رژیم فستینگ چیست و چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

خواندن 4 دقیقه
12 اکتبر, 2020
رژیم فستینگ

اگر به دنبال رژیم مناسبی برای کاهش وزن هستید احتمالا در جستجوهای خود نام رژیم فستینگ را شنیده‌اید. رژیم فستینگ یا رژیم روزه‌داری متناوب همانطور که از نامش می‌توان دریافت به کمک دوره‌های روزه‌داری کوتاه‌مدت و متناوب باعث کاهش وزن و مقابله با چاقی می‌شود.

در مطلب امروز کارچی‌داری با رژیم فستینگ و چگونگی عملکرد آن در بدن بیشتر آشنا خواهیم شد. همچنین به روش‌های مختلف انجام این رژیم می‌پردازیم.

بنابراین اگر هدفتان کاهش وزن و لاغرتر شدن است مطلب امروز کارچی‌داری را از دست ندهید.

رژیم فستینگ در سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین روش‌های لاغری و کاهش وزن تبدیل شده است. جالب است بدانید این رژیم علاوه بر کمک به کاهش وزن می‌تواند به سلامت بدن نیز کمک ‌کند.

در رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب فرد در بازه‌های زمانی خاصی نباید غذا بخورد. این رژیم نوع غذاها را مشخص نمی‌کند و محدودیت خاصی در زمینه مواد غذایی مصرفی ایجاد نمی‌کند.

آنچه در رژیم فستینگ بیشترین اهمیت را دارد زمان صرف غذا و زمان‌های پرهیز غذایی است.

روش‌های متنوعی برای انجام رژیم فستینگ وجود دارد. برخی از روش‌های معمول رژیم فستینگ یا روزه‌داری متناوب، روزه‌داری 16 ساعته به مدت چند روز یا دو روز کامل روزه‌داری در هفته است.

در ادامه به تفصیل به انواع روش‌های رژیم فستینگ خواهیم پرداخت. اما نکته‌ای که در این رژیم باید مد نظر قرار دهید این است که آنچه در تمام این روش‌ها مشترک است تقسیم روز یا هفته به زمان‌ها و دوره‌های روزه‌داری و زمان‌ها و دوره‌های خوردن است.

تاثیر رژیم غذایی در لاغری

همانطور که گفته شد زمان‌بندی وعده‌های غذایی مهم‌ترین بخش در رژیم فستینگ است

در دوره‌های روزه‌داری رژیم فستینگ افراد یا به طور کلی چیزی نمی‌خورند یا حجم بسیار کمی از مواد غذایی را مصرف می‌کنند به طوری که کالری دریافتی آن‌ها بسیار کاهش می‌یابد.

در واقع رژیم فستینگ به افراد کمک می‌کند تا کالری کمتری مصرف کنند. این رژیم همچنین برخی هورمون‌های مرتبط با کنترل وزن را تنظیم می‌کند.

از طرف دیگر رژیم فستینگ در مقایسه با رژیم‌های دیگر از عضله‌سوزی جلوگیری می‌کند. در ادامه نگاه دقیق‌‌تری به آنچه طی رژیم فستینگ در بدن شما اتفاق می‌افتد خواهیم داشت.

زمانی که برای مدتی از خوردن دست می‌کشید چندین اتفاق مختلف در بدنتان می‌افتد. یکی از آن‌ها این است که بدن شما سطح هورمون‌ها را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که چربی‌های ذخیره شده برای مصرف در دسترس بدن قرار گیرند و در واقع بدن آماده چربی‌سوزی می‌شود.

با انجام رژیم فستینگ و خودداری از غذا خوردن سطح انسولین خون نیز پایین می‌آید و این موضوع باعث می‌شود که فرایند چربی‌سوزی راحت‌تر در بدن اتفاق بیفتد. هم‌زمان سطح هورمون رشد در بدن بسیار افزایش می‌یابد و به این ترتیب چربی‌های بدن کاهش می‌یابد. افزایش سطح این هورمون در بدن به افزایش حجم عضلات نیز کمک می‌کند.

از طرف دیگر سلول‌های بدن فرایندهای بازسازی را آغاز می‌کنند و پروتئین‌های قدیمی و ناکارآمد را که در درون سلول‌ها ذخیره شده‌ بودند حذف می‌کنند.

حال که با آنچه در طی رژیم فستینگ در بدن اتفاق می‌افتد آشنا شدیم بهتر است به انواع روش‌های انجام این رژیم نگاهی بیندازیم و آن‌ها را با هم بررسی کنیم.

یررسی رژیم غذایی

6 روش محبوب رژیم فستینگ برای کاهش وزن و لاغری سریع‌تر

1- روش 16/8

در این روش رژیم فستینگ افراد 14 تا 16 ساعت از روز را چیزی نمی‌خورند و 8 تا 10 ساعت از شبانه روز مجاز به خوردن غذا هستند.

افراد می‌توانند این 8 تا 10 ساعت را  با توجه به نیاز خود به دو یا سه وعده یا حتی بیشتر تقسیم کنند.

برای انجام این روش رژیم فستینگ می‌توانید پس از صرف شام چیزی نخورید و وعده صبحانه را هم حذف کنید و وعده‌ی بعدی را برای ناهار میل کنید. به این صورت حدود 14 تا 16 ساعت از شبانه‌روز را چیزی نخورده‌اید و روزه بوده‌اید.

این روش برای افرادی که معمولا صبحانه نمی‌خورند بسیار مناسب است و می‌تواند باعث کاهش وزن سریع آن‌ها شود. اما اگر به صبحانه خوردن عادت دارید می‌توانید ساعات روزه‌داری را تغییر دهید.

در این دوره 14 تا 16 ساعته می‌توانید نوشیدنی‌هایی مانند آب، قهوه یا نوشیدنی‌های بدون کالری مصرف نمایید.

2- روش 5/2

این روش از رژیم فستینگ به این ترتیب انجام می‌گیرد که افراد پنج روز از هفته را با وعده‌های غذایی معمول خود سپری می‌کنند و دو روز را با مصرف 500 تا 600 کالری می‌گذرانند.

بهتر است این دو روز را با فاصله مناسب از هم انتخاب کنید مثلا دوشنبه‌ها و پنج‌شنبه‌ها یا شنبه‌ها و چهارشنبه‌ها را با وعده‌های غذایی کم‌کالری و کم‌حجم بگذرانید و روزهای دیگر رژیم غذایی معمولی خود را دنبال کنید.

رژیم روزه‌داری

3- روش غذا، روزه، غذا

این روش از رژیم فستینگ شامل یک یا دو روز روزه 24 ساعته در هفته است.

در این روش باید یک یا دو روز از هفته را انتخاب کنید و در این یک یا دو روز چیزی نخورید. می‌توانید این روش را به دلخواه خود از صبحانه تا صبحانه روز بعد، از ناهار تا ناهار یا از شام تا شام دنبال کنید.

البته در این زمان همچنان می‌توانید آب، قهوه و نوشیدنی‌های بدون کالری مصرف نمایید و به این ترتیب از افت فشار خون خود جلوگیری کنید.

4- رژیم فستینگ یک روز در میان

روش یک در میان در رژیم فستینگ نسبت به سایر روش‌های این رژیم دشوارتر است، چرا که در این روش باید به صورت یک روز در میان روزه بگیرید یا حجم غذاهای خود را کاهش دهید که می‌تواند فشار زیادی به بدنتان وارد کند.

به همین دلیل این روش به افرادی که تازه رژیم گرفتن را شروع کرده‌اند توصیه نمی‌شود و بهتر است پس از امتحان روش‌های دیگر و در صورت توانایی انجام شود.

رژیم غذایی لاغری

5- صرف نظر کردن از برخی وعده‌های غذایی به دلخواه

 این روش رژیم فستینگ داوطلبانه انجام می‌شود و به نسبت ساده‌تر از بقیه روش‌ها است. این روش رژیم فستینگ به این صورت انجام می‌شود که در طول هفته برخی از وعده‌های غذایی را به دلخواه خود حذف می‌کنید.

به عنوان مثال اگر یک روز هنگام وعده ناهار احساس گرسنگی نداشتید می‌توانید ناهار نخورید یا اگر شبی تا دیروقت مشغول انجام کارهایتان بودید می‌توانید آن شب شام نخورید و به این ترتیب در هفته از چند وعده غذایی صرف‌نظر کنید.

6- رژیم جنگ‌جویانه

روش جنگجویانه به این صورت اجرا می‌شود که افراد در طول روز مقدار کمی میوه و سبزی مصرف می‌کنند و برای وعده‌ی شام می‌توانند به طور کامل غذا بخورند.

در واقع در این روش از غروب تا شب در حدود 4 ساعت می‌توانید هر ماده غذایی که می‌خواهید را مصرف نمایید اما باید دقت داشته باشید که مواد غذایی مصرفی شما طبیعی باشند. در واقع در این روش باید از خوردن مواد غذایی فرآوری شده پرهیز کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که رژیم فستینگ و به طور کلی تمام رژیم‌ها با توجه به ویژگی‌های جسمانی افراد می‌توانند متفاوت اجرا شوند، همچنین برخی از رژیم‌ها برای برخی افراد به هیچ وجه مناسب نیستند.

غذاهای مناسب لاغری

 به عنوان مثال رژیم فستینگ برای افراد مبتلا به دیابت، خانم‌های باردار یا افرادی که در سنین رشد قرار دارند مناسب نیست.

همچنین افرادی که به دلیل بیماری‌های دیگر نیاز به مصرف دارو در ساعات مشخصی دارند نیز بهتر است رژیم‌های دیگری را که مناسب وضعیت جسمیشان باشد امتحان کنند.

برای انتخاب بهترین روش رژیم فستینگ و به طور کلی برای انتخاب بهترین نوع رژیم غذایی که با بدن شما سازگار باشد بهتر است با یک متخصص تغذیه مشورت نمایید و به کمک او برنامه مناسبی برای کاهش وزن و لاغری خود تنظیم نمایید.

همچنین یک مربی ورزش مجرب می‌تواند برنامه ورزشی مناسبی برای مقابله با چاقی و کاهش وزن سریع‌تر برایتان تهیه کند.

سامانه هوشمند سفارش خدمات کارچی‌داری در تمامی شاخه‌های خدمات پزشکی و سلامت فعالیت می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به تغذیه، ورزش و رژیم درمانی اشاره کرد.

شما می‌توانید از طریق سامانه هوشمند سفارش خدمات کارچی‌داری به سادگی مشاور تغذیه اختصاصی یا مربی خصوصی تناسب اندام (فیتنس) و بدنسازی مناسبی بیابید و از خدمات تخصصی آن‌ها بهره‌مند شوید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید