با زیباترین آبشارهای ایران آشنا شویم

خواندن 6 دقیقه
16 دسامبر, 2020
زیباترین آبشارهای ایران

یک نگاه اجمالی به جهان، ما را به حقیقتی جذاب می‌رساند و آن هم غرق شدن در زیبایی‌های آن است. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و بخشی از همین زیبایی‌ها را در خود جا داده است. یکی از همین شگفتی‌ها که تماشای آن هرگز تکراری نمی‌شود، آبشارهای طبیعی هستند. هنگامی که آب از فراز صخره‌ای به زمین می‌ریزد، نمایی بسیار زیبا و چشم نواز خلق می‌کند. دوست‌داران گردشگری و طبیعت، علاقه ویژه‌ای به آبشارها دارند. اگر شما نیز به این پدیده طبیعی علاقه‌مند هستید، این مطلب را از دست ندهید تا با زیباترین آبشارهای ایران آشنا شوید.

معرفی زیباترین آبشارهای ایران

بدون تردید، ایران، کشور چهار فصل، زیبایی‌های بسیاری را در خود جا داده است. درست به همین دلیل است که بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی زمان‌هایی را در فصول مختلف سال، به گردشگری در طبیعت زیبای کشورمان اختصاص می‌دهند که بازدید از زیباترین آبشارهای ایران نیز در برنامه تفریحی آن‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد. آیا برای آشنایی با این آبشارهای زیبا، آمادگی دارید؟ ادامه مطلب را از دست ندهید:

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال
آبشار کبودوال

اگر هدفتان از گردشگری، لذت بردن از طبیعت بی نظیر باشد، بازدید از آبشار کبودوال یکی از بهترین تجربه‌های زندگی را برای شما به ارمغان می‌آورد. برای تماشای این آبشار 15 متری، می‌بایست به 5 کیلومتری علی‌آباد کتول در استان گلستان بروید.
شاید برایتان جالب باشد بدانید که آبشار کبودوال، تنها آبشار خزه‌ای ایران است که آب آن از چشمه‌های جنوبی تامین می‌شود. همچنین مسیر رسیدن به این آبشار نیز بسیار جذاب است، چرا که باید از دل جنگلی انبوه عبور کنید تا در نهایت آبشار کبودوال را ببینید.
به آبشار کبودوال که برسید، می‌توانید از امکانات رفاهی که در این منطقه وجود دارد، استفاده کنید. به عنوان مثال در این محدوده سرویس‌های بهداشتی، آلاچیق، نمازخانه و مسیر سنگ فرش شده برای رسیدن به آبشار تعبیه شده که لذت تماشای آبشار را دو چندان می‌کند. بازدید از این آبشار در هر زمان از سال جذابیت‌های خاص خود را دارا است، اما اگر می‌خواهید این آبشار را در زیباترین حالت خود تماشا کنید، فصل بهار و پاییز، بهترین زمان‌ها خواهند بود.

آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت
آبشار شاهاندشت

اگر استان مازندران مقصد شما است، می‌توانید از بلندترین آبشار این استان دیدن کنید. آبشار شاهاندشت در جاده هراز واقع شده و یکی از زیباترین آبشارهای ایران نیز محسوب می‌شود. این آبشار 51 متر ارتفاع داشته و می‌توانید آن را در 96 کیلومتری جاده هراز بیابید که آب آن در جانب جنوبی جاده روان است، ببینید.
خوب است بدانید که این آبشار در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسیده و سالانه افراد زیادی برای بازدید از آن، به این منطقه سفر می‌کنند. در بازدید از این منطقه، شما همچنین قلعه‌ای به نام قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن را خواهید یافت که در بالای آبشار شاهاندشت با سنگ‌های مخلوطی شکل ساروج خودنمایی می‌کند. قدمت این قلعه به سه هزار سال می‌رسد و در کنار تماشای آبشار، بازدید از این قلعه خالی از لطف نخواهد بود.

آبشار بیشه از زیباترین آبشارهای ایران

آبشار بیشه
آبشار بیشه

اینبار نوبت به سرزمین آبشارها یعنی لرستان می‌رسد که یکی دیگر از زیباترین آبشارهای ایران را در خود جا داده و آن چیزی نیست جز آبشار بیشه! این آبشار از شهر خرم آباد 65 کیلومتر فاصله داشته و قرارگیری‌ آن در قلب کوه‌های زاگرس، بر زیبایی‌هایش افزوده است.
ارتفاع این آبشار تا رسیدن به سطح زمین 10 متر است و عرض آن به 20 متر می‌رسد. در اطراف این آبشار چشمه‌هایی نیز روییده است که آب آبشار بیشه را تامین می‌کنند.

آبشار آب سفید

آبشار آب سفید
آبشار آب سفید

در استان لرستان آبشارهای زیبای مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها، آبشار آب سفید است. ارتفاع این آبشار که به عروس آبشارهای ایران معروف است، به 70 متر می‌رسد و این نام را به واسطه تشکیل حباب‌های سفید رنگ پس از برخورد آب به سنگ‌ها، از آن خود کرده است.
به این منطقه که سفر کنید، می‌توانید علاوه بر تماشای آبشار، از امکانات رفاهی منطقه مانند درمانگاه، آلاچیق، سکویی برای ماهیگیری، تله کابین، پیست برای اسب سواری و دوچرخه سواری و … استفاده نمایید.

آبشار مارگون

آبشار مارگون
آبشار مارگون

آبشار مارگون با ارتفاع و عرض به ترتیب 70 و 100 متر، از جمله بزرگ‌ترین آبشارهای چشمه‌ای جهان محسوب می‌شود. دمای آب این آبشار همیشه بسیار خنک بوده و در نهایت به رودخانه‌ سپیدان ادامه پیدا می‌کند.
چشمه‌هایی که از دل کوه جوشیده‌اند، آب آبشار باشکوه مارگون را تشکیل می‌دهند. به این منطقه که بروید، اطراف آبشار را پوشیدن از درختانی زیبا از زالزالک و بوته‌های زرشک زیبا خواهید یافت. بدون تردید این آبشار، یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود.

آبشار آسیاب خرابه از زیباترین آبشارهای ایران

آبشار آسیاب خرابه
آبشار آسیاب خرابه

درست است که نام این آبشار چنگی به دل نمی‌زند، اما زیبایی‌اش چیزی نیست که بتوانیم از آن چشم بپوشانیم. آبشار آسیاب خرابه یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که در منطقه‌ای دیدنی در آذربایجان شرقی واقع شده است.
آسیابی آبی در نزدیکی این آبشار وجود دارد که به مرور زمان به مخروبه تبدیل شده است. همین آسیاب مخروبه سبب شهرت این آبشار به نام آبشار آسیاب خرابه گشته است.
جاده‌ای که شما را به این آبشار زیبا می‌رساند، جاده‌ای خاکی است که در نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است. اما پس از گذشتن از مسیر فرعی، دره‌ای زیبا در پیش روی چشم شما نمایان شده و آبشار را خواهید دید.

آبشار سمیرم

آبشار سمیرم
آبشار سمیرم

برای بازدید از این آبشار زیبا، باید به 160 کیلومتری استان اصفهان و به 4 کیلومتری شهرستان سمیرم بروید. این آبشار را طبیعتی سرسبز و البته کوهستانی احاطه کرده است و بدون تردید یکی از بهترین مکان‌ها برای گردشگری در ایران محسوب می‌شود.
ارتفاع این آبشار 35 متر بوده و ریزش آب آن از ارتفاعات زاگرس، جلوه‌ای بسیار زیبا از آبشار سمیرم پدید آورده است. به این منطقه که سفر کنید، آب و هوای آن را سرد خواهید یافت. البته خوب است بدانید که چنانچه قصد اقامت در نزدیکی آبشار سمیرم را داشته باشید، استراحتگاهی برای گردشگران تهیه شده که می‌توانید آنجا بمانید.

آبشار لاتون

آبشار لاتون
آبشار لاتون

این آبشار 105 متری، عنوان بلندترین آبشار ایران را به خود اختصاص داده است. برای رسیدن به این آبشار باید به سمت روستای کوته مه استان گیلان حرکت کرده و از روستای خالی از سکنه آسیو شوان عبور نمایید.
مسیر پیاده رو رسیدن به این آبشار زیبا، پوشیده شده از درختان گردو، گلابی، ازگیل و فندوق است. همچنین در راه رودخانه‌ای کم آب را خواهید دید که می‌توانید از عرض آن عبور نمایید. پس از چند ساعت پیاده‌روی، در نهایت به آبشار خواهید رسید. اگر دوست داشته باشید، می‌توانید اتاقی در این منطقه کرایه کنید و کمی در کنار آبشار اقامت نمایید.

آبشار نوژیان

آبشار نوژیان
آبشار لاتون

این آبشار در بالای کوه تاف خرم آباد در استان لرستان قرار گرفته و یکی از بلندترین آبشارهای ایران محسوب می‌شود. به این منطقه که سفر کنید، خواهید دید که اطراف کوه تاف و آبشار را، گیاهان دارویی مختلفی گرفته‌اند.
برای رسیدن به آبشار نوژیان، می‌بایست از جاده کمربندی خرم آباد حرکت کرده و از آنجا به سمت جنوب شرقی متمایل شوید. پس از عبور 38 کیلومتری در این مسیر، در نهایت به روستای نوژیان خواهید رسید که کمی آن طرف‌تر، آبشار 95 متری نوژیان خودنمایی می‌کند.
این آبشار در تمامی ماه‌های سال زیبایی دارد، اما گر می‌خواهید آبشار نوژیان را در پرآب‌ترین و باشکوه‌ترین حالت خود تماشا کنید، در فصل بهار و تابستان به این منطقه سفر نمایید.

آبشار سنگان

آبشار سنگان
آبشار سنگان

این آبشار در فاصله 20 کیلومتری از شمال غرب تهران قرار گرفته و به دلیل واقع شدن آن در کوه‌های البرز، آب و هوای بسیار مطبوعی دارد. برای آنکه به این آبشار برسید، باید از مسیر جاده کن و سولقان، حرکت کرده و به سولقان بروید. بعد از گذشت 10 کیلومتر، به روستان سنگان خواهید رسید. از آنجا باید به سنگان پایین و سنگان بالا بروید و پیاده روی خود را برای رسیدن به آبشار آغاز نمایید. این آبشار 30 متر ارتفاع داشته و یکی از بهترین مناطق برای گردشگری در تهران محسوب می‌شود.

آبشار شوی

آبشار شوی
آبشار شوی

یکی دیگر از زیباترین آبشارهای ایران، آبشار شوی است که در رشته کوه‌های زاگرس در دزفول قرار گرفته است. در مسیر رسیدن به این آبشار، سه آبشار وجود دارد که این جذابیت راه را بیشتر می‌کند. البته خوب است بدانید که دسترسی به این آبشار آنقدرها آسان نیست و این به دلیل بکر بودن منطقه است. اگر می‌خواهید آبشار شوی را در زیباترین حالت خود ببینید، فصل بهار و فروردین ماه بهترین زمان خواهد بود.

آبشار شیرآباد

آبشار شیرآباد
آبشار شیرآباد

چنانچه به روستای شیرآباد در استان گلستان بروید، می‌توانید یکی از بهترین آبشارهای ایران را به نام آبشار شیرآباد ببینید. این آبشار از رشته کوه‌های البرز سرچشمه گرفته و از ارتفاع 27 متری به زمین می‌رسد. برای رسیدن به آبشارهای زیبای شیرآباد، باید به 2 کیلومتر آن طرف‌تر از روستای شیرآباد استان گلستان بروید. در مسیر از دل جنگل هایی با درختان توسکا و سرخس عبور خواهید کرد که این بر جذابیت آبشار خواهد افزود.

آبشار ویسادار

آبشار ویسادار
آبشار ویسادار

آبشار ویسادار در رضوان شهر در استان گیلان واقع شده و مسیری که شما را به آن می‌رساند، پر است از درخت‌های بلوط و چنار. این آبشار 15 متری، دیواره‌های لایه لایه داشته و به حفره‌ای فرو می‌ریزد که از این ریزش، حوضی از آب زلال پدید آورده است. در این حوض آب، می‌توانید ریشه‌های درختان و سنگ‌ها سیاه رنگی را ببینید و جلوه‌ای جذاب از طبیعت را تماشا نمایید.

آبشار تیرکان

آبشار تیرکان
آبشار تیرکان

اگر آبشارهای آرام را دوست دارید و از تماشای جریان ریزش آن در استخری زیبا و پر از آرامش لذت می‌برید، آبشار تیرکان یکی از بهترین مکان‌های گردشگری برای شما خواهد بود. این آبشار در 20 کلیومتری جاده بابل به بابل کنار و در روستای تیرکان قرار گرفته و برای رسیدن به آن، باید از محیطی بکر به مدت 2 ساعت پیاده‌روی نمایید.
نام دیگر این آبشار زیبا، هفت آبشار است و آنچه که از نام آن برمی آید، این است که در این منطقه 7 آبشار در اندازه‌های مختلف وجود دارد. اینجا همه چیز برای یک طبیعت گردی فوق‌العاده فراهم است؛ از جنگل، رودخانه گرفته تا آبشار و هوای مطبوع!

آبشار شلماش

آبشار شلماش
آبشار شلماش

آبشار شلماش نام یکی دیگر از زیباترین آبشارهای ایران است که تماشای آن آرامش بی‌نظیری به شما هدیه می‎‌دهد. این آبشار در آذربایجان غربی قرار گرفته و برای رسیدن به آن باید به 15 کیلومتری شهر سردشت بروید.
این آبشار زیبا، سه طبقه‌ای است که مجموع ارتفاع آن‌ها، به 50 متر می‌رسد. منظره این آبشار در کنار دره سرسبز و جنگلی که پیرامون آن وجود دارد، چشم‌نوازتر شده است.
چنانچه برای بازدید از این آبشار، به این منطقه سفر می‌کنید، می‌توانید از امکانات رفاهی مختلفی مانند اقامتگاه، رستوران و سرویس بهداشتی استفاده نمایید.

آبشار آب ملخ

آبشار آب ملخ
آبشار آب ملخ

این آبشار زیبا در فاصله 60 کیلومتری از شهر سمیرم در استان اصفهان قرار گرفته است. آب آبشار آب ملخ از کوه‌های دنا سرچشمه گرفته و در نهایت به رودخانه ماربر می‌ریزد. نام گذاری این آبشار، به دلیل آن است که ترکیبات آب، سبب از بین رفتن ملخ‌های مهاجم خواهد شد.
پلی که در بالای آبشار آب ملخ قرار گرفته، سبب ریزش آب از دو طرف پل شده که این بر جذابیت آبشار افزوده است. چرا که راهی را برای وارد شدن به غار برای گردشگران باز می‌کند.

آبشار دودوزن

آبشار دودوزن
آبشار دودوزن

این آبشار در استان گیلان واقع شده و برای رسیدن به آن، می‌بایست از مسیر بسیار زیبایی بگذرید. چرا که راه از دل جنگل سرسبزی می گذرد و باید از کنار روستاهای مختلفی عبور کنید. این آبشار 150 ساله، یکی از بهترین منطق گردشگری است و پل چوبی که روی رودخانه امتداد آن نصب شده، به گردشگران اجازه می‌دهد تا در عرض رودخانه حرکت کرده و در وسط آب، تماشای منظره‌ای دلچسب از آبشار را از آن خود کنند.

آبشار لونک

آبشار لونک
آبشار لونک

آبشار لونک در استان گیلان واقع شده و برای رسیدن به آن، باید به 20 کیلومتر آن طرف‌تر از شهر سیاهکل بروید. جالب اینجا است که آبشار لونک درواقع از ترکیب دو آبشار به وجود می آید. ارتفاع و عرض این آبشار به ترتیب 6 و 20 متر است که در نهایت به رودخانه شیم سرازیر می‌شود.
اگر می‌خواهید به تماشای زیباترین حالت این آبشار بنشینید، می‌بایست برنامه ریزی برای بازدید از آبشار لونک را در فصل بهار و پاییز ترتیب دهید. ضمنا خوب است بدانید که در نزدیکی این آبشار، امکانات رفاهی مانند رستوران، آلاچیق برای پیکنیک، سرویس بهداشتی و … وجود دارد تا شما تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش از تماشای آبشار لونک داشته باشید.

آبشار آب پری

آبشار آب پری
آبشار آب پری

آبشار آب پری در رویان استان مازندران واقع شده و ریزش آن از میان سنگ‌های کوچک و بزرگ، چشم‌اندازی بسیار زیبا ایجاد کرده است. آبشار آب پری توسط جنگلی سرسبز و زیبا محاصره شده است و در این حوالی می‌توانید از امکاتات رفاهی مانند آلاچیق، آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی، استفاده نمایید. بدون تردید این آبشار را می‌توانیم یکی از زیباترین مناطق گردشگری در استان مازندران بنامیم.

آبشار زمرد حویق

آبشار زمرد حویق
آبشار زمرد حویق

یکی دیگر از بهترین آبشارهای ایران در شهر حویق از شهرستان تالش استان گیلان واقع شده است. البته از آنجایی که آبشار زمرد حویق از دو آبشار کنار هم تشکیل شده، به آبشار دوقلو نیز معروف است.
شاید برایتان جالب باشد بدانید که می‌توانید در آبگیر این آبشار، ماهیگیری کنید، چرا که با بازدید از آبشار زمرد حریق، خواهید دید که ماهی‌های قزل‌آلا، مشغول این طرف و آن طرف رفتن در آب هستند. گردشگران بازدید از این آبشار را یکی از جذابیت‌های استان گیلان می‌دانند. پس اگر شما نیز از علاقه‌مندان به آبشار هستید، شکوه خلق شده از این آبشار را از دست ندهید.

سخن پایانی

ایران زیبای ما، آبشارهای باشکوه و دیدنی بسیاری دیگر را در خود جا داده است، اما این‌ها، به گفته گردشگران، از جمله بهترین آبشارهای ایران بودند که بازدید از آن‌ها، به همه توصیه می‌شود. سفر به این مناطق و خاطره سازی در طبیعت‌های زیبایشان را از دست ندهید. برای سفر به هر مکان از طریق بخش خدمات فردی کار‌چی‌داری، سامانه هوشمند انجام کار، می‌توانید یک راهنمای محلی گردشگری پیدا کنید و با همراهی او سفر خاطره‌انگیزی را تجربه کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید