دسته بندی خدمات

آشنایی با عیب‌یابی کولر خودرو ، رهایی از تعمیر و هزینه بیشتر

خواندن 5 دقیقه
14 جولای, 2020
سرویس کولر خودرو

هر ساله با فرا رسیدن فصل گرم سال اهمیت سلامت کولر خودرو نیز افزایش می‌یابد. عیب‌یابی کولر خودرو نیز به واسطه این نیاز یکی از مهم‌ترین اقدامان برای سلامت و عملکردش خواهد بود. صنعت خودروسازی طی چندین دهه گذشته بسیار متحول شده است و گذشت آن دورانی که مجبور بودیم با پایین دادن پنجره‌ها در فصل گرما کمی خنک شویم و مشکلاتی مانند دود سایر خودروها یا سروصدای اطراف را تحمل کنیم.

در فصل تابستان بسیاری از گرمای آن کلافه می‌شوند و یقینا این تجربه برای رانندگان بسیار ملموس‌تر و سخت‌تر است. حالا با خیال راحت می‌توانیم با توجه به وجود کولر ماشین پنجره‌ها را پایین ندهیم و از فضای خنک داخل کابین خودرو لذت ببریم. ما کولر مانند تمام بخش‌های خودرو ممکن است خراب شود و سرویس سالیانه آن یکی از کارهایی است که هر راننده با عبور فصل‌ها از بهار باید انجام دهد.

در این مطلب می‌خواهیم با معرفی بخش‌های مختلف سیستم تهویه خودرو به شما کمک کنیم عیب‌یابی کولر خودرو را خودتان انجام دهید و سپس بگوییم چرا اپلیکیشن کارچی‌داری می‌تواند به شما در این زمینه بهتر کمک کند.

تعمیر کولر ماشین

هنگام سرویس کولر باید به چه اجزایی توجه کنیم؟

آگاهی از بخش‌های مختلف کولر ماشین می‌توانید جلوی بروز مشکلات احتمالی آن را بگیرد. اجازه دهید این اجزا را معرفی کنیم.

کمپرسور

بدون شک مهم‌ترین عامل خنک‌کننده اتومبیل گاز کولر ماشین است. زمان استفاده از کولر گاز سرد به کمک یک کمپرسور به درون کولر به حرکت در می‌آید. این گاز با حرکت در قسمت‌های گوناگون سیستم گرمای آن‌ها را می‌گیرد. زمان انجام سرویس کولر خودرو کمپرسور اولین بخشی است که مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رسیور درایر

به منبع ذخیره گاز سرد رسیور درایر می‌گویند که در همین حین باید رطوبت گاز را زمان تبخیر بگیرد. ولی باید دقت کنید با توجه به شرایط جوی ممکن است فشار این گاز کمتر یا بیشتر از حد طبیعی باشد.

تحت این شرایط، بخش کنترلی رسیور درایر، جریان برق را برای حفظ ایمنی دستگاه قطع می‌کند.

کندانسور

نقش کندانسور یا رادیاتور کولر تبادل حرارتی است. کندانسور باید حرارتی را که از گاز سرد جذب می‌کند، به خارج از محیط انتقال دهد.

اواپراتور

اگر از افرادی که در زمینه خدمات خودرو فعالیت می‌کنند در مورد اواپراتور بپرسید، به شما می‌گویند قسمتی از کولر است که رطوبت هوای درون ماشین را می‌گیرد تا از شدت گرمای هوای داخل کم کند.

فن الکتریکی

فن الکتریکی روی دو بخش متفاوت قابل نصب است: روی کندانسور یا روی رادیاتور. در حالت دوم، فن هوا را از خارج به درون می‌کشد تا روی سطح کندانسور راه پیدا کند.

گاز کولر ماشین

یکی از نکات سرویس کولر خودرو توجه به گاز کولر است. این گاز در واقع هالوکربنی است که عملکرد آن وابسته به فعالیت سیستم تهویه ماشین است. این گاز همیشه در چرخش بین فاز مایع و خنک است و به نحوی کار می‌کند تا دمای هوای ماشین تنظیم شود.

مشکلات رایج کولر ماشین

زمان عیب‌یابی کولر خودرو آشنایی با بخش‌های مختلف کافی نیست، بلکه همچنین باید از مشکلات رایج آن نیز آگاهی داشته باشید که چند مورد را معرفی می‌کنیم.

خرابی کمپرسور

زمان سرویس دوره‌ای کولر اولین مشکلی که با آن احتمالا روبرو می‌شوید خرابی کمپرسور است. خرابی این بخش روی عملکرد دیگر قسمت‌ها نیز تاثیر می‌گذارد و از مشکلات رایج آن می‌توانیم به از کارافتادگی، ضعیف شدن، قطع و وصل شدن یا افت فشار اشاره کنیم.

کثیفی پره‌های کندانسور

کثیفی پره‌های کندانسور یک مشکل رایج دیگر کولر ماشین است. تبعات کثیفی آن‌ها عبارت است از: گرم شدن خودرو و بالا آمدن آمپر آب در ترافیک و رانندگی با سرعت پایین.

زمان سرویس دوره‌ای کولر ماشین خود، اولین اقدام باید تمیز کردن این پره‌ها باشد.

خرابی فن کندانسور

اگر فن کندانسور خراب باشد، باد کولر سرد نیست. عواملی مانند خرابی رله، مشکل در واحد کنترل حرارت و کامپیوتر خودرو، ضعیف بودن باتری و داغی بیش از حد موتور می‌توانند فن کندانسور را خراب کنند.

کثیفی اواپراتور

به مرور زمان به علت عبور هوا از اواپراتور، روی آن را گردو‌غبار می‌پوشاند و یک لایه از کثیفی شکل می‌گیرد. پس از آن دمای داخل ماشین بالا می‌رود و بوی ناخوشایندی به علت تجمع میکروب‌ها شکل می‌گیرد. بنابراین باید این بخش را مانند سایر قسمت‌ها تمیز کنید.

خرابی ترموستات

خرابی ترموستات از مشکلاتی است که باید جدی بگیرید، چون روی کمپرسور فشار وارد می‌کند که نتیجه آن یخ زدن اواپراتور یا قطع کمپرسور است و باد کولر گرم می‌شود.

البته زمان سرویس کولر خودرو خود باید دقت کنید، مشکلاتی مانند برق و باتری ماشین نیز می‌توانند مقصر این خرابی باشند.

خرابی حسگر فشار گاز کولر

اگر حسگر فشار گاز کولر خراب باشد، فشار در حین رانندگی بالا و پایین می‌رود و شدت باد کولر نیز کم یا زیاد می‌شود. تکرار این روند روی کمپرسور و سایر بخش‌های کولر فشار وارد می‌کند و به آن‌ها آسیب می‌زند.

خرابی دریچه‌های کولر

هنگام عیب‌یابی کولر ساده‌ترین مشکلی که می‌توانید بررسی کنید دریچه‌های کولر است. این دریچه‌ها گاهی به علت مسائلی مانند باز و بسته کردن داشبورد یا نصب سیستم صوتی به راحتی آسیب می‌بینند، بنابراین کیفیت عملکرد کولر افت پیدا می‌کند.

بوی ناخوشایند کولر

در بالا نیز اشاره کنیم این بو می‌تواند به علت تجمع میکروب‌ها روی پره‌های اواپراتور باشد. گاهی انسداد لوله تخلیه آب این قسمت در ایجاد این بو نقش دارد.

صدای زیاد کولر

هنگام عیب‌یابی کولر خودرو شل بودن تسمه کمپرسور و محل قرارگیری آن را بررسی کنید، چون صدای زیاد کولر به علت آن می‌تواند باشد.

برای مقابله با این صدا بهتر است تسمه‌ها و پیچ‌های اتصال کمپرسور را سفت کنید. علت دوم می‌تواند خالی بودن گاز کولر باشد و البته شارژ گاز کولر یک کار تخصصی است و باید به اهل فن سپرده شود.

چرا برای سرویس کولر خودرو خود باید کارچی‌داری را انتخاب کنیم؟

خودرو مانند هر چیز دیگری نیاز به رسیدگی دارد. گذران روزانه زندگی بسیاری از افراد در گروی سلامت خودرو آن‌ها است.

در بالا بخش‌های مختلف کولر ماشین و مشکلات رایج آن را توضیح دادیم، ولی با این حال بسیاری از افراد دوست ندارند خودشان کاری انجام دهند. نداشتن دانش فنی لازم، جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه و بروز مشکلات احتمالی دیگر دردسرهایی است که یقینا کسی دوست ندارد با آن‌ها روبرو شود.

کارچی‌داری یک سامانه هوشمند انجام کار است که در کنار خدمات مختلفی که ارائه می‌دهد، در زمینه خدمات خودرو به صورت جدی فعالیت می‌کند.

به کمک استفاده از این سامانه می‌توانید به افرادی با تخصص کامل دسترسی داشته باشید که انواع خدمات مربوط به خودرو را از جمله سرویس کولر خودرو و عیب‌یابی آن، به بهترین شکل انجام می‌دهند.

مزیت استفاده از این سامانه انجام تعمیرات در محل با بالاترین کیفیت و کمترین هزینه ممکن به دست افراد کاملا متخصص است.

همچنین بهتر است بگوییم اگر در زمینه‌های زیر به خدمات تعمیر خودرو سیار نیاز دارید، با ثبت سفارش در کارچی‌‌داری می‌توانید به افراد متخصص زیادی دسترسی داشته باشید:

  • بازدید و کارشناسی رایگان خودرو
  • سرویس دوره‌ای خودرو
  • رنگ خودرو
  • تعویض روغن
  • برق و باتری خودرو
  • کارشناسی خودرو
  • مکانیک و عیب‌یابی
  • تعویض تایر
  • دزدگیر و امنیت
  • کارواش

با آن که تعداد افراد زیادی از هموطنان ما خودرو دارند، ولی اطلاعات فنی و تخصصی آن‌ها زیاد نیست. آشنایی با بخش‌های مختلف خودرو می‌تواند به افراد کمک کند عیوب وسیله نقلیه خود را بهتر شناسایی کنند و اگر پیچیده نباشد خودشان آن را رفع کنند.

با این حال، نمی‌توان انکار کرد برای راحتی و همچنین صرفه‌جویی در وقت و پول انجام کارهایی مانند سرویس کولر خودرو بهتر است به دست یک متخصص انجام شود که در بالا گفتیم چرا باید کارچی‌داری را انتخاب کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *