راهنمای سرویس و تعمیر پکیج ایران رادیاتور

خواندن 8 دقیقه
12 فوریه, 2021
تعمیر پکیج ایران رادیاتور

امروزه پکیج ها نقش مهمی در گرمایش ساختمان‌ها به عهده دارند. پکیج ایران رادیاتور هم در کشورمان توانسته سهمی خوبی از بازار را به خود اختصاص دهد. بدین منظور تعمیر پکیج ایران رادیاتور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا به‌طور کل پکیج ها در تمام طول سال در مدار هستند و کارکرد فصل زمستان و تابستان آنها باهم متفاوت است و بدین منظور نیاز است حداقل سالی یکبار تعمیر یا سرویس شوند. از طرفی با وجود املاح در آب گریزی از تشکیل رسوب در تمام انواع پکیج ها نیست.، لذا سرویس پکیج ها همواره باید در دستور کار قرار گیرد. در این مقاله سعی کردیم همه آنچه برای سرویس، تعمیر و عیب یابی پکیج ایران رادیاتور لازم است، را در اختیار مخاطبین علاقه‌مند قرار دهیم؛ همچنین مطالبی در خصوص لوله کشی پکیج ایران رادیاتور، ارورها، مزایا، معایب و حتی قیمت آن گردآوری کرده‌ایم.

نحوه راه اندازی پکیج ایران رادیاتور

برای راه اندازی پکیج ایران رادیاتور ابتدا باید با مراحل روشن کردن آن آشنا شویم؛ بدین منظور مراحل زیر را باید دنبال کنیم:

 • باز کردن شیر گاز پکیج.
 • پر کردن مخزن پکیج با آب.
 • باز کردن لوله‌های خروجی آب.
 • باز کردن لوله آب سرد ورودی.
 • هوا‌گیری پکیج با توجه به دستورالعمل هواگیری.
 • تست گرمایش سیستم و مدارشوفاژ.
مراحل سرویس پکیج
نحوه راه اندازی پکیج ایران رادیاتور

قبل از هر چیز برای راه اندازی پکیج لازم است، ابتدا سیستم هواگیری شود و همچنین فشار آب ورودی به پکیج به حدود 1.5 بار برسد. توصیه می‌شود هیچگاه پکیج خریداری شده ایران رادیاتور را خودتان نصب نکنید؛ چراکه این مدل خدمات پس از فروش دارد و بسیاری از خدمات سرویس و تعمیر را تا مدتی عهده‌دار است. وقتی شما اقدام به نصب می‌کنید دیگر مشمول خدمات پس از فروش نخواهید شد.

نکات لازم راه اندازی پکیج ایران رادیاتور

 • چراغ های کنترل پکیج باید مدام در حالت روشن و خاموش باشند به‌عبارتی چشمک بزنند.
 • در زمان کارکرد پکیج ایران رادیاتور همواره دودکش را چک کنید که گرم باشد. یکی از علائم اطمینان از درستی کارکرد پکیج گرم بودن دودکش آن است.
 • چنانچه پس از نصب پکیج احساس کردید که بوی ناخوشایندی از آن خارج می‌شود، این می‌تواند نشانه عدم سوختن کامل گاز باشد. در چنین شرایطی اگر در مجاورت پکیج قرار بگیرید، حالت سرگیجه و تهوع به شما دست خواهد داد . وقتی این شرایط بوجود بیاید حتما باید با سرویس‌کار پکیج تماس بگیرید تا ضمن بررسی و عیب یابی اقدام لازم برای تعمیر پکیج را انجام دهد.
 • هم در ابتدای راه اندازی پکیج ایران رادیاتور و هم هر زمان که احساس کردید میزان گرمایش پکیج کاهش پیدا کرده، می توانید شیر پکیج یا شیرهای تعبیه شده روی شوفاژ را بمنظور هواگیری پکیج باز کنید.
 • همواره باید به این نکته توجه شود که لوله‌کشی آب و گاز باید طبق استاندارها و ضوابط هر حوزه کار شود.

مراحل سرویس پکیج ایران رادیاتور

به‌طور کل برای سرویس پکیج ایران رادیاتور و هر سیستم دیگری باید کارهای زیر انجام شود: 1)هواگیری. 2) جرم گیری و رسوب زدایی 3) بازرسی دودکش. در ادامه هرکدام یک از این مراحل با تفصیل بیشتر ارائه شده‌اند:

تعمیر پکیج ایران رادیاتور
مراحل سرویس پکیج ایران رادیاتور

هواگیری سرویس پکیج ایران رادیاتور

وقتی گرمایش پکیج دچار مشکل می‌شود، اولین موردی که به ذهن هر سرویس کاری خطور می کند این است که سیستم هواگیری را بررسی کند.

می‌توانید با مراجعه به مقاله نحوه هواگیری پکیج اطلاعات کامل‌تری را در خصوص هواگیری انواع پکیج بدست بیاورید

رسوب زدایی پکیج ایران رادیاتور

املاح موجود در آب همواره باعث تشکیل رسوب در لوله‌ها، شیرآلات و اتصالات می‌شود؛ و یکی از دلایل اصلی خرابی سیستم پکیج ها هم همین تشکیل املاح است. معمولا رسوب زدایی پکیج ایران رادیاتور بوسیله اسید انجام می‌شود که هم دستی و هم با پمپ انجام می‌شود.

بررسی دودکش پکیج

هم در مرحله سرویس و هم در مرحله تعمیر پکیج باید دودکش پکیج مورد بررسی قرار گیرد. بهرحال یکی از وظایف اصلی تعمیرکار پکیج این است که مطمئن شود در مسیر پکیج چیزی قرار نگرفته باشد. غفلت در این مورد می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری بهمراه داشته باشد.

سرویس کار پکیج چه مراحلی را بررسی می‌کند؟

 • باز کردن کاور پکیج و محفظه رویی اولین کاری که سرویس کار انجام می دهد.
 • در گام بعد فشارآب و دمای مدار شوفاژ تست می‌شود.
 • گام بعدی مربوط است به کنترل احتراق شعله پکیج.
 • درستی و نادرستی عملکرد سنسورها در گام بعد بررسی می‌شود.
 • بررسی پمپ سیرکولاسیون و روغن کاری آن کار بعدی سرویس کار است.
 • فاصله الکترود یون از برنر کنترل می‌شود.
 • سرویس کار باید اطمینان حاصل کند که ترموستات دود برای پکیج های بدون فن سالم باشد.
خدمات تخصصی تعمیر پکیج کارچی داری
خدمات تخصصی تعمیر پکیج کارچی داری

عیب یابی پکیج ایران رادیاتور

اولین قدم برای شناختن مشکل پکیج، عیب یابی آن است، بدین منظور عیب یابی پکیج از مهمترین قسمت های فرآیند تعمیر پکیج به شمار می‌آید؛ زیرا عیب یابی حکم تشخیص پزشک برای یک بیمار است و اگر تشخیص مشکل، درست داده شود بقیه کارها هم به‌درستی انجام خواهد شد و اگر تشخیص نادرست باشد بقیه کارها حکم صحیح و خطا برای رسیدن به تشخیص درست را خواهند داشت. یک تعمیرکار حرفه ای کسی است که عیب یاب خوبی باشد. تعمیرکار پکیج کاربلد باید بتواند به کمک ارورهای پکیج مشکل و نقص را شناسایی کرده و برای تعمیر آن اقدام کند. بدین‌منظور در ادامه ارورهای مختلف برای عیب یابی پکیج ایران رادیاتور رائه شده است.

ارورها و خطاهای پکیج ایران رادیاتور

ارورهای سرویس پکیج ایران رادیاتور نشانه هایی است از وجود مشکل در پکیج. که این مهم جزء وظایف برد پکیج به شمار می‌آید. این ارورها یا خطاها به تعمیرکار کمک می‌کند تا مشکل خرابی پکیج را سریعتر پیدا کند. هر کدام از ارورها یک مشکل خاصی را گزارش می‌دهد. در ادامه با برخی از مهمترین و رایج ترین خطاهای پکیج ایران رادیاتور آشنا می‌شویم.

کدهای خطای سرویس پکیج دیجیتال ایران رادیاتور عبارتنداز:

ارور E1: این خطا گویای این است که فشار سیستم دچار مشکل شده و باید هرچه سریعتر برای رفع آن اقدام کرد. سرویس کار ماهر باید تلاش کند تا مشکل کمبود فشار را پیدا کرده و برای رفع آن اقدام کند. فشار مناسب برای عملکرد پکیج ایران رادیاتور بین 10 تا 15مترآب عنوان شده است.

ارور E2: این خطا نشانه آن است که شعله پکیج روشن نمی‌شود. اصولاعدم تشکیل شعله به سبب خراب شدن الکترود شعله یا جرقه زن آن است لذا این دو مورد حتما باید بررسی شود.

ارور E8: این علامت نشان دهنده این است که سنسور خراب شده یا اینکه گردش آب در پکیج انجام نمی‌شود. علاوه‌بر سنسور، پمپ آب هم می تواند مشکل پیدا کرده باشد.

ارور E10 : در پکیج های بدون فن این علامت می‌تواند نشانه برگشت دود به داخل سیستم باشد.

ارور E32: این ارور بیانگر خراب بودن ترمیستور مدار شوفاژ است.

ارور E42: این ارور نشان‌ می‌دهد که قطعه ترمیستور آب گرم مشکل دارد.

ارور E51: ارور E51 بیانگر آن است که این پرشر سوئیچ هوا خراب شده است.

ارور E81: مشاهده این ارور به ما می‌گوید که یا پمپ آب خراب شده یا مبدل اصلی پکیج دچار اشکال شده است.

سیستم لوله کشی پکیج ایران رادیاتور
نقشه سیستم لوله کشی پکیج ایران رادیاتور

ارورهای سرویس پکیج ایران رادیاتور آنالوگ

 • ارور 40 70: این ارور بیانگر این است که فشار خروجی پکیج کم شده است.
 • ارور 70 80: این ارور نشان می‌دهد که شعله پکیج تشکیل نشده است.
 • ارور 40 70 80: نمایش چنین خطایی گویای این است که آب درون پکیج به گردش نمی‌آید.
 • ارور 40 60 80: این خطا بیانگر آن است که سنسور دود خراب شده است.

مراحل تعمیر پکیج ایران رادیاتور

به‌طور کل برای تعمیر پکیج ایران رادیاتور باید مراحل زیر را دنبال کرد. الزامی وجود ندارد که مراحل تعمیر پکیج طبق ترتیب زیر انجام شود. این ترتیب برای هر تعمیرکار پکیجی متفاوت بوده و به تجربه و مهارت سرویس کار برمی‌گردد.

علت افت فشار پکیج و روش برطرف کردن آن

گام اول: کنترل عملکرد چراغ روشن خاموش

به‌طور معمول وقتی پکیج در مدار باشد، چراغ آن نیز روشن بوده و به‌صورت چراغ سبز خواهد بود. چنانچه چراغ پکیج روشن نشد، باید علت آن را در یکی از دلایل زیر جستجو کرد. برای تعمیر پکیج ایران رادیاتور نیاز است مراحل زیر با دقت و تمرکز انجام شود.

 • ممکن است برق پکیج قطع باشد.
 • ممکن است فیوز کنترل برق پکیج سوخته باشد.
 • ممکن است برد پکیج سوخته یا نیم سوز شده باشد.

گام دوم: کنترل فشار پکیج

اصولا بعد از گذشت یک الی 2 هفته از زمان تنظیم فشار پکیج، شاهد افت در سیستم فشار خواهیم بود که معمولا به‌‌صورت سرد و گرم شدن آب یا دیر گرم شدن آب نشان داده می‌شود. بدین منظور باید شیر مخصوص پرکردن آب مخزن را باز کرده، تا مخزن آب پر شود. همزمان با پر کردن مخزن تنظیم فشار، درجه فشار هم افزایش می‌یابد. هر زمان مراحل افزایش فشار پکیج را انجام دادید و فشار سیستم افزایش پیدا نکرد در آن صورت علت را باید در جای دیگر جستجو کرد. برخی از دلایلی که می تواند منجر به کاهش فشار پکیج ایران رادیاتور شود بشرح زیر است:

 • ممکن است شیر پرکن مخزن فشار پکیج خراب شده باشد.
 •  مانومتر فشار از مدار خارج شده یا خراب شده باشد.
 • فشار آب ورودی به پکیج کم شده باشد.

گام سوم: بررسی فشار آب ورودی است

همواره در زمان تعمیر و سرویس پکیج باید اطمینان حاصل کنیم که فشار ورودی به اندازه کافی است. اگر فشار ورودی کم باشد، باید علت آن پیدا شود. آیا مشکل از پمپ تامین فشار است، یا از لوله‌هاست. ممکن است شیری در مسیر لوله‌ها نیمه باز باشد یا گرفته باشد. آیا مشکل کمبود فشار در تمام طول روز است یا فقط در برخی از ساعات رخ می دهد. چنانچه فقط در برخی از ساعات روز افت فشار رخ می‌دهد احتمالا مشکل به ورودی آب به پمپ مربوط می‌شود؛ لذا باید اطمینان حاصل کنید که کمبود فشار ربطی به سیستم لوله کشی شهر ندارد.

گام چهارم: تعمیر فن پکیج

 وقتی شعله پکیج روشن می شود همزمان با آن مقداری گاز در محفظه ی احتراق آزاد می شود؛ که همراه با آن دود نیز خارج می‌شود. کار فن پکیج این است که این گاز یا دود رااز محل استقرار پکیج خارج کند. به طور کل پکیج ها دارای دو مدل: فن دار و بدون فن هستند؛ که مدل بدون فن برای جاهایی مناسب است که پکیج در فضای آزادی قرار داده شده و جریان هوا براحتی در جریان باشد. اگر فن پکیج ایران رادیاتور خراب باشد، خطاهایی تحت عنوان خطای 40-60-70 یا 40 -60-80 برروی صفحه پکیج نمایش داده می شود، لذا باید با توجه به نوع خطای اعلام شده نسبت به تعمیر پکیج ایران رادیاتور اقدام کرد.

مزیت‌های پکیج ایران رادیاتور

به‌طور کل پکیج ایران رادیاتور دارای معایب و مزایای زیادی است؛ از آنجا که این سیستم عملکرد خوبی داشته لذا برآن شدیم تا به تعدادی از مزایای خاص پکیج ایران رادیاتور اشاره‌ای داشته باشیم

 • سرویس پکیج ایران رادیاتور یکی از اقتصادی‌ترین پکیج های موجو در داخل کشور است.
 • خدمات پس از فروش پکیج های ایران رادیاتور در سراسر کشور ارائه می‌شود.
 • قطعات پکیج ایران رادیاتور براحتی قابل تهیه است.
 • ایران رادیاتور محصولات انواع پکیج خود را با دو سال گارانتی عرضه می‌کند
مزیت‌های پکیج ایران رادیاتور

رعایت نکات ایمنی در هنگام سرویس پکیج ایران رادیاتور

در زمان سرویس و تعمیر پکیج ایران رادیاتور باید نکات ایمنی کار را جدی گرفت. برخی از این نکات بشرح زیر است:

 • تعمیر پکیج یک کار کاملا تخصصی است و باید توسط تعمیرکار پکیج زبردست انجام شود.
 • بمنظور افزایش طول عمر پکیج، سرویس های فصلی و دوره ای را فراموش نکنید.
 • اسید شویی پکیج نباید در اتاق دربسته انجام شود.
 • پس از هربار عیب یابی پکیج باید از محل اتصال لوله‌ها اطمینان حاصل کرد، خصوصا لوله‌های گاز.
 • پس از اتمام مراحل سرویس نباید جابجایی در موقعیت لوله‌ها و شیرآلات گاز انجام شود.
 • همواره بعد از تعمیر و سرویس پکیج باید مطمئن شد که مسیر دودکش کاملا باز بوده باشد.
 • تست نشتی آب و خصوصا گاز را انجام داده و سرویس کار باید حداقل یک ساعت پس از اتمام کار در محل بماند، تا از عملکرد سیستم مطمئن شود.

قیمت خرید پکیج ایران رادیاتور

قیمت همواره یکی از مهمترین فاکتورها برای خرید هر نوع وسیله‌ای است. قیمت تمام شده پکیج نیز حائز اهمیت است. به نکته مهمی در خصوص خرید پکیج توجه کنید و آن این است که پکیج ها سالیان سال باید برای ما کار کنند و خرابی آنها می تواند زندگی ما را دچار اختلال کند بنابراین در خرید پکیج نباید معیار انتخاب فقط قیمت باشد. به‌طور کل قیمت خرید پکیج ایران رادیاتور صرفنظر از سایر پارامترها یک قیمت مقرون به صرفه ارزیابی می‌شود. قیمت های زیر براساس استعلام قیمت‌ها در دی ماه 99 می باشد

 • پکیج دیواری ایران رادیاتور مدل M24FF، رنج قیمت: حدود 85,000,000 ریال؛
 • پکیج دیواری ایران رادیاتور 28000 مدل L28FF، رنج قیمت: حدود 103,000,000 ریال؛
 • پکیج ایران رادیاتور 24000 دو مبدله L24FF، حداقل قیمت: 95,000,000 ریال؛
 • پکیج دیواری ایران رادیاتور 36000 دو مبدله L36FF، حدود قیمت: 113,000,000 ریال؛
 • پکیج دیواری ایران رادیاتور 24000 دو مبدله K24FF، رنج قیمت: 94,000,000 ریال.

قیمت های خرید پکیج فوق الذکر براساس استعلام در زمان خاصی است و صرفا جهت مقایسه با سایر پکیج ها ارائه شده است. شما برای خرید پکیج مورد نظر خودتان باید از یکی از نمایندگی های پکیج ایران رادیاتور موجود در سراسر کشور استعلام بگیرید و براساس قیمت و سایر فاکتورهای کیفی اقدام به خرید کنید.

همچنین جهت تعمیر و عیب یابی پکیج باید با مراکز تخصصی معتبر در حوزه تعمیر پکیج تماس حاصل کرده و از آنها کمک بگیرید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید