خدمات رسوب زدایی پکیج +آموزش کامل رسوب‌زدایی انواع پکیج ها

خواندن 5 دقیقه
13 آوریل, 2021
رسوب زدایی پکیج

تشکیل رسوب یا جرم در لوله‌ها و سیستم پکیج مهمترین علت خراب شدن و عدم کارکرد صحیح تمامی پکیج‌هاست. این رسوبات به دلیل وجود سختی در آب به وجود می‌آیند. هنگامی که حرارت به آب درون لوله‌های پکیج می‌رسد باعث تبخیر شدن آن می‌شود. در نتیجه املاح معدنی موجود در آب درون لوله رسوب می‌کنند و مشکلات زیادی را برای پکیج به وجود می‌آورند. در صورتی که به موقع پکیج را سرویس نکنید و عملیات رسوب زدایی پکیج را انجام ندهید باید هزینه‌های سنگینی را برای تعمیر پکیج خود بپردازید. بنابراین بهتر است در فواصل مشخص از تعمیرکاران متخصص بخواهید تا سرویس پکیج و رسوب‌زدایی آن را انجام دهند. در این مطلب قصد داریم تا در مورد رسوب‌زدایی انواع مختلف پکیج صحبت کنیم. هر چند که مسئله رسو‌ب‌زدایی در همه پکیج‌ها تقریبا یکسان است اما ممکن است از جهت نوع خطای صادر شده و بازوبسته کردن برخی قطعات تفاوت‌هایی باشد از اینرو مسئله رسوب‌زدایی به تفکیک هرکدام از پکیج‌ها ارائه شده تا وقت کاربران عزیز گرفته نشود و مطالب مرتبط با پکیج خود را فقط مطالعه کنند.

چه زمانی پکیج به رسوب‌زدایی نیاز دارد؟

قبل از این که روش رسوب زدایی پکیج‌های مختلف را بررسی کنیم، لازم است ابتدا بدانید در چه مواقعی پکیج به رسوب‌زدایی نیاز پیدا می‌کند. به‌طورکل در صورتی که به هر یک از موارد زیر در پکیج خود برخورد کردید باید برای رفع مشکل یا رسوب زدایی آن اقدام کنید.

 • هنگامی که بارسنج و فشارسنج پکیج بدون دلیل بالا می‌رود.
 • زمانی که پکیج در هنگام روشن شدن صدای تق تق بدهد.
 • وقتی پکیج روشن باشد، اما رادیاتور یا شوفاژ به خوبی گرم نشود.
 • هنگامی که مدت زمان زیادی طول بکشد تا آب گرم شود.
 • وقتی فشار آب گرم در حمام و سایر شیرهای خانه کم باشد.
 • وقتی پکیج به رسوب‌زدایی نیاز دارد به صورت خودکار خطا می‌دهد. این کد خطا در هر پکیج متفاوت است. برای مثال نمایش خطای 70 در پکیج ایران رادیاتور زمان رسوب‌زایی این نوع پکیج را یادآور می‌شود.

برای تعمیر پکیج خود و یا کسب اطلاعات درباره خدمات مرتبطی که در کارچی‌داری انجام می‌شود می‌توانید به پیج تعمیر پکیج رجوع کنید.

پکیج ایران رادیاتور و نحوه رسوب‌زدایی آن

برای از بین بردن رسوبات پکیج ایران رادیاتور می‌توانید از یک دستگاه پاور فلاش کمک بگیرید تا دیگر نیازی نباشد پکیج خود را باز کنید. این دستگاه یا همان پمپ را درون ظرف اسید بگذارید و خروجی آن را به مبدل گرمایی متصل کنید. با استفاده از یک شیلنگ لاستیکی سمت دیگر مبدل گرمایی را به درون ظرف اسیدی متصل می‌کنیم. وقتی پمپ شروع به کار کند، بعد از گذشت چند دقیقه تمام رسوبات و جرم‌های موجود درون مبدل گرمایی به بیرون می‌آید. هنگامی که تمام رسوبات پکیج از بین رفتند اسید درون ظرف را تخلیه کرده و به جای آن آب گرم تمیز بریزید و اجازه دهید تا پمپ چند دقیقه دیگر نیز کار کند. با انجام این کار مبدل گرمایی شسته می‌شود و رسوبات به جا مانده نیز از بین می‌روند.

مراحل زدون رسوبات ازپکیج بوتان

برای جرم‌گیری پکیج بوتان می‌توانید از روش سنتی استفاده کنید. در این روش از مواد جرم‌گیر و اسید برای از بین بردن رسوبات استفاده می‌کنند. برای رسوب‌زدایی به روش سنتی می‌توان طبق مراحل زیر اقدام کرد. باید دقت داشت که برای انجام این کار به دستکش، عینک و لباس مخصوص نیاز است.

 • ابتدا شیر ورودی گاز را قطع کنید.
 • قاب پکیج را بردارید.
 • آب درون آن را تخلیه کنید.
 • بعد از انجام مراحل بالا باید مبدل گرمایی پکیج را باز کنید و آن را بیرون بیاورید.
 • اسید یا مواد جرم‌گیر را به درون مبدل بریزید و مدت زمان 15 دقیقه صبر کنید تا شستشو کامل انجام شود.
 • وقتی شستشو انجام شد برای گرفتن رسوبات پکیج درون مبدل را با آب پر فشار بشویید تا رسوبات باقیمانده درون آن خارج شود.
 • در صورتی که هنوز رسوب وجود دارد می‌توانید مبدل را روی حرارت قرار دهید.
 • بعد از این که به میزان کافی حرارت دید، چند ضربه محکم به آن بزنید تا رسوبات از مبدل جدا شوند.
 • بعد از این کار دوباره آب را با فشار زیاد وارد مبدل کنید تا تمام رسوباتی که باقی ماندند از آن خارج شود.
 • بعد از انجام این مراحل، مبدل را به حالتی که شیارهای آن در سمت چپ قرار بگیرند، در جای خود بگذارید و آن را نصب کنید.
 • بعد از نصب مبدل فشار پکیج را روی عدد 1.5 قرار دهید و بعد از آن پکیج را روشن کنید.

روش‌های رسوب زدایی خاص پکیج ایساتیس

در پکیج‌های ایساتیس هم روش کار همانند رسوب زدایی سایر دستگاه‌های گرمایشی است با اندک تفاوتی بشرح زیر:

استفاده از اسید یا دیسکلر

در این روش به صورت دستی باید مبدل گرمایی پکیج را بیرون بیاورید و آن را با اسید یا دیسکلر به مدت 15 دقیقه شستشو دهید. بعد از انجام این کار مبدل را با آب پر فشار بشوبید و آن را دوباره نصب کنید.

استفاده از دستگاه پمپ

با استفاده از این دستگاه دیگر نیازی به باز کردن پکیج نیست. ابتدا پمپ را درون ظرف حاوی اسید قرار دهید و خروجی آن را به مبدل گرمایی متصل کنید. بعد از اتصال آن به کمک یک شیلنگ می‌توان مبدل گرمایی را به درون ظرف حاوی اسید ببرید. بعد از انجام مراحل بالا پمپ را روشن کنید و اجازه دهید عملیات رسوب زدایی انجام شود. بعد از گذشت چند دقیقه تمام رسوب‌ها از درون مبدل گرمایی خارج می‌شوند. وقتی مراحل رسوب زدایی به‌طور کامل انجام شد، مبدل گرمایی را با آب پر فشار بشویید تا رسوباتی که هنوز درون آن وجود دارند از بین بروند و مبدل گرمایی پکیج تمیز شود.

مراحل رسوب ‌زدایی توصیه شده برای پکیج تاچی

برای افزایش طول عمر پکیج تاچی، بهتر است هر سال پیش از فصل سرما سرویس و رسوب‌زدایی آن انجام شود. تخلیه رسوبات این پکیج به دو روش سنتی و مدرن انجام می‌شود. که هر کدام را در ادامه توضیح می‌دهیم.

روش سنتی رسوب ‌زدایی و جرم‌گیری پکیج تاچی

در روش سنتی باید آب موجود در پکیج خالی شود و حتما فشار پکیج به درجه صفر رسیده باشد. در این مرحله باید مبدل پکیج باز شود و با رعایت موارد ایمنی رسوب‌زدایی به ‌وسیله محلول مخصوص جرم گیری انجام دهید. برای اطمینان از این که رسوب‌زدایی به‌درستی انجام شده است، باید مبدل پکیج با فشار بالای آب شسته شود. اگر مبدل کاملا پاکسازی نشده بود، می‌توان با حرارت دادن و ضربه زدن به آن، عملیات رسوب‌زدایی را کامل کرد.

روش مدرن رسوب‌زدایی پکیج

در روش مدرن، به باز کردن مبدل نیازی نیست. در این روش از پمپ اسید شویی استفاده می‌شود که داخل ظرف اسید قرار می‌گیرد. مبدل از یک طرف به پمپ و از طرف دیگر به یک شیلنگ وصل می‌شود تا رسوبات جدا شده را به درون ظرفی دیگر منتقل کند. سپس لازم است داخل مبدل با آب فشار بالا از اسید تمیز شود. برای به تاخیر انداختن زمان تخلیه رسوبات پکیج تاچی می‌توان از فیلتر تصفیه آب استفاده کرد که تا حدود زیادی تجمع رسوب را کاهش می‌دهد. همچنین محلول‌هایی در بازار وجود دارند که به تعویق انداختن زمان رسوب زدن لوله‌ها کمک می‌کنند.

پکیج آریستون و راه‌های رسوب زدایی آن

اگ پکیج آریستون را قصد دارید خودتان رسوب زدایی کنید این کار با کمی تلاش قابل انجام است، اگرچه توصیه ما همیشه استفاده از کارشناسان مجرب تعمیر پکیج است. بسته به مدت زمانی که از پکیج آریستون خود استفاده می‌کنید، مدت زمان لازم برای رسوب‎زدایی پکیج یا شدت رسوبات تشکیل شده فرق می‌کند. برای رفع مشکل می‌توانید مبدل پکیج را از آن جدا کنید. حتما قبل از انجام این کار باید جریان برق قطع شود. آب دستگاه را پس از درآوردن کاور آن حتما تخلیه کنید. با استفاده از مواد جرم‌گیر می‌توان اقدام به پاکسازی رسوبات کرد. توصیه می‌کنیم در زمان انجام این کار حتما از ماسک، دستکش و لباس مناسب کار استفاده کنید. حال باید مبدل پکیج را از آن جدا کرده و آن را در تشتی پر از محلول اسیدی مخصوص مثل جوهر نمک قرار داد تا به خوبی تمیز شود. پس از گذشت چند ساعت مبدل را با فشار قوی آب بشویید. می‌توانید برای پاکسازی بیشتر مبدل آن را روی حرارت قرار دهید تا حسابی داغ شود و سپس با رعایت ایمنی‌های لازم با چند بار ضربه لایه‌های رسوبی را از آن جدا کنید. در آخر باید مبدل را زیر فشار قوی آب بشویید. پس از انجام این موارد باید اجزای دستگاه مجددا به هم وصل شوند.

پکیج لورچ و چگونگی رسوب زدایی آن

از بین بردن رسوبات پکیج لورچ به شیوه‌های مختلفی ممکن است که در این جا، روش رایج را مورد بررسی قرار داده‌ایم. در این روش ابتدا باید برق پکیج را قطع کنید. زمانی که از نبود جریان برق مطمئن شدید، بهتر است به سراغ باز کردن کاور پکیج بروید. در مرحله دوم باید شیر آب سرد پکیج را ببندید و شیر پرکن پکیج را باز کنید. بعد از آن لازم است شیر آب گرمی را که در پایین‌ترین ارتفاع وجود دارد، باز بگذارید تا آب پکیج کاملا خالی شود. در مرحله سوم باید اتصال مبدل پکیج را از بلوک‌ها جدا کنید و رسوب زدایی آن را انجام دهید. پاک کردن رسوب‌ها از مبدل، به کمک محلول مخصوص رسوب‌زدا قابل انجام خواهد بود. زمانی که قصد دارید محلول مخصوص را روی مبدل بریزید تا رسوب‌ها را پاک کنید، حتما نکات ایمنی را مد نظر قرار دهید و استفاده از ماسک، دستکش و عینک مخصوص را فراموش نکنید. در مرحله چهارم رسوب زدایی اجازه دهید از زمان ریختن ماده رسوب‌زا روی مبدل، 15 دقیقه زمان بگذرد. بعد از آن باید مبدل را با آب پرفشار شستشو دهید تا این ماده و رسوب‌ها از مبدل این پکیج پاک شود. گاهی ممکن است آنقدر رسوب آب داخل مبدل پکیج لورچ زیاد باشد که به کمک ماده مخصوص پاک نشود. در این حالت توصیه می‌کنیم تا به مبدل حرارت دهید و به آن ضربه بزنید. البته دقت کنید که اتصال مبدل خراب نشود تا به خرید قطعه نو و صرف هزینه مجدد نیاز پیدا نکنید.

نحوه رسوب زدایی پکیج بوش

قبل از این که نحوه رسوب زدایی را به‌طور خاص برای پکیج بوش توضیح دهیم باید بگوییم که همیشه می‌توانید با استفاده از یک فیلتر رسوب‌گیر، جلوی این اتفاق را بگیرید. ولی اگر کار از کار گذشته باشد، توصیه می‌کنیم مراحل زیر را انجام دهید:

 • شیر ورودی آب پکیج را ببندید و سپس شیر آب گرم را به همراه شیر شوفاژ باز کنید تا فشار داخلی پکیج روی صفر قرار بگیرد.
 • کاور پکیج را در بیاورید و مبدل داخلی را نیز به پایین انتقال دهید.
 • برای عملیات رسوب‌زدایی معمولا از ماده شیمیایی به اسم دیسکلر استفاده می‌کنند. از این ماده روی رسوبات بریزید و اجازه دهید 15 دقیقه سپری شود.
 • مبدل را با شدت آب زیاد بشویید تا ماده اسیدی به همراه بقایای رسوبات پاک شوند.

همچنین باید دقت کنید چون برخورد پوست با اسید یا حتی استنشاق آن بسیار خطرناک است، توصیه می‌کنیم احتیاط لازم را داشته باشید یا ترجیحا از یک کارشناس تعمیر پکیج کمک بگیرید. از طرفی باید حواستان باشد برای رسوب‌زدایی حتما از اسید مخصوص استفاده کنید تا جلوی آسیب به مبدل دستگاه را بگیرید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید