راهنمای شست‌وشوی موتور سیکلت به شیوه اصولی

خواندن 4 دقیقه
21 اکتبر, 2020
شست‌وشوی موتور سیکلت

شاید شست‌وشوی موتور سیکلت در ابتدا ساده به نظر برسد، ولی بهتر است بدانید که نحوه صحیح شست‌وشو بسیار مهم است. طرز شست‌وشوی صحیح این وسیله نقلیه نه تنها به زیبایی آن کمک می‌کند، بلکه عمر وسیله آن را نیز بیشتر می‌کند.

اگر موتور سیکلت مدت زیادی شسته نشود، ممکن است به همین دلیل در آینده مشکلاتی برای آن به وجود آید.

موتور از جمله وسایلی است که شستن آن ریزه‌کاری‌های خاص خود را دارد و اگر این کار را درست انجام ندهید، ممکن است به قطعات حساس آن آسیب زده شود.  

بنابراین، در این مطلب قصد داریم روش درست شست‌وشوی موتور سیکلت را به صورت مرحله به مرحله و بدون آسیب رساندن به قطعات آن آموزش دهیم.  

کارهایی که لازم است قبل از شست‌و‌شو انجام دهید

برای شروع شست‌وشوی موتور سیکلت به شیوه درست باید نکاتی را بدانید تا آسیبی به آن وارد نکنید.

خاموش کردن موتور

یکی از نکاتی که باید قبل از شست‌وشوی موتور سیکلت رعایت‌ کنید، خاموش کردن آن است. در واقع موتور دستگاه باید سرد باشد. در غیر این صورت وقتی روی موتور گرم آب سرد می‌ریزید، این تغییر دما می‌تواند موجب خرابی قطعات شود.

شست‌وشوی موتور سیکلت

آماده کردن وسایل لازم برای شست‌وشوی موتور سیکلت

سعی کنید پیش از هر کاری وسایل مورد نیازتان را دم دست بگذارید و آماده کنید. برای شستن موتور نیاز به وسایل زیر دارید:

  • آب و مایع شوینده
  • دستمال تمیز
  • چند تکه اسفنج تمیز
  • از بین برنده چربی
  • واکس موتور
  • پولیش و تمیز کننده فلزات
  • مسواک‌ قدیمی

شستن زنجیرهای موتور

برای شست‌وشوی موتور سیکلت بهتر است پیش از هر کاری سراغ زنجیرهای موتور بروید. ابتدا کثیفی و گرد ‌و ‌خاک روی زنجیرها را پاک‌ کنید. با این کار کثیفی‌های روی زنجیر به سایر قسمت‌های موتور نمی‌رسند.

پیشنهاد می‌کنیم یک حلال چربی و گریس تهیه کنید تا چربی‌ها به راحتی پاک شوند. پس از اسپری کردن آن روی زنجیرها، موتور را با یک پارچه تمیز کنید.  

برای از بین بردن گریس می‌توانید از اسپری روان‌کننده WD-40 نیز استفاده کنید. در صورت نیاز، پس از تمیز کردن زنجیرها برای روان شدن آن‌ها مجددا گریس بزنید.  

شستن بخش‌های غیر فلزی موتور

پیش از شروع شست‌وشوی موتور سیکلت، تمام زوایای اطراف موتور را بشویید و به آن‌ها توجه کافی داشته ‌باشید.

با مسواک آغشته به مواد شست‌و‌شو آن زوایا را تمیز کنید و هر گونه گرد‌ و غباری را بزدایید. اگر نیاز به مقدار بیشتری WD-40 دارید، می‌توانید از آن دوباره روی قسمت‌های چرب اسپری کنید.

هنگام تمیز کردن موتور مراقب باشید آب به قسمت بلبرینگ‌ها و سیم‌های ترمز نرود. نفوذ آب به این قسمت‌ها سبب پوسیدگی و یک سری مشکلات دیگر می‌شود.

تمیز کردن موتور با اسفنج

شستن بدنه موتور سیکلت

اجازه دهید مراحل شستن بدنه را بررسی کنیم.

شستن موتور سیکلت با آب سرد

شست‌وشوی موتور سیکلت با آب سرد کثیفی‌ها را از بین می‌برد و می‌شوید، ضمنا کارتان را راحت می‌کند. از یک شیلنگ ساده برای این کار استفاده کنید و آب را با فشار روی موتور نپاشید. این کار به موتور سیکلت، رنگ آن و سایر قسمت‌ها آسیب می‌رساند.

خشک کردن بدنه موتور با اسفنج نرم

در این قسمت کمی کارتان سخت می‌شود و باید حسابی چرک و کثیفی‌های روی بدنه موتور را بسایید. با یک پارچه مرطوب این کار را انجام دهید.

  • اگر می‌خواهید کثیفی‌های ناشی از رانندگی با موتور را در جاده و به هنگام زمستان پاک کنید، آب به تنهایی کافی است. سپس به سراغ مرحله واکس زدن بروید. استفاده از مواد شوینده در این حالت ممکن است آن را بدتر کند.

شستن قسمت‌های پلاستیکی روی بدنه با آب و صابون

برای شست‌وشوی موتور سیکلت و بخش پلاستیکی آن، فقط از مواد شوینده استفاده کنید. کمی مایع ظرفشویی در آب سرد بریزید. بخش‌های پلاستیکی بدنه موتور را با یک اسفنج و محلولی که آماده کرده‌اید پاک کنید.

شستن مجدد موتور سیکلت

پس از شست‌و‌شوی تمام کثیفی‌ و آلودگی‌ها از روی موتور، مجددا نوبت شست‌وشوی موتور سیکلت با شیلنگ آب است. در این مرحله می‌توانید از یک اسفنج نرم نیز کمک بگیرید و به خوبی آن را تمیز کنید.

تمیز کزدن موتور سیکلت

گرفتن آب اضافی روی موتور با دستمال

حالا با یک دستمال میکروفایبر به آرامی موتور سیکلت را پاک کنید تا آب‌های باقیمانده روی آن جذب دستمال شود.

برای خشک کردن موتور سیکلت آن را در معرض آفتاب قرار ندهید، زیرا جای قطرات آب روی آن می‌ماند. برای تمیز کردن موتور سیکلت این مراحل را از یاد نبرید.

پوشاندن محل نشستن روی موتور با محافظ

نشیمن‌گاه موتورها از جنس‌های مختلفی مانند چرم و وینیل درست شده‌ است. هر چند وینیل محکم است، اما به مرور زمان کهنه و خراب می‌شود. می‌توانید برای محافظت از آن یک پوشش مناسب تهیه کنید.

نمونه‌های چرمی آن نرم‌تر هستند و می‌توانید یک لایه روغن محافظ چرم روی آن بزنید.

محافظ وینیل و چرم را می‌توانید از فروشگاه‌ها تهیه کنید. همچنین از مواد شوینده برای پاک کردن و شستن چرم استفاده نکنید.

ریزه‌کاری‌های تمیز کردن موتور سیکلت

تمیزکاری یک موتور سیکلت باید با رعایت نکات زیر کامل شود.

پاک کردن آلودگی‌های مربوط به پشه‌های سمج

یکی از قسمتهایی که هنگام شست و شوی موتور سیکلت باید به آن توجه‌کنید تمیز کردن قسمت مگس‌گیر موتور است. از اسپری‌های پاک‌کننده موجود در بازار برای تمیز کردن این قسمت استفاده‌ کنید. پس از خیس خوردن آلودگی‌ها، آن‌ها را با اسفنج یا پارچه نمدار تمیز کنید.

پاک کردن قسمت‌های آلومینیومی چرخ‌ها با آب و صابون

از دیگر مراحل شست‌وشوی موتور سیکلت، پاک کردن قسمت‌های براق آن است. موتورهای جدید چرخ‌های آلومینیومی براقی دارند. این بخش‌های براق را با آب و صابون و یک تکه پارچه بشویید. سپس با پارچه‌ای دیگر آن را خشک کنید.

یک سری تمیز‌کننده‌ها ممکن است به اجزای موتور، رنگ آن و چرخ‌ها صدمه بزنند. سعی کنید از آن‌ها استفاده ‌نکنید.

برای چرخ‌های فلزی، از تمیزکننده مخصوص استفاده‌ کنید.

پولیش موتور سیکلت

استفاده از واکس موتور سیکلت یا ماشین برای محافظت بیشتر

یک واکس خوب و با کیفیت می‌تواند از موتور محافظت کند و جلوی آلودگی بیش از حد آن را بگیرد. طبق دستورالعمل داخل اسپری واکس از آن استفاده ‌کنید. طرز استفاده هر محصول با دیگری متفاوت است.

استفاده از اسپری محافظ روی بلبرینگ‌ها

بلبرینگ‌ها از بخش‌های بسیار مهم و فوق‌العاده ظریف موتور هستند. برای محافظت به آن‌ها اسپری مخصوص بزنید.

استفاده از خدمات شست‌و‌شوی موتور کار‌چی‌داری

همان طور که دیدید تمیز کردن موتور کار چندان ساده و آسانی نبود و مراحل بسیار زیادی داشت. در صورتی که این مراحل را به درستی انجام ندهید، ممکن است به قطعات حساس موتور آسیب بزنید.

اگر فکر می‌کنید تخصص و مهارت لازم یا زمان لازم برای شست و شوی موتور سیکلت را ندارید، سامانه هوشمند سفارش خدمات کار‌چی‌داری، خدماتی را برای شما فراهم کرده است.

این سامانه انجام کار را برایتان با استخدام افراد متخصص و کار‌چی‌های متبحر در شست و شوی تخصصی موتور سیکلت، آسان کرده است.

می‌توانید با مراجعه به این سامانه با خیال راحت و آسوده کار خود را به افراد متخصص بسپارید و دیگر نگران آسیب‌های احتمالی به موتور سیکلت و قطعات آن نباشید.

در این مطلب سعی کردیم تمام مراحل شست‌وشوی موتور سیکلت را آموزش دهیم و نکته‌ای از قلم نیفتد. در هر حال قطعات موتور سیکلت حساس است. ممکن است در اثر نداشتن آگاهی به بعضی قسمت‌های آن صدمه بزنید یا در اثر نفوذ آب در آن دچار پوسیدگی شوند.

استفاده از شوینده‌های مناسب و پاک‌کننده‌های با کیفیت می‌تواند این درصد آسیب را به وسیله نقلیه کم کند. کافی است کمی صبور باشید و حوصله به خرج دهید تا بتوانید موتور خود را به بهترین شیوه بشویید. این کار عمر موتور سیکلت را بیشتر می‌کند، پس همیشه به بهترین شکل از آن مراقبت کنید.

با ما در تماس باشید
call-center vector karchidari
برای سپردن کارهاتون به ما با یک تماس خیالتون رو راحت کنید