رژیم کتوژنیک چیست؟ مزایا و معایب، بایدها و نبایدهای آن

خواندن 5 دقیقه
20 اکتبر, 2020
رژیم کتوژنیک

اضافه وزن چیزی است که بسیاری از ما حداقل یک بار در طول زندگی خود و شاید چندین سال پیاپی با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. فارغ از مشکلات سلامتی، نازیبایی اندامی به وجود آمده همراه آن نیز، آزاردهنده است. رژیم‌های غذایی زیادی برای کاهش وزن پیشنهاد شده‌اند که رژیم کتوژنیک یکی از برجسته‌ترین آن‌ها است. رژیم کتو به عنوان یک رژیم لاغری، در درمان چاقی موثر واقع شده، اما به کار بردن آن نیز باید و نبایدهایی دارد که باید پیش از وارد شدن به این رژیم غذایی، به آن‌ها توجه داشته باشید.

در ادامه با سامانه هوشمند سفارش خدمات کارچی‌داری همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات بوده و از این لحاظ به «رژیم اتکینز» نیز شباهت‌هایی دارد. در این رژیم غذایی، ایده اصلی بر این مبنا قرار دارد که شما بیشترین کالری مصرفی خود را از پروتئین و چربی‌ها دریافت کرده و مقدار کمتری را از کربوهیدرات به دست بیاورید. به این شکل با بالا بردن سطح چربی و پروتئین و کاهش میزان مصرف کربوهیدرات، سیستم متابولیسم بدن شما وارد فاز کتوزیس شده و این رفته رفته به لاغری و کاهش وزن منجر خواهد شد.

کتوزیس به حالتی اطلاق می‌شود که بدن برای تامین انرژی خود و سوخت‌وساز، در نبود کربوهیدرات‌ها، به سراغ چربی‌های ذخیره شده بدن می‌رود و وارد فاز چربی‌سوزی می‌شود.

به علاوه توجه داشته باشید زمانی که بدن به فاز کتوزیس وارد می‌شود، شروع به چربی‌سوزی بالا کرده و همین امر به طور مستقیم قند خون را پایین می‌آورد.

از این روی جالب است بدانید که رژیم کتو تاثیرات مثبتی نیز در درمان دیابت و کاهش عوارض آن دارد و همین طور با کم کردن از سطح تجمع چربی، کاهش ریسک‌های ابتلا به انواع سرطان ها را نیز رقم می‌زند.

مزایای رژیم کتوژنیک

انواع رژیم کتوژنیک

اما این رژیم در یک ساختار خلاصه نشده و ما چندین نوع رژیم کتو داریم.

رژیم کتوژنیک استاندارد یا SKD

در این رژیم سطح کربوهیدرات پایین با سطح پروتئین متوسط و سطح چربی بالا داریم. به طور متوسط باید به اندازه 75 درصد چربی، 20 درصد پروتئین و 5 درصد کربوهیدرات در رژیم کتو استاندارد، میل کنید.

رژیم کتوژنیک دوره‌ای یا CKD

در رژیم کتو دوره‌ای، یک وقفه در کاهش کربوهیدرات‌ها داشته و دوره‌ای کوتاه‌تر را به مصرف دوباره آن‌ها اختصاص می‌دهید. به طور نمونه ممکن است یک هفته کامل رژیم کتو را دنبال کرده و دو روز استراحت (با مصرف معمولی کربوهیدرات‌ها) داشته باشید.

رژیم کتوژنیک هدفمند یا TKD

در این نوع از رژیم کتو، باید ورزش را نیز در برنامه روزانه خود جای دهید و در ساعات نزدیک به ورزش، امکان مصرف کربوهیدرات‌ها را خواهید داشت.

رژیم کتوژنیک با میزان پروتئین زیاد

در این الگو، سطح پروتئین را در رژیم غذایی خود بالا می‌برید. به این ترتیب که به اندازه 35 درصد پروتئین دریافت کرده و باقی رژیم غذایی روزانه خود را با 60 درصد چربی و 5 درصد کربوهیدرات همراه خواهید ساخت.

همین طور بخوانید: نگهداری از سالمندان در منزل

انتخاب صحیح انواع رژیم کتوژنیک

اما حال که با چهار گونه متفاوت از این رژیم غذایی لاغری روبرو هستیم، لازم است که نوع مناسب خود را انتخاب کنیم تا کارایی بیشتر و سریع‌تری داشته باشد.

در صورتی که برای نخستین بار می‌خواهید این رژیم لاغری را تجربه کرده و در ضمن پیشتر نیز رژیم خاصی را دنبال نکرده‌اید، نوع استاندارد کتو برای شما مناسب خواهد بود.

اگر ورزش حرفه‌ای یا نیمه‌حرفه‌ای انجام داده و ساعاتی در روز را برای این کار اختصاص می‌دهید، بهتر است که رژیم کتو هدفمند را انتخاب کنید.

بدنسازها نیز باید از رژیم غذایی کتوژنیک دوره‌ای بهره‌مند شوند.

همین طور آن دسته از افرادی که روزانه فعالیت فیزیکی زیادی را تجربه می‌کنند، رژیم کتوژنیک با پروتئین زیاد را مناسب خواهند یافت.

مواد غذایی کتوژنیک

رژیم کتوژنیک برای چه افرادی مناسب است؟

رژیم کتوژنیک برای افرادی که به چاقی مبتلا بوده یا به هر شکلی مایل به بالا بردن سطح سلامت بدن خود هستند، بسیار مناسب است. به علاوه افرادی که در معرض دیابت نوع 2 قرار داشته یا به آن مبتلا هستند، این رژیم را یک کمک کننده عالی برای کاهش سطح قند خون خود و کنترل دیابت خواهند یافت.

رژیم کتوژنیک برای چه افرادی نامناسب است؟

اگر شما به صورت حرفه‌ای ورزش کرده و به دنبال عضله‌سازی در بدن خود هستید، این رژیم برایتان چندان مناسب نبوده و به ویژه دنبال کردن طولانی مدت آن توصیه نمی‌شود.

فواید رژیم کتوژنیک کدامند؟

فواید رژیم کتوژنیک شاید در ظاهر تنها مربوط به کاهش وزن و رسیدن به لاغری مورد نیاز باشد، اما این رژیم غذایی فواید دیگری نیز دارد که اتفاقا برخی از آن‌ها، بسیار قابل توجه هستند. از جمله فواید رژیم کتو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام

رژیم کتو یکی از بهترین رژیم‌های غذایی است که ضمن لاغری، به سیستم ایمنی بدن آسیب نرسانده و در کنار کاهش وزن، کلسترول‌های بد خون را نیز کاهش می‌دهد. در حال حاضر رژیم‌های غذایی زیادی پیشنهاد می‌شوند که هر یک نیز فواید و معایب خاص خود را دارند، اما این رژیم به نوعی سرآمد آن‌هاست و به کاهش وزن با چربی‌سوزی مستمر و موثر، کمک بسیاری می‌کند. همان طور که می‌دانید اهمیت زیادی دارد که همزمان با رژیم غذایی، به سلامت بدن خود آسیب نرسانید و خوشبختانه در کتوژنیک این مهم، تامین شده است.

کند کردن روند رشد سلول‌های سرطانی

سلول‌های سرطانی از کربوهیدرات و گلوکز برای تغذیه استفاده کرده و با تجمیع این مواد در بدن، سرعت تکثیر بیشتری پیدا می‌کنند. دنبال کردن رژیم کتوژنیک، باعث می‌شود تا کربوهیدرات و قند کمتری به بدن وارد شده و به این شکل روند رشد سلول‌های سرطانی کاهش یابد. (البته در نظر داشته باشید که هرگز نمی‌توان تنها با تکیه بر این رژیم، به درمان و جنگ سرطان رفت و بیماران سرطانی باید حتما تحت نظر مستقیم پزشک معالج باشند.)

درمان چربی کبد

کبد چرب یکی از بیماری‌های رایج است که افراد سیگاری و عده‌ای که دارای اضافه وزن و چاقی هستند، بیشتر به آن مبتلا می‌شوند. با کاهش میزان کربوهیدرات دریافتی، متابولیسم بدن شما از طریق چربی‌های موجود تامین شده و به این ترتیب چربی‌های تجمیع شده در کبد نیز کاهش می‌یابند. مطالعات و تحقیقات حاکی از آن است که این رژیم تاثیر قابل توجهی بر بیماری کبد چرب دارد.

بهبود شرایط پوست

همه ما عاشق داشتن پوستی یکدست و زیبا هستیم، اما بسیاری اوقات نوع تغذیه، آسیب زیبایی به پوستمان وارد می‌کند. مصرف کربوهیدرات و مواد قندی، به صورت مستقیم به بروز جوش‌های پوستی منجر می‌شود. به این ترتیب با کاهش دریافت کربوهیدرات و قند به وجود آمده از آن در خون، کمتر شاهد جوش و آکنه‌های پوستی بوده و زیبایی بیشتری به دست خواهیم آورد.

پیشگیری و کنترل دیابت

در صورتی که رژیم کتوژنیک را سرآمد مدل تغذیه‌ای خود قرار داده باشید، کربوهیدرات کمتری دریافت کرده و زمینه ابتلا به دیابت در بدن شما کاهش خواهد یافت. با سوخت و ساز بدن از طریق چربی‌ها و کاهش سطح آن‌ها در بدن، ریسک ابتلا به دیابت کاهش خواهد یافت. به همین ترتیب برای افرادی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند، دنبال کردن رژیم کتو، باعث افزایش سطح انسولین در خون و نیز کاهش قند خون خواهد شد.

کاهش ریسک بیماری‌های قلبی

رعایت رژیم کتوژنیک به صورت مستقیم موجب کاهش کلسترول‌های بد و قند خون می‌شود و طبیعی است که با کاهش سطح چربی‌ها در بدن، شاهد کاهش ریسک بیماری‌های قلبی باشیم. با متابولیسم به راه افتاده در بدن به وسیله این رژیم، میزان کلسترول‌های خوب در خون افزایش یافته و به طور کلی، قلب در شرایط بهینه‌تری قرار می‌گیرد.

درمان و تسکین بیماری‌های سیستم عصبی

جالب است بدانید که نخستین بار این رژیم نه به دلایل کاهش وزن، بلکه به دلیل درمان صرع در کودکان، ابداع شد. پس از آن مشخص گردید که این رژیم لاغری، به پیشگیری از بیماری‌هایی چون آلزایمر و پارکینسون نیز کمک می‌کند.

درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک

با بالا رفتن میزان انسولین در خون، امکان تشکیل سندروم تخمدان پلی کیستیک بیشتر وجود دارد و با دنبال کردن رژیم کتو و کاهش قند خون به صورت طبیعی، نیاز به ترشح انسولین کاهش یافته و از ایجاد این سندروم پیشگیری شده یا به درمان آن کمک می‌شود.

عادت غذایی کتوژنیک

مضرات رژیم کتوژنیک کدامند؟

رژیم کتوژنیک به طور کلی ضرری برای بدن ندارد، اما با توجه به این که بدن شما به تازگی با این سبک تغذیه آشنا شده و ریتم همیشگی آن برهم می‌خورد، ممکن است برخی علائم چون احساس گرسنگی زیاد، حالت تهوع، بی‌حالی، کمبود انرژی، کاهش قدرت تفکر و به طور کلی عملکرد قوی مغزی، مشکلات و اختلالات گوارشی، بی‌خوابی یا کم‌خوابی و … را تجربه کنید. جالب است بدانید که به این علائم و عوارض رژیم کتوژنیک، به اصطلاح آنفلوانزای کتو گفته می‌شود. در اغلب مواقع پس از مدتی کنار آمدن با این عوارض، بدن با ساختار رژیم سازگاری پیدا کرده و علائم و عوارض رفع خواهند شد.

مواد غذایی مجاز در رژیم کتوژنیک

مواد غذایی مجاز در رژیم کتو شامل چربی‌های سالم از جمله روغن زیتون و روغن نارگیل هستند. شما می‌توانید از مغزهایی چون بادام و گردو استفاده کنید و همین طور تخم کتان و تخم کدو، گزینه‌هایی عالی محسوب می‌شوند. در بخش غذاهای دریایی، ماهی تن، ماهی قزل آلا و ماهی سالمون پیشنهاد می‌گردند.

سبزیجات دارای کربوهیدرات کم شامل زیتون، گوجه فرنگی، آووکادو، کرفس، کلم، اسفناج، خیار، بروکلی، کدو، گل کلم، کاهو و بادمجان هستند و شما می‌توانید از این مواد در رژیم لاغری خود بهره‌مند شوید.

از آن جایی که در این رژیم به مصرف پروتئین و چربی روی می‌آوریم، گوشت قرمز در تمامی انواع آن، مجاز است. تخم مرغ، آووکادو، گوجه فرنگی، پیاز به ویژه پیاز بنفش، فلفل دلمه‌ای رنگ و پنیرهای غیرفرآوری شده، کره و خامه، پودر سیر، پودر زنجبیل، دارچین، فلفل و نمک نیز در این رژیم جایگاه دارند.

همین طور شما می‌توانید به هر میزان که مایل هستید آب، چای و قهوه بنوشید.

مواد غذایی ممنوع در رژیم کتوژنیک

مواد غذایی ممنوع در رژیم کتوژنیک شامل غذاهای با قند و کربوهیدرات بالا هستند. به طور نمونه شما مجاز به نوشیدن نوشابه‌ها، آبمیوه‌ها و بستنی و کیک‌ها نیستید. همین طور پاستا، سیب زمینی، هویج، سس مایونز، عدس، لپه، نخود فرنگی و سایر محصولات دارای کربوهیدرات بالا نیز نباید مصرف شوند. در خصوص میوه‌ها نیز محدودیت قابل توجهی وجود دارد و تنها مجاز به مصرف توت فرنگی، آن هم در مقدار کم خواهید بود.

مکمل‌های رژیم غذایی کتو

در دورانی که این رژیم را انتخاب کرده‌اید، بهتر است برای کاهش برخی عوارض آن، از مکمل‌هایی چون منیزیم، ویتامین D و اسید چرب امگا 3 استفاده نمایید. در نظر داشته باشید که زیاده‌روی در مصرف این مکمل‌ها، به ویژه ویتامین D، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

نکته: لازم به ذکر است که نباید رژیم کتوژنیک را برای مدت زمانی طولانی به عنوان الگوی غذایی و رژیم لاغری خود انتخاب کنید و حتما لازم است که پس از یک دوره، استراحت مناسبی به سیستم بدن خود بدهید.

در این روزهای جولان ویروس کرونا در جهان که رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در خانه ماندن، تنها راه حل مصون نگه داشتن خود و سایر افراد از ابتلا است، می‌توانید از طریق سامانه هوشمند انجام کار، کارچی‌داری به افرادی که در امور خانه و خانه‌داری خبره هستند، دسترسی داشته و سفارش خدمات بدهید. نیروهای اعزامی از سوی کارچی‌داری، تمامی پروتکل‌های بهداشتی مربوط به ایمن‌سازی نسبت به ویروس کرونا را رعایت کرده و به هر لحاظ تحت نظر از نظر سلامتی هستند.

رژیم کتوژنیک یکی از بهترین رژیم‌های لاغری محسوب می‌شود و تا به حال توانسته به رفع چاقی بسیاری از افراد مشهور نیز کمک کند. با این همه توصیه می‌شود که پیش از آغاز این رژیم، با پزشک خود مشورت داشته باشید. به ویژه افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای خاصی بوده یا دارویی مصرف می‌کنند، باید هماهنگی لازم را با پزشک خود داشته باشند.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید