  بعد از گذشت زمان لازم، از یک آب‌پاش کمک بگیرید و با استفاده از آن کویل‌ها را بشویید. در صورتی که هنوز آثار کثیفی روی این قطعات به چشم می‌خورد بهتر است تا از یک برس کوچک استفاده کنید و تمام کثیفی‌ها را از بین ببرید.

توجه به این نکته ضروری است که سرویس و تعمیر کولر گازی کاری تخصصی است و سپردن کار به افرادی که در این کار سررشته‌ای ندارند، منجر به خسارات جبران ناپذیری خواهد شد.

برای تکمیل اطلاعات‌تان بعنوان یک تعمیرکار، می‌توانید راهنمای سرویس کولر آبی را هم ببینید

خطاهای کولر گازی

در صورتی که قسمتی از کولر گازی با مشکل مواجه شود، دستگاه با نشان دادن کدهای خطا، افراد را از وجود این مشکلات مطلع می‌کند. کدهای خطا هر کدام نشان‌دهنده ایراد خاصی هستند که با دانستن آن‌ها می‌توانید به عیب یابی و تعمیر کولر خود بپردازید.

ارورهای کولرهای گازی در صفحه نمایشی نشان داده می‌شوند که روی دستگاه قرار دارند. این ارورها می‌تواند نشان‌دهنده خرابی کمپرسور، خرابی سنسور، نیاز به سرویس، خراب شدن برد، تمام شدن گاز، نشت لوله‌ها و عوامل مشابه دیگر باشند. در ادامه شما را با تعدادی از کدهای خطای برند ال جی آشنا می‌کنیم تا برای تعمیر این کولر از آن‌ها استفاده کنید.

خطاهای کولر گازی ال جی

 • CH01: به وجود آمدن مشکل در سنسورهای هوای داخلی.
 • CH05: بین یونیت خارجی و داخلی ارتباطی وجود دارد. ممکن است این ارتباط به مدت 3 ثانیه قطع شده باشد.
 • CH09: در صورتی که در عملکرد سیم‌کشی برد اختلال ایجاد شود، این ارور به نمایش در می‌آید.
 • CH10: فن داخلی و موتور آن با مشکل روبرو شده است.
 • CH21: ولتاژ ورودی CD بالا است.
 • CH32: اگر دمای کمپرسور بیش از اندازه معمول بالا رود، چنین اخطاری مشاهده می‌شود.
 • CH45: سنسور کندانسور خراب شده و به تعمیر نیاز دارد.

بعضی از کولرهای گازی ال جی صفحه نمایش ندارند و به صورت چراغ‌دار هستند. ارورهای این کولرها به شکل زیر است.

 • 2 چراغ قرمز و 2 چراغ سبز: این اخطار نشان می‌دهد که جریان مبدل بالا رفته است.
 • 2 چراغ سبز و 3 چراغ قرمز: با بالا رفتن دمای لوله تخلیه این اخطار به نمایش در می‌آید.
 • 2 چراغ قرمز و 7 چراغ سبز: خراب شدن CSP
 • 6 چراغ قرمز و 1 چراغ سبز: بالا رفتن دمای لوله کندانسور.
 • 6 چراغ قرمز و 5 چراغ سبز: سنسور لوله خروجی ایراد دارد که به یونیت داخلی متصل است.

برای تعمیر کولر گازی لازم است تا با این خطاها آشنا شوید و از آن‌ها استفاده کنید.

انواع کولر گازی اسپلیت

کولرهای گازی اسپلیت در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها برای مکان‌های مختلفی با اندازه‌های متفاوت، مناسب هستند. در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم.

انواع کولر گازی اسپلیت

کولر گازی ایستاده

این کولر گازی از برق 3 فاز استفاده می‌کند و برای مکان‌هایی از جمله بانک، رستوران، تالار و فضاهای بزرگ مناسب است. اسپلیت ایستاده کم مصرف است و فضای کمی را اشغال می‌کند.

کولر گازی دیواری

اسپلیت دیواری دو قسمت خارجی و داخلی به نام‌های کندانسور و اواپراتور دارد. هر یک از این بخش‌ها با لوله‌های مسی به یکدیگر متصل هستند. اسپلیت دیواری از کولرهای گازی پرطرفدار است و برای محیط‌های کوچک مانند خانه و محل کار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کولر گازی اسپلیت دیواری

کولر گازی سقفی کانالی

لوله کشی بین اپراتور و کندانسور در این کولر گازی نسبت به سایر کولرها بیشتر است. این کولر در سقف کاذب قرار می‌گیرد. به همین دلیل می‌توان برای خروج هوای خنک از چندین کانال استفاده کرد و آن را توسط این کانال‌ها به هر جایی از خانه انتقال داد.

کولر گازی سقفی کاستی

این دستگاه یکی از کولرهای گازی شیک و زیبا است که برای مکان‌هایی از جمله محیط و فضاهای اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. کولر گازی اسپلیت کاستی در سقف قرار گرفته و هوای خنک را از چهار جهت به اطراف پخش می‌کند.

کولر گازی سقفی زمینی

این کولر گازی در مواردی استفاده می‌شود که سقف کاذبی وجود ندارد. برای نصب این دستگاه می‌توانید یونیت داخلی کولر گازی را به دیوار، کمی بالاتر از سطح زمین یا زیر سقف متصل کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید